PTT ile gönderim yapan yurtdışı alışveriş siteleri

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Halil EROĞLU

Videoda söylediğine göre, alet yüksek dirençli plastikten yapılmış ve çoğu solvent'e karşı dirençliymiş. Bu alete ısınmamın sebeplerinden birisi de kendi sıvısının kullanımını dayatmıyor olması.

Mazot kullanımı doğru olmaz. Çünkü yağlı bir yapısı var ve suyu tutunca suda çözülmeyeceği için akıp gitmez. Saf alkol yada benzin olabilir. Bildiğim kadarıyla benzinin yağlı bir yapısı yok ve suda çözülüyor.

Kısacası yağı sökebilecek, suda çözülebilen bir sıvı olması lazım.

• Beğen
Tepkiler: Halil EROĞLU
Scudo

Gazel Girgin

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Whistle
chainreactioncycles dan aldığım ürün ptt ile geldi maalesef 41 tl ödedim kargo takipte gümrüğe takılmış gözükmüyordu yalnız şöyle birşey var kutu QR girişlerinden delinmiş QR da sibop girişine sokularak gönderilmiş sibop girişi zedelenmiş kutu sıradan bir kutu içinde hiçbir koruma konmadan gönderilmiş 225 tl lik bir ürünün bu kadar basit bir kutuda gelmesi gerçekten çok ilginç bir daha bu siteden alışveriş yapacağımı sanmıyorum

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Gazel Girgin

Dırımı göz önünde canlandıramadım. Sipop derken neyin sibobu?

Kargo sırasında yapılan bir yanlışlık olabilir. Ama daha çok paketleme hatasına benziyor.

Gazel Girgin

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Whistle
(link)

bu şekilde geldi en azından QR ı birşeye sarıp janta sabitleyebilirlerdi ben çinden 5 liralık bir ürün dahi alsam özene bezene gönderiyorlar

BF Okuru

Üye
Tepki
2
bu fotoğrafı aynen chainreaction a da yollayın. hediye çeki filan verirler zarar için büyük ihtimalle.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Takıldık sanırım. :)

Sıvıların özellikle yönetmeliğe uygun olup olmadığını kontrol ettim. Ona göre seçtim. Hiçbiri havayı inceltici nitelikte değil, yanıcı değil ve sude çözülüyor. Ayrıca doğaya zarar vermeden çözülebiliyor. Ama tabii gümrükteki memurlar ne diyecek bilmiyorum.

Bunun haricinde bir paket geçti, 75 euronun altındaydı. Garmin ec beşyüzon da yarın geliyor, bakalım o geçecek mi. Endişeli bekleyiş sürüyor. :confused:

Kutu içeriği şöyleydi:
1 x Weldtite Chain Degreaser Machine - Inc. 75ml Bottle Citrus Degreaser
2 x Weldtite Citrus Degreaser - 1 Litre
1 x Shimano Dry Lube - 100ml
1 x Shimano Anti Seize Paste - 455g
1 x Muc-Off Nano Tech Bike Cleaner - 1 Litre

http://i1239.photobucket.com/albums/ff506/w116/Temp/Capture323_zps42478bc7.jpg

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bence problem yok kargoda. Sorunsuz şekilde eline geçecek diye düşünüyorum. Öyle olmasaydı torbaya eklendi demezdi. Benim bir defa yasak madde siparişim vardı, torbaya eklenmeden direk yurtdışına iade edildi.

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Ben de gümrüğe takılacağını sanmıyorum.

Neticede Gümrüğe sevk edilmiş (bunun sebebi de paket içindeki sıvıların içeriğini incelemek için olsa gerek) ve ardından gümrükten çıkarak torbaya eklenmiş. Bugüne dek olan alışverişlerimde sıvı materyal bulundurmadığım için benimkiler direkt olarak 4. aşamada görülen işlem ile yurt içi kayıtlarına başladı. Benim burada anlam veremediğim asıl nokta ise, yaklaşık 1 saat aralıkla aynı işlem kaydının 2 kez yapılması.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Nette araştırdığıma göre PİM'de sakıncalı görünenler KİM'e gönderiliyor. Buradada gümrük memuru sizin yanınızda inceliyor vs. Sakıncalı Görülmeyenler Sefa beyin dediği gibi direk torbaya eklenip dağıtılacağı şubeye gidiyor.

Torbaya eklenme olayı umarım dediğiniz gibidir ancak benim anladığım KİM'e doğru yola çıkması için torbaya eklenmiş. :)

Şuan bir değişiklik yok, heyecanla beklemeye devam. :)

Düzenleme: Şimdi yeniden araştırdığıma göre, gümrükten çıktı ibaresi eğer kargo KİM'e gitmeden önce yazıyorsa paketi gidip bizim almamız gerekiyor ve yanımızda incelemeye tabii tutuluyor. Ancak KİM'e gitmeden gümrükten çıktı yazarsa dağıtıma gidiyor.

PİM: Posta işleme merkezi. Paketler uçaktan indirilip ilk olarak burada ayrıştırılıyor. Bu arada bizim kargolarımız DHL, FEDEX gibi firmaların kullandığı tarz özel uçaklarla değil THY'nin tarifeli seferleriyle geliyormuş.

