Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rampada hangisi iyidir?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında gatila tarafından paylaşıldı.

1. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    tamam, öğrendik ki amaç uzun yol ise hibrid veya tur bisikleti almak lazım
    ama canımızı çıkaran asıl yerler rampalar olduğuna göre...
    50 km düz yolda gitmek hiç sorun olmaz iken, 5 km rampa çıkmak zorladığına göre...
    aslında belki de rampa performasına göre seçim yapmak gerekiyor.
    çünkü o düz yoldaki 50 km'yi ha MTB ile gitmişsin, ha hibrid ile gitmişsin... çok fark edeceğini sanmıyorum. "çok hızlı olacağım, acelem var" demiyorsak yani...
    ki MTB'nin ulaşacağı maks hız bana yeter de artar.
    bu durumda, acep rampada hangi tür bisiklet daha az yorar?
    ya da rampanın toprak veya asfalt olmasına göre değişir mi?
    teşekkürler

2. Burak Meşe

Burak Meşe Forum Demirbaşı

Seviye:
    Öncelikle çıkacağınız rampa asfalt mı yoksa arazi mi ? Eğer asfaltsa yol bisikletleri ve hybrid ler daha rahat olacaktır. Arazide ise MTB. Yani düz yol şartlarıyla aynı kurallar geçerli. Rampada sizi rahatlatacak en büyük etken bisikletin hafifliği olacaktır.

gatila ve saka bunu beğendi.
  3. saka

saka Yeni Üye

Seviye:
    Evet zaten her bisiklette hafiflik ön palanda deilmidir.burak abi dogru söylemiş arazı beton ise ayrıca rahat bir bisiklet olmalı ama kum,toptak ise mtb alınmalı lastık seçimleride önemlidir..

gatila bunu beğendi.
  4. huseyin kılıc

huseyin kılıc Forum Bağımlısı

Seviye:
    bencede lastik seçimi çok büyük fark yaratıyor benim mtb de 2,00 vardı şimdi 1,40 aldım aradaki farkı anlatamam performans asfaltta gerçekten çok arttı yokuş denemedim çünki adanada yokuş bulmak çok zor :) ama şüpesizki yol bisikleti asfaltta her yönden yokuş iniş düz yol hiç fark etmez çok iyi bir sürüşü var ve rahatlık bakımındanda çok rahat

gatila bunu beğendi.
  5. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Rampada en avantajlı bisiklet en az esneyen, en hafif, ve iki teker arası açıklık en kısa olan bisiklettir. 2 tip bisiketide kullanan bir kullanıcı olarak (mtb ve yol) asfaltta, değil sadece rampa çıkarken her şartta yol bisikleti mtb den tartışmasız üstündür.Benzer özelliklerinden dolayı hybrid lerde mtb lerden daha üstündür. Tabi iş kendinizi diğer bisikletçiler ile kıyasladığınızda bacaklarınızda biter ama kendinizi yine kendiniz ile kıyasladığınızda yol bisikleti asfaltta sizi diğerine oranla 1 adım öne atar.

MTB sadece arazide kendisinden beklenen performansı verir ve bir notadada daha dayanıklı olduğu için bagaj yükleyip uzun turlarda tercih edilebilir. Diğer hiçbir şarta uygun bir bisiklet değil bence.

Yani cevap yine o bilindik basit cevap...Asfalt için yol yada hybrit, arazi için MTB.

gatila bunu beğendi.
  6. Şerif Şentürk

Şerif Şentürk Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    benım bısıklet 24 vıtestı 27 çevirdim bide full slick lastik aldım çok fakeretti tabi biskletide hafiflettim 3 kg filan

7. sevims

sevims Aktif Üye

Seviye:
    Rampada hafif bisiklet iyidir.

Eğer asfalt bir yokuşu çıkacaksanız süspansiyonlu maşa tamamen ek ağırlıktır, bundan dolayı amortisörsüz hafif bir bisiklet daha caziptir...

Bu arada 50 km'lik bir asfalt yolu hibritle gitmek ile MTB'yle gitmek arasında çok fark vardır. Sorun sonuçta hız meselesi değil. İkisinde de aynı hızı yapabilirsiniz... Fakat amortisörlü bir maşanın size ağırlık açısından hiç tahmin etmeyeceğiniz kadar ek bir yük getireceği gibi, maşanın hareketli olması da enerjinizi 'çalacaktır'.

Aynı yolu daha sonra hibrit bir bisikletle giderseniz farkı da ancak o zaman görürsünüz...

gatila bunu beğendi.