PTT ve Yurtdışı Alışveriş Sorunları

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Allah'a şükür Çinden kendi aldığım yada arkadaşlarımın aldığı her hangi bir ürün ile ilgili sıkıntı yaşamadım sadece bir tanesinde takip numarası var gibi gösterip numara vermişler ama hiç bir yerden takip edilemiyordu o da diğer ürünlere göre fazladan 5-7 günlük gecikme ile geldi.Genelde ürün alırken ücretsiz karog, satıcı puanlaması ve alacağım ürünü geri dönüşte yorumlarına bakıyorum 1 haftaya da arka heybe alacağım inşallah hiç bir aksilik olmadan o da gelir.

Scudo

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
442
Bisiklet
Diğer
@selket 20 yada 25 tl benim için önemli değil. Türkiyede bulunmayan parçaları temin ediyorum sürekli.

selket

Aktif Üye
Tepki
49
İsim
Kenan Hiçyılmaz
Bisiklet
Diğer
@ihsan onur şener
Benim de durum bu ama acelesi olmayan parçaları getirtmek için fazladan para vermem

• Beğen
Tepkiler: Xoqo

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
442
Bisiklet
Diğer
@selket Orası ayrı konu ancak her parçayıda Çinden bulamıyoruz. Geçenler hope x2 için balata aldım çinden. Her kuruşum çöpe gitti, uzun süre beklediğimde cabası oldu ne yazık ki :)

selket

Aktif Üye
Tepki
49
İsim
Kenan Hiçyılmaz
Bisiklet
Diğer
@ihsan onur şener
Evet o çok kötü bir durum, o kadar bekle sonra uymasin ya da uyduruk çıksın içi cız ediyor insanin

Ali Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.572
Bisiklet
Specialized
merhaba arkadaşlar.

wiggledan jant seti ve bir takım bisiklet parçaları aldım. toplam tutar 1500 lira falan tutuyor. wiggle iki parça halinde göndermiş bunları.

bugün takip koduna baktığımda ülkeye giriş yaptığını ve verginin kesildiğini gördüm. fakat, acayip bir yanlışlık söz konusu. bir kutuya 200 lira, bir diğer kutuya ise 260 lira vergi kesmişler. halbuki toplam tutarın vergisi 270 lira falan. ne yapıyor bu adamlar ya, neye göre vergi kesiyorlar anlamıyorum.

ben şimdi ne yapabilirim arkadaşlar, itiraz hakkım falan var mı?

Sefa01

Daimi Üye
Tepki
190
Bisiklet
Pinarello
@Ali Demir

Mutlaka vardir hocam, bir arkadasin itiraz ettigini okumustum ama telefonalarina ulasamadigini basaksehirdeki gumruge gidip itiraz edip aldigini hatirliyorum. Bende uzun zamandir alisveris yapiyorum ilk defa vergim minumum 100 lira daha az hesaplanmis

• Beğen
Tepkiler: Ali Demir

Ali.K

Forum Bağımlısı
Tepki
488
@Ali Demir Muhtemelen Wiggle'dan kaynaklı bir hatadır, kutulara yanlış fatura yapıştırmış olabilirler. Sipariş ulaşınca anlaşılır öyle bir hataysa. Yapılacaklar konusunda da çok bi fikrim yok. Çünkü kolay kolay muhattap bulunmuyor gümrük işlerinde. Benim başıma da gelmişti zamanında, 75 euro altı siparişime 60 lira vergi vermiştim. Uğraşmak istemedim geri almak için ama sizin meblağ yüksek baya, olumlu sonuçlanır umarım.

• Beğen
Tepkiler: Ali Demir

mudo77

Aktif Üye
Tepki
434
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aceleniz yoksa Çin den almak her zaman daha mantıklı,Türkiye de kazıklanacağıma bekliyorum 1 ay alıyorum.

SerdarK.

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
serdar
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Chainreaction sitesinden alışveriş yapmak istiyorum.Bu siteden ininal kart ile alışveriş yapabiliyor muyuz ?

selket

Aktif Üye
Tepki
49
İsim
Kenan Hiçyılmaz
Bisiklet
Diğer
@serdarkoc
İninal kart ayrıca bir kart değil normal kredi karti sadece ön ödemeli yani kartın geçtiği her yerde(chainreaction da dahil) geçerli

SerdarK.

