Recep ivedik 4: küfre, kabalığa ve pisliğe övgü

Tepki
3
Bisiklet
Salcano
mutlaka 3 milyon civarı izlenecektir bu yapım. entelektüel kaygılarla yazılmış bir yazı değil bu; ancak komedi bu kadar da ucuzlatılmamalı. bağıran, hönküren, geğiren, kulağını karıştıran, tüküren, işeyen obez bir karakter var ve maalesef bunu kemal sunal, şener şen filmleriyle karşılaştırmaya cüret edenler var. youtube yorumlarından bunu anlıyorum. komedi az daha zeka barındırsa fena mı olur? ş.gökbakara bir lafım yok eleman olaya tamamen ticari bakıyor ve ticari açıdan düşündüğümüzde başarılıdır, ancak sanatsal olarak kıymeti nedir?

her gün trafikte bizi ezme girişiminde bulunan, icabında küfreden saygısız şoförlerin, yanlışlıkla omuz çarptığınızda böğüren adamların motivasyon kaynağı bu tip filmlerdir işte. agresiflik, hayvani hareketler, tehditler.

millet bu filmleri izleyerek kendi kendine gaza geliyor, haftalarca "gonuşma leeyn" diye bayık espriler milyon kere tekrar ediliyor. toplum olarak zaten görgü problemimizin, yüzümüzü batıya dönememenin ve cehaletimizin sancısını çekerken, böyle yerin dibi filmler yüzünden bilinçaltına zorbalık çok iyi bir şeymiş gibi kazınıyor. gerçekten yazık. neresinden tutsan elinde kalır.

Scudo

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
yapacak bir şey yok. kanserli doku kesilip atılamıyor. tüm vücudu sarınca, tek tip olunca böyle sıkıntılı yazılar yazmayacağız da, okumayacağız da.

Ender Piyale

Aktif Üye
Tepki
66
Bisiklet
Scott
İşi bir çok noktadan ele alabiliriz ancak, Şahan Gökbakar'ın ticari kaygıdan çok bir ego problemi de var.
Bknz. Haldun Dormen'in Şahan'ı tanımıyınca, Şahan'ın kudurarak Recep İvedikleşmesi.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Komediyi en iyi yapan kişi bu ülkede tartışmasız Cem Yılmaz adam nerede küfür kullanacağını ve nasıl kullanacağını, espirili nasıl yapacağını biliyor.

Tepki
254
Bisiklet
Salcano
Memleketin yarısından fazlasının kendisini beyaz perdede görmesinden daha çok seyirci çeken ne olabilir? Adab-ı muaşeret kurallarına riayet edilen, hoşgörülü insanları konu alan bir film için Norveç'ten, Hollanda'dan, İsveç'ten seyirci gelir mi hiç?

• Beğen
Tepkiler: Tolga Günsezer

Berkay G.

Aktif Üye
Tepki
88
Bisiklet
Carraro
bu filmin 4. çekilebiliyorsa izleniliyor demektir. vay memleketimin haline

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
Şahanı görünce, ben: Ufo gören masum köylü!

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
İnci Sözlük vs... gurupların Facebook'ta ki günlük yazıları daha komik en azından bu filmciler gibi sıradan bir şeyi sürekli tekrarlamıyorlar her gün yeni şeyler paylaşıyorlar gurup yazılarında,yorumlarıda okuyunca zaten ortalama seviye belli oluyor..Ama Cem Yılmazın üstüne tanımıyorum bu komedi'de birde Ata Demirer.

• Beğen
Tepkiler: Berke

Berat Öztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
244
İsim
Berat
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Valla türkiye de komedi de en üst seviye de üstad diyebiliceğimiz iki kişi var benim gözümde biri Tolga Çeviktir biri de Cem Yılmaz diğerlerini can sıkıntısından izlerim recep ivedik komik mi komik ama dediğiniz gibi basit komedi tamamen ticari amaçla yapılan bir seri bu arada Kemal Sunal la da karşılaştıran karşılaştırsın o onların patavatsızlığı türk halkı bence onun yerine kimseyi koyamaz öle bir adam bir daha geleceğini zannetmiyorum

Saygılarımla...

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
İnci Sözlük,Vine Gibi salak salak şeylerinde biran önce ortadan kaldırılması gerek adam ettiği küfürlerle fenomen oluyorsa vay halimize

• Beğen
Tepkiler: enes savaş

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Tunakan Önen

İnan vine bu Recep İvedik'ten daha iyi. :)

• Beğen

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
@Berke1903

e tabi kimisi komik vineler var lafım yok ama %80'ni küfürlü vine ha istersenki ver facebook adresini sana teker teker atayım :) adamın kurduğu cümlenin 3/2'si küfürden başka birşey değil

• Beğen
Tepkiler: enes savaş

Barış Çavuş

Gezgin Kızanlar
Tepki
1.010
Bisiklet
Sedona
yıl olmuş 2010 hala izleniyor... 1. merak olabilir, 2. hata olabilir, 3. ne, 4. ne?

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Tunakan Önen

Doğru ama güldürebiliyor ise benim için sorun yok.. :)
Mesela bu iki vine a çok gülmüştüm, küfürsüz.. :)

• Beğen

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
Çok haklısınız Erdem bey ama ne yalan söyleyeyim ben bu filmlerin hepsinde eğlenecek bir şeyler buldum.Belki tanışmıyoruz,hakkımda farklı düşünebilirsiniz ama tek diyebileceğim kimseye en ufak saygısızlık yapmaya cüret bile etmeyen biriyimdir.Bu filmlerden önce de böyleydim sonra da böyle olacağım.Toplumun tümünün tek bir filmden bu kadar etkilenebileceği düşüncesi ve sırf bu filmlerle yozlaşabileceği bana pek mantıklı gelmiyor.Ayrıca filmdeki karakter gayet ezik biri,kimse böyle bir karaktere benzemek istemez ama maalesef bazı haraketler bir süre taklit edilebiliyor.Mesela cem yılmaz'ın "kimsin sen ,çık dışarı'' repliği gibi ''Konuşme leyyn'' de uzun süre taklit edildi ve sonunda yok oldu.Komedi filmlerinde çoğu zaman argo kullanıldı ve bel altı benzetmeler yapıldı,bu eski zamanlardan beri böyle.recep ivedikte de çok küfür hatırlamasamda buna benzer belaltı benzetmeler ya da ifadeler olduğu için her filmde beğenmediğim 5,6 sahne oluyor.
Kısacası toplumu yozlaştıran bu kadar etkenin yanında kendi adıma recep ivediği etkisiz buluyorum.Özellikle de son dönem gençliğin (12-18) umursamaz ve neredeyse tamamıyle özenti hallerinin bu filmlerle hiçbir alakasının olmadığını düşünüyorum ki bence bu yaş grubu en önemli sorunlarımızdan biridir.neyse
bakınız Türkiye'den çıkmış en önemli fotoğrafçılardan hatta en iyisi,sanatçı ve kültürlü bir insan ama neticede bu topraklarda yetişmiş.

(link)

Son olarak bu filmler hiç bir sanatsal değer taşımayan ve para kazanma amaçlı yapılan filmlerdir.Her türlü eleştiri de haklılık payı vardır.Ben sadece izleyip de güldüğüm bir filmi eleştirmeye gelince tü,kaka demek istemedim.Bir bakıma aslında çok da onaylamadığım bir duruma farklı bir açıdan bakmak durumunda kaldım

• Beğen
Tepkiler: alpin poyraz