Pudental Sinir Sıkışması

shielD

Üye
Tepki
55
İsim
Ahmet
Bisiklet
Dahon
@BicycleLover
teşekkür ederim, günde 40 km

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
allah yardımcınız olsun mayıs ayından beri yazmamışsınız inşallah düzelmişsinizdir bisikletten ayrı kalmak zor iş

meraklı

Üye
Tepki
1
İsim
bülent akın
Bisiklet
Trek
Dostlar ben de aynı dertten muzdarib(t)im, ancak bende ağrı hiç yok, sadece idrara çıkmada artış, gece idrara çıkmakta artış, idrar yaptıktan sonra idrar kesesinin tam boşalmaması, uzun sürüşlerde genital bölgede ciddi uyuşukluk-ama kısa süreli- gibi şikayetlerim vardı benim yaşım da biraz uyduğu için (52 ama bu şikayetler bende 48 yaşından beri var) Allah demiştim prostat olduk herhalde diyip yıllarca da ihmal edip dr.a gitmeyip (kendim de dr.um bu arada) yeni dr.a gittim ve prostatım olmadığını yeni öğrendim , ancak ürolog da bu konuda deneyimli olmadığından bisiklet sürücülüğümden bahsetmeme rağmen bana pudental sinir sıkışıklığından olabilir diyemedi, bunu kendi araştırmalarımdan hatta facebooktaki sanırım atilla bisikletçinin sayfasında yaptığım bir yoruma aldığım cevaptan öğrendim, eski ve kötü seleli ve uzun erimli bisiklet sürücülüğüm var , bu teşhisi kendi kendime koyduğumdan beri uzun süreli sürüşleri kendi kendime başka nedenlerden de dolayı bırakmıştım aslında (bu nedenler: sürantrenmanın sağlık açısından hiç de iyi olmadığı, uzun yokuş tırmanışlarının kalp atış sayısını çok fazla arttırdığı , vücudu yaşlandırdığı, uzun süreli bisiklet sürüşlerinde gereksiz bir rekabetin olduğu , kimin daha iyi pedal basabildiği kimin daha iyi yokuş çıkabildiği falan gibi gereksiz egosal problemlerin fazlalığı), SONUÇ: brooks selem var 2 yıldan beri, + uzun sürüşleri bıraktım ama hergün işe bisikletle gidip geliyorum (hiç bırakır mıyım bisikleti :) ) bu iki nedenden dolayı sanırım şikayetlerim azaldı, dolayısıyla bu şikayeti olan arkadaşlar 1.UZUN SÜRÜŞLERİ BIRAKIN, 2.BROOKS SELE ALIN, 3. BEL GÜÇLENDİRME EGZERSİZLERİ YAPIN (egzersiz herşeydir) ...

• Beğen
Tepkiler: elprofessor

Mahdum

Üye
Tepki
0
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba, bu hastalığın oluşmasında bir kaç sebep var. Ama Doktorların %90ı adını dahi duymamış. Çok az bilgi var. Bende bu hastalıktan dolayı uzun zamandır muzdaribim. İstanbulda robotik cerrahi ile ameliyat edildiğini duydum onu araştırıcam. Siz bu süreçte ne yaptınız rahatsızlığınızla ilgili?

Tepki
24
İsim
Taha Sas
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Geçmiş olsun :(

mrdadash

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
Dadaş
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konu ile alakasiz ama arkadaslar bende genital bolgede uyusma ve sag ayak parmaklarimda uyusma oluyor. Bunun sebebi nedir. Pedli tayt ve pedli sele kilifi kullaniyorum sele boyu felan ayarli...

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mrdadash Sele açısı yukarı doğruysa kan dolaşımını engelliyor olabilir...Kilonuzda biraz fazlaysa o bölgeye dahada yük biner..Bende ayakkabıyı cırtlarından çok sıkarsam uyuşma oluyordu, artık biraz ayağım içinde daha bol ( sakın birileri "aman allahım spd ayakkabıyı bol giy diyor, çocuklar öksüz kalacak" diye saldırmasın) olacak şekilde bırakıyorum...Tabi sorun ayarla mayarla değişmiyorsa tıbbi yardım almalısınız...Bunu siz zaten biliyorsunuz ama bunu kullanacak bilgiçlerin çenelerini baştan kapatmak adına yazmak durumundayız, yoksa hazır kıta herdaim fırsatçı...🙂

