Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

revoshift yardım lazım

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında mehmet ünal tarafından paylaşıldı.

1. mehmet ünal

mehmet ünal Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşlar ben cuma günü bisikletle bu diyardan yol alıyorum. aksilik bu ya daha düne kadar sapasağlam olan bisiklet ön vitesten arıza yaptı. aldım pense ingiliz anahtarı giriştim bisiklete. tel gerginken, salıkken bir çok şekilde sabitledim ama her seferinde ayarı tutturamadım. normalde metin bisiklete gider 5 dakikada hallederdim ama aksilik bu yaz tekirdağ'a taşındım ve tekirdağ merkezde adam akıllı 1 tane bisikletçi yok hepsi 1980lerden kalma bisikletleri tamir etmekte. 2 bisikletçiye ayar yaptırdıysamda olmadı. birde kendilerini akıllı sanıyorlar ki shimano ön aktarıcı sorduğumda 60 lira çekti biri. herneyse bende kendi sorunumu kendim çözeyim dedim. tam sona yaklaşır gibi olduysamda doğru ayarı bir türlü veremedim. o sırada bir baktım revoshift vites kolu dişli atmış sanırım şöyle bir görüntü oluştu:

çizgi hizasından kaydı,bir dişli üste attı sanırım. düzelteyim diye biraz kuvvetli asıldım ama dişliyi kırarım diye bıraktım. çokta canımı sıktı bu olay bunu düzeltmenin pratik bir yolu var mıdır? açıkçası gidondan elçiği çıkartmayı bile beceremeyen biri olarak sorduğumu dipnot olarak belirtmek isterim.

2. mehmet ünal

mehmet ünal Yeni Üye

Seviye:
    sanırım yine zor bir soru sormuş bulundum :) vitesin ilk ve son duruşları resimlerdeki gibidir bunun ince bir ayarı var mı acaba?

3. KIVANC YILMAZTURK

KIVANC YILMAZTURK Kıdemli Üye

Seviye:
    Yanlış hatırlamıyorsam onun çevrilen yerindeki plastik yer açılıyor ve orada vidaları vardı bide o altta sarı siyah bir logo gibi yapışkan bir şey var onunda altında bir vida olması lazım bu vidaları söktükten sonra zaten o mekanizmayı göreceksiniz sonra gerisi sizin el becerilerinize kalmış olacak :D

Dip not elcikleri bir tornavida yardımı yada bişi ile biraz yukarıya kaldırıp içerlerine su dökün bu elciklerinizin kayarak gidondan çıkmasını sağlıyacaktır ;)

mehmet ünal bunu beğendi.
  4. mehmet ünal

mehmet ünal Yeni Üye

Seviye:
    teşekkür ederim üstadım birazcık mıncıklayayım. şunu bir bitirebilirsem ön vites ayarıyla ilgili sorumda olcak. teli gergin halde bağladığımda 3. çarka geçiremiyorum vitesi. 2 de kalıyor çevirmeye çalıştığımda tel kopacak gibi hissediyorum falan. neyse ilk şuna bir bakim.

5. KIVANC YILMAZTURK

Seviye:
    Vidaları açman ve vidalarla biraz ayar çekmen gerekebilir ama bu kollar çabuk bozuluyor belki sen döndürüyorsun ama o sırada tel yetmiyor ters yaylı olmasıda mümkün aktarıcınızın bilemiyorum eğer öyle ise 3 te gerdirip ayarlayın vites kolunuzu.

mehmet ünal bunu beğendi.
  6. mehmet ünal

mehmet ünal Yeni Üye

Seviye:
    sunrun microshift denilen bir sistem vardı tüm sistemi shimano yaptım bir tek ön aktarıcı kaldı.onu istanbuldayken shimano yapamadım burdada 60 lira diyen çakallarla uğraşmaktayım. ters yaylı olmadığından eminim, çünkü gerildikçe kadrodan uzaklaşıyor.üsttteki 2 vidayıda epey kurcaladım tam bir ara 3e yarım yamalakta olsa geçirmeyi başardımki bunu yaptığımda telde oldukça boşluk varken monte etmiştim o sırada vites kolundaki bu olayı görünce herşeyi sil baştan başa almak zorunda kaldım.

