Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Psi hakkında

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Arseyus tarafından paylaşıldı.

1. Arseyus

Arseyus Kıdemli Üye

Seviye:
    Hayırlı Cumalar Arkadaşlar.

Geçenler'de 50 ile 85 arası psi destekleyen bisikletimin arka lastiğine 70 öne ise 65 psi değerinde hava bastık yola çıktığımda fren dengesinde bisikletin kontrolüne kadar herşey dengesizleşti eve geldiğimde havayı biraz söndürdüm ve yola çıktığımda dengesizlikler ortadan kalkmıştı.

Benim anlamadığım 85'e kadar destekleyen bir lastiğe arkaya 70 öne 65 hava basarken neden dengesizlik olur? Fren tutarken bisiklet sarsılıyor veya tam performans vermiyor yol tutuşu dengesizleşiyor ve maşa açık olmasına rağmen en hafif bir çukur beya bozuk yolda bisiklet titriyor.

Sizce bunun sebebi ne olabilir?

2. SOZUAK

SOZUAK Forum Demirbaşı

Adı:
    Barış SÖZÜAK
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bisikletin dengesizlesmesi degil de simdiye kadar lastiklerinde amortisor gorevi yaparak sarsintilari emmesine alismissiniz, bisiklet sertlesince de garipsemissiniz gibi geldi.
    Siz eger ic lastiginiz ve jant ici kusak ile lastikte hasar yoksa tekrar yuksek basincta bir sure kullanip alisin. Yapissl bir ariza yoksa ki bisikleti gormeden birsey diyemem hicbirsey olmaz. O duruma alisinca ki bisiklet daha akici ve cevap verici olur etkilere karsi, dusuk basinc kotuymus bile dersiniz.

Serkan Mıstınoğlu ve emrah9700 bunu beğendi.
  3. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    bisikletinizin marka ve modelı ney?
    lastiklerinizin marka ve modeli ney?
    frenlerinizin ve maşanızın marka ve modeli ney?

bunlara baktıktan sonra net bi cevap cıkar bence..

4. Arseyus

Arseyus Kıdemli Üye

Seviye:
    Olabilir aslında isabetli olmuş yalnız sarsıntıda bu kadar olmaz ki yani ciddi bir titreşim söz konusu.

Tabi ki ilgili link'e atayım genel özellikleri görebilirsiniz.

325 | SEDONA BİSİKLET

5. mhtozel

mhtozel Aktif Üye

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Resmen acamadim su linki demekki çözüm üretmek için boşa cirpinmayim.. bir linki acamayan adamdan büyük çözümler beklenmemeli...
    Ama bende lastiklerin şişkin olmasına alışmak gerektiği kanısındayım ;)

6. Arseyus

Arseyus Kıdemli Üye

Seviye:
    :)

MAŞA RST NEON RL

LASTİK SCHWALBE ROAD PLUS 700X38

FREN SHIMANO BL-M355 DISC

Hibrit şehir bisikleti.

Bu arada sorun seninle alakalı değil galiba bildiğim kadarı ile Mobil'den açınca problem oluyor mobil ile alakalı galiba.

7. BağdatlıRuhi

BağdatlıRuhi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @SOZUAK durumu izah etmiş. Lastiklerinizin Psi değerlerini yükseltip bir süre kullanın alışınca daha akıcı olduğunu göreceksiniz.

8. Aykuttasdelen

Aykuttasdelen Kıdemli Üye

Adı:
    Aykut TAŞDELEN
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    lastiğin maksimum sınırına kadar basıyorum hatta bazen biraz fazla bile basıyorum...

inik lastikler evet güzel oluyor yolda pürüzleri emiyor fakat performans düşürüyor gibi, hatta ben biraz yoldan gelen geri bildirimi hissedip ona göre fren sertliğini vs ayarlıyorum ... rahatsız ediyor mu ormanın taşlı çakıllı yollarında kollarım bende değildi :), veya kötü asfaltta yüksek basınç ile yüzüyor alet, girgim düştüm patladım çatladım diyorsun ...

Neyse ki sıkıntı yok ^^ alışmak lazım.

9. Arseyus

Arseyus Kıdemli Üye

Seviye:
    Akıcı olduğu kesin yol bisikletine dönüşüyor adeta. Yalnız ben alışamam gibime geliyor ciddi bir anlamda sarsıntı ve dengesizlik söz konusu.

