Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ralli, Kocaeli ile sezonu kapadı

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında specialagent tarafından paylaşıldı.

1. specialagent

specialagent Forum Demirbaşı

Seviye:

Özellikle Işıktepe etabındaki seyirci alanı, (ki şahsen yerimizi de almıştık!) seyirci gelsin diye harcanan emeklerin meyvesiydi. Öğlen verilecek start öncesi İzmit Outlet Center’daki basın merkezinde toplantı için yerimizi aldık. Aynı zamanda yarışın sponsoru olan Ford’tan Serkan Yazıcı / Can Okan, Süper 1600 klasmanında Volkan Işık’ın önünde lider olan Hamdi Ünal / Kaan Özşenler ekibi toplantıda yerini almıştı.

Ford’un fabrikasının İzmit’te olması sebebiyle Ford, sponsoru olduğu yarışın aynı zamanda ev sahibiydi. Bu durum, etaplardaki Ford personelinin açıklaması olabilir. Ford’un yanı sıra, Tofaş, Hyundai’da etaplara servis ile seyirci taşımıştı. Ben ise, etaba sevgili Gürkan Çağlar ile gittim.
    Gürkan’ın dokuzuncu yılında, dokuz yıl önce ilk fotoğrafını çektiği yere gittik. Işıktepe etabının seyirci noktasının 10 dk. yukarısında bir U dönüş. Dönüşün ardından, ekipleri seyirci noktasına inene kadar seyredebiliyorsunuz. Bu nokta gerçekten hoş. Bende cep telefonum ile fotoğraf ve diğer seyirciler gibi klipler kaydettim. Sonra seyrettikçe, bazı farkları daha net görüyorsunuz…

Kocaeli Rallisi, ralli seyircisi anlamında tüm sezona kıyasla kesinlikle başarılı sayılabilir. Ama, tüm gün sadece bir tek etabı izleyebiliyorsunuz çünkü, yarış çok kısa. Bu durumun tek olumsuz yanı, seyir değil tabi. Bu tip sprint yarışlar tüm dünyada var ama iş sadece 7 yarıştan oluşan ulusal şampiyona olunca böyle kısa bir yarışın pilotlar açısından pek iyi olduğunu sanmıyorum. Kocaeli Rallisi servis alanının dünyada bile eşi benzeri azdır.
    Tamamen üstü kapalı dev bir fuar alanı içindesiniz! Etaplardaki asfalt kalitesi, şampiyonanın diğer asfalt yarışlarına kıyasla kesinlikle yüksek. Bu yarış, 2005 sezonunda mutlaka daha uzun olmalı ve gün içinde servis olmalı. Bu sayede seyirciler en az iki etap seyredebilsin.
    Gelelim yarışa;
    Yarış, Serkan Yazıcı’nın best-time’ı ile başladı. İlk etabın ilk ikisi Focus WRC’lerdi. İkinci etap olan Işıktepe bir çok sürprize sahne oldu. Best-time ve genel klasman lideriğine geçen Punto S1600 ile Volkan Işık’tı. Tüm seyicileri çılgına çeviren ve 1 dk. önünde start alan WRC’den neredeyse 25 sn. sonra önümüzden geçen Maxi Megane, direksiyon pompası yüzünden yarışa veda etti. Büyük bir ihtimalle, Maxi Megane’ı son kez etapta seyretme şansını yakaladım.
    Etaptaki heyecanlı anların ardından Gürkan ile servis alanının yolunu tuttuk. Fuar merkezi olarak tasarlanan bir alanın servis olarak kullanılması dünyada bile benzersiz bir imkan sağlamış. Tüm servis alanına bakan dev barkovizyonda etap sonuçlarını canlı görüyorsunuz. Seyirciler için yer düzenlenmiş. Gerçekten hoştu.
    Bu arada, servis alanında rastladığım birçok insan bana, Bahadır ile benim nasıl yarış dışı kaldığımı soruyordu. Böylesine bir yarışa kayıt yaptırıp, start alamamak gerçekten can sıkıcıydı. Umarım benzer bir durumu Castrol İstanbul Mahalli Ralli Şampiyonası’nda yaşamam.
    İkinci gün yağmurun yağması ile etaplardan yeni haberler gelmeye başladı. Ralliye veda edenlerin nerdeyse tamamı yarışı, Işıktepe’nin ikinci geçişi olan altıncı etapta veda etti. Citroen C2 pilotu Uğur Soylu, Palio pilotu Koray Muratoğlu aynı etapta kaza yaprak yarışa veda ettiler. Astra pilotu Şeref Akgün ve Evo 7 pilotu Murat Ersönmez’de 6.etapta yarışa veda eden isimlerdi.
    Yarışın sonunda 2004 sezonunun şampiyonları artık belliydi. Yarışı, Ford Opet Rallye Sport Takımı’ndan Serkan Yazıcı-Can Okan ikilisi kazandı. Bu sonuçla Ford Opet Rallye Sport Türkiye Ralli Markalar Şampiyonu olurken, Serkan Yazıcı da Türkiye Ralli Şampiyonluğu’na ulaştı. Hakan Dinç yarış sonunda Türkiye Ralli Grup N Birinciliği’ni ilan ederken, bunu Kocaeli Rallisi genel klasman üçüncülüğü ile süsledi.
    Süper 1600 klasmanında Opel’de geçen talihsiz sezonun ardından Volkan Işık’ın önünde Türkiye Super 1600 Şampiyonu olan Hamdi Ünal, Kocaeli Rallisi’nde S1600 ikincisi gelerek, şampiyonluğunu ilan etti.
    Tüm sezonun değerlendirmesini yakında bu tarayıcı penceresi içinde olacak.

:ci: