Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

PTT ve Yurtdışı Alışveriş Sorunları

Konu, 'Alışverişle İlgili Genel Konular' kısmında olgun şenel tarafından paylaşıldı.

1. olgun şenel

olgun şenel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
  2. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Ayın 2'inde Hollanda'dan sevkedilen kargom da benim Türkiye'ye giriş yapamadı henüz.
    Bu aralar sanırım gümrükler çok yoğun. Yılbaşı indirimleri nedeniyle çok fazla alışveriş yapıldığı söyleniyor son bir ayda. Muhtemelen posta da Türkiye'ye giriş yaptı ama lütfedip sisteme işleyemediler.

Sizin 1 ay biraz daha uzun süre olmuş. Bence mail atın, 1 aydır hareket yok, ne oluyor diye sorun. Yardımcı olacaklardır.

ekleme;
    1 ay olmamış daha ya. Benimkinden 5 gün fazla olmuş. Ben yatayım en iyisi, uykum gelmiş :D

Osman Kıtay ve Deniz bunu beğendi.
  3. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Durumun tatlıya bağlanması çok hoş olmuş. Benim de KCNC furç kapağı ile aynen sıkıntım olmuştu. Alaşım çok yumuşak malesef.
    Günümüzde esnaflıkla alakasız davranışlar sergileyen firmalar verken (Erdoğanlar vb.), taa yurtdışından adamlar bu işin nasıl yapılması gerektiğinin dersini vermişler.

Erdoğanlar'a da arada laf soktuk ama konuyu saptırmayayım. Dayanamadım abi...

earendil05 bunu beğendi.
  4. olgun şenel

olgun şenel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Umarım dediğiniz gibi olur fakat ben umudu kesmeye başladım. Euro da 3 lirayı buldu. Evanscycles'dan sonra bu 2. oluyor. Her şeyi geçtim bzaman kaybı...

5. İ.Deniz

İ.Deniz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Benim Merlincycles dan verdiğim sipariş 6 günde elime geçti. Yoğunluk bizi vurmadı bu sefer sanırım şanslıyım :) iyi akşamlar dilerim

6. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Royal Mail ile mi yollandı yoksa TNT ile mi?

7. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Kargolarda bu aralar gecikme var, benimde Çinden gelen 4-5 kargom var, geçen ayın 21 inde sevk edildiler halen Türkiyeye giriş yapmamışlar. Normalde sevkden sonra 10 günde elime geçiyordu.

8. İ.Deniz

İ.Deniz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Royal mail ile yollandi. Ürün kargo dahil 82 euro . Deore hd fren seti idi.

9. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Şu an herkesin yaşadığı sorun bu. Gidip bassak mı havaalanını, ne yapsak...
    Ben umudu kestim grupsetten. Gelse de hevesim kaçtı. Satılığa çıkartacağım sanırım...
    Var mı 2015 Campagnolo Chorus grupset isteyen? Sıfır.

Merlin RM ile posta olarak gönderiyor. Postanın mevzuatı kargodan daha farklı. Herhangi bir kontrole girmeden direkt dağıtım merkezine iletiliyor. (eğer şüpheli bir durum yoksa)
    O nedenle işlemler çok daha hızlı oluyor.

Kargoları ise merlin TNT post ile gönderiyor. Önce Hollanda'ya gidip, oradan dağılıyor kargolar. Zaten bu işlem bile 4-5 gün alıyor. Daha sonra Hollanda'dan sevk edilip, Türkiye'ye giriş yapıyor. Önce PİM, sonra UKİM'e gümrüğe gidiyor. Kontrol ediliyor, gerekliyse vergi işlemleri yapılıyor. Daha sonra dağıtım merkezine iletilip, oradan dağıtıma çıkıyor. Bu işlem de 7-10 gün sürüyor.
    Fakat asıl sıkıntı, az önce yazdığım gibi Türkiye'ye girişlerde. Bir süredir Türkiye'ye kargo girişinde sıkıntı var. Sevkedilen ürünler giremiyor bir türlü...

Murat B. bunu beğendi.
  10. İ.Deniz

İ.Deniz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Gerçekten bunu öğrendiğim iyi oldu. Önce Hollanda'ya gittiğini bilmiyordum. Ayrıca royal mailde kontrele giriyor zannediyordum. Teşekkür ederim bilgiler için. Bir sonraki alışverişte fiyatı ve urun boyutunu yüksek tutmadan Royal mail ile almaya çalışacağım.

11. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Son zamanlarda sorun yaşayan kullanıcılar olduğunu gördüğüm için konuyu buraya taşıdım. Güncel sorununu burada konuşmaya devam edebiliriz.

12. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    ayın 1inde USA'dan bikewagondan siparişim oldu usps diyorki mail attım çoktan TR'ye giriş yapmış olması lazım PTT diyorki sistemde yok öyle bi kargo :) bekleyelim bakalım daha ne kadar bekleyeceğiz :)

13. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Bu aylarda bu tip gecikmelerin normal olduğunu düşünüyorum. En son bu aylarda geçen sene siparişim olmuştu tam 1,5 ayda elime ulaştı ürünler. Site ile yazıştığımda hep bekleyin dediler ben de bekledim. :)

Yılbaşı yaklaşınca hediyelik vs alışveriş patlamalarından kaynaklanan yoğunluk sebebiyle olduğunu söylemişlerdi. Bence içiniz rahat olsun.

