Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rebound Ayarı Hk.

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Coşkun Kumru tarafından paylaşıldı.

1. Coşkun Kumru

Coşkun Kumru Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba, geçtiğimiz hafta sonu aldığım bisiklette Rock Shox XC30 TK-Coil 100 süspansiyon var. Süspansiyonun alt kısmında Rebound denen küçük bir ayar var. Bu iki yönlü ayarın bir ucunda tavşan, diğer ucunda ise kaplumbağa simgesi bulunuyor :) Bu ayarın ne işe yaradığı ve hangi durumlarda kullanılması gerektiği konusunda beni bilgilendirebilirseniz sevinirim...

2. Cengiz ADANUR

Cengiz ADANUR Aktif Üye

Seviye:
    Bu ayar süspansiyonun geri tepme hızını ayarlamanızı sağlar. Tüm ağırlığınızı gidonun üzerine verin ve bir anda geri çekin, eğer ön teker yerden kalkıyorsa rebound ayar düğmesini kaplumbağaya doğru çevirin, yani geri tepme hızını yavaşlatın, bu şekilde birkaç denemeden sonra tekerin yerden yukarı doğru fırlamadığı ayar noktası sizin için ideal olanıdır.

3. ilker çelikcan

ilker çelikcan Kıdemli Üye

Seviye:
    Ne işe yaradığı hakkında da ben bir şeyler söyleyeyim;
    Öncelikle eğer fazla hızlı ise Cengiz Bey'in açıkladığı gibi, tümseklerde emdiği enerjiyle sizi geri fırlatır, ön tekerinizi yerden keser.
    Yavaş ise, şöyle bir problem olur;
    Ard arda engebeli bir yolda ilerlerken, her bir darbede süspansiyon içeri girer, bir sonraki darbeye kadar eski konumuna dönmüş olmalıdır ki yeniden aynı tepkiyi verebilsin.
    Eğer yavaş kalır da geri dönemezse, her bir darbede biraz daha içeri girecektir.
    Bir kaç darbe sonra çok fazla içeri girmiş olur ve artık darbe emecek mesafesi kalmaz.

Sinan Ceylan ve Coşkun Kumru bunu beğendi.
  4. şans topoğraf

şans topoğraf Kıdemli Üye

Seviye:
    Tora 289 130 u-turn kullandim...Bence reboundu cok zayif.Muhtemelen tekerleginizi ziplatmicaktir.Ben 62 kiloyum hep max reboundda kullanirdim.Kaplumbagaya getirince masa cok yumusuyo bide cok gurultulu calisiyordu...sizdeki masada sanirsam yeni model tora.Sistemleri ayni mi bilemiyorum...

5. Coşkun Kumru

Coşkun Kumru Aktif Üye

Seviye:
    Çok teşekkürler arkadaşlar bilgilendirme için...