Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

(Resimli Videolu) Kırık Mazgal, Jant, Lastik (Yatak döşek ele geldi)

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Berkay* tarafından paylaşıldı.

1. Berkay*

Berkay* Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Konuyu nereye açıcağımı şaşırdım esas aradığım tekerlek olduğu için "Tekerlekler" konusuna açtım. Yanlış yere açtıysam yöneticilerden konuyu doğru yere taşımasını rica ederim.

6 Ağustos 2014 tarihinde Yurt Bisiklet'ten Salcano xrs 040 sora'mı aldım. Büyük bir heyecanla o günden beri bisikletim için konu açmak istedim fakat zaman buldukça konu açmak yerine sürmeyi tercih ettim. Ta ki 9 Ağustos'ta (dün) bisikletimi özenle temizleyip yola çıktıktan sonra Beylikdüzü Belediye'sinin kocaman boşluklu mazgallarına düşene kadar.

Yavaştım gidiş geliş yol sağımda araba park etmiş arkamdan araba geliyor yolu ortalamış gidiyorum. Durucak yer yok, yolun ortasındada duramam mazgalı yanlarım dedim yolun soluna geçtim, araba yaklaştı gidonu çevirdim sağa, ön teker geçti. Arkamdaki araba dahada yaklaştı refleks olarak gidonu düzelttim biraz. Arka teker mazgala girdi. (düşündüğüm şu ki mazgalın kırık olan geniş yerine girdi sanırım) Sağda durdum baktım ben jant muz olmuştur diye düşünürken. Orada minibüs bekleyen bisikletli bir abinin lastiği kıydın demesiyle lastiğe el attım hava sıfır ve dediği gibi dış lastik kıyılmış ayrıca jantda yamulmuş.
    Şu resimde mazgaldaki boşluğun ne kadar büyük olduğu ve mazgalda bir yerin kırık olduğu görülüyor.

Daha 4 gün önce aldığım bir bisikletle bunu yaşamak beni bir hayli üzdü. Lastiklerinin kötü olduğunu forumda okumuştum bu nedenle lastiğe çok üzülmedim ama janta üzüldüm. Mahallemizin bisikletçisine gittim. Janta akor ile büyük ihtimal düzelir dedi düzeltemezse de para almazmış. (10 tl) Lastik mazgala girmekle patlamaz bu lastik kötü dedi.
    O günün (dünün) gecesi hazır dışardayken oraya eski bisikletimle gidip mazgalların fotoğrafını çektim. Ayrıca 26 jant olan kalın lastikli (ebadını bilmiyorum) bisikletiminde lastiklerinin o mazgala girebilmesine şaşırdım. İyi ki yol bisikletiyle içine düşmemişim dedim o bisikletin tekerleri girince.

Bu resimleride bu sabah çektim lastiğimin kıyılmış olan yeri ve jantımdaki yamulma haricindeki zarar.

Janttaki o zarar sorun yaratır mı özellikle o ezilen yer lastiğe zarar verir mi orayı nasıl düzeltebilirim?
    Bu ise jantımın yamukluğu. Lastiğe bakmayın lastikteki kırmızı şeritler dümdüz değil zaten o jant düzkende yamuk yumuktu. Tekeride düz tutamadım ama jantın frene sürmesiyle anlabilirsiniz. 1. saniyede tekerlek frene sürtüp yavaşlıyor sondada sürtüp duruyor.