• Beğen
Tepkiler: mrdadash

mrdadash

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
Dadaş
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mrdadash Sele açısı yukarı doğruysa kan dolaşımını engelliyor olabilir...Kilonuzda biraz fazlaysa o bölgeye dahada yük biner..Bende ayakkabıyı cırtlarından çok sıkarsam uyuşma oluyordu, artık biraz ayağım içinde daha bol ( sakın birileri "aman allahım spd ayakkabıyı bol giy diyor, çocuklar öksüz kalacak" diye saldırmasın) olacak şekilde bırakıyorum...Tabi sorun ayarla mayarla değişmiyorsa tıbbi yardım almalısınız...Bunu siz zaten biliyorsunuz ama bunu kullanacak bilgiçlerin çenelerini baştan kapatmak adına yazmak durumundayız, yoksa hazır kıta herdaim fırsatçı...🙂
kilo fazla 91kg suan.acisiyla ilgili denemeler yapayim ins. Duzelir

• Beğen
Tepkiler: HakanAydn

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Konu ile alakasiz ama arkadaslar bende genital bolgede uyusma ve sag ayak parmaklarimda uyusma oluyor. Bunun sebebi nedir. Pedli tayt ve pedli sele kilifi kullaniyorum sele boyu felan ayarli...
Aynı dertten muzdariptim. Bisikleti bu yaz aldım ve yaklaşık 2000km kadar sürdüm. Her uzun sürüşümde bu genital bölge uyuşması problemini yaşadım hatta anlattığım arkadaşlarım (onlar da cahilmiş benim gibi), dalgaya falan vuruyorlardı. Ama uzun sürüşlerden aldığım keyif o kadar yüksekti ki, ciddiye almayıp devam ettim.

En son boş bir vaktimde bu sorunu araştırmaya karar verdim ve çok şık yaşanan bir sorun olduğunu fark ettim. Sorunun kaynağı genelde poponuza göre küçük sele kullanmanız. Bunu da çözmek çok kolay.

Öncelikle kalça kemiklerinizin arasındaki mesafeyi ölçmek gerekiyor. Bu ölçümü yapan bisikletçiler vardır, ancak evde de yapmak çok kolay. Üstüne oturabileceğiniz sert bir tabure bulun (ben klozet kapağını kapatıp yaptım). Üstüne poponuzdan ya da en azından kalça kemiklerinizden geniş olacak şekilde kağıt havlu yerleştirin ve bir spreyle üzerine su spreyleyin. Çok ıslak veya çok kuru olmaması gerek. Sonra üzerine A4 kağıt koyun ve üstüne oturun. Ayaklarınızın altına 30cmlik bir destek de alırsanız kemikleriniz daha çıkık olacağı için sonuç daha rahat alırsınız. 30-40 saniye oturduktan sonra, kalkın ve A4 kağıttaki ıslak simetrik bölgelerin ortasını bir marker kalemle işaretleyin. Bu markerların arası, kalça kemik mesafeniz oluyor. Buna 20mm ekleyin ve minimum bu genişlikte bir sele alın.

Benim genişlik 125mm çıktı mesela, 155mm Specialized Power model bir seleye geçtim ve son iki gündür bu sorunla hiç karşılaşmadım. Bir süre daha test etmek istiyorum tabii emin olmak için ancak cozulecegine emin gibiyim. Umarım sizin de işinize yarar bu bilgi.

mrdadash

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
Dadaş
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aynı dertten muzdariptim. Bisikleti bu yaz aldım ve yaklaşık 2000km kadar sürdüm. Her uzun sürüşümde bu genital bölge uyuşması problemini yaşadım hatta anlattığım arkadaşlarım (onlar da cahilmiş benim gibi), dalgaya falan vuruyorlardı. Ama uzun sürüşlerden aldığım keyif o kadar yüksekti ki, ciddiye almayıp devam ettim.

En son boş bir vaktimde bu sorunu araştırmaya karar verdim ve çok şık yaşanan bir sorun olduğunu fark ettim. Sorunun kaynağı genelde poponuza göre küçük sele kullanmanız. Bunu da çözmek çok kolay.

