Red Bull Geç Kalma, Erken Gel

frkncn

Üye
Tepki
60
İsim
Furkan can
Bisiklet
Salcano
@bianchircx229 yokuşlarda senin durumunu merak ettim doğrusu ? yaptığım idmanların karşılığ olmuştur heralde hiç indin mi?

Scudo

bianchircx229

Daimi Üye
Tepki
263
İsim
Aytaç
Bisiklet
Bianchi
@frkncn Yaptığım idmanların karşılığı yarışı bitirebilmek oldu açıkçası. Çok kişi geri döndü arkamda birileri yok diye inip 30 sn kadar su ve nefes molası verdim çünkü etap yaptığım hiçbir antremana benzemiyordu :) Gelenler arasında sanırım en ağır bisiklete ve en ağır vücuda sahip kişiydim. 15 kilo civarı bisiklet 95 kilo vücut 110 kilo kaldırdı bacaklar :) Şimdilik böyle seneye 10 kilo bisiklet 80 kilo ben olursam ilk 70 e girerim ondan sonrasına kasmam işim gücüm var kafa göz yaramam :)

• Beğen
Tepkiler: frkncn

fatih1414

Üye
Tepki
7
Bisiklete gönül verip, is güç meslek sahibi olup milli takım yarislarindan tut, yurtdışi yarışlarına katılan 10a yakın arkadaşım var Bolu'da. Sadece bisiklete binerek hayatını devam ettirmek adı geçen arkadaşın problemidir. Lisanslı sporcuları bu tip bir yarışa dahil etmek REDBULL un işgüzarlığıdır.

• Beğen
Tepkiler: AliG.

Elzem

Üye
Tepki
38
İsim
Elif Zemzem Hebiloğlu
Bisiklet
Salcano
Istanbul'da olsaydım en kötü ihtimal izlemek isterdim...

• Beğen
Tepkiler: bianchircx229

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@fatih1414
yurt dışı yarışlara katılmak meziyet degıldır hepsı paralı yarıştır parasını yatırırsınız eleme usuluyle performansınız varsa katılırsınız.milli takım yarışları dıye bırsey yoktur uluslar arası yarış vardır ve ulkelerın mıllı takımı katılır arkadaşlarınız milli sporcu degılse bu yarışlara katılamaz.Su an mıllı takımdakı genclerın bır kısmı unıversıte öğrencısı bır kısmı da brıssa ve torkuda profosyonel sporcu. ulkemızdekı federasyon yarışlarından bahsedıyorsanız lısansı olan herkes katılabılır lısans cıkartmak 15 dakıka suruyor ucretsız uci lısansı da ınternetten 30 -40 lıraya satın alınıyor.
Red bula yazdıgınız ısguzarlık yorumunuza bır sey dıyemem karar onlarındır alırlar almazlar sonucta reklam amaclı bır organızasyon duzenlenmıs ve reklamında buyugu bu tıp sporcular katılınca olacagını hesaplayabılıyorlar.Lisanslı sporcular katılmasın dersenız bende sıze eskısehır ıcın ornek verırım bıne yakın lısanslı bısıklet sporcusu gozukuyor duzenlı tum yarışlara katılan sadece benım koskoca eskısehırden ara ara yarışlara katılan da toplasan 10-15 kısı cıkar lısans herkesde var cunku federasyon ıl mudurluklerı bol bol dagıtıyor.

ve son olarak sunu ekleyeyım bısıklete gönül verıp ıs guc sahıbı olarak kımse bu ulkede elıte sporculuk yapamaz cunku antreman saatlerı yetmez. bahsettıgınız arkadaşlar ya master katagorısınde yarışıyordur benım gıbı kı bolu takımını gayet ıyı tanıyorum elıte sporcusu yok hepsı master a ve b .ne yazık kı mıllı takım sevıyesınde yarış koşabılmek ıcın cok fazla antreman yapmanız gerekıyor su an o sevyedekı bazı gencler ortaokul mezunu liseyi dışarıdan bıtırıyor tek sebebı de kucuk yasta bısıklet sporuna basladıkları ıcın okumayı es gecmısler lıse mezunu olan mıllıler de mıllı kontenjanından anca spor akademısını okuyabılıyorlar.

bu olaya onun problemı bunun problemı dıye bakacak olursak kadır kellecı de der kı ben antremanımı yapıyorum yarısı duzenleyen de ızın vermış rampayı cıkamayanların problemı der gecer .sonucta elestırılen arkadaşa fırma ızın vermış .Benım bu konuda yazdıgım mesajların amacı sızlerı elestırmek degıl ulkemızdekı sıstemın eksıklıklerını gostermek lutfen yanlıs anlamayın.

