Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ramazan'da bisiklet, beslenme ve tavsiyeler

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Atilla G. tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Atilla G.

Atilla G. Fırtına Getiren

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar yarın birçoğumuz için Ramazan maratonu başlayacak çok şükür. Tabi ki bisiklet sürmenin sıcak havalarda bile olumsuz etkilerinin olduğunu düşünürsek, bunu oruçluyken yapabilmek bile büyük bir özveri isteyecektir. Benim tahminime göre bir çoğumuz iftar sonraları turlayıp keyif gezisi yapacaktır. Fakat Ramazan'da beslenme önemli bir konu olduğu için bence bu süreçte dikkat edilmesi gereken bazı hususlar olacağı kanaatindeyim. Varsa tecrübeleri ve bilgileri olan arkadaşlarımdan tavsiyeler almak isterim.

Şimdiden hepimizin Ramazan ayı hayırlara vesile olsun İnşallah...

Ghost, musty61, nonsteril ve 43 kişi daha bunu beğendi.
  2. ERDİNÇ DURAN

ERDİNÇ DURAN Yaşadığım kadar daha yaşasam yeter.

Adı:
    ERDİNÇ DURAN
    Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    @Atilla Gobel çok güzel ve yerind ebir konu olmuş...yakından takipçisiyim...:)

tahirkaya ve oalmali bunu beğendi.
  3. Muhammed-Arslan

Muhammed-Arslan Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    @Atilla Gobel Valla bende kara kara düşünüyorum nasıl yapacam diye,yine otobüslere mahkum olacam galiba.

4. Sinan Uyar

Sinan Uyar RIDLEY NOAH

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    bunu aramizda olan bir imam arkadas varsa aciklasin derim :);):)

yakitsiz bir araci yürütmek zordur. Onun icin oruclu iken spor yapmak vucuda yapilacak en buyuk eziyettir ve su kaybi göz ardi edilemeyecek derecede önemli bir unsurdur. Dolu bir mide ile de spor yapmak imkansizdir.

AliÇimen bunu beğendi.
  5. Atilla G.

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Uyar Sinan Bence iftardan sonra bisiklete binilecekse sıvı tüketip hurma yemek lazım ve iftardan 1,5 2 saat sonra tura çıkmak lazım. Misal olarak iftarda Çorba, su, hurma, ve fazla olmayacak şekilde bir sulu yemek tüketip ( örn. taze fasulye ) 1 1,5 saat dinlenip öyle çıkmak sağlıklı olur gibime geliyor.

6. aziz otkur

aziz otkur Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Büyük bir ihtimal ramazanda bende çıkamıcam iftardan sonra keyif turları yapıcak gibi duruyorum :) iftarı açtıkdan sonra ne Kadar süre sonra cıkmak lazım yer yemez çıkılırsa zararı olurmu

7. Kubilay Koparan

Kubilay Koparan Arıza Üye

Adı:
    Kubilay Koparan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Valla zararlı diyorlar ama ben daha fazla dayanabileceğimi sanmıyorum yemek yer yemez fırlayacağım sokağa :)

mrtcnyldrm0725 bunu beğendi.
  8. Eagle

Eagle ...flew up into the sky

Adı:
    Savaş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Arkadaşlar öncelikle Ramazan ayı için hayırlı olsun diyorum. Benim de şöyle bir önerim olacak. Gece sahurda yemeklere çok dikkat etmek gerekiyor. Eğer güzel ve düzenli bir sahur yapılırsa, gündüz pek zorlamaz. Mesela gece sahurda çayı çok az için hatta hiç çay içmeyin. Sahur yaptıktan sonra da bir kase yoğurt yerseniz, gündüz susuzluk pek zorlamaz hatta su aklınıza pek gelmez. Ama yemeklerin çok tuzlu ve çok yağlı da olmaması gerekiyor. Mesela sahurda kızartma, börek, tuzlu peynir, sucuk, pastırma vb. yememelisiniz. Eğer yerseniz gündüz çok aşırı şekilde zorlayacaktır. Yani burada önemli olan önce sahurdaki yenilecek olan yemeklerdir. Buna dikkat edilirse gündüz en azından akşam saatlerine doğru bisiklete rahatça binilebilir. Tabii iftar da çok önemli. Zaten iftarda çok yiyemiyor insan ki öyle hemen yemeğe yüklenmesi zaten hoş değil. Oruçtan intikam alır gibi olur çünkü. İftarda Atilla beyin önerisi gayet güzel. Çok fazla yüklenmeden iftar edilirse, iftar sonrasında harika bir bisiklet keyfi yapılabilir.

