Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Quick Step servis alanı -Wevelgem (Belçika)

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında Cem Unden tarafından paylaşıldı.

1. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Quick Step takımının Belçika Wewelgem’deki servis alanını inceleyelim.Wevelgem’deki servis alanı 2001’den beri Quick Step Direktörü Patrick Lefevere başkanlığında hizmettedir.

Takımın baş mekanikeri Jean Marc Vanderberghe , 2003 yılından beri Quick Step takımının diğer 6 mekanikeriyle beraber bisikletlerin bakımını yapmaktadır.

Mekanikerler ,120 Eddy Merckx marka bisikleti dünyanın her tarafına ulaştırma ve teknik bakımını yapmaktan sorumludurlar. Depoda 150 Campagnolo Record seti , 200 set Look pedal , 300-400 sele , 1200 iç lastik , 80 disk jant , 80 düşük profil jant bulunmaktadır.

Her bisikletçiye 4 bisiklet tahsis edilmiştir. 1 yol antreman , 1 zaman karşı antreman , 1 yol bisikleti , 1 TT bisikleti.

Takımın lider bisikletçileri Tom Boonen, Stijn Devolder ve Sylvain Chavanel’e ekstradan daha fazla bisiklet verilmiştir.

Vanderberghe : “Tom bu sene 10-12 bisiklet kullandı. Diğerlerinin bisikletleri ise sezon ortası değiştirildi. Giro d'Italia, Tour de France and Vuelta ‘ya katılanlara tur öncesi yeni bisikletler verildi. ”

Binlerce forma ,herhalde her yarışta bir tane kullanıp atıyorlar

Takım arabaları bile özenle seçilmiş

Okul Hatırası

Tom Boonen ve Sylvain Chavanel'in bisikletleri

Stijn Devolder’in TT’si

Karun’un hazinesi bu olmalı

Jerome Pineau TT’si

Kral Süleyman’ın hazinesi de bu olmalı

Tabak , çanaklar

Kurşun geçirmez bunlar

Baş mekaniker Vanderberghe , Discovery takımında da çalıştı.18 senelik tecrübe

Bisikletler yarışlara bu şekilde taşınıyor

Bu kadar çok Cola tüketilmesi ilginç geldi

Johann Museeuw’un 2002 Paris-Roubaix’i kazandığı bisiklet çamuruyla duruyor

Fren pabuçları

Tokat Niksar suyu.Takım yarışlara kendi sularını götürüyor

150 parça Campagnolo Record Set

2. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bunları görünce her takıma sadece orada olup tecrübe kazanabilmek için CV gönderesim geliyor ama bir süre daha kazık çakmış bulunmaktayım buralara ...

temucin90 ve Cem Unden bunu beğendi.
  3. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Valla biz boşuna yaşıyoruz arkadaşlar .

"Belçika'da , İtalya'da , İspanya'da doğmak vardı ; anasını sata....."

Cycleone ve taner-ince bunu beğendi.
  4. taner-ince

taner-ince Aktif Üye

Seviye:
    ali kardeş her açtığın konuyu dikatle takip ediyor,büyük bir zevkle okuyor,izliyor,iç geçiriyorum.
    emeklerine salık daha nice güzel görsel konular açmanı dilerim helal olsun.

Cem Unden bunu beğendi.
  5. Fatih Özgenlik

Fatih Özgenlik Forum Bağımlısı

Seviye:
    kesinlikle katılıyorum, paylaşımlar harika....teşekkürler

Cem Unden ve taner-ince bunu beğendi.
  6. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    150 parça Campangolo Record Set kaç para eder?

taner-ince bunu beğendi.
  7. Ercan Saygılı

Ercan Saygılı Forum Demirbaşı

Seviye:
    HArika çalısma emeklerinize sağlık:in:

Cem Unden bunu beğendi.
  8. ibrahim ALBAY

ibrahim ALBAY Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Sunum ve Paylaşım mükemmel. peki Merak ettigim bizde Türkiye olarak topraklarimizda ciddi zenginlerin ve yatirimcilarin oldugu bir yerde yaşıyoruz neden böyle bir Çalışmamız yada önderlik edenimiz yok ? baka kalıyoruz sürekli bizim hiç olmaz deyip sineye cekiyoruz napalım....

