Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Reyting ve Ölçümü

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Ali Menemen tarafından paylaşıldı.

1. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Her zaman duyarız "reytingler tavan yaptı" diye ama bu sonuçların 70 milyona ait olduğunu kimse bilmez. Aslında bunlar sayılı kişilerin sonuçlarıdır.

Reyting Türkiye'de belli ailelerin evine koyulmuş cihazlardan ölçülür. Bu cihazların özelliği izlenen kanal ve programların dakikası dakikasına analiz yapabilmesidir. Bu cihaza peoplemeter denir.

Bu cihaz bir ana ünite ve bir kumandadan oluşur. Bu cihazın kurulduğu evlerde herkese 1 adet kumanda verilir. Bu kumanda onun izlediği programları kaydeder.

Bu kumandalar genelde AGB firmasına ait olur. Bu şirket İtalyan araştırma şirketinin Türkiye sorumlusudur. Kumandalardan elde edilen veriler bir cihaz vasıtası ile bu şirkete iletilir. Bu sayede yaş,cinsiyet ve bölgelerin hangi izlenimde bulunduğu öğrenilir.

Ülkemizde yaklaşık 2000 hanede bu cihazdan var. Bu cihazlar sadece AGB firmasına ait değil, diğer şirketlerde var.

Bu yazıyı okuduktan sonra reytingin aslında bizim elimizde olmadığını ve bunun 2000 kişinin elinde olduğunu anladık. Ama bu rakam sizi yanıltmasın çünkü uzmanlar bu ailelerin izlediği ile 70 milyonun izlediği şeylerin hemen hemen yakın olduğunu söylüyor.

Evinizde bu cihazdan yoksa korkmayın, artık vicdanınızın sesine kulak vermeden rahatça kanal değiştirebilirsiniz. Türk zekası değilmi bu, aileleri saptayıp hepsine aynı yeri izletsek olmazmı diye soru gelebilir. Hatta tv şirketlerinin bu ailelere para ödeyip bizim kanalı seyredin reytinglerimiz artsın demeleri aklımızdan geçebilir. İnanın bu soruların cevabını bende bilmiyorum :)

Alıntı değildir.

2. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Kanalizasyon adlı filmde anlatılıyordu bu konu. Bende oradan öğrenmiştim. Bilgiler için teşekkürler Ali :)

Ali Menemen bunu beğendi.
  3. Özkan Uzuncezar

Özkan Uzuncezar Üye

Seviye:
    Çok bilgilendirici bir yazı olmuş.
    Bende reyting ölçme olayını Kanlizasyon filminden öğrenmiştim.
    Birde ekşi sözlükte şöyle bir yazı vardı onu paylaşmak istedim: "(peoplemeter)rating ölçüm
    aracı. kullanımı bazen suistimal edilebileceğinden kendi içerisinde çeşitli
    önlemler barındırır.
    örneğin bir peoplemeter hiç bölünmeden 5 saat bir kanalın seyredildiğini
    ölçerse merkeze hata sinyali gönderir. çünkü teorik olarak hiçbir insan evladı
    bir evde beş saat bir kanalı seyretmez. dolayısı ile hata sinyali veren ev ikaz
    edilir, tekrarında evin fesh edilme hakkı saklı tutulur."

4. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Büyük bir ihtimalle digiturk veya dsmart gibi receiver'lar da sunucuya rating ölçümü yapma imkanı veriyor.

Mesut Dursun ve Ali Menemen bunu beğendi.
  5. ercan koç

ercan koç Üye

Seviye:
    Misafirliğe gittiğimiz bir evde bundan görmüştüm. Arkadaşlarıma anlatmıştım da kimse inanmamıştı.

6. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Evet digiturk v.b sistemler reyting ölçümü yapıyor ama bunları açıklamıyor her ne hikmetse.

7. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Sosyal bilimlerde istatistiki ölçümlerin hata payı genelde 0,05 veya %5 olur (İstatistik bilimi ile ilgilenen arkadaşlar bu oranın genelde %10 ile %0,1 arasında değiştiğini bileceklerdir). Bu cihazlarla yapılan istatistiki ölçümler de aynı yanılma payı ile sonuç veriyor olmalılar. KızılElma'nın değindiği konu ise işin ayrı bir boyutu, bu tıpkı anketlerde tüm sorulara A şıkkı ile cevap veren kişilerin anket sonuçlarının ciddiye alınmamasıyla aynı şeydir.

Bu yüzden bu sonuçlar %5 yanılma payı ile güvenilirdir. Ancak bunu ne zaman söylesem aklıma üniversitedeki ilk istatistik dersinde hocanın söyledikleri gelir; İstatistik en inandırıcı yalanı söyleme sanatıdır.

DigiTurk vb. firmalar ise tabi ki açıklamazlar kendi sonuçlarını, sonuçta onların izleyicileri kendi "pazar"ıdır, kendi izleyici kitlesinin (hatta hangi abonelik paketinde olanların neleri en çok hangi saatte izlediklerini de bilirler) detaylı özellikleri ile en verimli olması beklenen reklam saatlerini en iyi fiyata pazarlar. Onlar için reytingde kimin birinci olup en çok izlendiği, o dizi, kanal veya film daha popüler olsun diye değil, o saatlerde yayınlanacak reklamlar daha etkili olsun diye önemlidir.

8. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Tahminim o cihaza sahip evlerin adresleri gizli tutuluyor. Yoksa bizim türk insanı onuda yapar :D parasını basar televizyonunu izlettirir :D

9. Mesut Dursun

Mesut Dursun Kıdemli Üye

Seviye:
    Bilgi için teşekkürler...Ben de babama küçükken soruyordum reyting nedir diye felan ama sonra öğrenmiştim.Bu konu sayesinde bilgimi pekiştirdim...

Bol pedallamalar...

10. VolkanÖzcan

VolkanÖzcan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Zamanında Digiturk'e özel bir tv kanalında çalışırdım. Kanala bile vermezlerdi tam olarak izlenme oranını. "Şu program iyi, bu pek iyi degil" falan denirdi sadece.