reba-sid world cup & FOX

ergin

Forum Demirbaşı
Tepki
61
reba world cup ve sid worl cup ın ağırlığına oranla fox lar daha ağır ama fox un performansını hiç deneme fırsatım olmadı sizce ne yapmalıyım ağırlığı ciddiye alıp reba veya sid mi almalıyım yoksa bakım gerektirmeyen o FOOOOOX umu almalıyım

Scudo

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
bakım gerektirmeyenmi,bence her ürün belli zamanlarda bakıma ihtiyaç duyar sonuçta kul yapısı ama ben olsam para sorun değilse fox tercih ederdim nedeni profesyonelerin giderek bu markaya yöneldiğini görüyorum

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
:) Hemen bu soruya cevap vereyim. Balıklama atladım, neden mi? Çünkü;
+2005/2006'da Reba Race kullandım.
+2006/2007'de SID World Cup kullandım.
+2007'nin son bir ayında ise Fox F100X kullanıyorum.

Performans olarak Fox ve Reba birbirine çok yakın. SID sanki biraz daha nazik kalıyor diğerlerinin yanında. Terralogic sistem ilk başta biraz garip gelse de, alıştığınızda keyifli oluyor :), ben gerçekten çok sevdim. Fox, sanki Reba'ya göre biraz daha kararlı çalışıyor diyebilirim. Ancak Terralogic bir Fox almayacaksanız, Fox'ta gidondan kilitleme olmayışı kötü gelebilir.
Eğer biraz sert kullanmayı seviyorsanız veya ağırlığınız 80-85 kg'ın üzerindeyse (Hakan [Yazman] Abi duymasın :)) SID yerine Reba veya Fox F serisinden bir maşa tercih edilmeli bence.

Bakım gerektirmeyen kısmı ise çok katılmadığım bir konu. 1 yıl kullandıktan sonra Reba'mı bakıma götürmüştüm, tertemiz çıkmıştı. Artık yeni maşaların çok büyük bölümü, en azından "top model" olanlar birbirine yakın sağlamlıkta ve güvenilirlikte.

Benim şu anki tercihim Fox. SID'e açıkçası pek ısınamamıştım, Reba'dan sonra biraz ince geliyordu gözüme, tamamiyle psikolojik bir durum :D.
Ancak tercihimin Fox olmasının nedeni, Reba'yı sevmemem değil. Öncelikli düşüncem 32 mm.lik boru çapında bir maşa almaktı. Bir fırsatım oldu ve değerlendirdim :) O nedenle Fox oldu. (Terralogic sistemi de merak ediyor olmamın bunda büyük payı var tabi ki :).)

bisikletletçi52

Forum Demirbaşı
Tepki
157
ben reba (link)
sid (link)
fox (link)
ama genede sid wc hem hafif hem süper çalışıyo

Altan Kalay

Forum Bağımlısı
Tepki
271
FOX, marka olarak yeni yeni Türkiye piyasasına girmeye başladı,ama gördüğüm kadarıyla iyi bir yer tutacak gibi...SID veya FOX kullanmadım ama, Halilin dediği gibi görüntü itibarıyla FOX daha çok güven veriyor insana...

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kesinlikle fox... F 100 x veya F100 rlc iyi bir seçim...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@HaliliOzturk

Halilim kızma ama sen sid ve rebayı hep duz yolda kullanıyorsun, kac kere arazıye cıktıgını bılmıyorum bıldıgım arazıde masalarını cok fazla kullanmaman, bu yuzden bakıma goturdugun maslar temız cıkıyor,
şimdi aynı seyi hakan yazman abi dıyecek, abi sende sid masalı bısıkletını sadece yarıstan yarısa kullanıyorsun ve her yarıstan sonra bakımını fazlasıyla kendısı yapıyor...
buna örnek oguz özcelık
sid team masasını her hafta sonu bakıma gonderırdı
ee işte kımsenın hakan abi gibi antreman bisikleti olmuyoki:D:D:D

Ben bi cok masayı kullanma fırsatı buldum fox, manitou, rock shox....
ama hergun arazıye gırdıgım ıcın ve hergun antreman yaptıgım ıcın masa ıster ıstemez hemen yıpranıyordu ve bakıma ıhtıyac duyuyordu..
yanı nekadar ve nasıl kullandıgınıza baglı bence...