Cem Unden bunu beğendi.
  9. kayhan

kayhan Misafir

futbol piyasasını düşünürsen komik bir para tutar. Belçika'nın spor politikası çok güzel. bisiklet için sporcu yetiştirmek bisiklet takımı kurup sürdürmek futbola göre çok ucuz. futbol transfer piyasaını düşününce. buna karşın bisiklet yarışılarının televizyonda izlenme oranları futbola yakın. Bizimkilerde bunu farketti Türkiye turuna yatırım yapmaya başladılar.

Cem Unden bunu beğendi.
  10. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Sabah sabah gülümsettiniz beni.

Şuna emin olabilirsiniz; bahsi geçen ülkelerde yaşayan milyonlarca insandan ancak 1000 tanesi yukardaki imkanlara erişebiliyor. Buna erişemiyor olmanın ülkemizle yada Türk olmakla alakası yok.

"Biz" ve "boşuna yaşamak" konusunda da aramızda bisikleti hayatına yeterince koyabilmiş bir sürü insan var, biz deyip onlara haksızlık etmeyelim.

11. adm coach

adm coach Kıdemli Üye

Seviye:
    Ali kardeşim,bak bizim kalbimiz var,böyle şeyleri yayınlarken,Kalbi olan ve malzemelere karşı hassas bünyelilerin okuması ve bakması yasaktır diye bir not düş üzerine,Hayatımıza bir kast'ın yoktur umarım:))ben diğer takımları düşünemiyorum bile şimdi

Cem Unden ve İlyas ŞANLI bunu beğendi.
  12. İlyas ŞANLI

İlyas ŞANLI Onursal Üye

Seviye:
    Yapma abi böyle şeyler diyerek,ne kadar daha uyarmamız gerek seni?:D
    Paylaşımların için teşekkürler :)

Cem Unden bunu beğendi.
  13. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Sayı konusunda şüpheliyim . Binden daha yukarılara çıkmanız gerekli.

Senede ortalama 10000km bisiklet sürüyorum .Acaba bisikleti hayatıma sokabilmiş miyim , siz karar verin .

"Biz" kelimesinden alındıysanız "ben" olarak düzelteyim onu.

Dün Belçikalı bir haber muhabiri ile konuştum. Hotelimizi ziyaret etti. Bisiklet muhabbeti yaptık . Kendisi Paris - Roubaix yarışını izlemiş . Kardeşi de bisiklet muhabiriymiş bir TV kanalı adına.

Bizde "Bisiklet her eve girmiştir .Bizim için bisiklet hayattır, benim 3 tane bisikletim var " diyor. Emin olun ,o ülkelerde çok alt seviyede klüpler bile çok iyi malzemelere sahipler. Yüzbinlerce lisanslı bisiklet sporcusu var. Herşeyden önemlisi bisiklet okulları var.

Ben yine de lafımı tekrarlıyorum ."İspanya'da , İtalya'da ,Belçika'da doğmak vardı ,anasını sata......"

felis911, taner-ince ve Cycleone bunu beğendi.
  14. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    UCI'ye kayıtlı takımların toplamı zaten 188 tane. Buna Pro, Pro-Cont., Continental ve bayan takımları dahil. Ortalama 15 sorcu deseniz maksimum 3000 kişi eder. Continental takımların bu denli malzemeye sahip olmadığından eminim. Pro düzeydeki takımlar ise topu topu 39 tane. 30'ar kişi deseniz anca 1000'i aşar.
    Evet yüzbinlerce lisanslı sporcusu var hatta milyon. Bisiklet okulları da var. Ama alt seviyedeki kulüpler çok iyi malzemeye sahip değiller. Hatta bir çok kulüp malzeme bile sağlamaz. Kendi paranızla alırsınız.