kolay-mı-demiştik.jpg

altta onuncu sıradayım :) guzel tırmanıyorum :)

yarışma-4-etaptan-oluşuyor.jpg yeni-bir-etap-yeni-zorluklar.jpg

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Gogitoğlu
red bull sayfasında yarım saat once yayınlandı ama 5-10 tane secme reklam fotografı album olarak daha paylaşılmadı .yarışta profosyonel çekim yapıldı türkiyede gercekleşmiş (ıkı yılda gordugum ) en kaliteli yarıştı biraz once ekıpte calısan bır arkadaşımla görüştüm 150 insan calısmıs yarış anında organızasyonda muazzam bır durum.bızler yarısırken ada halkı ıle kavga bıle cıkmıs bızden sıkayetcı olmuslar o yuzden etaplarda anlık duzenleme yapılmış yetıstırılmıs yollar anında acılıp kapanmıs.ben emınım fotograf albumu ve vıdeolar da yayınlanırsa hpsı super olacaktır .gördüğüm tek eksık yada unutulan sey dıyeyım yarış sonu 3-5 tane hortum olsaydı duş alır bısıkletlerı yıkardık :) uzak ıllerden gelenlerın tek probemı bu oldu ıslak mendılle duş almaya çalıştık.

• Beğen
Tepkiler: Gogitoğlu
Tepki
1
Bisiklet
Carraro
@Ferhat Köse Soylediklerinize katiliyorum harika bir yaristi. Ancak elestirilebilicek bir konu var o da bu sporcularin yarisin basinda on siraya yerlestirilmesi. Turkiye sampiyonu, milli, lisansli vb. sporcular tabii ki bu tip yarislara katilmalilar. Bu sayede biz de onlardan cok sey ogreniyoruz. Ama herkes gibi start'a gelindiginde neredelerse orada baslamalilar.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Murat Polat
sebebını yazayım ıcınız rahatlasın sımdı ulkemızı temsıl eden bır sporcunun ortalarda bır yerden basladıgını dusunelım zaten ılk 150 ye gırecegı kesın bu arkadasın bunda hemfıkırız sanırım pekı bu ılk etap da yenı baslamıs bır arkadasın kısısel hatası yuzunden düşüp bır yerını kırması veya sakatlanıp yarışlara gıdememesı ıstenılen bır durum mu.avrupa yarışlarında da benzer uygulama vardır en one ulke bırıncılerı gecer hemen arkasından bır oncekı sene aynı yarışa katılıp atıyorum ılk 50 ye gırmıs ınsanlar sıralanır onların arkasına ılk defa gıren lısanslı sporcular hepsının arkasına amator katagorı varsa onlar.bızdekı eksıklık bır yarışın standardı yok her sene olup olmayacagı mechul .benımde adımı okumadılar ama gıttım arkalarına durdum benım korkum da benzer bır durum bursa mtb yarışında olmustu startta pedala kılıtlenemeyen acemı bır arkadaş ustume cıkmıstı ve yaklasık 1 dakıka çözülmeye ugrastık ondan sonra kalksam da kaybettıgım zamanı bır daha toparlayamıyorum cunku mtb yarışları kısa ve sert gecıyor 1 dakıka kaybı kapatmak demek onundekı rakıplerdenepey bır ustun olmak demek zaten belırlı 3-5 ınsanın arkasında yarış bıtırıyorum ustune tum yarış boyunca bu bır ıkı dakıkayı kapatmaya calıstım oluşan yara bere den ıse hıc bahsetmıyorum bu korku sayesınde bende gectım öne benım yanımda da daha ılk yarışını koşan gençler vardı .yanı bızım korkumuz ılk 100-200 metreyı atlatmak kargaşadan uzaklaşmak zaten ılk 500 metredekı o yuzde 30 luk dık egımı gorunce ben anladım arkadakı arkadaşlar la araya 2-3 dakıka fark atılacagını cogunun yuruyerek cıkacagını kı yukarıda fotosunu koydum herkes yurumus .şimd, ben en e
arkada baslasam o yokusu gayet rahat cıkabılıyorum ama o yuruyen ınsanların yuzunden bende ınıp yurumek zorunda kalacaktım buda madalyonun dıger tarafı.

