Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Reklamları Kapatmak

Konu, 'Kadrolar' kısmında Aydın Hiçyılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Aydın Hiçyılmaz

Aydın Hiçyılmaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar benim bir sorum var. Bu soru hem alu hemde karbon kadrolar için soruluyor.

Şimdi ben bisikletin üzerindeki reklamları kapatmak istiyorum. Fakat boya kullanmadan. Bisikletin görüntüsü bozulsun istemiyorum. Gerektiğinde yaptığım işlem geri alınabilmeli. Mesela kadro üzerindeki tüm firma bilgileri bantlarla kapatılabilir mi?

Arkadaşlar yalnız bu bant istendiğinde çıkarılabilmeli vede bisikletin aerodinamiği ile kadronun kendisine zarar vermemelidir. Arkadaşlar böyle bir şey mümkün mü acaba?

Teşekkürler.

2. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Neden böyle birşey yapmaya karar verdin? O firmaların reklama pek ihtiyaç duyduğunu sanmıyorum.Helede carbon kadro üreten bir firma.Eğer illaki kapatmak istersen uygun stickerlar var.Bence hiç değiştirme.
    İyi Forumlar.

sonEr´´ ve Aydın Hiçyılmaz bunu beğendi.
  3. Mahmut KARABİBER

Mahmut KARABİBER Aktif Üye

Seviye:
    selam.söyleki bir firmanın üretmiş oldugu kadronun üzerindeki firma bilgileri kapatmak için farklı yazılar yapıştırısan kanunen firma size dava acabilir(düz renkli bir stıkır olursa bir şey hak idda edemezler).bu kanuni bir hakkıdır .AMA özellikle belirtim o dava acma durumu olmaz,zaten türkiye de böyle olay olmadı sanırım. bu yanlızca kanıni hakkıdır.zevk senindir o firmanın kadrosuna binmek istemiyorsan satıp degiştirme imkanın varsa öyle yapsan .

sonEr´´ bunu beğendi.
  4. Aydın Hiçyılmaz

Seviye:
    Böyle bir kanun olsuğunu bilmiyordum. Fakat bu bana pek mantıklı gelmiyor. Biz o bisikletin parasını ödüyoruz. O bisiklet artık tamamen bizim malımız oluyor. Üstünde istediğimiz gibi tasarruf etme hakkımız olmalı. İstediğimiz gib boyama ve kadro üstünde değişiklik yapma hakkımız olmalı diye düşünüyorum. Bana ait mala bir firma nasıl karışabilir. Ben istersem Scott yazısının üstüne specialized yazabilmeliyim mesela. Firma buna nasıl karışabilir aklım almıyor.

Hem bize onların reklamını yapmamız için parada ödemiyorlar. Bize sanki sponsorluk parasımı veriyorlarki böyle bir hak iddaa edecekler. Ama belki bahsettiğiniz kanun yarışlarda bir sponsor altında yarışan profosyonel sporcular için geçerli olabilir. Çünkü o bisikletler o sporculara ait değil. Sponsorlara ait. Mesela ben o profosyonel sporcularla aynı yarışa girecek olsam ama sponsorum olmasa yine istediğim gibi kadroda değişiklik yapma hakkım olabileceğini düşünüyorum.

5. Mahmut KARABİBER

Mahmut KARABİBER Aktif Üye

Seviye:
    selam.biz senin gibi düşünüyoruz ,yani parasını verdigin parcada istedigin degişiklik yapabilme olması .ama biz sana önemli degil zaten türkiye de bunlara bisiklet konusunda dikkate almıyorlar .ama gercek olan kurallardan bahsettim ister kabul et ister etme.düşünsene firmalar bir yeni parca cıkartmak için mühendislerle calışıp yıgınla para harcayıp masrafa girmez ,başka firmanın malını alıp ismini degiştirirdi. kaynak:551 Sayılı Patent Haklarının Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye İlişkin Uygulama Yönetmeliği...
    bir buluşun ya da o buluşu uygulama alanında kullanma hakkının bir kimseye ait olduğunu gösteren belge; bir durum ya da bir işi yalnızca kendi yetkisi altında görme.sen istedigini yazabilirsin.yeni yazın için şimdiden hayırlı olsun

