Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

PTT kargonun yeni uygulaması

Konu, 'Alışverişle İlgili Genel Konular' kısmında thomisus lx tarafından paylaşıldı.

1. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    merhaba,
    dün, bizzat PTT yetkilisine sorarak öğrendiğim yeni uygulamaya göre,
    bir PTT gönderisi diyelim 50x50x50 cm lik küp bir koli. desi hesabına göre 20 lira, ağırlığına göre 7 lira tutuyorsa, PTT 20 lira ücret alıyor artık bizden.

PTT nin yararına hangisi uyarsa dedi bana PTT yetkilisi. önce tartıp sonra metre ile ölçüyorlar. sonra da fiyat çıkıyor.
    dün aileme 9kg luk eski PTT ağırlık usulüne göre yaklaşık 10 liraya göndereceğim bir koliyi, yeni sisteme göre 20 liraya gönderdim.

koli ve büyük gönderilerde PTT nin bir esprisi kalmamış anlayacağınız. 1 kg nun altındaki ve PTT naylon torbalarına sığan gönderiler ise azıcık zamlanmış. ama yine makul fiyatlı.

bilginize,

mehmet levent

2. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Desenize PTT Kargoda standart kargoculuk furyasına uymuş (İşime ne gelirse furyası (!) )

3. Abdülhamit TOPÇU

Abdülhamit TOPÇU Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bu bir süredir böyle ne yazıkki. Diğer kargolarda aynı şekilde çalışıyorlar. Olan yine tüketiciye oluyor.

Mustafa Ekentok bunu beğendi.
  4. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    kesinlikle tüketici karşıtı bir uygulama.

5. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Evet tüketici karşıtı bir uygulama. Bu yeni uygulama 1 aydan fazladır yürürlükte. ağırlığa degil hacme göre ücret alıyorlar maalesef ! Espirisi yok yani ! Artık kolileri bile normal kargo ile göndermeliyiz. Arada fark kalmadı PTT ile.

6. aslan asker

aslan asker Aktif Üye

Seviye:
    bu uygulama epeydir var benim bildiğim üç dört ay oldu birde kolileri başka adreslere verebiliyorlar veya evde bulamadık deyip ihbarname bıraktık diyerek geri gönderebiliyorlar bu bilhassa yurtdışı alışverişlerde oluyor benim başıma üç kere geldi ptt nin bir esprisi kalmadı aynı paraya hatta belki daha ucuza diğer kargolarla gönderebilirsiniz.

İbrahim Aslanhan bunu beğendi.
  7. Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Ömer Faruk MUMCUOĞLU Onursal Üye

Adı:
    Ömer Faruk Mumcuoğlu
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    yanlış anlamayın ama esasında tüketici karşıtı değil. Taşımacılık kuralları gereği; kapladığı alan brüt kilosundan fazla ise kapladığı alan ücretlendirmede esas alınır ( hacim kgs için hesaplama= en x boy x yükseklik / 6000 dir. örnek 60cms x40cms x40cms /6000 = 16kgs hacim kilosuna eşittir.) Nedeni kısaca taşıma esnasında uçak,kamyon,gemi de kargonun max brüt kilo ve max hacim limiti vardır bu limitler içerisinde gönderiyi en doğru şekilde taşımayı hedefler, şu şekilde düşünmek lazım sizin deyiminizle Ptt kamyonu ile İstanbul'dan Ankara'ya hafif ama hacmi yüksek bir kargo taşıdığınızda 100kgs bir kargo ile hacimsel olarak kamyonu doldurabilir ve 100kgs üzerinden ödeme yaparsanız 200tl gibi taşıma ücreti ödediniz halbuki kamyonun gidiş maliyeti 300tl siz kar ettiniz Ptt zarar etti, Ptt bunu 1 yapar 2 yapar 3 de iflas eder bunun önüne geçmek için yapılmış bir kuraldır.

Belki PTT ye daha önce iç hatta bu kadar kargo taşımadığı için/postalar ile taşıyarak bunu göz önünde bulundurmamış olabilir. İş hacmi arttığı için bu kurala ister istemez uymak durumunda kaldı.

fazla para ödememek için kolileri minimum boyutlarda yapmakta fazda var.

ugur T bunu beğendi.
  8. ünal ünlü

ünal ünlü Üye

Seviye:
    Buda demek oluyorki arkadaşlar, kolileri kendimiz yapcağız. Hacmi daraltacağız basit:)

9. erendiz çetiner

erendiz çetiner Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Normal kargo şirketlerine devam...:)

10. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    başından bu işi böyle yapsaydı belki daha anlaşılabilir olurdu ancak epey bir zaman sonra böyle bir uygulamaya geçmek müşteri alışkanlıkları açısından hoş değil. bir kilo demir ile bir kilo pamuk aynı paraya giderken yeni uygulama ile pamuk daha pahalıya gidiyor. (pambığın sıkıştırılamadığını var sayarsak)

sürat ve aras kargo daha makul görünüyor artık.

