Resimli arka vites ayarı

enderyigit89

Daimi Üye
Tepki
98
Öncelikle vites ayarımız neden bozulur bu konulara değinelim. Öncelikli olarak teller zamanla gerdirilmelerinden dolayı uzama yapar(özellikle yeni teller). bu uzama arka attırıcının pozüsyonunu belirleyen telde olduğundan viteslerde atmama veya sese neden olur. Bir başka neden ise klavuzlar yani tel yolluklarıdır, tel yollukları gelişi güzel seçilmemelidir, kalitesiz tel yollukarı kullanılmamalıdır, düzenli olarak tel yollukları temizlenmelidir(kullanım şartlarına göre bu periyot değişebilir örneğin benim için 3 yılda bir, batakta çamurda gezen biri için haftada bir)

Tel yollukları temizlenmesse ne olur; tel yollukları telin içinde rahatça gidip gelmesini sağlar ama zamanla yollukların içine çamur toz toprak ve benzeri elemanlar dolar.buda telin rahat hareket edememisine yol açar(aynı şekilde ucuz veya uygun olmayan tel yolluğu daha hızlı kirlenir ve kısa zamanda tıkanır).Örneğin çoğu şikayet viteslerde yukarı çıkarken (8 den 1 e)sorun yok ama (1den 8 e)aşağıya inerken geç atma, bir süre ses yapıp sonra atma veya sürekli ses yapıp atmama şeklindedir.bunun nedeni siz yukarı çıkarken teli elinizle iterek çekersiniz (parmağınızla telin daha zor geldiğini anlayamıya bilirisiniz çünkü bu kirlenme uzan zamanda olacağından size herzamanki gibi gelicektir)yani kuvvet uygularsınız, ne kadar tıkansada baş parmak için sorun teşkil etmiyeceğinden:) vites yükselir.ama aşağı çekildiğinde sadece attırıcı yayının gerginliği kadar bir kuvvet teli geri çekmeye çalışır.buda çok az bir kuvvet olduğundan yolluk kirliyse, ya zaman alıcaktır yada hiç geri gelmicektir;)

her neyse tel yolluklarımızın temiz olduğunu varsayıp vites ayarına geçelim. Arkadaşlar ilk önce yapılacak işlem bisikletin arkasına geçip attrıcının bulunduğu viteste, ruble ve attırıcı dişlilerinin paralel durumda olup olmadığına bakmaktır. yani nasıl nişan alırken göz-gez-arpacık yaparız onun gibi, bunda da ruble-attırcının üst dişlisi- attırıcının alt dişlisi şeklinde olucak bir birlerine paralel olmalılar değilse bir sorun var demektir arka attırıcı bir darbe sonucu eğilmiş olmalı, ya düzeltmeyi deniceksiniz (fazla canını yakmayın:) ) yada yenisini alıcaksınız genelde ilki tercih edilir:D alttaki resimde nasıl ip gibi, aynen öle olucak

benimki düz sorun yok diyorsanız
gelelim arka attırıcıda bulunan 4 adet vidaya(eğim ayar vidasını saymassak 3)

örneğin vitesinizi küçükten bir üste attırdığınızda geç atıyor, atmıyor ses yapıyor veya atıyor arada bir geri iniyorsa aşağıda resimde gözüken tel sertlik ayar vidasını saat yönünün tersine çevirin bu sayede tel biraz daha gerilir ve bir üst vitese geçme sağlanacaktır(fazla açarsanız bu seferde yeni attığı bir üst vitesten,bir üst vitese atmak isticek ve ses yapıcaktır, ozmn biraz sıkın (saat yönünde))

tam tersi üst vitesten bir alta çektiğinizde atmıyor, ses yapıyor veya atıyor arada bir geri çıkıyorsa ozmn tel bulunduğu vitese göre gergin demektir. gevsetilmesi gerekir ozaman ayar vidası sıkılır (saat yönünde)

attırıcıdan ses gelmeyene ve viteslerde sorun yaşanmıyacak sekilde geçişler sağlanana dek bu işlemler tekrarlanır. not:ayar vidası çok hassastır gevşetin sıkın derken bunu yaklaşık yarım tur veya çevrek turlarla yapın yoksa biraz uğraşırsınız.