Hangi masa daha ıyı demeye gelıncede
eger 60 kılo altındaysan kesınlıkle sid world cup veya team modelınden sasma
fox un akıllı masasını kullanma fırsatını bı cok kere yasadım
ıyı sekılde ayarlandıgında gercekten akıllıgını gosteren bi masa
rebayada gelınce, bana göre reba world cup serisinin uzerıne masa tanımam
saft borusu karbon, gidondan kilitlemeli neredeyse foxtan daha hafif ee daha ne olsun...;)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Lokman bir ara hatırlat, sana Reba ve Sid'in çamura bulanmış onlarca fotoğrafını gönderiyim olur mu? :)b

Soner YAMAN

Forum Bağımlısı
Tepki
51
valla bana göre hepsi birbirinden kaliteli ayrıca şunu söylemeliyimki fox daki terralogic diye tanımladığı sistem rock shoxda motion kontrol olarak tanımlanıyorki buda rock shox2da başlayan bir sistemi foxun taklit ettiği anlamına geliyor şunuda unutmayınki fox bile özellikle magnezyum konusunda v.b. hepsi ile aynı yerde taiwanda yaptırıyor işin aslı hiçde öle fox fox diye abartmayın rock shoxla ve diğerleri arasında fark yok aslında bana sorarsanız en babası marzocchi her bakımdan uzun ömürlüki torunlarınız bile kullanır si
zden sonra. Marzocchide üretimi italyadan taiwana taşıyor sebebi daha ucuza maliyet fakat sistem geliştiemeleri yine italya sadece üretim biliyorsunuzki marzolar sınıfı diğer markaların üst sınıfları ile eşit olanları çok diğerlerine göre
PAHALI SAYGILAR

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@ergin

2002 yılından beri Psylo, Duke, skareb platinium, sid team, sid wc, fox f100x gibi bir çok üst model ve saymadığım alt model maşa kullandım... En son tercihim Fox f100x ten sonra tekrardan Sid WC oldu...

72-75kg arsı bir kullanıcıyım %90 arazi kullanıyorum arazide etkin bisiklet kullanıyorum ve bisikletime temiz bakıyorum her kullanımdan sonra temizliyorum ve arızaya sebep olabilecek etkenleri azaltmya çalışıyorum... Yılda 1 kez her ihtimale karşı maşanın içini açıp temizletiyorum...

Marzocci yide gördüm patlamış hemde polenezköyde parkurda, çalışmayan sid de görüdm terralogic sistemi çıldırmış aklı bulanmış :p Fox ta... Olay malzemeye iyi davranmakta biter. Sağlamlık ve uzun ömür açısından...

Kullanım ve tercih açısından 75 ve üstü isen zaten Sid'i kafandan atıcaksın zaten... Ya fox alıcaksın yada reba WC... Tabi o kadar parayı gözden çıkardıysan... Ama ben hafiflikten yanayım diyorsan da fox u sileceksin yerine REBA yı alacaksın 75 gr 75gr dır... Yoksa çalışma kalitesi açısından o fiyattaki o sınıftaki maşalar arasında nerdeyse hiç fark yok ikisininde çalışma hissi mükemmel...

Onun dışında ikisninde + ve - leri var yani doğal olarak...

Mesela yokuş yukarı arnavut kaldırımda sprint atarken Reba yada Sid inizi kitleyebilirken, Fox un terralogic'i alttan darbe aldığı için çalışmaya devam edebiliyor...

Yada sürekli iniş çıkışlı bir arazide kullanırken Sid veya Rebanızla bu kitleme olayı amma sıktı derken Fox unuzla sadece yolunuza bakıp sürüşün keyfini çıkarabilirsiniz tabi fazladan 125gr sayesinde...(terralogic in ağırlığı)

Benim Sid WC pop lock kablosu teli ve içindeki çiçeği dahil 1378gr v-fren için Fox F100x ise 1647gr v-fren uyumlu versyonu. 70-75kg arası kullanıcı için bence fazladan 270 gr taşımanın bir anlamı yok...Adana parkurunda 75kg iken o inişlerde yada alanyada o çılgın eğlenceli parkurda deli gibi inerken bişey olmuyorsa, dünyada bir çok kullanıcı Sid'i tereddütsüz kullanıyorsa sizde sorunsuz kullanabilirsiniz...

Ha ama ben hem sağlam olsun ( mesela 30mm iç borular), hem traveli biraz fazla olsun (mesela 100mm), hemde hafif olsun derseniz DT'nin bünyesine yeni kattığı ve karbon MTB maşalarıyla ünlü Pace markasına bakabilirsiniz...

Yada biraz daha para verip (sanırsam 1400 küsür € idi) özel yapım karbon şaft ve taç a sahip 100mm lik Terralogic sistemli 1350gr lık bir FOX a sahip olabilirsiniz...

• Beğen
Tepkiler: Ercan Bayram

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
bu ne yaa böylede anlatılmaz ki bunun üstüne ne yazıcaz :D :D :D

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Valla ne diyim REba da kullanıyorum Sid wc de fox lara ise ısınamadım, hele terralogic olayı bana biraz itici geliyor, mesela parke yolda veya hafif sarsıntılı bir çıkışta ayağa kalkarak çıktığınızda çalışması söz konusu, ben ise nerde kilitleyeceğime nerde açacağımın kararını neden bir makineye bırakayım, bir de sid ve rebanın sistemlerinin daha basit ve güvenilir olduğunu düşünüyorum. Fox hiç şüphesiz dünyada sayılı markalardan bir ve eminim bir çok memnun kullanıcısı var ama benim çok kanım kaynamadı...

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fox çıkmadan önce benimde favori markam rock shox tı fakat Foxları gördükten sonra bu düşüncem büyük oranda değişti. İki markada dünyanın en üst seviye süspansiyon markalarından. İkisinin de kalitesi birbirine çok yakın. Seçim yapmak sadece kullanıcının tercihine kalmış bir olay. İki maşayı kullanan da pişman olmayacaktır...

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
@Hakan Yazman

Aynen sana katılıyorum hakan abi,heleki dağ bisikleti gibi parkurları ve sürüş pozisyonları çok değişken olan bir ortamda bu olayı amortisöre bırakmak bencede iyi değil bence burda ayar isteğe bağlı manuel olması gerek zaten zor bişey de değil vites değiştirir gibi kilitleme oluyor bencede gereksiz,yalnız şunu sormalıyım o zaman fox ta manuel ayarlı olan model yokmu yoksa pek bilgim yok bu konuda

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@alperen_69

Evet normal kilitlemeli model ama gidondan kişlitleme yok. Ama sanırım 2008'de Terralogic sisteminin üretiminin bitirilmesiyle gidondan kilitlemeli modelleride göreceğimizi en azından böyle bir aparatın üretileceğini düşünüyorum...

Altan Kalay

Forum Bağımlısı
Tepki
271
@alperen_69

fox marka maşaların 32...X seri olanları terralogic, 32...RLC olanları manuel kontrol sanırım.Genel olarak yarışlarda dikkat ettiğim bir nokta da, 32F series X ve 32F series RLC modellerinin daha yaygın olarak kullanıldığı.

R4UF

Aktif Üye
Tepki
33
fox görünüm bakımından insana daha çok güven verior ve de kaliteli bir maşa

Elman TEMEL

Forum Bağımlısı
Tepki
868
arkadaşlar 2005 model REBA RACE U-TURN ONLY DİSC kullanıyorum ve çok memnun ve mutluym:)
ama benm tercihim bunların tamamının dışında MARZOCCHİ:)
fakat konuya dönecek olursam elbette rock shox reba