Quechua Uyku Tulumu (Decathlon)

ali katlamaz

Aktif Üye
Tepki
17
Bisiklet
KTM
Merhaba arkadaşlar. Araştırmalarım sonucu decathlon' daki uyku tulumlarına denk geldim. Kış ayları haricinde kullanacağım. Bütçem maksimum 130 tl. (Aslında 100 tl idi ama buraya kadar ancak çıkartabildim.)

Şimdi decathlon' da ise 2 farklı tulumu beğendim. Aslında aynı modeller ama konfor sıcaklık dereceleri farklı. Boyun 182 olduğu için ve rahat uyumayı sevdiğim için XL modellerini tercih edeceğim.

1-) 15° LIGHT UYKU TULUMU QUECHUA:

15 derece rahat sıcaklık vadediyor. Alt limiti 11 derece. Katlı boyutu gayet ufakca. XL boyutta 760 gr. Makinede yıkanabiliyor. Başka tulumla birleştirilebiliyor. 5 yıl garantili. İç ve dış kumaşı %100 polyester. Dolgu malzemesi 50 g/m². 100 tl.
http://www.decathlon.com.tr/media/824/8242014/big_428e0ee36d5e4bd2a3aef707de9bc00d.jpg

2-) 10° LIGHT UYKU TULUMU QUECHUA:

10 derece rahat sıcaklık sunuyor. Alt limiti 5 derece. Katlı boyutu 20x30 cm. XL boyutta 1.1 kg. Makinede temizleme olanağına sahip. Başka tulumlarla birleştirilebiliyor. 5 yıl garantili. İç ve dış kumaşı %100 polyester. Dolgu malzemesi 120 g/m². 130 tl.
http://www.decathlon.com.tr/media/824/8242830/big_d87ea31aff1641ab90f256a9c434de5a.jpg

Şimdi ben bunlardan hangisini tercih etmeliyim. İlki ile ikincisi arasında çok bir fark var mıdır? Teorikte 2. seçeneğin daha iyi olduğunu görüyorum fakat daha önce hiç uyku tulumu kullanmadım. O yüzden dağda bayırda nasıl sonuç verir. Dolgu malzemeleri farklı. İkincinin o kadar da farkı yok aradaki paraya değmez ikincisini mi al dersiniz? Kendi tulumlarınızla kıyasladığınızda artı ve eksi yönleri nelerdir? Benim soramadığım ama varsa sizlerin bu konuda bilmem gereken bilgilerin neler olduğunu da söyler misiniz?

Scudo

gokaykr

Aktif Üye
Tepki
116
Bisiklet
Merida
Bu tulumlar yazlik tulumlar genelde kisin kullanmayacak olsanizda sonbahar da nisanda bu tulumlarda usursunuz rahat bir uyku saglamaz bende yazlik olarak karrimor un benzer urunu var sonbaharda o ürünü kullanamiyorum

ali katlamaz

Aktif Üye
Tepki
17
Bisiklet
KTM
@gokaykr

Peki kışlık olarak ne öneriyorsunuz? Mesela turuncu tulum ipek çarşafla kullanılırsa -1, -2 dereceye kadar muhafaza edebilir diye düşünüyorum.

ali katlamaz

Aktif Üye
Tepki
17
Bisiklet
KTM
Bir sürü turcu var aramızda. Hiç biri uyku tulumu kullanmıyor mu yahu?

ali katlamaz

Aktif Üye
Tepki
17
Bisiklet
KTM
Konu güncel. Yardım edebilecek veya fikir belirtebilecek üyelere ihtiyacım var.

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Her iki tulumla da bahar aylarında üşürsünüz. Sadece yazlık düşünüyorsanız hafif olanı tercih ediniz.
Kış ayları haricinde kullanmayı düşünüyorsanız 3 mevsim uyku tulumlarını tercih ediniz.

Roti

Aktif Üye
Tepki
182
Bisiklet
Diğer
2. el almayı düşünür müsünüz? Tulumlar hakkında bir bilgim yok ama burada ki tulum -20 dereceye kadar yazıyor. Tulumlar hakkında bilgisi olan arkadaş yanlışlarım varsa düzeltebilirler.
(link)

ali katlamaz

Aktif Üye
Tepki
17
Bisiklet
KTM
@Eser Sevinç

Eser bey çadırın ekstrem limiti 5 derece sizce bu uyku tulumu 2 mevsim mi? Bilmediğimden soruyorum. Çadırın içi dışarıdan 10 derece fazla olduğuna göre -1, -2 gibi derecelerde kullanılması lazım teorige göre.

ali katlamaz

Aktif Üye
Tepki
17
Bisiklet
KTM
@Rotinda A.

Uyku tulumunun biraz kişisel bir malzeme olduğunu düşünüyorum. O yüzden düşünmüyorum.