Şu ayrıntıyı da eklemeliyim. Yazdıklarım okuduklarıma yada duyduklarıma dayanmıyor. Hayalgücüm de değil. Yakın geçmişte yukarda bahsi geçen ülkelerden birinde bisiklet üzerine çalıştım. Continental takımla yarışa da gittim, amatör takımların sponsoru neler veriyor onu da gördüm. Çok yakın bir arkadaşım Mapei'nin alt yapısından yetişme olduğu ve lisanslı bir sporcu olduğu halde kendi bisikletini nasıl para ile aldığına da gördüm.

Oralarda kimse kimseye bedavadan bu malzemeyi dağıtmıyor yada kullanma hakkını vermiyor. Haketmek lazım, önce başarılı olacaksın sonra imkanlar gelir.

15. ahmetvemert

ahmetvemert Aktif Üye

Seviye:
    Neşe doluyor insan :D

16. taner-ince

taner-ince Aktif Üye

Seviye:
    gürol amuca nasınnn gürol amuca tek rakibin tom boonen demi ::D tırmala geçerisn

17. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    hahaha bu nedir yahu?

18. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Neyse Gürol Bey ,siz haklı olun ; ben haksız çok da önemli değil

Yine de lafım baki "Belçika'da ,İtalya'da ,İspanya'da doğmak vardı,anasını sata..."

Cycleone bunu beğendi.
  19. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Ali bey, yanlış anlaşılmamak umudu ile yazıyorum. Eminim ki siz yada ben bisiklet için yada bisikletle iyi şeyler yapıyoruz. Konu bizimle ilgili değil. Yani kişisel değil.

Biz millet olarak bu tip söylemleri çok seviyoruz, "dışardaki imkan bizde olsa"... Bu bakış açısı bize hiç bir şey kazandırmadığı gibi bizden sonra geleceklere de yanlış bakış açısını öğretmiş oluruz. Yukarda fotoşraflarını gördüğümüz imkanlar gerçekten çok az bisikletçiye nasip olur. Mesela yıldız bisikletçiler örnek gösterilir "ohooo milyon euroya transfer olmuş...". Bu herkesin rüyasını süsler. Oysa milyon euroyu bırakın bir çok continental takım sporcusunun aylığı ortlama bir mühendisinkini geçmez. Ama bizim odağımız hep yıldızlardır... Malzemede de öyle. Quickstep takımının o kadar büyük bir reklam değeri var ki, inanın ona verilen malzeme her kuruşunu çıkarır.

Aynı konu şehirde bisiklet sürme için de konuşulur... Dışardaki yollar bizde olsa... ohoooo... Ama yok işte. Gidin görün, büyük avrupa şehirlerinin şehir merkezleri tramvay rayları ve parke yollarla doludur. Ama herkes bisiklete biner ve kimse yoldan şikayet etmez. Biz ise şikayet ederiz. Bisiklete bineme için bir gerekçe gerekir, o da ya trafiktir, ya yol kalitesi... Yada pahalı bisikletler. Oysa binmek isteyen biner.

Neyse, uzatmanın alemi yok. Bisiklete binmeye devam. Ne şartta olursa olsun.

Son söz olarak alttaki resmi koyuyorum, millet olarak şikayet etmeyi bırakıp birşeyler yapmaya başladığımızda işler yürüyecek (siz yine de üstünüze alınmayım, lafım geneledir)

20. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Benim söylemim malzemeden ziyade yarış kültürüyle ilgiliydi . 15 senedir bisikletle ilgileniyorum.

İlk defa Vuelta a Espana'yı seyrederek yol bisikletine başladım .O zamanlar imkanlarım kısıtlıydı ve sporcu olma ihtimalim yoktu . Şu anda da yarışlara katılacak vaktim yok,para kazanmam lazım , performansımda o seviyede değil . Ama gerçekten yarış manyağıyım . Özellikle dünyadaki üst düzey bütün yarışları gerek görsel , gerek metinsel olarak takip ediyorum. Açtığım konulardan fark etmişsinizdir herhalde

Ama gerçekten İspanya'da doğup ,bisiklet sporcusu olmak isterdim .Bunu samimiyetle söylüyorum. İspanyol bisikletçilere hayranım .

felis911 ve Cycleone bunu beğendi.