9. furkantepee

furkantepee Yeni Üye

Adı:
    Furkan TEPE
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Denizli'de bulunan arkadaşlar ve abilerimiz geçen sene ve ondan önceki sene tur yapmışlar ramazanda. Bu sene ben de katılacağım aralarına. İftarda hafif yemek yiyip daha çok sıvı tüketerek 2 saat sonra falan çıkıyorlarmış tura. Rahat olduğunu söylediler. Denemedim ama deneyince tekrar yazarım :)

tahirkaya ve Atilla G. bunu beğendi.
  10. Melih Çolak

Melih Çolak Cyclist ♥

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    :) :)
    11406882_1009047072469487_1785192490180124362_n.jpg
    geçen seneden tecrübeliyim o zaman yol bisikleti vardı iftardan sonra 10 gibi idmana çıkardık çok zorlayınca mide ağıza gelirdi ve mide bulantısı çok oluyordu ya az yicen iftarda yada çok geç saatlerde çıkıcan idman için . keyif içinde normal tempoda bisiklet sürülebilir form korumak ve göbek yapmamak için mutlaka çıkılmalı iftardan sonra :)

11. Atilla G.

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Birde Ramazan münasebetiyle hep beraber yapılan iftar çok keyifli oluyor. Ben evde eşimle tek başıma pek az iftar yaparım. Genelde aile büyüklerim, arkadaşlarımız ve sevdiğimiz insanlarla iftarda beraber olmak çok güzel oluyor. O sıcak pidelerin dayanılmaz güzelliği, tatlılar, akşam gezmeleri falan gerçekten bambaşka bir havası oluyor Ramazan'ın.

12. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ben imam değilim ama imamhatipliyim :hhhhhh: bu konularda fetva aramak yerine mantık kullanmak daha mantıklı olur. kendinize eziyet etmeden bisiklet sürmeye devam edebilirsiniz. tabi mazoşist değilseniz :D kendiznize eziyet ederek te oruç tutabilirsiniz tabi. :krsn:

13. Eagle

Eagle ...flew up into the sky

Adı:
    Savaş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Atilla Gobel @chnkrmz @Muhammed-Arslan sahurda yiyebilecek alternatif önerileriniz var mı? Mesela gündüz rahat etmek için birtakım önerilerde bulundum ama sahurda daha farklı yemek olarak önerileriniz nedir? Mesela çoğu insan normal sulu yemek yer, çoğu da kahvaltı türü yiyeceklerle sahur yaparlar. Sizin bu konudaki önerilerinizi alalım arkadaşlar :D

14. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ben geçen sene karpuzu boldan götürüyordum. rahat bi ramazan ayı geçirdiğimi hatırlıyorum.

tahirkaya, deterjan, Eagle ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  15. Atilla G.

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Eagle Ben kahvaltı tüketiyorum. Özellikle ceviz ve hurma bulundurun kahvaltıda. Seninde söylediğin gibi sucuk vb. türevlerinden uzak durun. Eğer sucuk pastırma çok seviyorsanız size şöyle bir alternatif sunabilirim. Salça, domates rendesi ve kekikle yapılan sosis vardır. Bir çoğumuz bunu biliyor bunu tüketebiliriz.

Bence bir bardak süt, peynir, ceviz, bol zeytin ama yıkanmış ( hatta limon ile zeytini iyice yumuşatın ) yanında zeytinyağlı taze nane, maydanoz en son olarak tam haşlanmış yumurta. Birde sahuru yedikten sonra hemen uyumayın bir yarım saat vücudunuza fırsat tanıyın lütfen.

16. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    atilla abinin kahvaltı tavsiyesi çok iyi.
    benim kahvaltı alışkanlığım olmadığı için sahurda da pek bişe yiyemiyom...
    zaten ilk bi kaç gün sıkıntı çekiyorum sonra alışıyor vucud.
    sahurda bi avuç iftarda bi çorba doymaya başlıyorum. zaten zayıfım vucudum fazla enerjide istemiyo :ssrtcbya:

17. Atilla G.

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @chnkrmz Çorba aslında en faydalı alternatiflerden biri. Gün içinde çok acıkmayan arkadaşlar sahurda çorba içebilirler. Aslında güzel bir şey yapıyorsun, birazda hurma ye üstüne sahurda, hem besleyici olur hemde kan şekerini dengeler kanımca.

Eagle ve chnkrmz bunu beğendi.
  18. pilot

pilot Forum Demirbaşı

Adı:
    mehmet coşkun uzak
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    1,5 yıla yaklaştı işe bisikletle gidiyorum geçen sene ramazanda bisiklete ara vermiştim. ara ara akşamları ufak gezintiler yapmıştım sadece. bu sene bisikleti bırakmak istemiyorum ramazanda. hiç olmazsa deneyeceğim. insanlar güneşin altında ağır işlerde çalışıyorlar.20-25 km günlük gezinti gibi gider gelirim diye düşünüyorum.

gmfaruk, emrah9700, Lunatic ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  19. Muhammed-Arslan

Muhammed-Arslan Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    @Eagle Biz genelde ailecek kahvaltı tarzı sahur yapıyoruz,Hafif ve susatmayacak az tuzlu ve çok şekerli şeyler yememeye çalışıyoruz.

Eagle bunu beğendi.
  20. Yusuf G.

Yusuf G. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ben de sabah serinliğinde kendimi yormadan işe gidip, akşam da gerekirse yokuşlarda inerek dönmeyi düşünüyorum. Akşama kadar masa başında çalışıyorum dışarıda güneşin altında çalıştığı halde oruç tutacak bir sürü insan vardır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.