Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

rehber tavsiyesi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında sinan_zorlu tarafından paylaşıldı.

1. sinan_zorlu

sinan_zorlu Üye

Seviye:
    Arkadaşlar ben de bayadır bisiklet almak istiyorum. Ancak malum teknik bilgim eksik. Karakter olarak araştırma yapmadan bir şey almayı da pek sevmem. Bu nedenle ve sitede farklı başlıkları görünce bir öneri geldi aklıma. Burada bir dolu tecrübeli arkadaş var. bir dolu da bisiklet almaya hevesli insan. Ben diyorum ki belirli fiyat aralıklarında bisiklet tavsiyesi yapsak. misal 300-400 arası, 400-700 arası, 700-1000 arası farklı marka ve modellerin donanım kadro vs bir kıyaslaması yapılsa insanlar için daha kolay olur.

teşekkürler

Tuna Kalın bunu beğendi.
  2. Mehmet H.

Mehmet H. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    bence özellikle 2.el ve sıfır haftalık güncel bir sayfa olsaydı sürekli takip ederdim mesela

3. Tuna Kalın

Tuna Kalın Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Mutlaka forumda kıyaslama bölümü olmalı . Mesela 2 model karşılaştıracağım onunla ilgili yorumlara topluca ulaşabilmeliyim. Hem gereksiz başlıklar azalır hemde arayan aradığını daha kolay bulur. Benim fikrim bu yönde

Berke bunu beğendi.
  4. Mert-Demir

Mert-Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    hay ağzın bal yesin:)

5. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bu fazlasıyla ütopik bir istek oluyor farkında mısınız? :)
    Şöyle izah edeyim;

Diyelim forumda Karşılaştırma bölümü açıldı. Ne olacak peki burada? Bir başlıkta A markasının B model bisikleti ile C markasının D model bisikleti mi mukayese edilecek? E bunu tüm markaların mevcut modellerinin (uygun kategoriler/sınıflar altında) birbirleri ile eşleşmesi, karşılaştırılması olarak değerlendirirsek ortaya çıkan olasılık hesabının sonuçlarını sayısal mezunlarına bırakıyorum. Hadi onu geçtim; A markasının B modeli için çıkarttığı 2013 donanımı ile 2014 donanımı farklılık gösteriyor olabilir, bu durumda ya o başlıklar ciddi bir çalışma ile tek tek elden geçirilip ilgili yıl ürünlerine göre baştan revize edilecek ya da yeni modellerin mukayesesi için yeni başlıklar açılacak. Bu kadar teferruata gerek var mı? Kaldı ki o kadar başlık arasında bunlardan kaç tanesi, arayış içerisinde olan adamın derdine derman olacak?

Onun yerine şimdi olduğu gibi yeni bir başlık açarak mevcut kriterlerinizi (bütçe, kullanım alanı/amacı, istediğiniz donanım özellikleri vs) belirtip, tavsiye almak daha sağlıklı sonuçlar doğurur. Hatta yeni başlık açmak yerine daha evvel açılmış olan bu tarz tavsiye isteği başlıklarına yönelmek çok daha iyidir.

Hamit E. bunu beğendi.
  6. sinan_zorlu

sinan_zorlu Üye

Seviye:
    sefa bey haklısınız, bununla beraber bisiklet seçerken dikkat edilmesi gereken kıstaslar mutlaka vardır. Bunun haricinde kadro olsun, furç takımı olsun vs. bir dolu özellik var bisikletlerde. Kadro konusunda örnek vermek gerekirse araştırıyorum her iki markada da alüminyum 7005 kadro var ancak forumda şu markanın kadrosu diğerine göre daha iyidir filan gibi yorumlar var. bu da haliyle kafa karıştırıyor. Şu tarz bir kıyaslama da olabilir. Misal kadro olarak şunu tercih edin, vites olarak şu marka model daha iyidir, furç takımı ( bunun ne olduğu hakkında en ufak bir fikrim yok misal şimdi duydum araştıracağım) şunu tavsiye ederiz gibi genel bilgiler de olsa olur.