vitesler ayarlandı ama daha 3 vida var dediğinizi duyuyorum:) gelelim diğer 2 vidaya bu vidalar sınırlayıcılardır.bu vidalar arka attrıcının gezme (travel) mesefasini ayarlarlar(mesela 9 ruble ile 6 lı rublenin genişlikleri farklıdır, o yüzden 6 lık attırıcı 9 lu rublede kullanılamaz, kullanılsa bile 9 lu rublede sadece 6 vites faal olur diğerlerine geçemessiniz neyse bu konu baya karmaşık yeni bir konu açabilcek kadar kompleks)

mesela attrıcınız 1. viteste iken veya 1. vitese atar atmaz jant ile ruble arasına girdiği olur veya vites 8 de iken veya 8 e geçer geçmez ruble ile kadro arasına girer bunun nedeni sınırlayıcıların devre dışı olmasından kaynaklıdır(sınırlayıcılar özelliklede çok sert sürüşler atlayışlar yapıyorsak veya düzenli olarak vites ayarı yapmıyor ve pek anlamıyorsak gereklidir. nedeni ayar yapmıyorsak tel bollaşır ve kadro ile ruble arasına sıkışabilir eğer pedal çevirmeye devam edersek zincir kırılabilir veya kadroya zarar verebiliriz)
şimdi altaki resimde attrıcının yukarı sınırını belirleyen vida gözüküyor yani bu vida sayesinde zincirimiz ruble ile jant arasına girmesini engelleyebiliriz.vidayı biraz sıkalım eğer vites 1. vitese geçmiyorsa açmamız gerek 1. vitese geçene kadar açılır geçtikten sonra aslında çok az daha açmamız gerekir (tercih meselesi)işte bu kadar

şimdide alttada gözüktüğü gibi alt vidayı sıkıyoruz fazla sıkarsak 8. vitese geçmicektir geçene kadar açıyoruz. çok az daha açılabilir (tercih:) )

NOT:Bazı markalarda alt üst vida yerleri tam tersi olabilir, hatta aynı markada farklı modellerde bile farklılık gösterebilir, deneyerek bulabilirsiniz

şimdi gelelim son vidaya bu vida genelde pek kullanılmaz şağıdaki resimde gözüktüğü gibi, attırıcımızın açı ayarını bu vida ile yaparız genelde arka ruble değişmediği sürece pek kullnılmaz ayarıda pek bozulmaz ama diyelimki en büyüğü 32 olan rublemizi değiştirdik ve daha büyük dişli bir ruble taktık(daha büyüğü varmı bilmiyorum:D ) ozaman vitesi 1 çektiğimizde attrıcının üsteki dişlisi rublenin 1. vites dişlisine değebilir(herzaman böledir diye bşi yok:) ) ozmn vida sıkılır attırıcının üst dişli biraz daha rubleden ayrılır tam tersi arası çoksa, sorun olmaz merak etmeyin;) ama gevşetebilirsiniz.

Bu yazımda şu sorunları çözmüş olmalıyım belkide daha fazlasını yaptım:D

SORUN-1
*vites attırırken bir üst vitese atmıyor ses yapıyorsa
SORUN-2
*vites attrırken bir alt vitese geçmiyor ses yapıyorsa
SORUN-3
*1. vitesden daha yukarı çıkıp cant ile ruble arasına sıkışıyorsa
SORUN-4
*8. vitesten daha aşağıya inip kadro ile ruble arasına sıkışıyorsa

NOT:Anlattığım yazıda 8 li rubleye göre anlattım bilginize(6-7-8-9 lu ayarı farklı değildir:D)
Hatalar olabilir düzeltirseniz sevinirim.
resimler sağdan soldan alıntıdır.
konu ve anlatım tamamen ban aittir.
all right reserved

Artık bir teşekkürü çok görmessiniz:p

Scudo

Sercan Sözer

Forum Demirbaşı
Tepki
409
İsim
Sercan S.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Katlanır
Çok sağolun benim bildiğim kadarıyla ufuk arkadaş arka vites ayarını da anlatmıştı.Ama emeğe saygı.Teşekkürler.

enderyigit89

Daimi Üye
Tepki
98
@Tarık Kalkan

tarık biyerde anlaşmazlık veya yanlış anlama var 4. vites yazı boyunca geçmiyor bile yanlışmıyım ?:)

Erol KOLAS

Daimi Üye
Tepki
188
Bisiklet
Salcano
Resimlerin alıntı olduğunu belirtmiş arkadaş. Siz resimdeki vida yuvalarına dikkat ederseniz daha iyi anlaşılır kanımca.

• Beğen
Tepkiler: enderyigit89

enderyigit89

Daimi Üye
Tepki
98
hımm ewt şimdi anladım tarığın neden öyle dediğini:D tarık, erol arkadaşında dediği gibi o resimleri sadece vidaları göstermek için koydum, 4. vitese alıp ayarlayın demek değildir bu, nette vidaları gösteren resimleri bulunca bende burda paylaştım.
problem solved:in:

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
Yazınız için teşekkürler..

Bir ilavede ben yapmak isterim..

Vites ayarlarınızı yaptıktan sonra zinciri aynakolun tüm dişlilerine geçirerek kontrol ediniz.:in:

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
yazı için teşekkürler . İlk şekildeki sağdaki ve soldaki iki görüntü arasında ne fark var ? ya da biri neyi diğeri neyi gösteriyor?
Sizden bir de kendi yorumunuzla ön vites ayarı yazısı bekliyoruz. Forum içinde bir birine benzer bir kaç yazı var. Sabit konu olabilecek desteği almış tek bir yazıya indirgense karışıklık ortadan kalkacak

enderyigit89

Daimi Üye
Tepki
98
@jef

2 resim arasında bizim konumuz bakımından pek fark yok aslında pointte kesicektim birini sonra vaz geçtim.2 si farklı marka veya model(negatif olduğundan anlayamıyorum:) )sadece bu
evet ön viteside anlatmayı düşündüm ama ufuk arkadaş anlattı diye anlatmak istemedim(adam güzelce anlatmış şimdi bende anlatırsam yanlış anlaşılır diye anlatmadım. yoğun istek olursa yine kendi uslubumla ön viteside anlatırım:in: )

dogan58

Aktif Üye
Tepki
101
İsim
Doğan
Bisiklet
Diğer
TeŞekkÜrler Bİlgİ İÇİn

kucukdev

Üye
Tepki
17
bende merak ediyorum bu vidaların ne işe yaradığını, çok güzel anlatmışsınız teşekkürler

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bilgi için teşekkürler.. Eklemeye açık olduğu için bir bilgide ben vereyim...

zaman içinde vites ayarınızın bozulduğunu düşünyorsak yada yeni vites yaraı yaptıysak yapacağımız kontrolle vites tel gerginliği ayarlarınız..

vites koluna vitesi attırmak için tam değilde yarım basarsak arka vites ortada kalcak ve zincir sekmeye başlıyacaktır. yarım basılı haldeyken zincir bir sonraki zincire arasırada inip inip çıkacaktır hiç inmiyorsa telimiz gevşek, inip tekrar çıkmıyorsa gergindir 1/8lik yada 1/4 lük turlarla vitesi doğru ayara getirdiğimizde istenilen vitesden diğerine çat çut geçebilir artıkın..:)

edit: yeni seri viteslerde tel gerginliği arka attırıcıdan değil vites kolundan yapılıyor buda ayrı bilgi..:D

Tepki
33
Bisiklet
Focus
teşşekürler anlamayanlara göre gayet net çabuk anlaşılır olmuş.bu ayar olayını kurcalaya kurcalaya kendim çözmüştüm ama açı ayar vidasına hiç dikkat etmemiştim. sağol.

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
Yeni konu açmak istemedim buraya yazdım da demin frenleri ayarladım ama viteslerde yine sorun var. yaptıklarımı anlatıyorum bi yerde yanlışım var mı acaba?
not:ön aktarıcımı çıkardım ön vitessiz sürüyorum normalde :D
ön aktarıcıyı 1e aldım yani en küçük dişliye.
arkayı da 1 e aldım yani en büyük dişliye.
pedalı çevirmeye başladım.gösterge 1 deyken gösterge 3 deydi.
L(Low) vidasını sıkarak 2 ye kadar indirebildim. 1 e inmedi.
ön aktırıcıyı 3e aldım yani en büyük dişliye.
arka aktarıcıyı da 7 ye aldım yani en küçük dişliye.
pedalı çevirmeye başladım bisiklet bi türlü 21. vitese gelmedi.
H(High) vidasını sıktım fakat ön otomatik 2 ye indi chain suck(zincir sıkışması) olcak gibi oldu bende bıraktım.
yardımlar için şimdiden teşekkürler.

jestercat

Aktif Üye
Tepki
188
İsim
Mirza
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Mosso
Fotoğraflar yeniden yüklense çok mükemmel olacak.