Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Restoranını Satan Bisikletli Gezgin

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

1. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Restoranını satan bisikletli gezgin

Gürkan Genç, 2010'da restoranını satıp hep hayalini kurduğu bisiklet yolculuğuna çıkmış. Türkiye'den Japonya'ya uzanan, 11 ülkeyi kat eden rotasında 343 gün boyunca pedal çevirmiş. Güzel anlar, sürprizler, zorluklar hiç peşini bırakmamış. Şimdilerde üniversiteleri gezip deneyimlerini aktarıyor. Yolculuğunun belgeseliyse Dağ Filmleri Festivali'nde gösterilecek...

Her ne kadar ailesi izin vermediği için evinin çevresinden fazla uzaklaşamasa da, küçüklüğünde bisikletine atladığında aklı hep uzun yollara, hatta başka ülkelere gidermiş. Liseye başlarken ara verdiği bisikleti 15 yıl sonra, 30 yaşındayken eline alınca eski aşkı tekrar canlanmış; bisikletle dünyayı gezmek. Öyle gelip geçici, anlık bir heves değil. Kararın birden bire, kendiliğinden ortaya çıktığını söylüyor. Ankara'da işlettiği restoranını satıp kendisini Japonya'ya uzanan yolculuğa hazırlamaya başlamış. Rota için çalışmalar, önceki maceraperestlerin deneyimlerini soruşturmalar, yanına alacağı ekipmanı seçme, sponsor bulma arayışları... Yalnızca üç ay sonra kendisini yollarda bulmuş. Yazlık ve kışlık kıyafetlerden, su arıtma cihazından, kamp malzemelerinden, uydu telefonu, GPS cihazı ve bilgisayardan oluşan, 48 - 68 kilogram arasında gidip gelen bir ağırlıkla...

Gürkan Genç, 2010'un Nisan'ında çıktığı ve 343 gün süren yolculuğunun aklına nasıl düştüğünü böyle anlatıyor. Bu süre boyunca 12 bin 500 kilometre pedal basmış. Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Çin, Moğolistan, Güney Kore, Japonya hattında 950'yi aşkın şehir ve köyü durak olarak kullanmış. Macerasının günlüğünü kendi adıyla açtığı, halen ulaşılabilen blog'unda tutmuş.

GERÇEKTEN İSTİYORSANIZ
    Böyle bir karar vermenin cesaret gerektirip gerektirmediğini merak ettiğimizde bir sır verir gibi konuşuyor; 'Gerçekten istiyorsanız ve yapabileceğinizi düşünüyorsanız, çıkmaya hazır hissedebilirsiniz kendinizi. İstedikten sonra her şeyin başarılabileceğini yaşayarak gördüm. Siz neden göremeyesiniz?' Yolculuk sırasında ailesinden ve çevresinden destek görmüş. Fakat öncesinde değil... 'Dünyanın öbür ucuna gideceğim dediğimde iki üç kişi hariç kimse ciddiye almıyordu beni' diyor.
    Onca zorluğun üstesinden gelip yolculuğun sonlarına yaklaştığında 'işte gerçek hayat bu yolculuk' fikrine ikna olmuş. Kendisine restoranını satmasını, garip bir şey yaptığını ima edercesine hatırlatanlar için şöyle bir cevabı var; 'iPhone henüz çıkmıştı piyasaya. Japonya'ya gideceğim için oradan kolaylıkla alabileceğimi düşünüyordum. Japonya'da mağazaya girmemle gülüp çıkmam bir oldu. Minimal bir hayat yaşamaya ikna olmuş durumdayım. Bir yıldır aynı şeyleri giyiyorum mesela.'
    Gürkan Genç bu deneyimini şimdilerde Türkiye'nin farklı yerlerindeki liseleri ve üniversiteleri gezerek öğrencilere anlatıyor. Yolculuğu sırasında çektiği belgeseli 'Demir Atlı Adam', Dağ Filmleri Festivali kapsamında 10 Mart'ta, Beyoğlu Avrupa Pasajı'ndaki etkinlik mekanı Aynalıgeçit'te izlenebilir.

