Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rize Pazar - Çamlıhemşin / Başyayla Turu - ÇIKIŞ

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Oner Tuyluoglu tarafından paylaşıldı.

1. Oner Tuyluoglu

Oner Tuyluoglu Yeni Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,
    Uzun zamandır planladığım Çamlıhemşin turumu nihayet tamamladım.
    Öncelikle, İstanbul' dan sabah 04:30' da çıkarak Rize Pazar' a karayolu ile saat 17:00 civarında ulaştım.
    Giresun' a girişle birlikte hava bulutlanmaya ve öngörülemezlikler göstermeye başladı.
    Fakat genel olarak tüm tur boyunca hava durumu açısından oldukça şanslı olduğumu söylemeliyim.
    Aynı günün akşamı, hemen bir taksi ayarladım ve bisiklet ile ilgili eşyalarım dışındaki eşyalarımı kalacağım yaylaya gönderdim. Sadece bisiklet turu amacı ile gitmediğimden epey eşya vardı yanımda. Sonrasında, ilçede pek çok akrabam olmasına rağmen Fırtına Vadisindeki otellerden birinde kalmak üzere ilçeden ayrıldım. Özellikle vadi civarında kalıp, Fırtına Deresi' nin gürül gürül sesi ile uyumak istiyordum.
    Fırtına vadisi müthiş bir coğrafya, mevsim itibari ile de çok uygun bir zamandı. Mayıs Sonu / Haziran başı müthiş yeşilin yanına renk renk çiçeklerin göründüğü, derelerin en coşkulu aktığı mevsimler. Müthiş manzaralar eşliğinde, vadi boyunca epey bir ilerledikten sonra (Pazar ilçesinden yaklaşık 20 km civarında) beklentilerime uygun bir otel buldum. Ahşap yapısı ve dereye göre konumu müthiş olan otele hemen yerleştim ve bisikleti bir araya getirip yarın için içimi saran heyecanla son kontrollerimi yapmaya başladım. Otelin bulunduğu köyün çocukları tabi epey ilgi gösterdiler bana :) Yaşar isminde bir köylü kardeşimle bisikleti toparladık, kamera montajı, frenler, vites grubu son bir gözden geçirdik ve 10 dk lık bir kısa biniş yaptım köy civarında.

Bakalım bisikleti bulabiliyor musunuz resimde

Dönerken bir de baktım, Köyün köprüsü üzerinden müthiş bir tulum sesi geliyor. Zaten enstrümanın ne kadar iç yakıcı bir sesi olduğunu biliyorsunuzdur, üstat da (Sonradan İsminin Sabit AKATİN olduğunu öğrendim) maşallah enfes çalıyor tulumu, duramadım tabi sürdüm o yöne. Bir de baktım bisikletimi toplamaya yardım eden Yaşar' da orada türkü ile eşlik ediyor tuluma. Anlaşılan bu köyde ki her aktivite de var bu çocuk :)
    Aşağıdaki videonun giriş kısmında görebilirsiniz bu anı. Çok kısa bir kesit koydum elimde daha uzun versiyonları mevcut :)
    Sonrasında Sabit Bey ile 10 dk lık bir sohbet ve otele dönüş.

[Video Yüklendiğinde mesajı güncelleyeceğim, 3 saattir youtube ile boğuşuyorum]

Elbette karnım zil çalıyor ve hemen bir Çahala (Lahana Çorbası) başta olmak üzere yemeğimi söyledim ve rakıma yumuldum. Otelde İsrail' de yayınlanan bir dizi için bulunan çekim ekibi vardı. Onlarda benle, bisikletimle baya ilgilendiler. Tabi coğrafya müthiş, onlar çalışmak zorunda burada bense bisiklete binme amacı ile gelmişim. Kıskandıklarına şüphe yok :)

Çok fazla gecikmeden, 11 gibi yattım. Sabah erken kalkmanın ve iklim değiştirmenin getirdiği yorgunluk, derenin müthiş sesi mis gibi hava sebebi ile hayatımın en iyi uykularından birini uyumuş olarak sabah 06:00' da kalktım. Baktım, söz vermiş olmalarına rağmen oteldekiler hala kalkamamış kahvaltı için. Ziyan yok, Pazar' a gidip arabayı bırakacağım (Vadi üzerinde arabayı bırakabileceğiniz yer pek yok,otellerin alanları da limitli olduğundan mecbur yakın ilçe merkezlerine bırakmak gerekiyor) ve aynı rota üzerinden bisikletle döneceğimden dönüşte uğramayı düşündüm ve öyle de yaptım.
    Arabayı Pazar ilçe merkezine bıraktıktan sonra, yolculuk başladı.