Ben bir kaç marka inceledim örnek vereyim misal Sacano City Sport 10-20-30-40 modelleri nerede ise birbirlerinin aynı. Tamam donanım farkları var. Ancak bana sararsanız 24 vites 24 vitestir. yani 24 vites shiamno bilmem ne modeli ile diğer model arasındaki farkı pek bilmem. kullanımda ne fark eder, ne faydası vardır, alınca abartılı bir fayda görür müyüm bilmiyorum. bu da karar verme sürecimi olumsuz etkiliyor. Bu konularda hani en azından ne nedir, neden hangisi tercih edilmelidir tavsiye edilirse çok iyi olur. Dedim ya acemiyiz ve internette geçirdiğimiz zaman da kısıtlı. Çok faydası olur görüşündeyim.

Kolay gelsin

7. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    donanım farkını bence görürsün (ben farklı donanımlar kullanmadım hatta bisikletimi yeni aldım sadece onu biliyorum) megane ile mercedes CLA serisini düşün. donanım teknoloji herşey farkediyor. tabbiki elde edilen performansta.

şöyle bir durum var. şimdi X kişi yeni başladı ve kondisyonu sıfır ona en son donanımıda verseniz anlayamaz bence. onun için bazı şeylere alt-orta segmentten başlamak gerek diye düşünüyorum.

8. sinan_zorlu

sinan_zorlu Üye

Seviye:
    birader ben de alt orta segmentte başlayayım da benim derdim şu, bu alt orta segment nerede başlıyor. 500'de bisiklet var aliminyum kadrolu 1200'e de var 15.000'e de. Tamam 15.000 lik bir bisiklet zaten istesem de alamam. ancak 500-1200 arası fiyatlar verebilirim. Mesele de zaten burada başlıyor. Örnek Salcano City Sport 10 yaklaşık 900TL, Carraro Sportive 225'de hemen hemen aynı fiyat. Arada bir de ClaudButler M700 çıktı ki stoklarda yok 500Tl idi. Şimdi bu üçü arasında bir tercih yapmak gerekse hangisi tercih edilmeli ve neden?

9. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Faydası olmaz demiyorum ben zaten, aksine faydası olur ama böylesi bir çalışma için oldukça büyük bir özveri, titizlik ve dikkat gerekmekte. Zamanı kısıtlı olan birinin, bu tarz bir rehber hazırlarken dalgınlık sonucu A bisikletine ait verileri B bisikleti için girmesi ve bunun fark edilmemesi halinde bu durum pek çok kişiyi yanıltacaktır. Bir önceki mesajımda da bahsettiğim gibi ortaya çıkacak olan Araştırma/inceleme/karşılaştırma verilerinin fazlalığını da göz önüne alırsak imkansıza yakın bir şey bu durum. Hatta ben kendi üzerimden örnek vereyim. Carraro sahibiyim ve mesela kullandığım bisikletin kıyaslamasını ben yapacağım. Bunun için benim kaynağım neresi olur? Doğal olarak üreticinin web sayfası değil mi? Carraro'nun sitesine girdiğimizde ise kendi sahip olduğum modeli incelemeye kalktığımda 3-5 ana bilgi haricinde dişe dokunur, elle tutulur bir veri bulamıyorum (mesela vites sistemi belirtilmiş ama merak edenler için aynakol yapraklarındaki diş sayıları yer almıyor). Eh buna göre bir karşılaştırma yapılmaya kalkılsa çok cılız ve doyurucu olmayan yetersiz bir tablo çıkacak ortaya. Eee... Üreticisi bile tam anlamı ile donanım özelliklerini açıklamıyorken, bu listeyi hazırlamaya çalışan adam nereyi kaynak alacak? :)

Hadi eksiksizce böyle bir veritabanı oluşturuldu diyelim. Bu da yalnızca tüm anlamı ile bisiklete ve bisiklet parçalarına hakim olanların işine yarar. City Sportları bilmem, aralarındaki farklardan haberdar değilim açıkçası ama sizin bahsettiğiniz gibi "bir bisiklet 24 vites ise 24 vitestir, o kadar." gibi bir durum yok ne yazık ki. :) En basitinden sizin belirttiğiniz gibi arttırıcı sistemlerinden, fren sistemlerine kadar envai çeşit fark oluyor aynı vites grubunda bulunan bisikletler arasında. Birisi kalkıp City Sportları kıyaslarken "10 modelinin kullandığı maşa şu, 20 modelinin maşa ise bu" diye hazır bir tablo sunsa bu size (ya da bisiklete yeni başlayan birisine) bir anlam ifade edecek mi? Doğal olarak bilmediğiniz bir şey için merakınızı giderip sağlık bir karar vermek için "maşanın şu ya da bu olması neyi değiştirir?" şeklinde bir soru soracaksınız bu sefer. Yanılıyor muyum? :)

