Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Reba mı,Fox mu?

Konu, 'Süspansiyon' kısmında exacbachay tarafından paylaşıldı.

1. exacbachay

exacbachay Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar.Şu maşalardan hangisini önerirsiniz? Neden? Kilom:82kg. Teşekkürler...

Reba Team 100mm.
    FOX F100x (terrelogic)

2. boşgezeninboşkalfası

boşgezeninboşkalfası Forum Bağımlısı

Adı:
    Mustafa Önder ATİK
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    exacbachay bunu beğendi.
  3. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Tabiki FOX
    İşçilik ve kalite en üst noktada ve mühendislik harikasıdır... ;)

exacbachay bunu beğendi.
  4. Nevzat KÖSEOĞLU

Nevzat KÖSEOĞLU Onursal Üye

Seviye:
    fox derım hemde terrelogic kesinlikle fox almanı tavsıye edıyorum masayı dururken esnetemıyosun yanı gıdona bastırdıgında calışmaz ama arazide araziye girdigini anlamazsın

exacbachay bunu beğendi.
  5. aykut52

aykut52 Forum Demirbaşı

Seviye:
    iki masayida kullanan arkadaslar konuya aydinlik getirecektir.

exacbachay bunu beğendi.
  6. Aziz Mustafa Şahin

Aziz Mustafa Şahin Aktif Üye

Seviye:
    Merhabalar , Ben şu anda reba sl kullanıyorum ve kilom 77 . Aslında FOX kullanmadım ama kullanan arkadaşların çok memnun olduklarını duyuyorum .

İlk başta Fox eminim farklı gelecektir. (terralogic olması dolayısı ile ) Ancak bende bu yaz yada kışa doğru fox f 80 almayı düşünüyorum.
    (Tabii ki bir mucize olurda tekrar 67 kilo olursam Sid race 2008 alırım ama o ayrı bir konu tabii ki)

Yani benimde tavsiyem fox tan yana olacak. Şimdiden hayırlı olsun.

Saygılar
    Aziz Mustafa Şahin

exacbachay bunu beğendi.
  7. bicycle16

bicycle16 Forum Demirbaşı

Seviye:
    fox u bilmiyorum..rock shox reba sl 2007 kullanıyorum 92 kiloyum.! maşadan çok memnunum özellikle merdiven inişleri çok keyifli oluyor :in: saygılar

exacbachay bunu beğendi.
  8. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    2005 Reba Race U-Turn AIR kullandım 1 yıldan biraz daha uzun bir süre.

Bir kaç ay da Fox F100X kullandım.

Karşılaştırırsak, aslında iki amortisör de birbirine çok çok yakın. Fox, biraz daha karmaşık çünkü rebound'un dışında (Aslında motion control de Reba'da aynı görevi görüyor fakat "Adjuster" denen lock out kolu gerekiyor) "bump force" (yanlış hatırlamıyorumdur umarım adını) bir ayarı var. Bu maşanın çalışma hızını düzenliyor. Aslında rebound'la beraber bu sistem genelde bir kez ayarlandıktan sonra insanın bir daha uğraşmayacağı bir sistem.

Onun dışında çalışma hassasiyeti olarak her ikisini de aynı görüyorum. Sağlamlık olarak Fox'u daha öne alsam da bu Reba'nın sağlam olmayan bir amortisör olduğu anlamına gelmez kesinlikle. Sadece her ikisinin de içini gördüm bakımını yaparken, Fox'da hiç plastik parça yok (keçeler ve contalar dışında). Reba'da ise baya bir plastik parça var, tabi bunlar kırılabilecek parçalar değil, ona göre seçilmişler ama yine de Fox bu nedenle bir kademe daha öne çıkıyor.

Bir de Terralogic olayı, bence kesinlikle mükemmel bir sistem. Lock out kolunu unutmak çok güzel bir his. İnsanı uğraştırmıyor, sizin üzerinize düşen görevi sizden alıp, keyfini sürmesini size bırakıyor.

9. exacbachay

exacbachay Kıdemli Üye

Seviye:
    Aslında merak ettiğim konu.Ürünü aldıktan sonraki aşama bakımı,yedek parça sorunu v.s. Fox un daha karmaşık bir sistem olması,bi sorun oluştuğunda veya bakımı sırasında zorluklara neden olmazmı? Hangi marka satış sonrası hizmette daha ileride?
    Teşekkürler...

10. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Fox'un daha karmaşık olduğunu kim söyledi bilmiyorum, ama öyle birşey yok.

Terralogic denen sistem 3 cm çapında, 7-8 cm uzunluğunda kapalı bir kutu zaten. İçini açmana hiç gerek olmuyor, bakım sırasında yağı doldurduğunda gözeneklerinden onun içine de yağ doluyor ve sistem çalışıyor (en kaba anlatımla).

Reba'nın da bakımı zor değil.

Daha doğrusu iki maşayı karşılaştırdığında aynı zahmet ve özeni göstermen gerekiyor bakım esnasında.

Yedek parça konusu biraz karışık. Rock Shox'ları getiren Marintek, Fox'ları getiren Aslı Bisiklet. Her ikisi de büyük firmalar ve müşteri memnuniyetine özen gösteren firmalar. Rock Shox'ları bilmiyorum fakat Fox'un yedek parçaları (keçeler, contalar vs) henüz gelmedi. Tabi geldiğinde bu sıkıntı ortadan kalkacak. Aslında bir de Fox'un servis istasyonu kurulacaktı ancak henüz bu konuda bir gelişme yok.

fatihgüven, exacbachay ve Hasan Çağri bunu beğendi.
  11. XCM

XCM Aktif Üye

Seviye:
    mtbr den "product review" bölümünü okuyun, abd de bu ürünleri kullanan yüzlerce kullanıcının yorumunu bulacaksınız. terralogic in biraz problemli olduğu yönünde bir kanaat oluştu bende...

exacbachay bunu beğendi.
  12. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Rewiev yazanların problemli olma ihtimalleri veya buna rakip olabilecek hiç bir teknoloji üretemeyen diğer firmaların çalışanı olma ihtimallerini göz önünde bulundurmak gerek belki de ;)

13. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    İki amortisöründe bakımı çok kolay... Kullanımlarıda oldukça iyi faat şunu söylemeiyimki RS ın şuan tek avantajı 40-50 gr daha hafif olması onun dışında bütün konularda FOX önde... Terralogic ise kapalı bir sistem tabi ama 2008 den itibaren Terralogic olmadığı ve 2009 da maşaların remote lu olarak üretilip 2008 lere uygun remote ların satışa çıkacağı düşünülürse Fox tercih sebebi olmayı halen sürdürüyor...

14. XCM

XCM Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba Halil,

"Review" (bu şekilde yazılıyor) yazanlar arasında çok olumlu kanaati olanlar da var, yalnız REBA için daha az olumsuz kanaat oranı var...

15. Elman TEMEL

Elman TEMEL Bisikletkolik

Seviye:
    ben reba taraftarıyım.şuan kullandıım REBA RACE U-TURN 2005 MODEL maşam var.85-115 mm arası ayarlı.maşadan aldıım hassasiyet ve sağlamlık duysusunu f80 fox'ta bulamadım.arkadaşımda fox f80 var,denedim ve reba daki konforu göremedim,ayrıca bu seçimde fiyatıda göz önünde bulundurmak gerekir ve fiyat söz konusu olunca kesinlikle reba.fox f serisine şuan nerden baksanız 1700 ytl vereceksiniz,2000 ytl ye ise reba WC alınabilir veya 2 tane reba race :)

exacbachay bunu beğendi.
  16. ErkaL

ErkaL Bisikletkolik

Seviye:
    bence ''x terralogic'' fox markasının opsiyonel en üst serisidir..model olarak en üst serisi rlc dir. :)

exacbachay bunu beğendi.
  17. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Şuanda Terralogic üretimi durdurulduğu için en üst model RLC dir... Piyasada bulabileceğiniz X ler yani Terralogic ler(ki bende Terralogic kullanıyorum) Stoklarda kalmış ürünlerdir hiç biri 2008 değildir...

Ayrıca Terralogic F80 ve F100 ler geçen sene 850$ a satılıyordu. Halen elde kalanlarda öyle olması lazım...

Bu sene fabrikalardan çıkan modeller içerisinde en yüksek modeller RLC lerdir ve fiyatları 725 yada 750 dolar civarındadır... Bir bisiklet ve yedek parça satıcısı ve piyasanın içinden biri olarak bırakında neyin üst neyin alt neyin var neyin yok olduğunu iyi bilelim...

2006 modellerle 2007 modelleri ayırmanın en kolay yolu ise şudur... 2008 den itibaren FOX disk bağlantı yuvalarını IS standartlarından Post Mount standartına çevirmiştir... Bu standartta Disk kaliperleri arada adaptör olmadan direk olarak maşaya bağlanır... IS standartında ise yandan bağlanan sitemdir... Yandan bağlanan siteme sahip bütün maşar 2007 ve öncesidir...

18. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Fox gayet güzel bence ancak remote kolu nedeniyle RS tercih ederim, Terralogic zaten tasvib etmediğim bir sistem...

exacbachay bunu beğendi.
  19. Elman TEMEL

Elman TEMEL Bisikletkolik

Seviye:
    hakan bey tasvib etmemenizin sebebi nedir?açıklayalım ki arkadaşlar bilgilensin:)

Hakan Yazman bunu beğendi.
  20. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Hakan Abi sevmez öyle alengirli şeyleri :) Açıksa açık, kapalıysa kapalı ;) Kendi kontrol etmek ister hep :D