Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ritchey Grid Grip - bilezikli mi, bileziksiz mi?

Konu, 'Bisiklet ve Donanım Ağırlıkları' kısmında Mert C. tarafından paylaşıldı.

1. Mert C.

Mert C. Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

ağırlık konusunda bileziksiz olanın çifti 88gr, bilezikli olanın 119gr(bir kaynakta da 196 yazıyor ama bu kadar farkın sadece bilezikle mümkün olacağını sanmıyorum :eek: ) ama aralarında en az 31gr, belki de 108gr ağırlık farkı var ki büyük bir fark sayılabilir... yani bileziksiz olanlar büyük bir avantaja sahip.

görüntü olarak açık ara farkla bilezikliler daha iyi, hem çizgi ve çember şeklindeki ucuz plastik görünümli izler yok, hem de ucundaki tıpasında güzel bir ritchey logosu bulunuyor, diğerinde ortası delik ve kötü bir görüntü var...

fiyat olarak bilezikli olan bileziksiz olanın iki katından biraz daha pahalı, ama önemli bir fark sayılmaz(yaklaşık olarak biri 5, diğeri 10 euro)

asıl ve en önemli mesele ise bileziksiz olanlar yerinde sıkıca durabiliyor mu yoksa kullanım sırasında kayma yapar mı? hafifliğin bu kadar önemli olduğu bir sektörde aynı modelin daha ağır olanı iki kat pahalı olabiliyorsa sanırım bir avantajı olmak zorunda, ama gerçekten bu ağırlık farkına değer mi?

bileziksiz olanı almayı düşünüyorum ama kayma yapıyorlarsa bilezikli olanı seçeceğim. ayrıca bu elciği kullanmış olan varsa yorumlarını bekliyorum, ağırlıklarını tam ve kesin olarak biliyorsanız lütfen belirtiniz.

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bileziksiz olanı tavsiye etmiyorum Mertcim. Çünkü yazın sıcaklarda veya arazide kullanıyorusan dik ve uzun bir yokuş çıkarken elinin altından yavaş bir şekilde sürekli kayacaktır. Onun yerine bilezikli olanı tercih etmelisin, çünkü sıfır kayma sıfır risk :)

Mert C. bunu beğendi.
  3. Mert C.

Mert C. Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    peki bileziksiz olanların kaymasını tam olarak önlemenin bir yolu yok mudur?

4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Varsa da ben bilmiyorum, bir yolu olsa bilezikli bir model üretmezlerdi diye düşünüyorum.

Mert C. bunu beğendi.
  5. Mert C.

Mert C. Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    peki tahminince bilezikli modelin ağırlık bilgilerinden hangisi doğrudur? iki farklı kaynakta iki farklı ağırlık yazıyor bu model için...
    sadece bilezikle 100gr civarı bir ağırlık eklenmez herhalde? 119gr doğru olandır diye düşünüyorum...

6. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    20 gramımı için değmez :cool:

Mert C. bunu beğendi.
  7. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    196gr olduğunu düşünüyorum çünkü gidonun çevresine bilezik (yani vida) sayesinde saracağı için ve elcek'in gidonda sabit kalması için bileziğin etrafı hafif alışımlı bir malzeme olduğundan dolayı bir nebze ağır olacaktır.

Mert C. bunu beğendi.
  8. Mert C.

Mert C. Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    o zaman arada 100gr üzerinde bir fark var ki cidden büyük sayılır sadece elcik için, acaba başta bileziksiz olanı deneyip(nasılsa 5 euro) memnun kalmazsam daha sonra gidon ve gidon boğazını değiştirirken bilezikli olanı mı alsam?
    çok kayarsa mevcut bilezikli salcano elciklerime dönerim, zaten değişim amacım sadece görüntü ve mümkünse hafiflik. bilezikliyi alırsam sadece görüntü değişecek ve pek bir ağırlık farkı olmayacak.
    gidon değişimini ileride yapacağım nasılsa...

tabi siz söyleyeceğinizi söylediniz :) kayabileceğini belirttiniz ve bundan sonrası kendi alacağım risktir, neden soruyorsam :)

yardımınız için tekrar teşekkürler, sanırım bileziksiz olanı deneyeceğim yinede... umarım pişman olmam kararımdan. :rolleyes:

9. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Agirligi +-120g dogrudur hic süpeniz olmasin. (190g'lik elcikler de var ama bunlar degil). Hangi elcik olursa olsun, lock-on'larin yani bileziklerin agirliklari, ciftinin 20 ile 40g arasi oynar. Pek agir degillerdir, denilenlere aldanmayin. Yani bu elcikler bileziksiz 90g. civari ise bilezikler de bu durumda 30g. civari tutuyor ve toplam +-120g civari oluyor.
    NOT: Elcik diye yazdim, simdi bunun dogrusu elcek diye ida edilirse google'ye bisiklet elcekleri diye yazin bakin size elcek degil de elcik diye önerecektir. ;)

Burada agirliklarina bakin...
    http://www.bike-components.de/products/info/30011{1}900145?xtor=AL-8-

http://www.ebay.de/itm/Ritchey-Griffe-True-Grip-GRID-schwarz-blau-/200668180295

Alan olursa lock-on'lusunu tavsiye ederim. Bileziksiz olanani ister istemez kayma yapar, bunu önleyemesiniz.

Mert C. bunu beğendi.