PTT ve Yurtdışı Alışveriş Sorunları

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar, chainreactioncycles.com'dan yaklaşık 37 gün önce bir siparişim oldu, bir hafta önce chainreactioncycles'den ürünün gelmeyeceğini düşünüp Evans'tan aynı ürün için sipariş verdim.

Ürünün gelişinde problem oluşması sebebi ile CNC ile yazışmalarımız oldu, bu ayın 17 sine kadar ürün gelmediğin de kendilerine dönüş yaptığım da para iadesi konusun da yardımcı olacaklarını belirttiler. Sonuçta ürün 2 gün önce (35 gün sonra) geldi. Bu gün ise ilginç bir gelişme oldu, Evanstan geldiğini düşündüğüm paketten yine CNC den gönderilmiş aynı ürün çıktı. Şimdi evanstan da aynı ürünü bekliyorum.

CNC den gelen ikinci ürünü tekrar nasıl geri gönderebilirim. PTT kargoya üstünde ki adrese geri yollayın demek yeterli olur mu? CNC ye durumu yarın bildireceğim, önceden bu türden bir sorun yaşayan arkadaşlar var ise nasıl bir yol izlediniz yardımcı olursanız sevinirim.

Scudo

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@MuratHan

İade işlemini yapmadan önce firmayla görüşün kesinlikle.
Ya da sitelerindeki iade işlemlerini inceleyin.

Merlin mesela kendilerine haber verilmesini istemiyor. Fakat kutunun içine fatura kopyasını ve iade formunu koymak zorundasınız. O tarz bir prosedürleri olabilir.

• Beğen
Tepkiler: MuratHan

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@Gökhan Toros

İlk yazışma da kayıp ve iade için bir form göndermişlerdi. Doldurup gönderdim, aynı gün evanstan sipariş verdim bu yüzden para iadesi istemiştim. Üründen bir daha göndermeleri sürpriz oldu açıkçası. Yarın bakalım ne yol tavsiye edecekler.

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@MuratHan

CRC bu durumlarda 2 yol izliyor,

Iade yolu:

Urunu iade etmek istediginizde size 1) Urunu bize en uygun fiyatli sekilde kargoyu odeyerek gonderin, bize ulastiginda biz kargo bedelini size iade edelim diyorlar. 2) Biz bir kargo firmasiyla gorusup urunu sizden aldiralim diyorlar (ancak bunu Turkiye'de basarmalari zor cunku hem kargo firmalariyla anlasmak zor hem de ucretler yuksek)

Indirim yolu:

Elinize ulasan urun uzerinden belli bir indirim yapiyorlar ve kabul ederseniz o urunu daha indirimli bir fiyata elinizde tutuyorsunuz (hatta bazen ucret istemiyorlar).

Bence urun bedeli yuksek degilse 2. yolu izlemek mantikli olabilir. Ayrica urune indirim de uygulanacagi icin gercekten uygun bir fiyata gelebilir ve urunu Turkiye'de elden cikartabilirsiniz kar ederek. Tabi urunun ne oldugu da onemli, buraya urunu yazarsaniz belki bir alicisi cikar siz de iade vs. ugrasmaktan kurtulursunuz.

:in:

• Beğen

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@M.A.Güneş

Ürün, Ultegra 6700 ön attırıcı. Kargo dahil 115 TL ödemiştim. 2. yolu anlayamadım. Ürün ücreti ödendi ve şu an elimde 2 adet var.

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@MuratHan

Simdi sizin elinize bir tane de diger firmadan gelecek ve 3 olacak. Siz dolayisiyla ikisini de iade etmek istiyorsunuz CRC'ye. Bu durumda muhtemelen size ilk odediginiz bedel uzerine baska bir ucret odemeyin ikisi de sizde kalsin diyecekler. Yani 1 fiyatina 2 tane almis olacaksiniz.