14. fatihtemizer

fatihtemizer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Benimde bazı siparişlerim geldi fakat işin ilginci 21 kasımda gönderilen diğer arkadaşlar gibi o gun cıkan gönderiler hala yok..aklıma farklı komple teorileri gelmiyor değil..:))crc den sipariş verdiğim tranier bile hala 10 gündür yok..demekki cok yogunluk var arkadaşlar.bugun sagolsun ptt den arkadaşa barkodları verdim bir araştıracak:)

15. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Şikayet yazabileceğimiz bir mail adresi varsa hepimiz oraya yazalım. Benimde bir paketim var. 1 ay oldu ses seda yok.

YüzSürKoş bunu beğendi.
  16. 9magiko

9magiko Forum Bağımlısı

Adı:
    Murat Ali Güneş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Gokhan bey ben de Centaur carbon grupset aldim halen bekliyorum gelecek diye. Sizin kargo durumu nedir, ne zaman yollandi su an nerede? Bu arada aldiginiz Chorus yeni tasarimlardan mi? :)

Bu aralar Turkiye'ye urunlerin gec girmesi ya da girse bile sirada beklemesinin sebebi donemsel yogunlukla beraber sanirim gecen hafta Ingiltere ve Kuzey Avrupa'da hava kosullari sebebiyle yasanan aksakliklar. Benim CRC'den edindigim bilgi kargolarin 3-4 gun boyunca gonderilemedigi (Royal Mail ve ParcelForce ile) dolayisiyla kosullar duzelince 1 haftalik siparisler birikip toptan gonderildi, gumrukte de yigilma olmustur bir de yilbasi.

Bu donemde ilk defa DHL ise yaradi - bu hava kosullari gibi bahanelere ragmen diger kargom 5. gun geldi Irlanda'dan Turkiye'ye gumruk islemleri dahil yarin teslim alacagim.

17. Onur Kuzik

Onur Kuzik Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bu arada artik PTT nin yenilenen kargo takip sisteminde, eskiden de varolan ama kullanilmayan ucret kisimlari kullanilmaya baslanmis. Ne kadar vergi ciktigini hatta belki cikip cikmadigini gorebilecegiz. Ayrica adres ve paket kg vs.. bilgileri de yazilmis. Ben bugun cok eskiden gelmis olan bir paketime bakarken farkettim.

18. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Doğrudan çağrı merkezi üzerinden şikayet oluşturabiliyoruz.
    Bi önceki kargom da gecikmişti, dağıtım merkezinde görüştüğüm kişi oraya şikayet oluşturmam gerektiğini söyledi. Bu kadar gecikmemesi lazım, sorun olabilir. En iyi oradan cevap gelir, biz bile UKİM'e ulaşamıyoruz dedi.

Neyse, aradım, dedim böyle böyle çağrı merkezi kaybolmuş olabileceğini söyledi, ilgilenir misiniz diye şikayet kaydı oluşturdum.
    Kayıt geldi, "MÜŞTERİMİZ RU302035249GB NOLU KARGOSU 09.11.2014 TARİHİNDE UPİMDEN İŞLEM YAPILMIŞTIR. MÜŞTERİMİZ KARGSOSUNUN NEREDE OLDUĞUNU ÖĞRENMEK İSTEMEKTEDİR.KARGOSUNUN EN KISA ZAMANDA KENDİSİNE TESLİM EDİLMESİNİ TALEP ETMEKTEDİR." yazmış telefondaki bayan.

Neyse, aradan bir kaç gün daha geçti, kargom elime ulaştı.
    Bu sefer mail geldi, şikayetiniz çözümlenmiştir diye.
    Arkasından aradılar bir de, memnun kaldınız mı işlemlerden diye. Anket yaptılar...

Evet. Yeni Revolution 11+ serisinden. 4 kollu aynakol, yeni kollar ve aktarıcılar olan.

27 Kasım'da aldım. Ertesi sabah kargoya verdiler. Hollandaya gitti, işlendi falan, 2'sinde Türkiye'ye yollandı oradan. Hava durumu sorunu falan yoktu o zamanlar bildiğim kadarıyla. Öyle kargo uçağı düştü haberi de okumadım :D
    O günden beri hareketsiz kargom...

Mehmet Tuğrul CANBAŞ bunu beğendi.
  19. 9magiko

9magiko Forum Bağımlısı

Adı:
    Murat Ali Güneş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Gelir kisa surede umarim. Gule gule kullanin. Ama cok gecikme olmus durum aynen devam ediyorsa benim TNT kargomun gelmesi 2015'i bulur.

Yeni seri ile ilgili cok iyi yorumlar var, bir de 4 kol yerine eski tip aynakol secenegi sunsalar aradaki farki gormezden gelip Chorus almayi dusunuyordum ama Ultegra da oldugu gibi 4 kol tasarim gozume cok garip geliyor. Genelde cok begenilmis demek ki zevk meselesi biraz da.

20. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Esnemezlik ve vites geçişleri konusunda çok daha başarılı diyorlar. Ek olarak, kol değiştirmeden istediğiniz oranlarda kullanma şansınız da var. Bütün yapraklara uyumlu (4 kollu Shimano serisindeki gibi).
    Fakat yine de, eski sistem aynakol ile bire bir uyumlu sistem. Bütün sistemi 11+ kullanıp, aynakolu eski 5 kollu sistem kullanabiliyorsunuz. Sadece al sat yapıp, biraz zarar etmeniz gerekiyor.

9magiko bunu beğendi.