Öncelikle cahilliğimi mazur görün çok saçma sorularım olabilir. :D
    Garanti bu jant yamukluğunu veya lastiğin kıyılmasını karsılar mı? (Sanmıyorum ama umuyorumki karsılar)
    Jantın yamukluğu akorla düzelebilir mi? (Yeni jant almak istemiyorum hem görünüşünü seviyorum hemde para harcamak istemiyorum)
    En önemlisi ise iç dış lastik. İç lastiğin o kadar önemli olduğunu sanmıyorum ama bir öneriniz varsa alabilirim.
    Dış lastik bir şekilde düzelebilir mi en azından biraz daha idare eder mi?
    Dış lastik hakkında forumdaki konulara baktım fakat kafamda bir şey oluşmadı öncelikle bu xrs 040'ın üzerinde salcano logolu swallow markalı lastikler hakkındaki düşünceleriniz nedir? Ben ön lastiği değiştirmeden sadece arka lastiği değiştirsem bir sorun yaşar mıyım? Yoksa bu lastikler çok kötü, almışken ikisinide değiştir mi dersiniz?
    Lastikler hakkında hiç bir bilgim yok bu yüzden size danışacağım. 700x23 lastik istiyorum. Hız, konfor, hafiflik, hiç bir şey istemiyorum dış lastiğimde. Tek istediğim uzun ömür olsun, patlamasın, delinmesin, kıyılmasın, yırtılmasın. En önemlisi de ucuz olsun. (Üzerinde suan ki lastiğimde olduğu gibi kırmızı çizgiler olursa daha güzel olur) Bütçe ne kadar derseniz ne kadar ucuz olursa benim için o kadar iyi. Birikmiş param var fakat harcamak istemiyorum. Aklıma yatan (fiyatı, schwalbe olması ve rengi) Schwalbe Lugano ama lastik hakkında bir fikrim yok.

Ayrıca kafama koydum bu mazgalları belediye başkanıyla görüşücem. Bunun yanında bisikletliler için parkıda dillendiricem.
    Konu uzun oldu buraya kadar okuyup cevap veren vermeyen herkese teşekkür ederim.

Bunlarda o yolun devamındaki resimler

2 logar kapağı 2 mazgal 2 türktelekom kapağı
    Keşke her mazgal böyle olsa
    Ya da böyle

O yol çok berbat daha resimleri var çatlak yamalı asfalt falan ama flashsız çekebildim şarj yoktu.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  2. meseduzu

meseduzu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Jant akortla duzelir. kenarindaki puruzede zimpara sur duzelt. Idare eder. Lastik konusuna gelince jantin bile zedelenmis lastik ne yapsin hangi lastik olursa olsun o durumda kesilir. Sen dua et on teker girmemis. 50 tl ye sahalara doner saniyorum. Gecmis olsun.

3. meseduzu

meseduzu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bu arada decatlonda kirmizi ikili michael lastik takimi 74 tl felan galiba sitesine gurip bakabilirsin.

4. Berkay*

Berkay* Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bugün Çelikoğlu Bisiklet'e gittim. Akortu elle 20 lira, makinede (başka bayiye gönderip) 40 lira yaparız dediler. Makina ile el farkını falan konuştuk. Makinede sıfıra yakın diyosunuz dediğimde sıfıra yakın değil sıfır olur dediler. Makinede akort ayarı 40 lira normal bir fiyat mı? (10 lira fiyat veren mahalle arası bisikletçisine yaptırmak istemiyorum)
    Schwalbe Lugano 700x23 tekine 75 tl dediler yine Çelikoğlu'nda.

Decathlon'un sitesine baktım hiç dış lastik bulamadım bu söylediğiniz fiyatı ve ürünü mağazada mı gördünüz? Sitede bulduysanız link atarsanız sevinirim.

5. Emrah GÜLEZ

Emrah GÜLEZ Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Akort fiyatı çoğu yerde 20tl bugün Forumdan Ayhan arkadaşımda akord ayarı yaptırdı ama janttaki sıkıntı gitmedi tam olarak eğer sıkıntı büyükse makine de akort ayarı yaptır derim. Lastikleri de ya decathlon dan ya da yurt dışından al derim tekrar dan geçmiş olsun..

6. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Jant için öncelikle ince zımpara kullanmalısınız. Ve acele etmeden okşaya okşaya zımparalamalısınız. Aksi taktirde jantta eksantrik (Çukurlar ve yükseltiler) oluşur. Fren yaptığınız zaman fren kolu bir şişer bir iner keyif almamaya başlarsınız. Devamında da fren teli kopartmasına kadar gider durum. Sonrasında akort etmek jant ile ilgili sıkıntınız kalmaz. Lastik alırsınız kullanıma devam.. :)

7. Cem Bayıll

Cem Bayıll Kıdemli Üye

Seviye:
    schwalbe lugano kullanıyorum gönül rahatlığıyla alabilirsin http://www.evanscycles.com/products...ve-kevlar-guard-wired-700c-road-tyre-ec057721 75 tl neyine istemişler acaba

8. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Jant akort etme olayı el becerisi ve bu konuda uzmanlaşmış herkes yapabilir. İllede bisiklet tamircisi olmak gerekmiyor. Ben bile 0,5 mm atlama payı ile jant dizebiliyor ve akort edebiliyorum. Kaldı ki bu işi bilen bisikletçiler çok daha ileri düzeyde yapabilirler. Jantta hasar varsa makine falan düzeltemez onu. Yani çember geometrisi bozulduysa sıfıra yakın olması çok zor. İllaki bir atlama yapar. Tabii ki siz bunu 70km ve daha fazla hızlarda hissedebilirsiniz.. :)

9. Berkay*

Berkay* Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    meseduzu abime, Emrah GÜLEZ abime, Serkan Hondacı abime ve Cem Bayıll arkadaşıma ilgileri için teşekkür ederim.
    Janttaki sıkıntı büyük değil bana göre ama ben çok anlamam bisikletten daha yeni yeni bisikletle haşır neşir olmaya başladım. Sağlam olsun diye makinede akort yaptırmayı düşünüyorum. Yarın bisikleti aldığım Yurt Bisikleti de arayıp fiyat öğreneceğim.
    Lastikleri decathlon'dan ya da yurt dışından al demenizin sebebi fiyatının daha uygun olması mı?
    Fotoğrafta göründüğü kadar büyük bir ezilme değil aslında janttaki. Fotoğrafta daha kötü gözüküyor. İnce zımparayla yavas yavas zımparalıyacağım. Fakat içe doğru ezilme var jantta, ben o içteki tarafı yanlış zımparalasamda dışta nasıl çukur ve yükseltiler olup freni etkileyecek orasını anlayamadım.
    Ben lastikten hiç anlamam ama schwalbe'nin iyi olduğunu duydum. Kevlar korumalı olması bildiğim kadarıyla patlağa karsı bir önlem, peki bunun lastiğin ömrüne, yırtılmasına, delinmesine etkisi olur mu?
    Gönderdiğiniz linkteki fiyatı çok ama çok uygun. Fakat kargoyla birlikte fiyatı bir hayli artıyor. Hepsi burada'da 72 tl, baska bir yabancı sitede kargosuz 12-13 euro kargoyla 20-21 euro. Siz ne kadar nereden aldınız öğrenebilir miyim?
    Suan önümde 3 secenek var. Birincisi mahalledeki bisikletçi. Ona yaptırmak istemiyorum bana irc lastiğe iyi diyen ve (sanırım) 25c olan lastiği bu kalın deyince bunlar standarttır diye gösteren birisi. İkinci ve üçüncü seçenek ise Çelikoğlu'na el veya makinede yaptırmak. Jantta yamulma var, video görüldüğü gibi frene bariz bir şekilde sürtüyor. Zaten jantın arkasından dikkatli bakıp biraz döndürüncede anlaşılıyor bu. Bana Çelikoğlu'nda makinede daha iyi olacağını söylediler. El ile yapıldığında hoplama falan yapabiliceğini makinede sıfır ayarında olacağını söylediler. Makinede yapıldıktan sonra yine bir mazgala girmediğin sürece sorun olmaz dediler. Ben sizin dediğiniz gibi sıfır gibi olmaz dimi diye sorduğumda.
    Ben de dediğiniz gibi sıfıra yakın olmasını beklemiyorum ama bana yamuk olduğunu hissettirmesin, göstermesin ve zamanla sorun çıkarmasın. Ayrıca jantta hasar varsa makine falan düzeltemez onu dediniz. Hasar dediğiniz o küçük ezilmeyse onu düzeltmesini beklemiyorum. Orayı dediğiniz gibi yavasça usul usul zımparalarım. O kadar kötü bir ezilme değil.