Aydın Hiçyılmaz ve Murat İLK bunu beğendi.
  6. Aydın Hiçyılmaz

Seviye:
    Teşekkürler. Ben olayı biraz anladım galiba. Aslında dediğiniz gibi olayı ticari reklam maksatlı yapmamak ( mesela specialized ve scott yazılaını birbirleri ile değiştirmek ) ve herhangi bir markanın yazısını yapıştırmadıktan sonra bir şey olmaz. Dediğiniz gibi boş stickerlara asla karışma hakları olmaz diye düşünüyorum. Boş stickeri dava etseler bile kazanabileceklerini zannetmiyorum. Çünkü ben onların reklamını yapmak zorunda değilim. Fakat firma isimlerini değiştirirsem o zaman haksızlık yapmış olurum tabi.

7. Aydın Hiçyılmaz

Seviye:
    Aslında olay firmayı sevip sevmememle alakalı değil. Ben en çok sevdiğim ve en çok beğendiğim bisiklete bineceğim zaten. Ama ben yinede o bisikletin reklamını yapmak zorunda değilim. Yani yapmam için bir sebep yok. Zaten dediğiniz gibi onlarında benim ne yapacağımı umursayacaklarını zannetmiyorum. Zaten en fazla sokaktaki 5-10 kişiyi etkilerim. Ama olsun ben onlarıda etkilemek istemiyorum.

8. HakanDemir

HakanDemir Kıdemli Üye

Seviye:

merhaba

ilk bisikletim olan kron xc500ü reklamcıdan aldığım folyo ile belli kısımları (kadronun orta kısmı) kaplamıştım. fenada olmamıştı örnekte görüldüğü gibi ;

sonEr´´ bunu beğendi.
  9. mertcan gölge

mertcan gölge Forum Bağımlısı

Seviye:
    hmm ilgincmis yahu

10. norveçli balıkçı

norveçli balıkçı Yeni Üye

Seviye:
    düz renk yapışkanlar da var onlarla da kapatabilirsin.

11. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Kapatılabilir elbette, yukarda tavsiye edildiği gibi alırsın aynı renk folyo kapatırsın. Ama...

Benim şöyle bir tavsiyem var. Kendi bisikletinizi satın. Adından, markasından hoşlandığınız inandığınız bir ürünü alın. Böylelikle severek reklamını yamış olursunuz.

Ben şu anda her üç farklı marka bisikletimi de severek kullanıyorum. Elbette onların reklamını yapmak isterim. Hatta keyifle de yapıyorum. Soranlara neden tercih ettiğimi açıklıyorum ve tavsiye ediyorum.

12. mertcan gölge

mertcan gölge Forum Bağımlısı

Seviye:
    reklamların üzerine karbon kaplatarak bir çözüm oluşturabilirsin

13. GokmenOzyurt

GokmenOzyurt Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    bsikletin parasını veriyoruz bizim malımız olmuyormu demişşin ama bu kurallara aykırı sanırım hatırlıyorsanız 2-3 yıl önce bir karadenizli ferrarisine tüp taktırtmıstı ve ferrariyi firma geri almıstı

14. faruk kütük

faruk kütük Üye

Seviye:
    reklamcıların oto giydirmede kulandığı ürünleri araştır istersen. istediğin zaman çıkarta bilirsi-kadronun yüzeyine tam oturur- istediğin rengi seçebilirsin hatta kendi resmini bile koyabilirsin

15. Özgür Tunalı

Özgür Tunalı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Dc fix in karbon desenli folyoları var.Ben şeffaf olanı çiziklere karşı koruyucu olarak kullanıyorum.Çok koruyucu ve sağlam bir ürün çok iyi yapışıyo ve kolay sökülüyo praktikerlerde veya koçtaşlarda bulunabiliyor.