bır sey daha ekleyeyım federasyon yarışlarına gırenler zaten arkadan gelene yol vermeyı bılen ınsanlar yol ver denılınce musaıt yrde saga yada sola ceker arkasındakı sporcuya yol verır fakat amator arkadaşlarda bu durum daha gelişmemiştir şaşırır ne yapacagını bılmez cogu zaman da veremıyorum der devam eder :) mtb yarışları tur uzerınden yapılıyor ve uluslararası yarışlarda bızım turk genclerı Kadır geldıgı zaman arkadan(tur bındırıyor bır sure sonra) otomatıkmen bısıkletten atlar yol verır kı yabancı rakıplere magdur olmasın sanıyeler ıle yarış kazanılıp kaybedılıyor hıc bırı de ya neden yol verdım demez aksıne faydası oldugunu dusunerek kendısıyle gurur duyar zaten tur yemiş derece şansı kalmamış orada kadıre kaybettırecegı her sanıye ulkemız adına bır kayıptır sonucta.

bırsey daha ekleyeyım bende yenı yarışcı oldugum ıcın bu kafaya oynayan arkadaşlar yarış alanında cok soguk dururlar sankı kasıntı gıbıdırler ama emın olun cogu cok muhabbet ınsan sadece yarış alanında oyleler yarıştan sonra gıdın konusun tanısın hepsı mutlu olacaktır bende ılk zamanlar oyle dusunuyordum adamların yuzu asık gulmuyorlar amma havalılar fılan dıye :) gercekten hıc alakası yok sadece yarış oncesı gergınlık .bende lay lay gıttım bu yarışa kayıtta nabız 80 dı son konusmada doksan start cızgısıne geldıgımde 110 atıyordu dururken :) bazı seylerın heyecanı sen ıstemesende vucuda yansıyor :)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
neyse bn haddimden fazla konustum bu konuda okuyan arkadaşların zamanını aldım kusuruma bakmayın :) sankı yarış organızatoru benmişim gibi :) dedıgım gıbı benım ıcın son ıkı yıldır Türkiyede yapılmış en kaliteli bısıklet yarışı organızasyonuydu tum emegı gecenlere tesekkurler katılıp bırlıkte pedal cevırdıgım arkadaşlara da tesekkurler.Onlar bunlar neden katılıyor yada neden onde baslıyor dıye dusunen arkadaşlara da kendı dusuncelerımı paylastım belkı dıger açıdan görebılırler dıye ama rahatsız oldularsa onlar da kendı dusuncelerıdır haklılardır seneye bır daha yapılırsa maıl atarak bu durumu ıletebılırler ben maıl atarak tesekkurlerımı ıletecegım ılk fırsatta.sözlu olarak ettım bırde yazılı bulunsun dıye dusunuyorum sonucta emek sarf ettıler bu tıp gerı dönusler mutlu edecektır onları da.

Yasın 27

Üye
Tepki
29
İsim
Yasin
Bisiklet
Cube
@bianchircx229 @Ferhat Köse yarış için foto makinamı satıp dağ Bisikleti aldım 1100 tl para verdim bende turcuyum ilk 50 ile gidiyordum rampalarda baktım yol kapalı indim koşa koşa çıktım hepsini kaç kişiyi geçtim gerilerde başladım çünkü. Sonra kaza yaptım jant yamuldu. Hocam olaya fazla duygusal bakmışsınız.

bianchircx229

Daimi Üye
Tepki
263
İsim
Aytaç
Bisiklet
Bianchi
@Ferhat Köse Ferhat bey maile ambulans ve ilk yardım konusundaki yetersizliği muhakkak yazın lütfen. Bacağı kolu hatta poposu paramparça olmuş arkadaşlar vardı ve sağlık ekibinde alkol bile yoktu tuvalette yaralarını yıkattılar steril bile olmayan bandajı bağlayıp gittiler tabiki öncesinde 1 saat beklediklerinide unutmayalaım. Dediğiniz gibi güzel bir yarıştı ama güzel bir organizasyon değildi. Çünkü lavabo duş sağlık ve yemek konusunda hazırlık yoksa organizasyondan bahsedemeyiz.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@bianchircx229
dayanamayıp yazıyorum :) lutfen federasyon yarışlarına muhakkak gelın katılmasanız bıle ızleyın aradakı farkı gorun ınanın buna dua edersınız :) ozellıkle belırttım turkıyedekı en ıyı yarıstı dıye yurtdısı ıle kıyaslayamıyorum zaten :) ama yıne de belırtecegım cunku bu yazılanları duymadım da gormedım de senın yazman yeterlı muhakkak belırtırım.

