Reyting ve Ölçümü

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Her zaman duyarız "reytingler tavan yaptı" diye ama bu sonuçların 70 milyona ait olduğunu kimse bilmez. Aslında bunlar sayılı kişilerin sonuçlarıdır.

Reyting Türkiye'de belli ailelerin evine koyulmuş cihazlardan ölçülür. Bu cihazların özelliği izlenen kanal ve programların dakikası dakikasına analiz yapabilmesidir. Bu cihaza peoplemeter denir.
http://www.nielsenmedia.com/lpm/images/people%20meter-new.jpg

Bu cihaz bir ana ünite ve bir kumandadan oluşur. Bu cihazın kurulduğu evlerde herkese 1 adet kumanda verilir. Bu kumanda onun izlediği programları kaydeder.

Bu kumandalar genelde AGB firmasına ait olur. Bu şirket İtalyan araştırma şirketinin Türkiye sorumlusudur. Kumandalardan elde edilen veriler bir cihaz vasıtası ile bu şirkete iletilir. Bu sayede yaş,cinsiyet ve bölgelerin hangi izlenimde bulunduğu öğrenilir.

Ülkemizde yaklaşık 2000 hanede bu cihazdan var. Bu cihazlar sadece AGB firmasına ait değil, diğer şirketlerde var.

Bu yazıyı okuduktan sonra reytingin aslında bizim elimizde olmadığını ve bunun 2000 kişinin elinde olduğunu anladık. Ama bu rakam sizi yanıltmasın çünkü uzmanlar bu ailelerin izlediği ile 70 milyonun izlediği şeylerin hemen hemen yakın olduğunu söylüyor.

Evinizde bu cihazdan yoksa korkmayın, artık vicdanınızın sesine kulak vermeden rahatça kanal değiştirebilirsiniz. Türk zekası değilmi bu, aileleri saptayıp hepsine aynı yeri izletsek olmazmı diye soru gelebilir. Hatta tv şirketlerinin bu ailelere para ödeyip bizim kanalı seyredin reytinglerimiz artsın demeleri aklımızdan geçebilir. İnanın bu soruların cevabını bende bilmiyorum :)

Alıntı değildir.

Scudo

Hasan Kuru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.227
Kanalizasyon adlı filmde anlatılıyordu bu konu. Bende oradan öğrenmiştim. Bilgiler için teşekkürler Ali :)

• Beğen
Tepkiler: Piskiletci
Tepki
82
Çok bilgilendirici bir yazı olmuş.
Bende reyting ölçme olayını Kanlizasyon filminden öğrenmiştim.
Birde ekşi sözlükte şöyle bir yazı vardı onu paylaşmak istedim: "(peoplemeter)rating ölçüm
aracı. kullanımı bazen suistimal edilebileceğinden kendi içerisinde çeşitli
önlemler barındırır.
örneğin bir peoplemeter hiç bölünmeden 5 saat bir kanalın seyredildiğini
ölçerse merkeze hata sinyali gönderir. çünkü teorik olarak hiçbir insan evladı
bir evde beş saat bir kanalı seyretmez. dolayısı ile hata sinyali veren ev ikaz
edilir, tekrarında evin fesh edilme hakkı saklı tutulur."

• Beğen

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@Barış Kılınç
Evet digiturk v.b sistemler reyting ölçümü yapıyor ama bunları açıklamıyor her ne hikmetse.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Sosyal bilimlerde istatistiki ölçümlerin hata payı genelde 0,05 veya %5 olur (İstatistik bilimi ile ilgilenen arkadaşlar bu oranın genelde %10 ile %0,1 arasında değiştiğini bileceklerdir). Bu cihazlarla yapılan istatistiki ölçümler de aynı yanılma payı ile sonuç veriyor olmalılar. KızılElma'nın değindiği konu ise işin ayrı bir boyutu, bu tıpkı anketlerde tüm sorulara A şıkkı ile cevap veren kişilerin anket sonuçlarının ciddiye alınmamasıyla aynı şeydir.

Bu yüzden bu sonuçlar %5 yanılma payı ile güvenilirdir. Ancak bunu ne zaman söylesem aklıma üniversitedeki ilk istatistik dersinde hocanın söyledikleri gelir; İstatistik en inandırıcı yalanı söyleme sanatıdır.

DigiTurk vb. firmalar ise tabi ki açıklamazlar kendi sonuçlarını, sonuçta onların izleyicileri kendi "pazar"ıdır, kendi izleyici kitlesinin (hatta hangi abonelik paketinde olanların neleri en çok hangi saatte izlediklerini de bilirler) detaylı özellikleri ile en verimli olması beklenen reklam saatlerini en iyi fiyata pazarlar. Onlar için reytingde kimin birinci olup en çok izlendiği, o dizi, kanal veya film daha popüler olsun diye değil, o saatlerde yayınlanacak reklamlar daha etkili olsun diye önemlidir.

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
Tahminim o cihaza sahip evlerin adresleri gizli tutuluyor. Yoksa bizim türk insanı onuda yapar :D parasını basar televizyonunu izlettirir :D

• Beğen

Mesut Dursun

Daimi Üye
Tepki
208
Bilgi için teşekkürler...Ben de babama küçükken soruyordum reyting nedir diye felan ama sonra öğrenmiştim.Bu konu sayesinde bilgimi pekiştirdim...

Bol pedallamalar...

• Beğen

VolkanÖzcan

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Zamanında Digiturk'e özel bir tv kanalında çalışırdım. Kanala bile vermezlerdi tam olarak izlenme oranını. "Şu program iyi, bu pek iyi degil" falan denirdi sadece.

• Beğen