QR'lar hangi konumda durmalı?

Bahadır Ulusoy

Forum Bağımlısı
Tepki
231
İsim
BAHADIR ULUSOY
Bisiklet
Salcano
Quick-release adı verilen parçalar sıkıştırdıktan sonra hangi konumda durmalıdır? Sebebi nedir?

Scudo

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Çoğu kişi geriye doğru bakması gerektiğini düşünür. Ben pek sallamazdım sonra bir gün naylon poşet takıldı neden öyle dendiğini anladım. Hem daha aero hem daha güvenli...

hayatçokgarip

Daimi Üye
Tepki
348
İsim
Deniz
Bisiklet
b'Twin
sol tarafta maşaya parelel olarak kullanıyorum ben. ucu yukarıya bakıyor yani.

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Quick-release duruş konumu , sıkılık ayarı vb aklıma gelmeyen püf noktaları nelerdir ?

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
hiç merak etmemiştim, siz yazınca bu videoyu buldum. belki biraz fikir verir size
Teşekkürler Hocam. İş yerinde malum kısıtlamalar var eve gidince bakayım . Bisiklet ile ilgili her ayrıntıyı öğrenmeye baş koydum . En ufak şeyleri bile merak edip araştırıyorum. Bu sayede hem sorunlarımı kendim çözüyor , hemde çözemediklerimi tecrübeli arkadaşlara daha iyi tarif edebiliyorum.

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.129
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ne çok sıkı ne gevşek bırakıyorum ben. çok sıkınca akışkanlık azalıyor, gevşek olunca Allah korusun çıkar gider. Mandalı yarıya kadar kaldırdıktan sonra tam kapanırken el ne zorlansın ne kolay kapatsın, videodaki eleman avuç içindeki renk değişimini baz almış mantıklı. Kapandıktan sonra akışta iyiyse sorun olmaz.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Özdemir

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ne çok sıkı ne gevşek bırakıyorum ben. çok sıkınca akışkanlık azalıyor, gevşek olunca Allah korusun çıkar gider. Mandalı yarıya kadar kaldırdıktan sonra tam kapanırken el ne zorlansın ne kolay kapatsın, videodaki eleman avuç içindeki renk değişimini baz almış mantıklı. Kapandıktan sonra akışta iyiyse sorun olmaz.
Teşekkür ederim cevabınız için. Benim bisikletim şu an farklı bir şehirde. Bu qr'larında sanırım değişik çap ve boylarda olanları var. Hangisinin uygun olduğunu nasıl anlayabilirim ?

Tepki
3
İsim
Barış Demir
Bisiklet
Cube
Ön qr'ı sol tarafa ve yukarıya bakacak şekilde ayarlıyorum. Ne sıkı ne gevşek. Aşağıya bakacak şekilde olursa lastikle ilgili bir durumda sıkıntı çıkarabilir. Yukarı baktığında maşaya çok yakın oluyor araya bir şey girmesi imkansız zaten .

Arka tarafta da yukarı bakacak şekilde. Rublenin diğer tarafına doğal olarak :)

özgür duygu

Forum Bağımlısı
Tepki
2.492
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Video için teşekkürler arada yamultuyodum ben tekeri yanlış ayarlayıp, şimdi öğrendim👍🏻

Monomorph

Üye
Tepki
178
İsim
Alperen
Bisiklet
Specialized
Bu yarışlara, kalabalık sürüşlere katılan arkadaşlar için çok önemli olduğunu düşündüğüm bir nokta ve maalesef bilinçsiz kişilere denk geldiğim de oluyor.

Öndeki qr arkaya, arkadaki qr da öne bakmalı, aksi durumda önünüzdeki veya arkanızdaki bisikletlinin jantı, fazla yakınlaşma durumunda, qrınızı açabilir, kazanın şiddeti katlanır.

