Reflü

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Derya AKYILDIZ tarafından paylaşıldı.

  1. Derya AKYILDIZ

    Derya AKYILDIZ Onursal Üye

    Kayıt:
    17 Ocak 2006
    Mesajlar:
    1.551
    Beğeniler:
    1.807
    Şehir:
    Ataşehir
    Seviye:
    Reflü

    Reflü, yemek borusu ile mide arasındaki kasların görevinde bozulma sonucunda ortaya çıkan, midedeki asidin ve gıdaların hazmedilmesini sağlayan bir madde olan pepsin'in mideden yukarı doğru, yemek borusuna ve boğaza yükselmesi ve bu bölgelerde tahrişe neden olmasıdır. Normalde, gıdaların yemek borusundan mideye geçmesinden sonra yemek borusuna geri gelmemeleri gerekir. Mideden yemek borusuna doğru olan kaçak, sadece yemek borusunun alt kısmına olduğunda buna "gastro-özefageal reflü", gırtlak seviyesine kadar olduğunda "farengolarengeal reflü" adı verilir.

    Reflünün belirtileri nelerdir ?
    Reflü bulunan hastalarda mideyle ilgili hiçbir belirti olmayabilir veya aşağıdaki belirtilerden biri veya birkaçı birlikte bulunabilir:

    * Midede yanma

    * Göğüs kafesi arkasında yanma

    * Mide içeriğinin yemek borusuna yükselmesinin hissedilmesi

    Belirtiler sadece boğaz ve gırtak ile ilgili olabilir. Aşağıdaki belirtilerden biri veya birkaçı birlikte bulunabilir:

    * Boğazda takılma ve yabancı bir madde varmış hissi

    * Yutkunma güçlüğü

    * Sık boğaz ağrısı

    * Aralıklı veya sürekli ses kısıklığı ve diğer ses problemleri

    * Boğazda yabancı bir madde varmış hissine bağlı sık sık boğaz temizleme alışkanlığı

    * Nedeni bulunamayan müzmin öksürük

    Bazı reflü hastalarında mideyle ilgili şikayetler niçin bulunmaz ?

    Reflü olan hastaların bir kısmında asidin yemek borusunda neden olduğu tahriş nedeniyle midede veya göğüs kafesi arkasında yanmalar görülebilir. Ancak, farengolarengeal reflüsü olan hastaların çoğunda bu şikayetler yoktur. Bunun nedeni, tahrişe neden olan asidin yemek borusunda çok uzun süre kalmamasıdır. Ancak asit, daha hassas olan gırtlak ve boğaza yükseldiğinde bu bölgeler kolayca tahriş olmakta, bunun sonucunda da mide ve yemek borusu ile ilgili şikayetler olmadan ses ve boğazla ilgili şikayetler ortaya çıkmaktadır.    Reflü olup olmadığı nasıl anlaşılır ?

    Reflünün gırtlak ve boğaz ile ilgili belirtilerinden biri varsa ve özellikle sigara içiyorsanız bir Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları uzmanına muayene olmanız gerekir. Muayenede doktorunuz gırtlağı ve ses tellerini inceleyerek asidin neden olduğu tahrişi arayacaktır. Muayene sonucunda doktorunuz reflüyü araştırmak üzere bazı incelemelerin yapılmasını ve bir gastroenteroloji (mide-bağırsak hastalıkları) uzmanının değerlendirmesini isteyebilir.    Reflüyü araştırmak için hangi incelemeler yapılır ?

    Reflü araştırmasında kullanılan testlerin amacı teşhisi kesinleştirmek, reflü komplikasyonlarının olup olmadığını incelemek ve en iyi tedavi seçeneğini belirlemektir. Bunun için yemek borusunda 24 saatlik asit (pH) tayini, yemek borusunun ilaçlı röntgen filmi, yemek borusu-mide-oniki parmak bağırsağı endoskopisi incelemelerinin bir veya birkaçının yapılması gerekebilir.    Reflü nasıl tedavi edilir ?

    1. Günlük alışkanlıkların ve beslenmenin düzenlenmesi:

    Yatarken vücudun üst kısmının ve başın yüksekte olması yararlıdır. Bunun için, yatağınızın baş kısmını yaklaşık 15 cm yükseltecek şekilde destekleyin.

    Alkol ve sigara kullanmayın

    Gerekmedikçe aspirin ve diğer ağrı kesici, romatizma ilaçlarıı kullanmaktan kaçının

    Kafein içeren bütün gıdalardan (kahve, çay, kafeinli-kolalı meşrubatlar, çikolata gibi) kaçının

    Baharatlı, acılı ve yağlı gıdalardan kaçının

    Öğünlerde çok fazla yemeyin; bunun yerine, az miktarda ve daha sık (ara öğünlerle) yemek yiyerek midenin gerginliğini ve asit salgısını azaltabilirsiniz

    Yemek yedikten hemen sonra yatmayın, eğilerek iş yapmayın ve güç gerektiren işlerden kaçının

    Dar ve sıkı giyecekler giymeyin

    Yatmadan önceki 3 saat içinde gıda almayın; aksi halde yattığınızda midedeki asit miktarı çok olacaktır

    Şişmansanız kilo verin

    2. Mide asidini azaltan ilaçların kullanılması:

    Doktorunuz mide asidini azaltmak için bazı ilaçları kullanmanızı isteyebilir.    3. Ameliyatla reflünün önlenmesi :

    Ameliyatla tedavi, ilaç tedavisinden yarar görülmediği durumlarda nadiren tercih edilen tedavi yöntemidir. Ameliyatta yemek borusu ile midenin birleşimi, asit kaçağını önleyecek şekilde yeniden şekillendirilmektedir.    Reflü tedavisi ne kadar devam eder ?