Öncelikle kalça kemiklerinizin arasındaki mesafeyi ölçmek gerekiyor. Bu ölçümü yapan bisikletçiler vardır, ancak evde de yapmak çok kolay. Üstüne oturabileceğiniz sert bir tabure bulun (ben klozet kapağını kapatıp yaptım). Üstüne poponuzdan ya da en azından kalça kemiklerinizden geniş olacak şekilde kağıt havlu yerleştirin ve bir spreyle üzerine su spreyleyin. Çok ıslak veya çok kuru olmaması gerek. Sonra üzerine A4 kağıt koyun ve üstüne oturun. Ayaklarınızın altına 30cmlik bir destek de alırsanız kemikleriniz daha çıkık olacağı için sonuç daha rahat alırsınız. 30-40 saniye oturduktan sonra, kalkın ve A4 kağıttaki ıslak simetrik bölgelerin ortasını bir marker kalemle işaretleyin. Bu markerların arası, kalça kemik mesafeniz oluyor. Buna 20mm ekleyin ve minimum bu genişlikte bir sele alın.

Benim genişlik 125mm çıktı mesela, 155mm Specialized Power model bir seleye geçtim ve son iki gündür bu sorunla hiç karşılaşmadım. Bir süre daha test etmek istiyorum tabii emin olmak için ancak cozulecegine emin gibiyim. Umarım sizin de işinize yarar bu bilgi.
ilk firsatta deneyecegim cok tesekkur ederim.

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

Nisanowa

Üye
Tepki
0
İsim
Nisan
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Single Speed
Merhaba,
Hesabınız hala aktif mi bilemiyorum. Bu rahatsızlık hakkında sizinle konuşmak istiyorum. Erkek arkadaşımda da galiba aynı rahatsızlık ortaya çıktı. Araştırma sürecindeyiz. Ama bu konuda size sormak istediğim sorular ılacaktı eğer izin verirseniz.
Teşekkürler

Bir vatandaş

Forum Bağımlısı
Tepki
935
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Oturma genişliğine uygun ve tercihen ortasında kanal bulunan (kanalın amacının hava akışı sağlayarak terlemeyi azaltmak olduğunu söyleyenlere ek olarak belirteyim ki kanalın diğer bir faydası da drop'lardan tutunca iyice öne eğilen sürücünün genital bölgesine olan basıncı azaltmak) seleye geçtikten sonra sinir üzerindeki basınç ortadan kalkacaktır. Bundan sonra iyileşme başlar. Ürologların dediğine göre önceki basınç maruziyetine göre değişir; ancak 2 ay civarında düzelme beklenirmiş. Eğer düzelme olmazsa ultrason çekilmesi gerekiyormuş. Çok bisiklet kullanan kişiler için belirli sürelerde ara vermeyi ve yürümeyi tavsiye ediyorlar dolaşımı rahatlatmak ve basıncı azaltmak için. Geçmiş olsun.

basri

Forum Demirbaşı
Tepki
1.338
İsim
Tuncay Özışık
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Look
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba,

Ben de yaklaşık 40 yıldır yol bisikleti ağırlıklı bisiklet kullanıcısıyım. Giyim ve sele vs ayarlara da her zaman dikkat ederim. Benim de geçen yılın sonunda benzer bir olay başıma geldi. Bir süredir yaşın getirdiği diye düşündüğüm ve pandemi sürecinde ertelediğim sık idrar ve arasıra gece kalkmaları anormal bir hal alınca ürologa gittim. PSA testinde yükselme ve yaşın getirdiği prostat büyümesi tespit edildi. Bisiklet binmeye ara verdim. Ama kötü sonucu olabilecek PSA yüksekliğine tam teşhis koyulabilmesi için de bir süre antibiyotik kullanımı sonrasında tekrar ölçülen PSA tam düşmeyince Prostat biyopsisi oldum. Sonuç temiz çıktı ve iyileşme sürecine geçtim. PSA yüksekliğinin çok çeşitli sebepleri olabiliyor. Geçen sonbaharda yoğun bir antrenman dönemi (4 ayda 3000 km) veya iltihap (Prostatit) PSa yı yükseltmiş olabilir. Bir ay geçmesine rağmen henüz tam iyileşme olmadı ve tam da bu konuyu açan arkadaşımızın yaşadığı sıkıntılar var. Oturmayı özlesem desem yeridir. Ayakta veya uzanarak durmada veya uyurken hiçbir sıkıntı yok. Ama ne zaman bir yere otursam garip bir rahatsızlık veriyor ve kalkmak istiyorum, tam bir ağrı denmez, tarifi olmayan bir his. Doktorum, bir ay sonra görüşelim demişti. Önümüzdeki hafta gidip bu şikayetimi aktaracağım. Biyopsi sonrası iyileşme 1.5 ay alır denmişti. Umarım sebep budur. Bisiklete binememek çok kötü :(

Gelişmeleri paylaşırım, bundan muzdarip diğer arkadaşlarımıza yararı olabilir.