Bu tur ile ilgili en memnun olduğum noktayı aktarmadan geçmeyeyim. Turdan hemen önceki hafta, Schwalbe Rocket Ron2.0 olan ve çok şikayetçi olduğum lastikleri Hutchinson TORO 2.1 lastikler ile değiştirdim. Yol boyunca da ne kadar doğru bir karar verdiğimi gördüm. Yaptığım turda özellikle 1350 m rakımdaki ÇAT köyünden sonra, arazi çok çetin bir hale geliyor; taşlık, sapa bir köy yolu. Zaman zaman ıslak, zaman zaman kupkuru tozlu bir yol ve zaman zaman da çamur. Rocket Ron, Toro' ya göre elbette biraz daha hızlı ama ben kendimi çok güvensiz hissettim kullandığım 1500 km boyunca bu lastiklerle. Viraj ve ıslak zemin performansları berbat. Ayrıca asfaltta çok hızlı eriyor. Toro özellikle %7 ve üzeri eğimlerde sizi bariz yavaşlatsa da hızlı inişlerde, virajlarda, toz toprak ve taşlık yollarda müthiş bir performans sergiliyor. Şehir içi kullanımda tercih edilecek bir lastik değil ama tam olarak bulunduğu "All mountain" kategorisinin lastiği olduğunu söyleyebilirim.

Bu detayı da paylaştıktan sonra, çıkışa ilişkin biraz istatistik paylaşayım;
    Aşağıda göreceğiniz gibi, Pazar ilçesinden çıktıktan sonra Ardeşen ilçe merkezine doğru 6-7 kmlik bir sürüşü müteakiben Çamlıhemşin ilçesi için yol ayrımına geliyorsunuz. Buradan sonra vadi içerisine doğru uzun ve müthiş bir sürüş sizi bekliyor.

Kendi yaptığım hataları sizin de yapmamanız adına, Çamlıhemşin ilçe merkezine kadar sizi bir aracın bırakması benimki gibi zor bir rotanız var ise size fayda sağlayacaktır. Zira aşağıda göreceğiniz gibi, 1553 m rakıma çıkabilmek için toplamda 2545 m çıkış yapmışım. Pazar' dan Çamlıhemşin' e kadar olan asfalt yolda enerjimi boşa harcamış oldum aslında. Çıkmayı hedeflediğim asıl irtifa 2485 m idi ama 1553 m' de (aslında toplamda çıkılan 2545.m' de ve 55. km' de) tesadüf eden akrabaların aracına bisikleti atıp çıktım.
    Çamlıhemşin ilçe merkezinden yol ayder yönüne ve Kale/Elevit/Zilkale köyü yönlerine ayrılıyor, biz Kale/Elevit/Zilkale yönüne pedallıyoruz,

Özellikle şehir içi çıkışlar yapan arkadaşları uyarmam gerek, keza ben de Uludağ ve Kartepe' ye buraya hazırlık olması açısından pek çok kez çıktım fakat burada yol ve eğim şartları epey zorluyor. Çok iyi bir direnç istiyor bu rota, aynı zamanda başta değindiğim gibi, lastikler, aktarma grubunu da önemli, aksi tartirde çıkmak mümkün değil.

Yolu düzgün olan rampalarda da epey dişli bölgeler var, Çinçiva (Şenyuva) köyü sonrası Molaveis denilen bir bölge var mesela. Bu noktada kararlılığınızı test edebilirsiniz, burayı çıkabildiyseniz bu rotaya devam edebilirsiniz :)
    Çinçiva aynı zamanda köprüsü ile de meşhur,

Sonrasında Zilkale mevkii sizin için çok da zor bir hedef olmayacaktır, işte ben de burada soda molası verdim kaybettiğim mineralleri geri kazanmak için ipin ucunu kaçırıp 4 sodayı çakmışım, 2. yi almaya giderken fotoğrafı çekmiştim :) Eskiden burada böyle bir Cafe yoktu, benim için de güzel bir sürpriz oldu.

Sıkı bir enerji depolaması da yapmak gerekiyor, ben 1 adet protein çikolotası almıştım yanıma, keza yolun 20. km' sindeki kahvaltıdan 15 km sonra bu çikolatayı da patlattım. Çat köyüne vardığımda gözlerim resmen açlıktan donuyordu ve üstümde terden ıslanmamış herhangibir nokta yoktu dolayısı ile yedek kıyafetinizin olması ve değişen hava koşullarına uyum sağlayabilmeniz önemli. Biniş boyunca 32 °C ile 16 °C arası sıcaklıklar gördüm ki çok şanslı sayılırım herhangibir yağışa yakalanmadım, bu fark çok daha fazla açılabilirdi.
    Su konusunda rota boyunca büyük bir sıkıntı olmasa da siz mataranızı devamlı dolu tutun, bazen beklediğinizden uzun sürebilir su kaynağı bulmak.

Çatta muhlamamı gömerken yanımda fırtına :)

Sonrasında Varoş Köyüne Varış, Varoş (Yeni Adı: Yazlık) bildiğim en hüzünlü türkülerden (aslında bir ağıt) olan Nokta Hala Desta' nında Nokta Hala' nın düzüne çıkamadığı Varoş, kendisini de rahmetle analım.