    Reflüsü olan hastaların bir kısmında beslenme kurallarına sürekli uymak koşuluyla 3-6 aylık tedavi sonrasında şikayetler ortadan kalkmaktadır. Bazı hastalarda tedavinin ömür boyu devam etmesi gerekmektedir; bazılarında ise olumlu sonuç alınıp tedavi kesildikten sonra tekrar alevlenmeler ortaya çıkabilir. Bu seyri açısından reflü, yüksek tansiyona banzer; tedavi edildiği sürece ciddi sağlık problemlerine yol açmaz, tedavi edilmediğinde ise ciddi sorunlar doğurabilir.    Reflünün neden olabileceği sorunlar nelerdir?

    Farengolarengeal reflü sonucunda kalıcı ses kısıklığı, astım ve bronşit gibi solunum güçlüğüne neden olabilecek hastalıklar ve yutma bozuklukları ortaya çıkabilir. Şiddetli ve yıllar boyunca tedavi edilmemiş reflünün yemek borusu, gırtlak ve akciğer kanserlerinin gelişmesinde de rolü olabileceği bilinmektedir.
     
  2. yavuzk

    yavuzk Yeni Üye

    Kayıt:
    30 Ocak 2006
    Mesajlar:
    39
    Beğeniler:
    13
    Şehir:
    istanbul
    Seviye:
    reflü olmamak için yaşamamak lazım heralde:p çikolata yemeden, yağlı yağlı(biliyorum zararlı) yemekler yemeden yaşanır mı canım:D
    Ama 2 ay kadar önce benimde midemde ve yemek borumda yanma hissi vardı, mide asitiden kaynaklanıyordu, ama diğer başka belirtiler olmadı. 1-2 hafta kadar sürdü ama sonra geçti kurtuldum. çok rahatsız ediciydi gerçekten. demek dikkatli olmak lazım:)
     
    Derya AKYILDIZ bunu beğendi.
  3. Derya AKYILDIZ

    Derya AKYILDIZ Onursal Üye

    Kayıt:
    17 Ocak 2006
    Mesajlar:
    1.551
    Beğeniler:
    1.807
    Şehir:
    Ataşehir
    Seviye:
    Evet çok haklısın bunu yaşayan bilir..:( ben 1998 den beri "4Grade" Reflü hastası olarak tedavi görmekteyim.. 3 doktor değiştirdim.. bu arada Reflü ataklarını çok yaşadım; nasıl anlatsam ölmek gibi birşey arkadaşlar insan ölüyorum sanıyor çok korkunç aman dikkat edin..:( bana bu tedavi dönemim içersinde tam; 10 kere endeskopi yapıldı.. en son endeskopi 11 şubat 2006'da yapıldı yılda 1 kez yapılıyor kontröl için, çünkü netameli bir durum.. Allah korusun, kötü şeye dönebilirmiş reflü; onun için yılda birkez kontrol ve biyopsi yapılıyor bana.. Doktorum bana; alkol, sigara kullanmamamın ve spor yapmamın tedavide çok önemli payı olduğunu ve bu özellikleriniz olmasaydı sonuç çok kötü olurdu dedi.. söylemek istediğim eğer böyle sorunları olan varsa hemen doktora gitsin arkadaşlar.. Doktorda çok önemli bu tedavide, ben 2 yıldır gittiğim bu son doktorumun tedavisi ve ilaçları ile çok rahatladım; ama biliyorumki bu hiç geçmeyecek ve ben bununla yaşayacağım.. söylendiği gibi yaşamamak gibi birşey, perhizi bozdunuzmu kabus başlıyacak demektir.. aman dikkat edin..

    Not:Eğer bu sorunu yaşayan arkadaşlarım varsa bana özelden ulaşırlarsa her anlamda yardımcı olabilirim..Reflüsüz sağlıklı günler dilerim..SEVGİLERİMLE..
     
  4. shealien

    shealien Aktif Üye

    Kayıt:
    20 Mart 2006
    Mesajlar:
    156
    Beğeniler:
    40
    Şehir:
    izmir
    Seviye:
    reflu normalde olan bir fiziksel olay
    hergun gunde 90 defa reflu olma hakkınız var
    bazı kisiler bu ataklara asırı duyarlı
     
  5. shealien

    shealien Aktif Üye

    Kayıt:
    20 Mart 2006
    Mesajlar:
    156
    Beğeniler:
    40
    Şehir:
    izmir
    Seviye:
    reflu den kanser olunmaz
    televizyonda bagır bagır kanser yapar diyenlere inanmayın duygusal nedenleri var(money money money)

    saçma bir yorum yapmışsınız. reflüden kanser olunur. ülserasyona sebep olabilecek hemen herşey en sonunda kansere ulaşabilir. lütfen bilgi kaynaklarınızı kontrol edin.
    tayfur