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
10 derece olmuyor aradaki fark genelde 5 derece oluyor. Kamp yaptığınız ile, yüksekliğe, bulunduğunuz ortama göre gece inanılmaz sıcaklık farklılıkları oluyor. Deniz kenarlarında mayıstan eylül sonuna kadar yeter bu uyku tulumu ama iç anadoluda haziran ayında bile yetmeyebilir. Mayıs ayında -5 görmüşlüğüm var ki rüzgarsız çam ağaçlarıyla çevrili bir alanda, varın gerisini siz düşünün. Gece çadırda kalırken de üşümek çok pis oluyor hiç tavsiye etmem :)
Kişisel tercihtir, ihtiyaçlarınızı iyi belirleyip ona göre bir uyku tulumu almanızda fayda var. Aslında yazlık ve kışlık diye iki tulum bulundurmak lazım ama o da fazla masraflı, o yüzden 3 mevsim 1,5kg civarında ağırlığa sahip bir uyku tulumu kış hariç işinizi görecektir.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@ali katlamaz

Uyku tulumları yıkanabilen eşyalardır. Otele gidiyoruz bir başkasının yattığı çarşaflarda yatıyoruz. Sorun olmuyor çünkü yıkanıyorlar. Sahibinden deki tulum çok uygun aslında. Eğer bu işe meraklıysanız evladiyelik bir ürün.

Gidip görün derim. Pazarlıkla fiyatını biraz daha düşürebilirsiniz.

ali katlamaz

Aktif Üye
Tepki
17
Bisiklet
KTM
@Ali Uzel

Evet yıkananabiliyor fakat her yıkandığında tulumun yalıtımı olumsuz etkileniyor. Bu yüzden uyku tulumu carsafiyla kullanmayı düşünüyorum.

ali katlamaz

Aktif Üye
Tepki
17
Bisiklet
KTM
Hala daha alacağım modeli belirlemiş değilim. Şu asker pazarlarında satılan no name kamuflaj desenli uyku tulumları nasıldır acaba?

Gökhan Sümer

Aktif Üye
Tepki
51
Bisiklet
Sedona
bende aynı markanın 5 derece olanı var. Gayet güzel ve sıcak tutuyor, en son soğuk hava olarak nisan ayında çanakkale de kullanmıştım. Gece sıcaklık 0-5 civarlarıydı ama sorun olmadı. 10-15 derecelikler için bir şey diyemeyeceğim ama vaat ettiğini veren bir marka. Bende 190 boyundayım xl olanı aldım çok rahat bir şekilde kullandım tulumu, halen kullanıyorum. Onun dışında geçen hafta foçada sahilde kullandım açık havada ve sıcak bastı...

Tepki
0
Merhaba Ali,
Öncelikle kararsız kaldığın 2 tulumdan 2. alman daha sağlıklı.
Ekstrem limit yani senin alt limit dediğin şey kesintisiz uyuyamayacağın anlamına gelir.Dışardaki hava konfor derecesinin altında kalırsa ısı kaybından dolayı üşüyecek ve uyanacaksın.
Tulumlar da konfor derecesi önemlidir.Kişinin vücut tipi, ortam nemi, beslenme vb faktörler gerçekte bu dereceleri değiştirir.
Türkiye şartlarında kış hariç olsa bile her iki tulumla da üşüyeceğin garanti.
Çadırın içi ile dışı arsında ısı farkı olması eksik aktarılan dolayısıyla yanlış bilinen bir konu.Çadırın kumaş yapısı, tasarımı, gerdirilme durumu ventilasyonu etkilediği için aynı çadırlarda farklı sonuçlar ortaya çıkar.
Tulum konusuna geri dönersek dikkat etmen gereken konu şunlar olsun.
Decathlon'a git tulumu al (deneme ürününü tabi) ve oradaki mat, yatak veya sergileme araçlarından birine yatarak dene.
Tulumun iyi sarması önemli.Ne kadar boşluk olursa o kadar üşüyeceksin demektir bu.Vücut ısın ile ısıtman gereken hacim fazla olacağı için.
Bir tüyo daha vereyim.
Eğer ki bu tulumu aldın ve sonbaharda kullanacaksın biraz yükten kaçınmazsan süpermarketlerde satılan en dandik tulumlardan bir tane edin ve tulumun içine geçir.
Elyaf yoğunluğunu artıracağın için konfor derecesini takriben 0 ila +5 derece arasına çıkarmış olacaksın.
Son olarak kullandığın mat önemli bir sac ayağı.
Matlar sadece zemin bozukluklarını hissetmemeniz için değil aynı zamanda zemin ile olacak ısı transferini (negatif yönde )azaltmak için varlar.
Alüminyum filmli bir mat işini görecektir (konforuna düşkün değilsen tabi )
Toparlayacak olursak tüm gün sürüş yapmanın üzerine sıcak ve rahat bir uykuyu herkes ister ama burada bütçesel problemler devreye giriyor.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@ali katlamaz

Bunu bir yerde mi okudun, tecrübe mi ettin, yoksa hayal mi kuruyorsun? Bir ürün üstünde yıkanabilir yazıyorsa yıkanır ve eski özelliklerini korur bozulmaz.

ali katlamaz

Aktif Üye
Tepki
17
Bisiklet
KTM
@Ali Uzel

Evet hayal kuruyorum. Öyle bir hayal kurayim dedim. Lütfen mesaj yazmak için mesaj yazmayıniz. Üslubunuza da dikkat edin babanızın oğlu yok karşınızda.