10. Ahmet AKÇA

Ahmet AKÇA Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    1 hafta önce de bisiklet yolunda gidiyordum ve bisiklet yolunda yürüyen yayalar sağolsun derin ve oldukça keskin köşeleri olan bir çukura girdim zaten girmemle 2 tekerin "tısss tısss" seslerini duymam bir oldu.Ama benim lastiğe birşey olmadı,jant da sağlam.Sanırım bunda sedona jantının profilli olması olabilir.Çukura 20-25 km lik bir hızla girdim,lastiklerim schwable lugano 23C.Bu arada geçmiş olsun,bisiklet yeni oluca acısı da büyük oluyor bilirim.Ama durumun böyle olmasında salcano jant ve lastiğin dandik olmasının da büyük rolü

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  11. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Jantın sağlam olan tarafı ile zımparaladığınız yer arasındaki farktan söz ediyorum. İçeriye doğru eğilme varsa eğer söylenildiği gibi makineye sokmak daha mantıklı. Disk frenli olsaydı kurbağacık ile siz bile yapabilirdiniz içeri eğilmeyi ama V frenli olunca iş değişir. Çok hassas ayar yapmak gerekir. İş aslında imkansız değil ama çok uğraştırır. Makine de jant yanaklarını da kontrol edebiliyorlar. Ben sadece oradaki çiziğe ve akort bozukluğuna yorum yapmıştım. Jant yanağı da eğri ise iş değişir.. :)

12. Cem Bayıll

Cem Bayıll Kıdemli Üye

Seviye:
    schwalbe lugano lastik bisikletimin üzerinde geldi kargo olayını bilmiyordum bu kadar pahalı olduğunu ilk defa görüyorum

şimdi baktımda sanırım o telli lastik çok yer kaplıyor diye o kadar kargo istedi katlanabilir lastiği seçtim 8 pound kargo ücreti talep etti bir bakın isterseniz katlanabilir olanı 17.67 kargoyla 25.67 ediyor eğer gerçekten bu salcanonun kullandığı lastik çok dandikse 2 tane almakta fayda var gibi eğer bütçenizde varsa hemde tek kargo ödeyeceksini. 2 tane alırsanız eğer 43.34 pound eder salcanonun lastiğinde sorun yaşarsanız falan tekrar lastik arayışına girmezsiniz

şimdi tekrar baktım 25 pound çok paraymış :D eğer alacağınız çok şey varsa 75 euroyu aşmayacak şekilde yurtdışından tek kargo odeyerek getirtmek gayet mantıklı

13. Berkay*

Berkay* Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Lastiklerin dandik olduğunu çok yerde duydum okudum. Bu nedenle 1 ay içinde lastikleri değiştirmeyi zaten düşünüyordum ama jant ve bisikletin belli bir süre yatması gerçekten çok üzücü. :( Sedona'nın daha kaliteli olduğunu kabul ediyorum ama bence o mazgala hangi jant girerse girsin yamulurdu çok geniş ve uzun boşluğu var. Birde ben mazgala yan girmeye çalışırken jantıda oraya yan soktum. :eek:ut:
    Lastikleri daha eskitemeden değiştirmekde içimi acıtmıyor değil hatta ön lastiği değiştirsem mi değiştirmesem mi hala kararsızım. Gerçi ondan önemlisi hangi lastiği alıcam. :eek:

Yorumunuzu okuduktan sonra kalkıp jant yanaklarını kontrol ettim. Eğilme gözle görülebilir bir şey ise jant yanakları düz, eğilme yok. O hasar gören yer ise sadece ezilmiş, eğilmemiş. (Ben hiç jant yanağının eğilebileceğini düşünmediğim için jant içeri doğru ezilmiş demiştim direk) İçe doğru ezilmiş dediğim şey ise o ezilen jantın küçük yeri içeriye lastiğe doğru gitmiş ama jant yanağı düz. Orayı dediğiniz gibi zımparaladığımda hiç bir sorun kalmaz gibi görünüyor. Sizi uğraştırdım ama sunuda sormak istiyorum makine akordu ile el akordu arasında 20 tl'ye değecek bir fark olur mu sizce? Jantım sadece yamulma var ama ben bu yamulma zamanla tekrarlamasın istiyorum.

Aliexpress, Ebay gibi sitelerden ücretsiz kargo olan ürünlerden getirteceklerim var. İnternetten bisikletçilerden araştırıcam luganoları uygun fiyatlı bulabilirsem alıcam. Kargo parası ödeyipte getirteceğim bir şey yok şimdilik yurtdışından. Salcano'nun lastiklerine gelirsek dandik olduğunu söyleyen çok kişi var. Ben daha önce hiç iyi bir lastik (yol lastiği demiyorum bile) kullanmadığım için bilmiyorum.

14. Ahmet AKÇA

Ahmet AKÇA Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ben schwable'dan memnunum uygun fiyata bulabilirsen çok kafa yorma derim ama bisikletçinin haricinde birde internette bak.

15. Berkay*

Berkay* Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bakıcam dediğiniz gibi uygun fiyatlı bulabilirsem çok iyi olur. Üstünde kırmızı şeritler olmasıda beni cezbeden bir diğer özelliği. Acaba Ebay veya aliexpress'ten lastik siparişi versem güvenli olur mu? Ufak tefek şeylerde sorun etmiyorum ama iş lastik olunca (fiyatıda yüksek olunca) insan tereddüt ediyor.

16. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Bu bir aksam. Elbette ki tekrarlayacaktır. Ayarlanır ve devam edilir. Ta ki jant geometrisi ve ergonomisi tekrar ayarlanamayacak şekle gelene kadar. Çizikler içerisindeki çukurları neredeyse hiç hissetmezsiniz ancak o çukurlardan dışarı taşan alüminyumu zımpara ile temizlerseniz frenlemede hiç bir sıkıntı olmaz. 20 TL içinse değer. Demek ki bisikletçi bu konuda kendine güvenmiyor yada makineye yaptırırız diyorsa kendi yapıp makineye yaptırdım da diyebilir. Bu şahısın kişiliğine bağlı. Yüksek hızlarda kullanıyorsanız bisikletin akort ayarının mükemmel olması sürüş rahatlığı ve güvenliğini yanında getirir. Zımpara yapacağınız zaman (Zımparanın arkasına ekleyerek düz olmasını sağlamak amacıyla) elinize jant yanağı genişliğinde sert ve düz bir tahta yada benzeri bir obje ile zımparalarsanız hata yapma olasılığınız azalır..

17. Berkay*

Berkay* Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Gece gece uğraştırdım sizi. Bisikletçinin yanında çalışanla konustum ben. Makine için esas bayi'ye yollayacaklarmış. Zaten bu bölgede bilinen ve güvenilen bir bisikletçi olduğu için sorun olacağını sanmıyorum. Yol bisikleti jantlarının makinede yapılmasının daha iyi olacağını söyledi başkada makine için ısrar etmedi bana. Jantı makinede akort ettiririm. Sizin dediklerinizi dikkate alarak zımparalarım. Geriye sadece bir iç lastik almak ve dış lastik bulup, beğenip, almak kalıyor. Tekrar size ve diğer yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.