Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

PTT İnternet Alışveris yeni yönetmelik‏

Konu, 'İç Anadolu Bölgesi' kısmında Cüneyt HOCAOĞLU tarafından paylaşıldı.

1. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Birçok kişi gibi bende, yurt dışından özellikle ebay'dan hobilerimle ilgili malzemeler alıyorum, fakat yeni bir yönetmelik var bu yönetmeliğide gözardı etmemek lazım olda şöyle diyor; Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, internet yoluyla yurt dışından yoğun bir şekilde gıda takviyeleri, sporcu gıdaları ve kozmetik ürünlerinin getirilerek 150 Avro vergi muafiyetinin suistimal edildiğini belirlediklerini bildirdi. Bakan Yazıcı, bunun üzerine yaptıkları düzenlemeyle kargo ve posta yoluyla yurt dışından getirilen eşyalarda vergi muafiyeti hükümlerinden artık sadece gerçek kişilerin yararlanacağını söyledi.
    Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, açıklamada, elektronik ticaretin gittikçe artan şekilde kullanılmasının, gümrük mevzuatında yer alan posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyaya yönelik muafiyetlerin de çok yoğun şekilde tercih edilmesi sonucunu getirdiğini, buna bağlı olarak da söz konusu muafiyetlerin suistimalinden kaynaklı şikayetlerin arttığını söyledi.
    İnternet üzerinden insan ve çevre sağlığına uygun olmayan ürünlerin satışa sunulduğu, yapılan satışların ticari nitelik arz ettiği ve devletin bundan vergi kaybına uğradığına ilişkin şikayetlerin gelmesi üzerine, Gümrük Müsteşarlığına talimat vererek bir çalışma yapılmasını istediğini anlatan Bakan Yazıcı, Gümrük Müsteşarlığının da sektörel bir inceleme başlattığını belirtti.
    Bu inceleme sonucunda, gıda takviyeleri, sporcu gıdaları ve kozmetik ürünlerinin posta ve hızlı kargo yoluyla yoğun şekilde getirilerek 150 Avro vergi muafiyetinin suistimal edildiği, ayrıca sağlığa aykırı ürünlerin bu yolla ülkeye girdiğinin tespit edildiğini ifade eden Yazıcı, bunun sonucunda e-ticaretin elektronik altyapısının ve ilgili mevzuatının hazırlanması yönünde çalışmalarının yapıldığını kaydetti.
    Bu kapsamda öncelikle, e-ticaretin kontrol altına alınması, takip edilebilir ve izlenebilir olması için teknik altyapı hazırlandığını anlatan Yazıcı, şöyle konuştu:
    ”E-ticarete konu eşyanın gümrük işlemlerinin elektronik ortamda yapılabilmesi, eşya ve sahiplerinin izlenebilmesi, muafiyet amacı dışında ticari amaçla yapılan ithalatların takip edilebilir olması açısından oluşturulan Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) programı hazırlanarak 7 Mart 2011 tarihinden itibaren fiilen kullanılmaya başlanmıştır. Bu program ile suistimali önleyecek ve gerekli denetim ve risk analizlerinin yapılmasına imkan verecek yeni bir uygulamaya geçilmiş oldu. Bu uygulama ile ön beyan ve risk analizi kapsamında yapılacak gümrük kontrolleri daha etkin olacak, gelen ve giden gönderinin miktarı, mali boyutu ve türleri konusunda istatistik üretilebilecek. Diğer taraftan, konunun hukuki altyapısının hazırlanması çalışmaları da tamamlandı.”
    Buna göre, kargo ve posta yoluyla yurt dışından getirilen eşyalarda vergi muafiyeti hükümlerinden artık sadece gerçek kişilerin yararlanacağını anlatan Yazıcı, böylece, 150 avro muafiyetinin ticari amaçla kullanılmasının önlenmesine yönelik bir tedbir aldıklarını kaydetti. Bakan Yazıcı, söz konusu muafiyetten, sürekli aynı kişinin yararlandığının tespit edilmesi halinde, muafiyetin kullanımına da sınırlama getirildiğini bildirdi.
    MUAFİYETİN KULLANIMINA YÖNELİK TEDBİRLER
    Muafiyetin suistimalinin önlenmesi amacıyla bazı tedbirler alındığını, bu tedbirleri bir genelge ile duyurduklarını belirten Bakan Yazıcı, şöyle devam etti:
    ”Kozmetik ürünleri ile tedavi amaçlı olmayan gıda takviyeleri ve sporcu gıdalarının muafen posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi tamamen yasaklanmıştır. Bunun dışındaki eşya için muafiyet hakkının kullanımına, 2 ayda en fazla 1, yılda en fazla 5 şeklinde bir sınırlama getirilmiştir.
    Ayrıca, yüksek kıymetli siparişlerin muafiyet kapsamına sokulmak amacıyla bölünerek getirilmesinin önüne geçilmesini teminen, aynı gönderici tarafından Türkiye’deki bir alıcı adına gönderilen ve aynı konşimento muhteviyatı gönderilerin bir bütün sayılması ve tamamının kıymetinin birlikte dikkate alınması uygulaması başlatılmıştır.”
    Bu arada düzenleme öncesindeki mevzuata göre kargo ve posta yoluyla yurt dışından getirilen eşyalarda vergi muafiyeti hükümlerinden gerçek kişilerin yanı sıra tüzel kişiler de yararlanıyordu. Artık bu haktan sadece gerçek kişiler yararlanabilecek. Ayrıca 150 avronun altında olan kozmetik ürünleri ile tedavi amaçlı olmayan gıda takviyeleri ve sporcu gıdaları gümrük vergisinden muaf tutuluyordu, yeni düzenlemede bu ürünlere 150 avronun altında olsa bile vergi uygulanacak. Önceki düzenlemede muafiyet hakkının kullanımında süre sınırlaması yokken yeni düzenlemede 2 ay içinde en fazla 1, yılda en fazla 5 şeklinde bu haktan yararlanabilinecek.
    AA