Tamda düşündüklerimi yazmışsın. Nedenini bilmiyorum ama insan kendini güvende hissetmiyor. Alışma sürecinden bahsedilmiş fakat oluşan bu dengesizliğe nasıl alışılabilir ki? Adeta gidon kontrol'u bozuluyor bisiklet sanki sağa sola gidip geliyor hele yerden gelen o titreşim yok mu mümkün deil alışılacak bir şey değil. Ya benim bisiklette problem var yada insanlar o dehşet titreşime alışık..

10. SOZUAK

SOZUAK Forum Demirbaşı

Adı:
    Barış SÖZÜAK
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bisikletin dusuk basincta sorun cikartmamasi diger yerlerin saglam oldugunu gosterir buyuk oranda. O dengesizlik bisikleti ilk defa deneyimlerken olanla ayni. Siz ona alistiginiza gore buna da alisirsiniz. Birakin vucut uyum saglasin tabi arizali parcaniz yoksa.

BağdatlıRuhi bunu beğendi.
  11. Arseyus

Arseyus Kıdemli Üye

Seviye:
    @SOZUAK Alışmam imkansız yerden gelen titreşim bileklerimden omuzlarıma kadar dağılıyor bu defada agresifleşmeye başlıyorsun. Belkide petrolün basınç ayarlarında bir problemde olabilir. Bugün arkayı 65 önüde 60 yapıp deniyim bi bakalım sonuç nasıl olucak.

12. alipasha

alipasha Üye

Adı:
    Ali Tuzcuoğlu
    Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    Bende bu bisiklet işinde yeniyim.Benzin istasyonlarinda lastik şişirirken kac psi basmamız gerekiyor.

Benzin istasyonlarında ekranda gördüğüm kadarıyla 32-33 yazıyor bu mudur psi degeri ?

13. Arseyus

Arseyus Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisiklet lastiğinde kaç psi olduğu minumum ve maximum yazar örnek 50 - 85 mesela. Sen ise konforlu olması için 60 veya 65 basabilirsin.

32-33 gelirsek evet o ekran psidir yükselterek havayı basabilirsin. Basmadan önce petrol görevlisinden teknik bilgi almanda fayda var.

14. alipasha

alipasha Üye

Adı:
    Ali Tuzcuoğlu
    Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    @Arseyus ekrandaki degeri 60 a getirip hava basicam o zaman?

15. Arseyus

Arseyus Kıdemli Üye

Seviye:
    @alipasha Önce lastiğe bak üzerindeki psi değeri kaç ise onun biraz altında psi değeri gireceksin. Yani diyelim ki seni tekerlekte 50 - 85 psi yazıyor. Eğer böyleyse ekrana 60 gir ve hortomu tak. Başta hortum lastiğin havasını söndürecek sonra hava basıcaktır. Eğer lastik sönüp hava bazmazsa hortomu iyi takmamışsındır böyle bir durumda görevliyi çağır sana gösterir.

alipasha bunu beğendi.
  16. Javerno

Javerno Yeni Üye

Adı:
    Berkan
    Seviye:
    Bunu nasıl anlıyoruz ?

17. BağdatlıRuhi

BağdatlıRuhi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Benzinliklerde hava basmak daha rahat oluyor ama bir sakıncası var mıdır lastik havaya uçmasın

18. SOZUAK

SOZUAK Forum Demirbaşı

Adı:
    Barış SÖZÜAK
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @Javerno Eger bisiklet normalde dengesiz degil ise ve belli bir sure sorunsuz guvenilir performans sergilemis ise lastik hava basinclarini yukseltince sorun cikarabilecek yer o basincta sorun yaratacak is dis lastik olur. O da gumlemezse rahat rahat kullanilir

19. hlksnrr

hlksnrr Forum Demirbaşı

Adı:
    Haluk ŞENER
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @alipasha ekranda görülen 30-32 arası psi değeri genel binek otomobil basınç ayarıdır.Siz lastiğiniz üzerinden maksimum değeri okuyup onun ortalama 5-10 psi düşüğünü basabilirsiniz.Ama unutmamanız gereken şey benzinliklerde hava bastıktan sonra sayacı 30 psi civarına düşürün ki insanlar dalgınlıkla otomobiline 60-70 psi basmasın.

@BağdatlıRuhi Sakıncası yok lastiğin maksimum değerinin 5-10 psi altını basabilirsiniz ama işiniz bitince değeri 30 psi civarına düşürüp bırakın ki millet dalgınlıkla arabasına 60-70 psi basmasın.

Arseyus ve BağdatlıRuhi bunu beğendi.