Türko

Sunroofa değil gökyüzüne inananlar
Tepki
3.205
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ön qr mandalı solda mı olmalı sağda mi

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.786
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ön arka her ikisinin mandalı da sol.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.667
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bir sebebi var mı?
Çok sebebi var ama hepsi de tartışılır. İlk QR'lı bisikletim olduğunda hediye eden kişi "her ikisi solda, güvenli pozisyon olarak öndekinin mandalı yere paralel arkaya, arkadakinin mandalı chainstay ve seatstay arasında" demişti, sorgulamadan hep öyle yaptım. Solda olmayan gözümle görmedim ama internette çok denk geldim, açısına ise çoğunluğun önem vermediğini görüyorum.

-Toprağı bol olsun- Sheldon Brown ve John Allen "The lever must be on the left side of the rear wheel, so the derailer doesn't interfere with it. Thus, the right side is secured by the acorn nut that threads onto the opposite end of the skewer. Usually, the lever for the front wheel also is on the left side, but some Bike Friday travel bicycles fold more easily if the handle is on the right side." demiş.
(link)

Herkesin yön konusunda kendince bir sebebi var. Bazı tartışmalar aşağıda. Genelde disk fren kullanıcılarında sağ tarafa takma eğilimi var.

(link)
(link).
(link)
(link)
(link)
(link)
https://www.reddit.com/r/bikewrench/comments/3c0iet (link)

Mythshaman

Daimi Üye
Tepki
464
İsim
Bora KARA
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Konuyu hortlatacağım, ancak qr konusunda desteğe ihtiyacım var, bisikletin tekerleklerini her söküp taktığımda, diske sürtme sesi geliyor çok az da olsa ve akışkanlık değişiyor, belki on farklı şekilde denedim, ön lastiktede, arka lastiktede durum ayn8, akışkanlık her takışta farklı. Disk sürtmesi her takışta farklı.

En son ugrastım, en dogru montajı yaptım dedim kendime, akışkanlık iyidi ancak
disk sürtüyordu yine, kaliperi gevsettim, birkac deneme sonrası montajladım tamam dedim.

Yine tekeri söküp taktım, akıskanlik azaldı, disk yine sürtmeye basladı 😅😅

Adı gibi pekde qr degil bu anlaşıldı. Yıllarca spor motosikletlerin tekerlerini sök tak uğraş, hiç bir problem olmaz, hep aynı konumda takılır. Konu bisiklet dedik on saniyede yaparim dedim 2 saat ugrastim. 😅

Sorum şu, en iyi ayari nasıl bulabiliriz bu konuda? Hadi dedim bulduk ayarı deneye yanıla defalarca, keyfi söküp takma islemi yapsam her seferinde boyle ugrasacakmiyim?

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Şöyle bir durum oluşuyor bazen. Qr az sıkarsan kalıperın alışmış olduğu oturduğu yerden dolayı rotor bi tarafa yanasmıs oluyor çok sıkarsan ayar yapabiliyorsun surtmesın dıye. Bu durumda akış düşüyor göbek sıkışmış oluyor . Böyle bişey olunca göbekte biraz boşluk bırakıp Qr i birazcık fazla sıkın. Sıkarkende frene basabilirsiniz bazen oda ortalamada yardımcı oluyor rotoru. Göbeğin masanın kalıperın huyunu öğrendikten sonrası kolay oluyor

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Velominati Rule 41'de yazar.
(link)

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim de bisikletimden biri QR lı... Her ikisinin de mandalı solda... Ön mandalı, maşanın furşa doğru uzandığı şekilde, maşaya paralel olacak sıkılıkta kullanıyorum. Tatlı sert kıvamda, sağ taraftaki mille ayarlıyorum. Bu şekilde yapmamın sebebi olası sol yan temaslarda bir nebze de olsa maşanın sol ayağını mandalın koruma potansiyeline sahip olması...Arka mandal da disk fren mekanizması çıkıntısıyla seviye oluşturmasından ve arka göbeğin kadro dışında kalan boşluğu var. Bu yüzden birbirine yine olası temas ya da darbede koruma potansiyeli olması..Aslında arka tarafta aktarıcıyı da koruma ihtimali var bu haliyle ancak arka sağ taraf fazla karışık oluyor.