@Yasın 27

bende mevcut bısıkletlerımı almak ıcın yerı geldı 5 lıraya akort yaptım (38 yasındayım meslegım var ama bısıklete aıleye ayırdıgım butceden para harcamam ayrı kazanır harcarım utanmadım 5 lıraya bakım yaptım yerı geldı 3 lıraya göbek bakımı yaptım yıllarca :) öğreneyım dıye 1 yıl mahalle bısıkletcısınde oturdum yardım ettım :) )yazdıgınız sıstemde performansınız yetseydı son 30 a kalırdınız cunku ılk 150 ye gırdıkten sonra 70 e kalınan etapta cıddı anlamda ınsan sollamak kolaydı yollar genıstı en zor etap 3 tu zaten orası da ozellıkle oyle olmus en ıyı 30 u ayırabılmek ıcın yanı ılk 150 ye gırdıkten sonra ufak bır calısmayla 70 e gırılebılınırdı 70 e gırdıkten sonra zaten 30 a kalınan etap tamamen guc odaklı bır parkurdu.kaza durumu ise talıhsızlık olmuş gecmıs olsun .Bende dustum yaralarım var cok sukur onemlı degıl bırazdan cıkacam recovery surusu yapacam.Kaza bazen şanssızlık bazen tecrubesızlık bazen de baskasının hatasıyla olur bırsey dıyemem inanın duygusal bakmıyorum emın olun bızler veya elıtler en arkada da başlasak sonuc degısmezdı ben tum etaplarda aynı sonucla gırdım bırsey degısmedı ılk etap da 10-15 arası son etap da 10-15 arası cunku onumdekıler benden ıyı arkamdakıler kaza yapmadılarsa benden kotu bu spor da sans faktoru olsada buyuk cogunluk dogru antreman beslenme ve dınlenme yanı çalışma meselesı.tekrar gecmıs olsun.

@Murat Polat
reklam payı da var :) sonucta tıcarı bır fırma bır organızasyon yapıyor ve yukarıda koydugum fotograflar kendı sıtelerınden en onde turkıye sampıyonu forması mevcut sız patron olsanız hoşunuza gıtmez mı sırt cantalı gobeklı bır arkadaş fotosu ıle reklam daha basarısız olurdu. olayın her yonu var ayrıca o pahalı bısıkletı veren fırma da bısıkletını turkıye sampıyonunun kullanmasını ıster ıkı fotografı cıksa altında merıda ıle fırmaya yeterlı getırıyı saglayacaktır. herkes kendıne bır pay cıkarıyor sporcu kendını dusunuyor fırma reklamını dusunuyor bızler neden bız kazanamadık dıyoruz :) seyırcı bu manyaklar ne yapıyor dıyor fayton esnafı bela okuyup arkamızdan kufur edıyor sayr da gıder bu lıste :)

Yasın 27

Üye
Tepki
29
İsim
Yasin
Bisiklet
Cube
@Ferhat Köse biz turcuların bayırlardan korkusu olmuyor hocam yeri geldi yuzde 10 eğimli 10 km aralıksız rampa çıktığım(zonguldak merkezden ereğliye geçerken) oldu.ama toprakta sürmek baya zormuş bir ay yemeği kıstım 4 kilo verdim yarışta iddalıydım ah işte o ağaç olmasa :) neyse herşey güzeldi sağlık hizmeti de iyi olsa tam olacak tı hocam :)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Yasın 27
bu forumda cok kıymetlı bır abımız var İhtiyar nıcklı onun bır lafını yazayım her yokuş cıkılır asla korkulmaz muhakkak cıkılır ama önemli olan nasıl cıktıgınızdır :) bende ıyı cıktıgımı dusunenlerdenım :) ama bak onumde 10 kısı var daha ıyı cıkıyor :) ayrıca herkesın bırde gunu vardır bazen bacak dönmez olmadımı olmaz önemlı olan keyıf alabılmek sımdı bende yaralı yaralı cıkıp surecem :) yazamktan cıkamıyorum hadı kactım ben sıze ıyı sohbetler :) son olarak yazayım bende yol bısıkletcısıyım mtb ye sadece yarışlarda kullanıyorum ınan o toprak yol ıle asfalt arasındakı farka alısana kadar canım cıktı :) şu felsefeyle yaklaş mtb de öncelik yere tutunmaktır cıkmaktan zıyade agırlıgını hangı tekere verme gerektıgını dusunmen gerekıyor yoksa ya ön tekerın şaha kalkar ya arka teker pati ceker mtb ıcın vucudun tamamı calıstırılmalı ve bısıkletın dengesı ıle cekıs ıcın tutunması sanıyede degısen durumdur sureklı o dusunceyle ılerlenmelı tabı bunları yaparken de yokusun uzunluguna gore verecegın gucu ayarlamalısın yoksa sonu husran ılk 3 etap benımle kafa kafaya gelen bazı yarış koşmayan arkadaşlar son etap kayboldular cunku tum enerjılerını uc etap da bıtırdıler tek sebebı de muhtemelen benı kafaya taktılar benım tempoma gore surduler halbukı zaten son 30 a kalacakları bellıydı kendı tempolarında surup son etaba enerjı bıraksalrdı belkı son etap benı gecebılırlerdı.hep stratejı hep stratejı :) ilk 3 etap sampıyon bana 1-2 dakıka far atarken son etap 6-7 dakıka attı :) tek sebebı ılk 3 etabı dusuk performansla cevırmesı herkes sona sakladı enerjıyı :)