KİM: Kargo işleme merkezi. PİM'de sakıncalı görünenler (yada gümrük memurunun "bu gümrüklüdür" diye düşündüğü) kargoların gittiği yer. Buraya siz gidiyorsunuz ve memur yanınızda pakedi açıyor. Sonra olaylar gelişiyor.

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
PİM; Posta İşleme Merkezi - (link)
KİM; Kargo İşleme Merkezi - (link)
anlamlarına gelmiyor muydu? :confused:

Yurt dışından gelen ürünün sakıncalı olup olmaması halinde, neden farklı bir merkezde işlem görsün ki? :S
Tuncay Bey, yanlış anlamayın. Maksadım sizi yalanlamak ya da yazdıklarınızı çürütmek değil. Son açıklamanızın, kendi bilgilerimle çelişmesinden dolayı bir takım soru işaretleri oluştu o kadar. :)

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Sefa.

Estafirullah Sefa Bey;

Bu konu zaten halen bilinmezliğini koruyan bir konu. Ben özellikle aldığım malzemeleri söylüyorum ve takip çıktısını yayınlıyorum ki bu konu hakkında araştırma yapan arkadaşlar gerçek hayatta yaşanmış olayları görüp bulabilsinler ve kendi durumlarına uygulayabilsinler. Zaten farkederseniz şuan bizde onun sıkıntısını yaşıyoruz. :)

Böyle bir durumda fikirleri ortaya atmaktan doğal birşey yok elbette.

İnternetteki takip kodlarını yayınlayan ve ürünü gümrüğe takılan herkesin kargosu önce KİM'e gidiyor. Bununla alakalı bir kaç yorum okudum. Bunun dışında, eğer paket gümrüksüz ise direk PİM'den torbaya ekleniyor. Bu sebeple gümrük incelemesine tabii olacak paketler KİM'e gönderiliyor dedim.

Bakalım, daha ne olacak belli değil. Şu paket bir işlem görsün hayırlısıyla ona göre daha kesin yorum yapılabilir.

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Sanki MİT soruşturması da bu yüzden bu kadar gizli kapaklı kodlama tabirleri mevcut. Alt tarafı PTT'nin kendi sayfasındaki hizmetinden yararlanmaya çalışıp kargolarımız hakkında bilgi almak istiyoruz. Onda da sadece kendi anlayacakları şekilde bir kaydetme metoduna geçmişler ki sizin, benim gibi halkın bu jargona ve terimlere aşina olup, olanı biteni anlamasının mümkünatı yok.

Bu pazar günü katılacağım turda gümrükçü bir arkadaşım olacak. Eğer unutmazsam bu konuyu sorarım ona. En kötü ihtimalle linki iletir, neyin ne olduğunu kendi ağzından aktarmasını rica ederim.

• Beğen
Tepkiler: Tuncay Üner

yuzuakyener

Aktif Üye
Tepki
78
Bisiklet
Salcano
@Halil EROĞLU

Ben Erdoğanlar bisikletten bu zincir temizleme aletini aldım:

İçine WD40 sıkarak kullanarak elde ettiğim sonuç:
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/1012357_472303639526144_511928683_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/46349_472303582859483_1406816525_n.jpg

Zincir ve kaset yaklaşık 1000. kilometresinde.

• Beğen
Tepkiler: Halil EROĞLU

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Sefa.

Çok iyi olur.

Bu arada postaları takip ediyorum. Garmin 29'unda postalandı halen TR'ye giriş yapmamış görünüyor. Çok garip. İlk defa bu denli yüksek fiyatlı bir alışveriş yaptım. Bakalım neler olacak.

Düzenleme: Garmin bugün saat bir buçuk itibariyle giriş yapmış.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Çok şükür Garmin Edge 510 gümrük kontrolüne girmedi. Bayramdan önce elimde olmayabilir ama olsun artık.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa İlişe

sercan hakan

Aktif Üye
Tepki
18
senin adına çok sevindim kardeşim fiyatı sınırı geçmiş olmasına rağmen takılmaması çok iyi haber inşallah hayırlısıyla elinize de ulaşır

• Beğen

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Garmin'in sıkıntısızca geçmesine sevindim, varsın bayramdan sonraya kalsın. :) Nasılsa bir şekilde elinize geçeceğini biliyorsunuz artık, en azından o kuşkudan kurtulmuş oldunuz. :)

• Beğen

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Tesekkurler. :)

Paketi bugun ilce dagitim mudurlugunden gidip aldim. Dagitima cikmadan yarim saat once falan.

Kutunun uzerinde 225 pound yazmasina ragmen gecmis gumrukten.

http://i1239.photobucket.com/albums/ff506/w116/Temp/IMG_20130803_120105_zpsaccf4b22.jpg

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Bu olaya tanık olunca, şansımı deneyip bi Garmin de ben mi sipariş etsem diye düşünmedim değil. :D

sercan hakan

Aktif Üye
Tepki
18
Hayırlı uğurlu olsun inşallah benimki de geçer takılmadan bugün sabah yurda girmiş ama hala bir hareket yok