Ramazan ayında bisiklet kullanımı

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
946
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
ben sabahın serinliğinde 20 km yapıyorum.yol bisikleti ve düz yollar.oruçluyken 1-2 defa fazla ter olmamak şartı ile hareket yapılabilir.ben sıcak havada arabanın içindeki terden daha fazla etkileniyorum.önerim zorlu parkur ve sıcak hava olmamak şartı ile bisiklet günde bir defa sürülebilir.arkadaşların içinde boşluk oluşmaması için ramazanda ara vermesinler.uykudan feragat edip erkenden sporlarını yapsınlar.ben emekliyim,çalışanlar için durum farklı tabiki,sonradan ben uyuyabilirim,çalışanlar uyuyamaz.selamlar,saygılar..

Scudo

rutkayozen

Üye
Tepki
11
İsim
Rutkay
Bisiklet
Bianchi
@cihangir antrenman temposunda kullanım ramazan ayinda sıkıntı yaratabilir ancak iftardan 1-2saat önce hobi amaçlı yapılan fazla efor sarfedilmeyen sürüşler zarar yerine yarar sağlar. Sivi kaybetmek mevzusuna gelince haklisiniz ancak aksam saatlerinde ve dusuk tempoda yapildiginda vucut bunu rahatlikla tolere edebilicek kadar donanimlidir :)

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
@Gökhan Kuş iftarı hafif yapıp (1 bardak su, 2 hurma ve belki bir kase kadar prinç pilavı ya da mısır gevreği yarım yağlı süt ile), 1-1.5 saat sonra antrenmanıma çıkıyorum, genelde kendimi oldukça iyi hissettim, eve gelince ise iftar yemeği.

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
Aynen bahsettiğim şeyler de bu söylediklerine yakın şeyler. Millet hemen iftardan sonra hadi arkadaşlar tura yapıyor , bu mantıksız bir hareket bence. Şeker kaybını dengelemek ve susuzluğu az da olsa giderdikten sonra antrenman yapılabilir. Ama hemen yemekten sonra sıkıntı, bunun dışında trafik te cabası [emoji34]. Bu ara tam iftar saatinde çıkıyorum , yollarda kimse yok[emoji2]

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tamer050

Üye
Tepki
37
İsim
Tamer
Bisiklet
Salcano
74 kg ile ramazana girdim oruçlu halde 3-4 kez tura çıktım, genelde 15 ile 30 km arasında binerek, 69 kg a düştüm. Son yaptığım tur öncesi 71 kg iken 30 km sonra evde tekrar tartıldım 68 olmuşum artık bisikletle çıkmam sanırım.

cihangir

Aktif Üye
Tepki
164
İsim
Cihangir
Bisiklet
Scott
@rutkayozen

Ben arkadasimizin dedigi 20 km uzerinden baz aldim. 20 km bisikleti isterseniz hobi amacli kullanin bu havada hicbirsey farketmeyecektir. Yine cok ciddi bir sivi kaybiniz olacaktir. Benim ramazan ayi disinda yaptigim turlarim genelde 20 km gidis 20 km donus oluyor. Ve yanima 2 lt su aliyorum. Buna ragmen eve gelip tartildigimda ortalama 1.5-2 kg dusuk cikiyorum. Spor amacli kullanmadigimiz 20 km de spor amacli kullandigimiz 20 km nin yarisi kadar sivi kaybedersiniz o kadar. Bu da yine cok ciddi bir sivi kaybi demek. Zaten oruclu olunan ve cok fazla efor sarfedilmeyen normal bir yaz gununde dahi gun boyunca toplam 2-2.5 lt civari sivi kaybiniz oluyor. Bi de ustune 20 km bisiklet -hem de orucun son saatlerinde- carpi 2 demek. Bu kadar sivi kaybi oruclu olunmayan iftar sonrasi sahura kadar olan 6 saatte kesinlikle tolere edilemeyeceginden dolayi bir kac gun sonra cok ciddi ritim bozukluklarina ve daha bircok kardiyak probleme neden olacaktir. Bu havalarda oruclu iken sokaga bile cikmak uygun gorulmuyor. Bence yaz aylarinda oruclu iken 5 km ustu ve hergun bisiklet kullanmak kesinlikle intihardir.

• Beğen
Tepkiler: YigitOzturk

YigitOzturk

Aktif Üye
Tepki
109
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Mosso
Uyarılarınızı dikkate alacağım. Ne kadar yanlış birşey yapıyormuşum. Teşekkürler.

OnurCG

Aktif Üye
Tepki
60
Bisiklet
Salcano
sizler de benim gibi bisiklet sürmek istiyorsunuz ama sıcaklar ve oruç sıkıntı mı oluyor ne yapıyorsunuz ;):(

yaboga

Daimi Üye
Tepki
354
İsim
Ergün Altmış
Bisiklet
Carraro
ramazanda bisiklet süremiyorum ramazandan sonra inşallah devam edeceğim çok sıcak ve oruç ile gittiğim bir yerden dönememekten krokuyorum açıkçası çünkü bisiklet ile iken çok fazla su tüketiyorum.

• Beğen
Tepkiler: OnurCG

Ersin savaş

Forum Demirbaşı
Tepki
626
Bisiklet
Diğer
Akşamları iftardan sonra az az sürülüyor. Çok kasmadan spora devam :)

Tabi her akşam değil :)

• Beğen
Tepkiler: OnurCG

bforummurat

Aktif Üye
Tepki
113
İsim
Arif
Bisiklet
Carraro
cumartesi akşam iftardan sonra 6km düz yol + 4 km yokuş çıkışı(500 metre yükseklik) + 4 km iniş + 6 km geri dönüş toplam 20 km yol yaptım ;)

• Beğen
Tepkiler: Ersin savaş

şamilkafkas

Aktif Üye
Tepki
385
İsim
Şamil
Bisiklet
Scott
@O.ASTRO:)) Ramazandan önce olduğu gibi sabah işe bisikletle gidiyorum, akşam da yine bisikletle dönüyorum. Oruç tutuuğum için değişen bir şey yok. İş ev arası 5,2 km, eve dönerken biraz rampa tırmanıyorum ama çok problem olmuyor. Hatta bazen eve erken gelirsem iftardan önce 5 km de koşuyorum.

sercansekkin

Daimi Üye
Tepki
171
Bisiklet
Carraro
Ben de devam ediyorum ise gidip geliyorum. Günde toplam 14-15km yol yapiyorum. Öteki türlü zaten klimali ofislerde bilg. basinda calisiyoruz. Bisiklet de olmasa susayamıyor, orucun lezzetini hissedemiyoruz :) Bisiklete bin sevap point arttir :p

Biltekin

Aktif Üye
Tepki
166
İsim
Biltekin KARAKAŞ
Bisiklet
Salcano
Ramazanda kullanmıyorum. Ancak spora devam, akşamları kondisyon bisikletim ile 30km (60dk) yapıyorum. İyi geliyor iyi

Tepki
18
Bisiklet
Salcano
Gece 23:00 - 01:00 arası sürüyorum genelde. Hem hava hafif serinlemiş oluyor hem de dinlenmiş oluyorum. Sonra da sahuru yapıp sabah yatıyorum. Uykusuzluk da mecburen çekiyoruz.