Resimli bir soru, maşa değişimi ve oluşan boşluk hakkında

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Değerli forum üyeleri herkese selamlar. Resimlerle anlatmaya çalıştığım bir sorunum var, umarım yardımcı olabilecekler çıkar içimizden, ilgilenen tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.
Marin Bobcat MTB min mevcut XCM V2 maşasının Manitou Platinum air 100 Axel model maşa ile değiştirmek istedim. Kendim yapabilirim diye düşündüm. Spacerları, çiçekten vidayı vs söktükten sonra biraz zor da olsa maşayı ayırdım kadrodan, bu esnada aşağıda görmüş olduğunuz o ringler ve bilyalı ring çıktı. İlk resimdeki maşanın alt tarafından, diğeri üst kısmından çıkmıştır. Üçüncü resimde ikisinin beraber resmi mevcut.
(link)
(link)
(link)
Manitou maşayı taktım ancak ya takarken tam oturmadı ya da boy farklılığı nedeniyle oluştu maşada bir boşluk var. Yani sanki yerine tam oturmamış gibi alın borusunun iç kısmında şaft borusu sanki rahat hareket ediyor, sanki birşeyler tam sıkılamadığı için 1- 2 mm lik boşluk var ve hareket ediyor.
Aşağıda iki maşanın resimleri ve ölçebildiğim değerleri var. Resimleri inceleyerek ve bu değerleri yorumlayarak sorunumun ne olduğu hakkında birşeyler söylermisiniz. Ne yapmalıyım?
Manitou maşa: şaft uzunluğu 21.5 cm
(link)
XCM Maşa: şaft uzunluğu 21 cm
(link)
Maşaların boyları arasındaki fark: toplam uzunluk XCM de 72 cm Manitou nun ki 69,5 cm ancak şaft boyları açısından Manitou 0.5 cm daha uzun.
(link)
(link)
(link)
Eğer bu değişimi yapabilirsem siyah ağırlıklı çok güzel bir görüntü ortaya çıkacak.
(link)
(link)
İKİ MAŞA DA 27.2 MM GİBİ BİR BORU ÇAPINA SAHİPTİR.
Fotolar cepten çekildiği için maalesef görüntü kalitesi bozuk. Kusura bakmayın. Tavsiyelerinizi bekliyorum, çok teşekkürler.

Scudo

akgulcemal

Forum Bağımlısı
Tepki
914
Bisiklet
Focus
Benim aklıma ilk gelen saft borusu uzun olduğundan spacerlar kısa kalmış olabilir.Yani çektirme vidasını takınca tam oturuyormu , boşluk varmı ? Sıkıştırınca ilk önce gidon boynuna değil de saft borusuna temas ediyosa sıkıştıramaz.Daha tecrübeli arkadaşlar yardımcı olacaklardır...Umarım yanlış bilgi vermemişimdir.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf Z. Şipal

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Yusuf merhaba Cemal arkadaşımızın söylediği noktaya dikkat etmen gerekiyor şaft borusu gidon boğazının yarım santim altında kalacak şekilde speacer yerleştirmen lazım ki fruş takımının kapağını sıktığın zaman çektirme görevini yapsın ve sıksın.Yani gidon boğazı kapağı sıktığın zaman şaft borusuna değmeyecek ki çektirme görevini yapabilsin.

Bir diğer mevzuda ilk söktüğün xcm maşanın şajt borusunun başladığı en alt noktasında 1 milimetrelik ince bir pul göreceksin eğer o puldan manitu maşanda yoksa onuda taşıman lazım ufak bir saatçi tornavidasıyla rahatça çıkarabileceğin bir şey.