7. mehmet ünal

mehmet ünal Yeni Üye

Seviye:
    gelebildiğim son nokta

teli bile çıkaramadım. telle alakam olduğunu düşünmüyorum aslında hedefe çok yakın gibiyim. göstergenin altında 4 taraftan yuvarlak dişli düzeltmemi engelliyor. burada takıldım. bundan sonra mekanizma nasıl sökülür fikri olan varmı 2 saate yakındır aynı yerde tıkandım. bir yardım lütfen tecrübeli birisinden. zorlarsam kırılacak gibi.

8. KIVANC YILMAZTURK

Seviye:
    Hehe yapboz gibi yapmışsınız kolu şuanda pek rahat bir resim olmamasına ramen bir fikir söyleyim Gördüğüm kadarıyla o beyaz yer ile siyah yer bir birine dişli gibi geçmsler yani beyaz yeri sabit tutup o siyah yeri cevirirseniz kapak gibi acılcak gibi duruyor daha içeriye ineminiz sağaya bilir bide su mausenn olduğu yerde vida olma ihtimalide yüksek gibi duruyor :D

9. mehmet ünal

mehmet ünal Yeni Üye

Seviye:
    yok denedim olmuyor beyaz bölümün yanındaki çıkıntılar siyahın çıkmasına kesinlikle izin vermiyor altındaki dişliler sayesinde siyah kıpırdamıyor. mousetan taraf tel yuvası olduğundan sabit durumda ve sökülmüyor. tıkandım, pes etmek üzereyim. hevesim de kaçtı zaten

10. KIVANC YILMAZTURK

Seviye:
    bu kollar o kadar pahalı olmaması lazım ya bir tane tehmin edin 20 tl'den fazla değildir yada kelebek diye tabir ettiğimiz kollar var onlar çok kullanışlılar tavsiye ederim tabi insanın canını sıkmıyor değil yoktan yere masraf çıkıyor sonuçta :D

11. mehmet ünal

mehmet ünal Yeni Üye

Seviye:
    kolu tamir ettim ve ön vites ayarına geçtim şimdi enteresan bir başka sorunum var. vida gibi ince ayarları da defalarca milim milim denedim vidalar yalama oldu en sonunda. ama sorun bu değil. vites kolu daha H noktasına gelmeden, tahminen yarıda yani ikinci çarkın hizasında olması gereken yerde 3 çarka dayanıyor ve kol daha dönmüyor. bunun ayarını nasıl verebilirim?

12. KIVANC YILMAZTURK

Seviye:
    Bence Kolu H Bölgesinde 3 iken ön aktarıcıyada Elinizle 3. dişlinn izasına getirip telli sıkmanız lazm ki biraz zor olucak ama böyle yaparsanız bir sorun yaşamazsnız sonrada ince ayarları vidayla yapabilirsiniz

13. mehmet ünal

mehmet ünal Yeni Üye

Seviye:
    bugün sabahtan bisikletçiye gittim yeni tel tak dedim tek tek takamam, tek satmıyoruz dedi. :) o zaman biraz ayarla sen bu hale soktun dedim. iki dakika mıncıklamadan vites kolu bozuk dedi. mıncıklarken 1 dişli düzelttiğimi 5 dişli geri attırıp göstergenin içine etti. sonra gezerken yaşlı bi amca gördüm bisiklet tamir ediyordu. olayı anlattım, güldü 10 dk sürmeden tüm ayarları yaptı, tek vites teli bile taktı :) şimdi canavar gibi. her bisikletçinin arkasında iyi bir tamirci olurmuş onu anladım bugün.