Sağlıklı günler dilerim

basri

Forum Demirbaşı
Tepki
1.338
İsim
Tuncay Özışık
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Look
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba,

Biyopsi olduktan 1.5 ay kadar sonra yavaş ta olsa bir iyileşme başlamıştı. Son kontrolde de durum normal çıktı, sadece idrar tahlilinde Lökosit yüksek çıktı. Bunun üzerine 2 haftalık bir antibiyotik daha verildi, bitti. Şimdi malum bölgede rahatsızlık ve oturma problemim kalmadı gibi. Seyrek te olsa bisiklete başladım, önceki antrenmanların tam sıfırlanmaması için bir süredir tempolu yürüyüş yapıyorum (gün aşırı 11 km). Şimdilik durum yavaş ta olsa iyiye gidiyor. Bakalım...

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Arkadaşlar dün 80 km lik bir yere gittim sele üzerinde kılıf vardı o pedlilerden herneyse giderken birşeyim yoktu eve gelip duş aldığımda penisimin uyuşmuş olduğunu ve hissetmediğim az hissettiğimi farkettim karıncalanma var yanma ağrı şişlik yok sertleşmesindede problem yok gibi

Aniden ilişkiye girecek konumda değilim bu uyuşma ile

hala geçmedi için i bu durum benim için çok kötü

Her gün bisiklet kullanırım uzun yolda çok yaparım ilk defa seleye kılıf taktım ve bu başıma geldi bunu yaşayan varmı.?

Sele bu problemi mi çözecek mi değiştirsem

Burak B.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.982
İsim
Burak
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar dün 80 km lik bir yere gittim sele üzerinde kılıf vardı o pedlilerden herneyse giderken birşeyim yoktu eve gelip duş aldığımda penisimin uyuşmuş olduğunu ve hissetmediğim az hissettiğimi farkettim karıncalanma var yanma ağrı şişlik yok sertleşmesindede problem yok gibi

Aniden ilişkiye girecek konumda değilim bu uyuşma ile

hala geçmedi için i bu durum benim için çok kötü

Her gün bisiklet kullanırım uzun yolda çok yaparım ilk defa seleye kılıf taktım ve bu başıma geldi bunu yaşayan varmı.?

Sele bu problemi mi çözecek mi değiştirsem
o SELE KILIFINI at çöpe. Adamlar arge yapıyor ve 20liralık minderle jelle yapısını bozmayın. O kılıf tum bölgeye baskı yapar, sinir sıkışmasını bırak kan akışını durduruyor. Sonra yumurtalıklardan damarların şişer bela olur. Bekle bir sure binme kan akışın rahatlasın.. olmadıysa geçmiş olsun ürolojiye görün.

fatihgocmez

Forum Bağımlısı
Tepki
1.720
İsim
Fatih
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
o SELE KILIFINI at çöpe. Adamlar arge yapıyor ve 20liralık minderle jelle yapısını bozmayın. O kılıf tum bölgeye baskı yapar, sinir sıkışmasını bırak kan akışını durduruyor. Sonra yumurtalıklardan damarların şişer bela olur. Bekle bir sure binme kan akışın rahatlasın.. olmadıysa geçmiş olsun ürolojiye görün.
sele kılıfı ile pedli taytın farkı nedir acaba. pedli tayt ile sürdüm 2 - 3 sefer. rahatlık hissediliyor ama sele kılıfından farkını merak ettim doğrusu.

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Hayatımda ilk defa kullandım kullanmaz olaydım ilk defa uzun km yapsam her gün binmesem eyvallah anladım ki tek problem bu dandik kılıfmış anladım zaten attım

• Beğen
Tepkiler: Scyleia

Burak B.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.982
İsim
Burak
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
sele kılıfı ile pedli taytın farkı nedir acaba. pedli tayt ile sürdüm 2 - 3 sefer. rahatlık hissediliyor ama sele kılıfından farkını merak ettim doğrusu.
Kalınlık farkı var, sele kılıfı bildiğin içi sıvı doldurulmuş şişkin balon gibi. Gereğinden fala yumuşak ve oturulunca yayılıyor. Seleye sabit oldugu için, pedal çevrdikçe kalçan hareket ediyor, daha fazla baskı yapar. Pedli tayt tamamen farklı, daha ince ve jel olan kısımlar kemiğin seleye baskı yaptıgı yerde bulunur. Geri kalan hava alan minderdir ve on taraf oldukça ince minder olur yumurtalıklara olan baskı olmasın diye.