Tabi yine her kosulda iade hakkiniz var. Ben kabul etmem derseniz kargo ucreti de eninde sonunda onlardan olacak sekilde iade alirlar ve paranizi kargo dahil iade ederler.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@M.A.Güneş

Hayır, sadece birini iade edeceğim. Evanstan geleni artık sitede satışa koyarım diyorum. Her ikisinin de sonuçta ücretini ödemiş oldum. CNC den gelen 1 adet fazla ürünü geri yollamak amacım. Bu arada para iadesi gerçekleştirilmedi.

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@MuratHan

1 tanesini iade edeceksiniz ve ilk siparisiniz icin de para iadesinden vazgececeksiniz o zaman dogru mu anladim?

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@M.A.Güneş

Evet. Keza para iadesi yapmaları için ayın 17 sin de benden ürünün gelmediğine dair bilgi istemişlerdi 16 sında ürün geldi ben de bilgilendirme gereği duymadım. Bu gün ikinci ürün gelince iş karıştı açıkçası.

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@MuratHan

Tamam, siz bu durumda ben iade istiyorum 2. urun icin elime fazladan geldi diye mail atin. Muhtemelen urun sizde kalsin geri yollamaniza gerek yok diyeceklerdir. Ben de Schwalbe lastik almistim 42 dolar gibi bir fiyati vardi, 1 tanesi fazladan geldi ben de iade edeyim dedim gerek yok sizde kalsin dediler.

• Beğen

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@M.A.Güneş

Kargo takip numarası vermiş olsalar bu gibi sorunlar yaşanmayacak, en azından ürün kayıp mı değil mi bilinir, beklenir. Merlin daha ucuz kargo bedeli ile takip numarası verebiliyor bunlar neden yapmıyor anlaşılır değil. Üstelik her ikisi de ingiliz firması.

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@MuratHan

Aslinda haklisiniz ama her firmanin anlasmalari baska. Mesela CRC express ve takipli gonderiler icin ParcelForce ya da DHL kullaniyor, Merlin TNT kullaniyor. TNT bedava ama secenek olsa kesinlikle parasini oder ParcelForce secerim, TNT kadar yavas ve sorunlu bir kargo firmasi gormedim.

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
TNT ile gelen kargolar ozellikle bu ara 20-40 gun arasi ulasiyor, benim DHL kargom 5 gunde geldi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@can akıncılar

Türkçe yazın da mesela İSTANBUL değil de Istanbul, Kağıthane değil de Kagithane şeklinde yazın. Yoksa sorun çıkabiliyor.

Ömer Fatin

Forum Bağımlısı
Tepki
44
İsim
Ömer Fatin
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sonunda bir hareket gördüm. Kargom bugün UKİM'e teslim edilmiş. Artık 8-10 güne gelir herhalde :)

https://i.hizliresim.com/VgLgLq.png

• Beğen
Tepkiler: YüzSürKoş

olgun şenel

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bisiklet
Specialized
@Ömer Fatin

Bana umut ışığı oldunuz resmen :D Gönderi tarihleri ve hareketleri tam tamına aynı fakat benim İzmit sizin Bolu olmasına rağmen size daha erken geliyor. Çok ilginç. İnşallah yarın bizde de bir hareketlenme olur...

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
593
Bisiklet
Scott
ben EBAY üzerinden yaptığım alışverişin LJ665605245US nolu kargosu 10 Ekim'de ABD'den yola çıkmış gözüküyor.
ama hala Türkiye'ye girmemiş gözüküyor.
bu aralar var birşeyler

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@osmankitay

Hüloooooooooo
Benimki de sevkedilmiş gümrüğe. Güzel haberler bunlar, mutlu oldum :D

• Beğen
Tepkiler: Osman Kıtay

Ali.K

Forum Bağımlısı
Tepki
488
"Received in country of destination" Bir aydır bu yazıyı bekliyodum neredeyse. Umarım yakın zamanda "Shipment on delivery route" bu yazıyı da görürüz:)

• Beğen
Tepkiler: Osman Kıtay