Çıkıştan başka manzaralar,

Dumanla birlikte yaylaya varış ve yaylada beni karşılayanlar :)
    Babamın mangal hazırlığı (Elbette dün akşamdan taksi ile yolladığım malzemeler arasındaki rakı sürprizimi çıkartacağım)
    Ve son.

İnişi de ayrı bir mesajla anlatacağım.

Bu turu yapmış olmak bana ayrı bir keyif, sizlere bunu aktarmak da bunun lezzetini arttırıyor. Üzüldüğüm kısmı, size yaşadıklarımın ve hissettiklerimin belki de %1' ini bile aktaramamış olmak. O kokuları, hissettiğim yalnızlığı, doğanın güzelliğini, insanların sıcaklığını, ancak bu kadar aktarabilirim. Belki iyi yazarlar bu oranı arttırabilirler ama hiçbirşey bunları yaşamanın tadını vermeyecektir. Tavsiyem gidip ziyaret etmeniz.
    Beni bu tura en çok heveslendiren şeylerden olan Sn. Hüseyin Çelebi' nin Her Damlasına Değer / Kaçkarlar Serisini de buraya linkleyelim ki doyamamış olanlar buradan faydalansın :)
    Son Not:

Konaklama ve Farklı Tur Alternatifleri arayanlar için,

Çıkışım ve inişim esnasında uğradığım ÇAT köyündeki Tosi Pansiyon (Aynı zamanda Facebook' da da Kaçkar Sevdalıları isminde bir grupları var) bu tip turlar düzenleyebileceğini bildirdi. Ben kendilerinin turizmi ele alış biçimlerinden ve misafire davranışlarından çok memnun kaldığımdan burada bahsetmek istedim. Yöreyi de çok iyi bildiklerinden organizasyon anlamında çok faydası olabilir.
    Çat köyü 1350 m Rakım civarında bir köy, buraya kadar bisiklet ile çıkılıp, 2-3 günlük bir konaklama ile Tosi' den sizi 2500 m - 3000 m rakımlı bölgelere çıkartmasını isteyebilir ve her gün farklı bir zirveden buraya inebilirsiniz. Belki ben de katılırım :)
    Tosi İrtibat: 0539 649 84 94
    Selamlar.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  2. Oner Tuyluoglu

Oner Tuyluoglu Yeni Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Eksik video eklenmiştir,

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  3. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Sayın Onerty, alkollüyken bisiklet kullanmanın püf noktaları nelerdir? Biz gençlere neler tavsiye edersiniz?
    Gurbet elde bulamayıp alkolsüz efes ile yetinmek zorunda kalanlar için önerilerinizi alabilir miyiz? :)

4. Oner Tuyluoglu

Oner Tuyluoglu Yeni Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    :) Ayyaş imajı verdik galiba haha.
    Şaka bir yana asla binmiyoruz tabi bisiklete alkollü,
    Selamlar.

Bu arada "iniş" de burada iniş ideoları epey iyi anlatıyor manzarayı.

5. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Dostum pedalınıza sağlık. Rize'ninde yeşiline ayrı bir hastayım :)

6. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Haha, sarhoş gerçekten komik olurdu, bir sağa bir sola, güm ağaca. En fazla 50 metre gidilir.

Bu arada söylemeden edemeyeceğim. Yalnız tura çıkanlardan endişe ediyorum, dünyanın bin bir türlü hali var, yılan ısırabilir, efor harcıyorsun, kalp krizi olabilir, bir dalgınlık ağacın dalına çarpabilirsin, düşüp başını hafif bile çarpsan beyin kanaması iç kanama vs vs...İnsanın bu gibi durumlarda yanında birisi olması gerekiyor. Mesela kuraldır, işyerinde asla işçi yalnız çalıştırılamaz. Keşke performansı size yakın ve benzer zevkleri olan arkadaşlarla turlara çıksanız.

Peki Gürkan Genç veya Delta adam ne olacak derseniz, bunun cevabını Fatih sultan Mehmet versin: "bu ikisine birer kese altın verin ve bir güzel dövün" :D

ulaş kaya bunu beğendi.
  7. Oner Tuyluoglu

Oner Tuyluoglu Yeni Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Teşekkürler, selamlar.

Raşit Bey çok haklısınız, yalnız gitmek büyük handikap ama; evli, özel sektörde çalışan biri olarak başkaları ile ortak plan yapmakta çok zorlanıyorum. Birkaç yıldır eşimi, arkadaşlarımı beklerken pek çok fırsatı kaçırdığımdan bu yıl fırsatı bulur bulmaz çıktım.
    Düşmek de bir yana, Ayı konusunda epey çekinceliydim ama neyseki sorunsuz atlattım.

Selamlar.