Artık yurtdışından birşeyler isterken buna göre istemek lazım.

2. ali bayrak

ali bayrak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    bu durumu kim şikayet eder anlamış değilim
    ama durum tüzel kişiler için geçerli bize etkisi yok.

3. serhat toy

serhat toy Forum Demirbaşı

Seviye:
    Birde sporcu gıda takviyeleri ve kozmetik demiş,

Yani elektronik,mekanik ve taşıma aparatlarını rahatça getirebiliriz...?

4. Eren Yoloğlu

Eren Yoloğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    yerli malı yurdum malı olayı güzel,ama ülkede uygulanan vergi tarifeleri pek insaflı değil dolayısıyla da her şey piyasa ederinin çok üstünde.geçenlerde telefonumun ekranı kırıldı,buradaki telefoncular 40 50 liraya yaparken ebaydan plastik levyeleriyle tornavidasayla birlikle ekranı 6 dolara aldım,1 dolar da kargo parası verdim.burda telefoncuların da insafsızlığı var.önce bu ve benzeri durumlara çözüm getirsinler.durum buyken neden paramı sokağa atayım ki?20 lira için sabahtan akşama kadar ayakta çalışan insanlar var.vergi alamadıkları için yapıyorlar,iyi de devlet vatandaşını korumak kollamak için yok mu?bu işin ticaretini yapanlara bi dur desinler önce,ayrıca türkiyede bir bisiklet mağazasından alışveriş yapmıştım,kargom 9 günde geldi,ingiltereden malzeme alıyorum 5 günde geliyor,üstüne firma takip numarasını da veriyor.14 günde gelmezse ben istemeden parasını da yolluyorlar.her şeyi yasaklıyorlar,bırakın insanlar nerden ne istiyolarsa alsınlar.

5. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    İnşallah dediğiniz gibi sadece tüzel kişiler içindir bu kısıtlama, çünkü yazıyı okuyunca emin olamıyorum. Bir noktada ilginç ilginç sözde sağlık ürünlerinin getirilme yasağı konusunda haklı olabilirler ama bizim gibi insanları ayda 2, yılda 5 kotasıyla mağdur etmeleri gerçekten çok kötü olur. Burada satılan sayısız ürünün çok ucuza alabilme şansımızı ve burada bulamadığımız için tercih ettiğimiz yurtdışı alışverişini yok etmezler umarım.

6. randie

randie Aktif Üye

Seviye:
    Ebay'den alisverislerde senin benim gibi insanlar icin sorun yok. Toplu alim yapan sirketlere sinirlama getirilmis.

Turkiye'de bisiklet sporu luks olarak goruldugu icin fiyatlar cok yuksek. Yari fiyatini yurtdisindan alabiliyoruz. ebay'den baska evanscycles.com, chainreactioncycles.com Turkiye'den siparislerde basarili. Bu degisiklik bu durumu etkilemiyor. Aynen devam!

7. ali bayrak

ali bayrak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    kardeşim çoğu zaten hediye(gift) etiketi altında geliyor.sorun olacağını sanmıyorum.seçim zamanı yapmazlar bence

8. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    bende chainreactionscycles dan elixir 5 fren seti almak istiyorumdum lakin fiyat 157€ kargo dahil çıktı bir tanede ebayden var hongkongtan çıkma elixir set oda 147€ ya geliyordu bi türlü güvenipte alamadık..:S crcdekinin takılmayacağını bilsem gümrükten alacağım birde takılsa vergisine razıyım ama başka nelere para ödüyeceğim birde konyadayız nasıl alacaz ürünümüzü bir türlü bilgiye ulaşamadım..:S