Arjantinli bir kız 'kuş öpücüğü' verdi
    Tacikistan'da Pamir Dağı tırmanışı çok zordu. 4 bin 650 metrelik dünyanın en yüksek araç geçiş noktalarından biri. 'Tur bisikletçiliğinin Everesti' sayılıyor. Başınıza bir şey gelse sizi kurtarmaya gelecek kimse yok.
    Dünyanın en büyük sekizinci çölü Karagum'u boydan boya geçtim. 45 ila 50 dereceler arasında pedal çevirmek gerçekten zorlamıştı.
    Moğolistan'da dünyanın en büyük üçüncü çölü Gobi'de 12 gün pedal bastım. Kocaman bir boşluğun ortasında giderken bir süre sonra kendi kendime konuştuğumu fark etmiştim. 12 gün boyunca duş almadan, her gün aynı kirli tencereden yemek yemek, suyunuz bittiğinde kendi çişinizi arıtmak ve geceleri eksi 30 derecede uyumak ayrı bir tecrübeydi.
    * Ülke adı vermek istemem. Bir yerde başka bisikletçilerle birlikte yanlış bölgeye kamp kurduğumuz için gece yarısı silahlı askerler geldi ve bisikletlerimize el koyarak bizi tutukladılar. Başka bir kampa kadar yürütüp sonrasında serbest bıraktılar.
    Orta Asya'daki Türk” cumhuriyetlerde misafirperverlik görülmeye değer. Herkes evine, restoranına misafir etti.
    Çin'de Arjantinli bir kıza aşık oldum. İkimiz de farklı hedeflere sahip gezginler olunca bana bir 'kuş öpücüğü' verip 'Gerçeğini almak istiyorsan Arjantin'e gelmelisin' dedi.
    Kırgızistan'da 100 kilometre arayla tesadüfen iki kız kardeşin evinde kaldım. 'Vay be dünya çok küçükmüş' demiştim.

Bisiklet bizim için sadece 'karne hediyesi'
    Gürkan Genç'in Türkiye'deki bisiklet kullanma alışkanlığı hakkında söyleyecekleri de var elbette. Bizim kültürümüzde bisikletin en fazla 'karne hediyesi' biçiminde algılandığını söylüyor. Bir ulaşım aracı olabileceğiyse neredeyse kimsenin aklına gelmiyor. Kendisi Ankaralı. O kadar uzun yolu kat edip Ankara'ya döndüğünde, otomobilini satmış ve şehir içi yolculuğunda da bisiklet kullanmayı tercih etmiş. Yalnızca kışın, o da yollar buzlandığında toplu taşıma araçlarını tercih ettiğini söylüyor. Zaman zaman, kırmızı ışıkta dururken yanına yanaşan aracın kendisine çarpması gibi kazalar yaşıyor. Bisiklet yollarının yapılması konusundaki umudu koşullara bağlı; 'Talep olmadığı sürece bisiklet yolu yapılması zor görünüyor. Bu talebin artması için okullarda elimden geleni yapıyorum' diyor.

EN KEYİFLİ ROTALAR
    Gezmekten mutluluk duyduğu, en keyifli bisiklet rotalarını soruyoruz. İstanbul'u yeterince tanımadığı için öneri vermek istemiyor. Ankara için önerisi; Eymir Gölü, İncek, Mogan Gölü, Sincan Harikalar Diyarı, Mavi Göl, ODTÜ ve Hacettepe Üniversiteleri'nin arazileri.
    Türkiye çapında öneri yapmasını istediğimizde bisikletle turlamayı sevenlerin; Gökova'nın, Akyaka'nın, Kaçkarlar'ın, Burdur Gölü'nün, Salda Gölü'nün ve Kapadokya'nın keyfinin kaçırılmayacağını söylüyor.

Gürkan Genç Akşam Gazetesi röportajı
    4 Mart 2012

2. MuhammedErkan

MuhammedErkan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bu Gürkan Genç yönetici olan arkadaşımız mı?

3. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Doğrudur..

4. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Başlık "Ferrari'sini satan Bilge" gibi olmuş :) Ama içeriğe çok imrendim doğrusu...

Sinan Ceylan bunu beğendi.
  5. adem er

adem er Kıdemli Üye

Seviye:
    keşke daha fazla bilgi imkanımız olabilse. daha fazla bilgi ve foto yu nesıl bulubiliriz?

6. İslam Gölge

İslam Gölge Bisikletkolik

Adı:
    İslam GÖLGE
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
  7. DreamMaker

DreamMaker Kıdemli Üye

Adı:
    Tuğrul TIRPAN
    Bisiklet: