Resimde ne goruyorsunuz?

H.Sages

Daimi Üye
Tepki
174
Gestalt Prensipleri

GESTALT PRENSİPLERİ Algılama Tanımı Tüketicinin tüketimle ilgili sorunları algılanan sorunlardır. Aynı uyarıcıya karşı tüketiciler, seçmeyi, organize etmeyi ve yorumlamayı kişisel durumlarına göre gerçekleştirir. Bir ürünün fiyatı, tüketiciler arasında farklı farklı algılanabilir.
-.- Yukarıdaki şekil algılama ve değerleme farklılığını daha iyi anlamamızı sağlamak üzere verilmiştir. Burada aynı zamanda hem bir genç kız ve hem de bir cadıyı canlandıran bir resim verilmiştir. Yapılan araştırmalara göre aynı anda her ikisini de görebilen hemen hiç kimse çıkmamaktadır. Buna mukabil bazıları bu resmi genç kız olarak algılarken, bazıları da yaşlı kadın olarak görmek ve algılamaktadır. Diğer bir deyimle, insan gördüğü her şeyi algılayamamaktadır.
Kişilerin mesleki farklılıklarına dayalı algılama
Algılama, kişinin anlamlı bir dünya görüntüsü yaratmak için bilgi girdilerini seçme, organize etme ve yorumlama sürecidir. Algılamada tarafsızlıktan çok, yanlı bir yapı vardır.
Şöyle bir örnek verelim:
Beş yıldızlı bir otelin yüzme havuzunun kenarında bir iş adamı, bir fizikçi, bir mimar güneşlenmektedir.
İş adamı büyük olasılıkla havuzdan sağlanan gelir, verilen hizmetin kalitesi, işletmecilik hataları gibi olaylarla ilgilenecektir.
Fizikçi havuzdaki su miktarı gibi konulara ilgi duyacaktır. Mimar otelin yapısı, çevre düzenlemesi türündeki konulara ağırlık verecektir. Yani bu üç insanın duyu organları aynı zamanda çalışacak, fakat değişik konular veya olaylar dikkatlerini çekecektir.
GESTALT KURAMI
Farklı algılama olgusu Gestalt (bütün, tüm görüntü, küme) kuramıyla açıklanmaktadır. Bu kurama göre, herkes aynı uyarıcıyı veya nesneyi beş duyusundan gelen iletişim ile kendine özgü olarak, diğerlerinden farklı biçimde yorumlar. İnsanların beş duyusuna hitap etmek şeklindeki Gestalt fikrinden yola çıkan firmalar, rekabet ortamında daha çok algılanmak ve kabul görmek ve algılamalarını pekiştirmek amacıyla, özellikle gıda maddeleri lansmanlarında ücretsiz, indirimli veya bedava tattırma testleri, eşantiyon dağıtımı gibi yollara giderler.
Örneğin; Kallog Cornflakas, Sugar Chex, Viva Cornflakas, Linera, Yayla vb., Tansaş vb. mağazalarda tattırma testleri, fiyatları düşürüp, özel indirimli paketler yöntemlerini uygulamışlardır.
-.-
Algılama yalnız uyarana değil, o uyaranı sarmalayan çevreye (Gestalt) ve kişinin o andaki koşullarına bağlıdır. Bu nedenle sosyo-psikolojik modelin devamı gibidir.
Gestalt “bütünün bileşimi” anlamına gelen psikolojik bir terimdir. 1920’li yıllarda
Alman psikologlar tarafından geliştirilmiştir ve görsel algı teorilerine dayanır. Bu teoriler insanların görsel elemanları nasıl gruplara ayırdığını ya da bütünün birleşimini belirli ilkelerle nasıl düzenlediğini anlatır

Scudo

Kadir Özen

Daimi Üye
Tepki
104
@Hasan Kuru

yaşlı bayanın ağzı geçn kızın kolyesi. gözüde gençkızın kulağı....

ayan

Üye
Tepki
16
Baktığım an genç bayanı gördüm de, yaşlı bayanı bi türlü göremedim. Kafamı sağa yatırdım yok, sola yatırdım yok ya :)

Hasan Kuru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.227
Rüyalarıma kadar girdi artık bu fotoğraf ama rüyamda güzel kızı görüyordum :) :D

Sinan Kavas

Aktif Üye
Tepki
119
ben hala genç kızı göremedim.Her bakışımda yaşlı bi teyze var :D

Emre TAŞCAN

Forum Demirbaşı
Tepki
407
Bisiklet
Cervélo
İlginç olan, ben ilk olarak bu fotoğrafın aşağıdaki renklisini görmüştüm ve ne yaparsam yapayım "genç bayan"ı görememiştim. Fakat bu konuyu açtığım gibi siyah beyaz resimdeki "genç bayan"ı gördüm. Sanırım benim algıda seçiciliğimin yanı sıra renklerdirmede de seçiciliğim var. :D

http://www.nurturingpotential.net/Issue9/Bookre2.jpg

Selim Leylak

Forum Bağımlısı
Tepki
677
İlk başta yaşlı kadını gördüm 2-3 sn sonra zorladım ve genç bayanı gördüm. Sonrasında tekrar yaşlıyı görmek istedim ama ne kadar uğraştıysam göremedim :D

Ramazan Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
634
cöremiyrum cöremiyruuuuuum.
okkader bakirem genç bayani göremirem:D

GokmenOzyurt

Forum Bağımlısı
Tepki
703
Bisiklet
Cube
allah allah ben genç bayanı görüyorum fakat yaşlı bayanı bir türlü göremedim

Hasan Kuru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.227
@Technetium

İşte bu ya :) :) Çok teşekkürler. Sorun bende değil fotoğrafın rengindeymiş :p

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Dilini çıkarmış kertenkele gibi birşey,Genç bayan,Yaşlı bayan. Hepsini gördüm birkaç saniyede durum kötü sanırım :D

GokmenOzyurt

Forum Bağımlısı
Tepki
703
Bisiklet
Cube
şimdi gördüm ya genç kadının boynu yaşlı kadının çenesiymis :)

Anıl Akalp

Daimi Üye
Tepki
159
Yarım saattir bakıyorum yaşlı bir kadını gördüm annemin yardımıyla genç kızı görebildim :)

Hasan Kuru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.227
@Tarık Kalkan

http://img404.imageshack.us/img404/937/bookre2.jpg

Yukarıdaki resimde iki yeri kırmızıyla karaladım. Altta ki genç kızın çenesi, üstteki ise kızın kulağı. Kızın sol arkadan profili gözüküyor. Yaşlının ise sol önden profili gözüküyor. ;)