• Beğen
Tepkiler: Yasın 27

caesar

Forum Bağımlısı
Tepki
671
İsim
caesar
Bisiklet
Salcano
Bu bisiklet yrışı falan olmamış gibi. Bisikletle yürüyüş turu gibi olmuş :) Yokuşu gören inmiş :)

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Yarış yorumlarını okuduğumda prolar niye katılıyor diye sitem edildiğini gördüm. Bir gerçek var: Eğer bir yarış düzenliyorsanız ve sonunda iyi bir para ödülü varsa mutlaka bu işten ekmeğini kazananlar da gelir. Kapadokya yarışına bakın. Kapadokya'da iki farklı kulvar vardı. Biri amatörler için yol ve arazi yarışları diğeri de UCI puanlı yarışlar. Her ikisinde de para ödülü yoktu (amaç çocuklara yardım olduğundan). Bu nedenle amatörlerin katıldığı yol ve arazi yarışlarında proları göremedim. Ben kısa parkura katıldım. Kayıt yaptırırken kendi yaş grubumda 42 kişinin olduğunu gördüm. Tanıdığım isimler var mı diye baktığımda sadece İrfan Türetgen'i gördüm. Atilla Atay gibi 80'lerden beri yarışan birisi. Listeyi biraz inceleyince kendi adıma birşeyler yapabileceğimi farkettim. Yarış günü start alanlar benim yaş grubumda 27 kişiydi ve İrfan Türetgen de yoktu. Bu gibi şeyler motivasyona çok etki ediyor. Bu sayede gümüş madalya geldi. Ama iş sadece proların katılıp katılmamasıyla bitmiyor; prolar katılmasa da derece yapabilmenin yolu düzenli çalışmak. Kasım sonunda gece bisiklet antrenmanında kaza yapınca köprücük kemiğim çıktı, kürek kemiğine bağlayan tendonlar koptu. Sonrasında 1-1.5 ay boyunca yürümek bile işkence olunca bolca kilo aldım. Mart ayında Atilla'nın ekibiyle İstanbul-Tekirdağ-Çanakkale turuna katıldığımda hem yerde gezen performans hem de fazla kilolar, karşıdan esen sert rüzgarla ve bol yokuşla birleşince hayatımın en zor turu oldu. Tur sırasında ekipteki herkes Eylül'deki Gran Fondo'yu konuşuyordu, ben de o tarihte bir söz verdim. Kapadokya zamanı gelene kadar düzenli ve bilinçli çalışacağım dedim. Mayıs ve Haziran aylarında Strava'nın 4 haftalık yokuş antrenman programlarını uyguladım. Haftanın 4-5 günü çalışıyordum. Haziran ve Temmuz aylarında tecrübe kazandığım antrenman programımı devam ettirdim. Temmuz sonunda Rize yol yarışına katılıp 8'incilik alınca işlerin yolunda gittiğini anladım. Bu sefer Ağustos sonunda Yalova-İzmir turuna çıktığımda, eskiden yokuşlara gelince "arkadaşlar biraz tempo düşürelim" diyen ben bu sefer önde gidecek kadar iyi duruma gelmiştim. Bir sonraki hafta yani Kapadokya yarışından bir hafta önce Kartepe'ye çıkmayı denedim. Zor da olsa başardığımı görünce bu güvenle Kapadokya'daki parkuru hedeflediğim şekilde bitirdim. Gümüş alabilmemin nedeni doğru zamanda doğru yarışa katılmak doğal olarak ama bunların yanında doğru şekilde hazırlanmak da geliyor. Yoksa benim hiçbir yeteneğim yok bisiklette; boyum ortalamanın çok altında, çok güçsüz biriyim, yaş gelmiş 48'e, 3 yıl önce açık kalp ameliyatı olmuşum ve en kötüsü de yüksek tansiyon hastasıyım. Bunlara rağmen bir başarı gelebiliyorsa forumdaki gençlerin "niye ben yapamıyorum" demek yerine oturup bisiklete değil de kendisine yatırım yapması gerektiğini akıldan çıkarmaması gerekir, tabii başarıyı hedefliyorsa.