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
serdar
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@selket Bazı siteler ininal kartı kabul etmiyor örneğin decathlon

• Beğen
Tepkiler: Burakcycle

selket

Aktif Üye
Tepki
49
İsim
Kenan Hiçyılmaz
Bisiklet
Diğer
@serdarkoc
Teknik bir sıkıntı olabilir daha dün bir pompa aldım

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
bike-komponents.de'den aldığım ürünler Türkiye'ye gelmeden geri döndü nedense. Sprey sipariş etmiştim Shimano'nun bomba etkisi yarattığından mı almamış olabilirler anlayamadım. Öyle olsa niye satsınlar? Kargo paketi zarar gördüğünden geri dönüyor diye açıklaması var. İlk defa böyle bir şey başıma geliyor. Böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu önceden?

Date/TimeCityStatus
Tue, 16.08.16 13:03--The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically
Tue, 16.08.16 16:08Köln, GermanyThe shipment has been processed in the parcel center
Wed, 17.08.16 00:15Saulheim, GermanyThe international shipment has been processed in the parcel center of origin
Thu, 18.08.16 01:15Rodgau, GermanyThe international shipment has been processed in the export parcel center
Fri, 19.08.16 09:25--The item was reprocessed due to damage to the outer packaging.
Fri, 19.08.16 09:25--The item is on its way to the sender.

(link)

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar wiggle'dan 29 ağustosta verdiğim ayakkabı ve pedal 30'unda kargoya verilmiş,takipsiz olarak.Acaba kaç günde elimde olur ve ayakkabı için vergi ödemem gerekir mi?

NOT:tahmini teslimat 9/8/2016 yazıyor...

abzül

Üye
Tepki
65
Arkadaşlar sizlere tavsiyem yurt dışından sipariş vermeden önce ilgili gümrük mevzuatını okumanız yönünde olacaktır. Eğer herkes önce orayı okuyup alışverişini yapar ve burada sorusunu da ona göre sorarsa konu daha kompakt ve verimli olur. Kargo tutarı hariç 75 euro ve altı alışverişlerde 60 kuruş harici vergi verilmeyeceği sanırım yüz defa falan yazılmıştır forumda. 75 euro üstüne de %18-20 ödersiniz. Ancak yer yer gümrük memurları 75 euro altı ürünlere de vergi çıkarabilmektedir, şansınıza kalmış artık. İkinci olarak, sıvı maddeler, spreyler, beslenme ürünleri gümrükten geçmez. Bunu da mevzuatta kolaylıkla bulabilirsiniz. Son olarak burada kimse sizin gönderinizin ne zaman teslim edileceğini bilemez. Bütün siteler tahmini bir teslimat süresi veriyor zaten bulunduğunuz ülkeye göre ve yüzde 80 bu zaman dilimi içerisinde paketiniz teslim ediliyor. Edilmezse de panik yapmayın, 1 hafta 10 günlük gecikmeler normaldir ve sıklıkla yaşanabilir. Bu süreyi de aşarsa gecikme, sipariş verdiğiniz yerle iletişime geçmek en makul çözüm olacaktır. Forumda her konu başlığı altına kargom ne zaman gelir acaba diye yazmanız süreci hızlandırmayacaktır :)

Uzun lafın kısası, eğer garantici ve biraz da sabırsız biriyseniz yurt dışı alışverişler size göre olmayabilir. Düzgün sitelerden alışveriş yaptığınız müddetçe paranıza kolay kolay bir zarar gelmez ancak bu süreçte çeşitli aksaklıklar yaşanabilir. Bunun da tek çözüm yolu beklemektir.

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
geçen hafta arkadaşımla kadıköy ve üsküdar adreslerine sipariş verdik. postaları takip edip evlerde bekledik. sağolsunlar ikimiz de evde yokmuşuz ptt'ye bırakmışlar paketleri. ha ben aslında yoğum da bu ayrı bir konu.

ElcaSeJawS

Forum Bağımlısı
Tepki
575
İsim
fatih
Bisiklet
Cannondale
@ozgur908 Gecen bana da boyle oldu evde olmama ragmen gıttım aldım paketı adresı eksık yazmıslar o yuzden postacı cıkarmamıs dagıtıma bır bakıma ıyı oldu ama bende oyle kızmıstım :D