Forum bu yüzden var, aradığınız kriterleri, beğendiğiniz modelleri belirten bir başlık açın. Sizin verdiğiniz bilgiler eşliğinde size uygun yönlendirmelerde bulunulur zaten. Arkadaşların yapacağı yönlendirmeler sizi tatmin etmez ise neden bu tür bir yönlendirmede bulunduklarının nedenlerini niçinlerini sorar ve içinizi rahat ettirirsiniz. Hatta yeni bir başlık açmaya hiç gerek bile yok. Daha evvel açılmış olan paralel konseptteki başlıkları incelemeniz, sorularınızı orada dile getirmeniz bile size büyük bir bilgi birikimi sağlar. :)

Sizi anlayabiliyorum, bir kez bisiklet almayı bu yüzden de hatalı bir seçim yapmadan kendinize en uygun olan bisikleti seçmeyi istiyorsunuz (hepimizin ana isteği bu zaten :)). Belki de zamanınız da kısıtlı ve yeteri kadar araştırma yapamıyorsunuz ama her şeyi de devletten beklememek gerekir, biraz da biz bir şeylerin peşine düşmeliyiz diye düşünüyorum ben. :)

10. sinan_zorlu

sinan_zorlu Üye

Seviye:
    sefa bey değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum. özellikle hitabet tarzınızı beğendiğimi belirtmek isterim. Bunun yanı sıra size kendimden bir örnek vereyim. yaklaşık 14-15 senedir işim gereği çeşitli tasarım programlarını kullanmaktayım, ve dolayısı ile bilgisiyar donanımı üzerine hatırı sayılır bir bilgim var. şimdi benden birisi bilgisayar tavsiyesi istese, yapacağı iş, bütçe gibi kıstasları dikkate alarak bir kaç seçenek sunabilirim. hatta farklı fiyat aralıklarına göre 3-4 sistem de çıkartabilirim. bu seviyeye gelene kadar yüzlerce dergi okudum, internetten binlerce yazı, makale, test okudum. arada sağlam kazıklar da yedim. ve sonunda uzman seviyesine geldim.

forumdaşlardan da istediğim aslında buna benzer bir şey. Tamam bir dolu seçenek, model, donanım var. seçim yapmak tecrübe işi. Benim korktuğum konu da tam da sizin dediğiniz konu. 1. artık genç değilim, bir ailem var ve araştırma için ayırdığım zaman kısıtlı. 2. dedim ya bilgisayar mevzusunda sağlam kazıklar yedim diye, o zaman bekardım, kendim kazanır kendim harcardım. şimdi bir ufaklık var ve kazık yeme lüksüm de pek kalmadı :). 3.yüzlerce sitede yüzlerce kullanıcının yorumu var. birinin ak dediğine diğeri kara diyor. arada bir de fanbolar var direk araya girip bambaşka bir şey söylüyor. bu kadar bilgi havuzu içinde neye inanacağımızı şaşırıyoruz.

hani meşhur bir kitap serisi vardırm "for dummies" diye yani bu bisiklet alma rehberi for dummies gibi bir şey olsa var ya kızmayacağım alacağım o kadar. :)) (normalde dummies lafına gıcık olurum da)

edit: eklemeyi unuttum şu marka, model maşa ile diğer markanın bu modeli arasında kullanımda çok fark yoktur ancak bisiklete uzun süre binecekseniz aradaki fiyat farkına katlanarak bunu almanız daha mantıklı olur gibi taviyler de olabilir. ya da bu model daha az arıza çıkarır gibi yorumlarda.

edit 2: şimdi siz benim yerimde olsanız salcano city sport 10-20-30-40 ve carraro city sport 225-224 (arada v fren farkı var biliyorum) ya da Claudbutler M700 arasında hangisini tercih ederdiniz ve neden? yada atıyorum ZüperDüper marka bisikletin HiperSPort 1Terra modelini mi alırdınız.

11. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    kardeşim önce paranı belirlersin. X lira diyelim. sobrada hoşuma giden birşey çıkarsa ben bu X liranın nekadar üzerine çıkabilirimi belirle. ondan sonra oturursun pc başına zaten favori markalar ve modeller belli klasmanlara göre (şehir tur, dağ, yol yarış) bütçene göre sıralarsın. hiçbişey bilmiyorsan bile zaten senin belirlediğin maddiyat skalasındaki modeller birbirine yakın olacaktır. yani tıpkı bmw mercedes gibi. hiçbirinin birbirine tam olarak üstünlüğü olmayacaktır yani. birinin maşası iyiyken diğerinin vitesi iyi olacaktır gibi gibi...

bence önce hangi klasman almak istiyorsan onu seç, sonra bütçene göre en fazla 3 bisiklet beğen ve bunlar hakkında soru sor.

ha benimde gördüğüm eksikler forumda. bazı şeyler sabit başlık yapılmalı bence. ancak yöneticiler gerek görmemiş. hatta yöneticilere mesaj atıldığında bile cevap vermiyorlar :) bazılarının özel mesajı bile kapalı.

12. sinan_zorlu

sinan_zorlu Üye

Seviye:
    Hamit bey, şehir bisikleti alacağım. hafta sonları keyif için kullanacağım, uzun vadede vücudu bir toparlarsam işe gider gelirim. Bütçeye gelince, benim içine bütçe sınırı üst limiti olmakla beraber asıl sınır hakkettiği kadardır. hepimiz biliyoruz. misal apple marka bilgisayarlar. donanım olarak toplasan 1000TL anca eder. ancak cihazın üzerinde 4000TL fiyat var. bana sorarsan bu cihaza verilen her kuruş, ne amaçla olursa olsun heba edilen paradır.

bisiklette de durumun farklı olduğunu sanmıyorum. yani üzerinde ısırılmış armut var diye bir bisiklete 1000lira vermem. ama üzerindeki donanım hakediyor ise 1000TL de veririm 5000TL'de (5000 TL abartılı oldu ama ne demek istediğim anlatabildim sanırım.) Araştırmaya başladığımda işin doğrusu 400-500TL bir bütçe düşünüyordum ama şimdi bir kaç model görünce 900TL civarı ayırabilirim. Tam karar vermişken bir kaç sitede Claudbutler CitySport M700 modelini gördüm. Tüm yorumlar olumlu. 900TL verip alacağım bir bisiklet ile bu bisiklet arasında donanım olarak dağlar kadar fark yoksa neden üzerine 400TL daha vereyim? bir de ben alacağım ürünü sonuna kadar sömürmeyi seven bir insanım. yani aldım bugün, yarın daha iyisi var gideyim onu alayım mantığında değilim. elimdeki ürünü sınırlarına kadr kullanıp artık beni tatmin etmediği zaman değiştirme taraftarıyım ve ikinci bir husus ta en az bir 5 yıl bir daha bisiklet almam. yani alcağım bisiklet bir 5 sene bana hizmet etmeli. bu kıstaslara göre eğer 500TL'ye alacağım bisiklet bu kıstasları karşılamıyor ise gidip 900TL verir daha iyisini alırım.

13. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Sinan bey, beni yanlış anlamayın ama ben marka/model önerme mevzularına pek girmek istemiyorum. Çünkü bisiklete başlayalı hepitopu 6 ay oldu ve benim bilgilerimde kısıtlı. Hal böyleyken -belki de bildiğim yalan yanlış şeyler ile- bir başkasını farkında olmadan yanlış yönlendirmek istemem. Ayrıca belirttiğiniz o fanboy durumu da söz konusu. :) 225 sahibi olduğum için doğal olarak onu ön plana çıkaran bir tavsiyede bulunurum, ardından CS 30 kullanan birisi gelir onu övmeye başlar ve bu kim daha uzağa işer yarışmasına döner birazda.

Ama yinede soracaksanız, ben 225'i ağırlıklı olarak şehir içinde nadiren de stabilize yollarda kullanıyorum. Bu şartlar altında benim için yeterli bir ürün. Benzer kullanım alanları için almayı düşünüyorsanız önerebilirdim ancak 224 ve 225'in piyasada bulunamama, temin edilememe (bulunsa da kadro ölçüsünün uygun olmaması) gibi bir durumu da var. :) Ama şöyle bir öneride bulunabilirim; haftasonları dağa bayıra ağır arazi şartlarına gitmeyecekseniz boşu boşuna MTB almayın. Her ne kadar herkes "MTB al" diye tavsiyede bulunacak olsa da, şehir içi kullanımda (sahil kenarı, mahalle arası, bakkala, markete gidip gelme, arkadaşlar ile yaklaşık 100 km'lik turlar vs vs) bir şehir bisikleti ya da şehir bisikleti + MTB özellikleri barındıran hibrit bir model sizin için fazlasıyla yeterli olacaktır.

14. sinan_zorlu

sinan_zorlu Üye

Seviye:
    sefa bey kullandığınız bisiklet benim de çok hoşuma gitti, hatta ilk gördüğümde bir sitede denk geldi direk alacaktım. o kadar beğendim. ancak sonra bir kaç yerde salcano'nun donanım olarak aşağı kalır yanı olmadığı yorumlarını görünce arada kaldım.

tekrar yaptığınız yorumlar için çok teşekkür ederim

edit: MTB almayacağım. Şehir bisikleti olacak Marka olarak Salcano tercihim, yerli malı yurdun malı. Ancak yerli diye 1 liralık bisiklete 10 lira da vermek istemem. O yüzden CBR CitySport, Carraro da araya giren seçeneklerden. Yarın bir çıkacağım piyasaya bakalım burada milletin elinde ne ürün var. biraz da muhabbet eder bilgi alırım.

edit 2: bu kadar muhabbetten sonra CitySport mu Sportive mi diye bir başlık açsam dayak yer miyim acaba?

15. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Claudbutler CitySport L700 (bayan model) aldım ben. fotolarınıda çektim. m 700ünde incelemesi var. diyorum ya başka kadrolar görmedim incelemedim ancak balangıç iyi. bütün donanımlar shimanonun en alt seviyesi. öğrenmek yıpratmak için iyimi bence iyi :D gerçi ben bunu eşime aldım. erkek modeli stokta bitince 1 tane aldık.

her neyse. bence bütçeniz çok çok iyi 1 bisiklet için, ben sizin bütçenize 2 bisiklet almayı planlıyordum :) her neyse. amacınıza uygun birçok model var. bence bisikletçilere gidip deneyin ütsüne oturun tutun mıncıklayın kaldırın tartın vs vs. görerek almak avantaj. ben o avantaja sahip olamadım.
    bence donanımada kafayı takmayın. pc ile hiç kıyaslamayın. ilk baş bende sizin gibi o mu bumu söylemi böylemi. hep pahalı şeyler var filan diyordum. sağolsun buradaki herkes destek oldu manevi olarak.
    3 günden beri bisiklet sürüyorum. ilk gün deneme sürüşü, 2ci gün 4 km, 3cü gün 8km sürdüm. bunlarda sahil kenarı falan değil ha. normal sokak ve caddeler.

olayın zevk alma kısmında kalın ve bir yerinden başlayın. kadroyu aliminyum alaşım birşey alırsanız zaman içinde vites fren kıl tüy donanımları daha iyilerine taşıyarak upgrade yapabilirsiniz. yani işin en kolay tarafı upgrade burada sanırım.
    demir bisan kadro ile romanya bulgaristana giden arkadaşlar var forumda. ;)

olay zevk almak. 3 4 bin liraya 131 alan apaçileri görüyorsunuzdur, nasıl mutlular içinde :D bizde öyle olalım. ayaklar çalışmayınca karbon olsada bir şey ifade etmez

16. sinan_zorlu

sinan_zorlu Üye

Seviye:
    bisiklet alınca 5000TL'lik ses sitemi taktıracağım zaten, 5000W anfili, woofer'lı filan. mahalle caka görsün... :))

17. sinan_zorlu

sinan_zorlu Üye

Seviye:
    yarın bir gideyim sizin dediğiniz gibi, biraz göreyim modelleri, satıcılarla biraz muhabbet edeyim, mıncılayayım, kurcalayayım, görzümün beğendiği için bayaa bir pazarlık yapayım. en azından biraz eğlenmiş olurum. beğendiğim model olursa da artık burada bir başlık daha açarım.

Hamit E. bunu beğendi.