Ömer Faruk MUMCUOĞLU bunu beğendi.
  11. Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Ömer Faruk MUMCUOĞLU Onursal Üye

Adı:
    Ömer Faruk Mumcuoğlu
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kesinlikle haklısınız

12. Özgür Kaan SİREL

Özgür Kaan SİREL Aktif Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Artı olarak özel kargo şirketleriyle bir muhabbetiniz tanıdığınız varsa şubeden teslim yazan koskoca koliyi evinize kadar getirebiliyorlar. Misal Edirne'den ailemin gönderdiği kargo (ailem benim derste olacağımı düşünerek) şubeden teslim göndermişler hatta kolide de büyük harflerle şubeden alınacak yazıyordu. Bana torpil yapıp adresime kadar getirdiler. Gün içinde 2 tane daha kargom gelecek Aras Kargodan tekrardan benden tam puan aldı. ;) Ptt Kargo ya gelecek olursak Yalova'ya yarım saat uzakta olan Gemlikten 2 gün oldu kargom gelmedi. Edirne'den dün saat 6 da verilen ürün bugün 10da elimdeydi. :)

13. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Acizane tavsiyem sürekli aynı şubeden gönderilerinizi yaparsanız bir süre sonra görevli ile ahbap oluyorsunuz :) şöyle örnek vereyim geçen sene deniz gökhan tezcana 27 liraya jant seti yollamıştım (en boy yukseklik hesabı ile sağlam olsun diye kutuyuda büyük tutmuştum :) ) bu sene aynı görevliden xt jant setini 13 liraya yolladım ki ölçüleri azaltarak girdiği için fiyat bu kadar indi yoksa kutu aynı kutu .Kimse barkot çıktıktan sonra bu daha uzun diye hesaba girmiyor tamamen şubedeki görevlinin insiyatifinde.Onar santim azaltmasında bile 5-10 lira fiyat farkı azalıyor bilgilerinize.

Bir diğer ucuz yöntem de özel firmalar ile anlaşmalı şirketlerin üzerinden gönderi yapmanız ama bu durumdada yine ya sizin gönderdiğiniz şubede yada alıcının olduğu bölgede bir şubede tanıdık lazım.Bu tanıdıklar size anlaşmalı şirketin adını veriyor :) siz bu şirket üzerinden gönderinizi yapıyorsunuz.Karşıdaki alıcıda takip ederek şubeden teslim alıyor:) bu şekildede r500 jant setini Konyaya 13 liraya göndermişliğim var :)

Not :Bu yöntemler kötü örneklerdir bilgilerinize ama ucuz yollamanında başka dalaveresiz yolunu bulamadım henüz :)

14. Emre Alp Özkurt

Emre Alp Özkurt Forum Demirbaşı

Seviye:
    bu kötü oldu artık kargo problemimizde var.

15. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Kötü bir uygulama olmuş.Tek dostumuz da gitmiş kargo konusun da :)

16. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:

Barkod çıktıktan sonra şüpheli bir hesaplama varsa buna taş koyan biziz sevkiyattakiler..ama es geçiyoruz:D:in:

17. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Seni unutmuştum Barış en sağlam yöntemleri sen verebilirsin.Bu konuda tek yetkili sensin :)

Barış TURAN bunu beğendi.
  18. İslam Gölge

İslam Gölge Bisikletkolik

Adı:
    İslam GÖLGE
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    1 gün öncesi Ankara'ya gönderdiğim mavic jant için 9 tl ücret alan Aras kargo; sağolsun ertesi gün Şırnak'a gönderdiğim giyim malzemesi için 25 tl ücret talep etti.Sordum niye böyle diye? Cevap olarak Şırnak çok uzak ondan dedi.Aslında kutunun sadece ölçülerini aldı,ağırlığını hiç ölçmedi bile.

19. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    ...dediğin gibi kargoyu alan çalışan (kabulcü) ile ahbap olmak değil de işte iyi ilişki kurmak iletişime geçmek ve sevkiyattaki çalışanların işe uyanmaması için dua etmek:D yapılması gerekenler bunlarla sınırlı!

Ferhat Köse bunu beğendi.
  20. Adem Gül

Adem Gül Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kargoyuda vakıflardan derneklerden isteyemeyiz ya Halka Özel Kargo açın diye.. Yazık.