Ramazan ayı ve beslenme

yase

Üye
Tepki
16
@Onur Kahraman

nasıl 9 gün tatili ben hıç hayalımde goremedım kı simdi olsun ınsallah soylenılenler gıbıdır.bır konu var aklıma takılan oruç tutanlar hafta sonu gelemıcek hafta ıçıde 20:00 de yemekte olucaz pekı oyle bırsey olsakı saat 9 da baslasak olmazmı acaba yaaaa:(

Scudo

Murat Orego

Aktif Üye
Tepki
150
Bisiklet
Corratec
@Nuri Kongur

Verdiğiniz örnek çok anlamsız. Burada kimse oruç tutanlara laf söylemiyor. Hiç kimse niye oruç tutuyorsunuz demiyor.

Eğer bu ülkede milyonlarca insan din adına oruç tutuyorsa ve kimi TIBBİ çevreler bunun sağlığa zararlı olduğunu söylüyorsa, bu görüşlerin dile getirilmesinden daha doğal bir şey olamaz. Bu oruç tutanlara laf söylemek değildir!

Siz bu bilgilerin topluma aktarılmasını "entellektüel sığlık" olarak nitelendiremezsiniz. Böylece bu bilgileri duyan bir sürü insan doğru yaptığını zannettiği bir şeyin yanlış olduğunu anlar ve vazgeçer.

Aynı şekilde bir başka taraf da orucun sağlığa faydalarını anlatır. Ona aklı yatan olursa oruç tutmaya başlar ve yine aynı şekilde doğru yaptığını sandığı bir yanlışa son verir.

Düşünceler ve bulgular paylaşılır. İsteyen istediği düşünceye sahip olur ve hangi tarafa aklı yatarsa onu yapar.

Bu imandır, dindir sorgulanamaz filan demek de yanlış. İmanı sorgulayan, mantık arayan insanlar da var. Bilimin, dinin emirleri hakkında ne dediğini önemseyen bir sürü insan var.

Eğer memnun değilseniz tartışmaya katılmayın. Bu kadar basit.

Murat Orego

Aktif Üye
Tepki
150
Bisiklet
Corratec
Ne demek o. Eğer zevkle, isteyerek oruç tutuyorsanız, oruç tutunca ruhen rahatlıyorsanız ve huzura eriyorsanız ne mutlu size. Allah kabul etsin. Benim ya da kimin buna bir tek kelime etme hakkı olabilir? Zaten laf eden zalimdir, faşisttir.

Lütfen kötü niyetle veya kötü bir şey söylediğimi sanmayın. Sadece dini konularda aşırı alıngansınız.

m6rk

Daimi Üye
Tepki
167
@Nuri Kongur

Aynen katılıyorum. Mezbahalarda hergün onbinlerce hayvanın fabrikasyon kesilmesi mi barbarca, yoksa o hayvana saygı duyarak, etini fakirlerle paylaşarak, positif duygularla yapılan dualarla kurban kesilmesi mi?

Konu, oruç tutarken fiziksel olarak zarar görmemek -ya da en az zararı görmek- üzerine bilgilendirme için açılmışsa da, bazı bölümlerde kasıtlı olmasa da bu amacın dışına taşan, orucun gereksiz, zararlı olduğunu çağrıştırabilecek bir hava seziliyor. Böyle hassas konuları ele almaya ehil olmayanların hiç bu işe kalkışmamaları gerekir. Oruç tutmayan birinin değil de tutan birinin -tecrübeleri ve bilim ışığında- önerileri daha objektif ve geçerli olacaktır, diğer oruç tutan kişilerce benimsenmesi de daha kolay olacaktır.

Hatta daha doğrusu, bu konuda bilgi paylaşan birinin o kadar objektif yazması gerekir ki, defalarca okusak da oruç tutan biri mi değil mi anlayamayalım. Anafikrinde orucun zararlı olduğu savı hissedilirse, yazar taraf olarak algılanır ve tezlerine kuşkuyla bakılır. Burada olan da budur.