Prophet MX1 (2007)

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Bisiklet gerçekten özenle toplanmış belli... Güle güle tepinin denir sanırım bu bisiklet ile :)

Yalnız ben sadece elcik seçimine takıldım... Ergonun GA1 yada GE1 serisi elcikler daha sportif, arazide daha kontrollü ve yakın konfor vereceğini düşünüyorum... Bide daha güzel durabileceğini... Forum da vardı bir ara...

• Beğen
Tepkiler: tito

Eaworkz

Forum Bağımlısı
Tepki
1.561
Güzel bir allmountain bisiklet Halil'in kulakları çınlasın :) İnişlerde ani sele borusu indirmeleri için size crank bro joplin yada maverick yükseklik ayarlanabilir sele borusu lazım :) Arka mil alyanlamı sökülüyor acaba?

tito

Aktif Üye
Tepki
47
Herkese güzel dilekleri için teşekkür ederim.

Bunu da fırsat bilip bir iki soruya / öneriye de yanıt vermek isterim.

Artık, dikkat ediyorum da, ben de, "bizim zamanımızda" diye başlayan tümceler kurar oldum. Ne korkunç!

Bizim 10'lu yaşlarımızı sürdüğümüz dönemde; kullanım amacını ve kadro boyunu vb. önemli şeyleri geçtim bunca bisiklet markası ve çeşitliliği yoktu.
Aslına bakarsanız son kertede bu biraz da ülkenin ekonomik şartlarıyla da ilgili bir şeydir. Ekonomik şartlar biraz olsun düzelmeye ya da bozulmaya başladı mı insanların ihtiyaç öncelikleri de bununla birlikte değişir. O dönemleri örnek göstermeden en yakınımızdaki krize bakarsak, en azından harcamalarımızı nasıl kıstığımızı ya da öncelik sıralamalarımızı nasıl değiştirdiğimizi, kendimizden ve çevremizden görebiliriz. Bisiklet konusu özelinde düşünülürse, alacağımız ya da satacağımız parçaları alırken ya da satarken ne kadar zorlandığımızı görüyoruz.

Neyse, bunu konuya şöyle bağlayacağım, o dönemde BMX bizim (kuzenin bisikletinin etrafını saran mahalle arkadaşlarımız) için tuhaf ve de çok havalı bir şeydi. E, motosiklet gibi görünen kocaman ve ağır bir şey! Boyumuzu düşünürsek, gerçekten de büyük ve ağır!
Ama işin daha da tuhafı, yanlış anımsamıyorsam 80'lerin son yılları, 90'ların başına kadar olan döneme kadar Bisan ve Belde henüz BMX bisikletler üretmemişlerdi. Ve yaygınlaşmış değildi.

Gözümüzün alışık olmadığı bir "şey"di BMX; Hüdaverdi, Pinokyo, Polo, Kaptan gibi bisikletler ve biraz da o zamanların "yarış" şimdilerin "yol" bisikletlerinden sonra.

"Quadriga" marka bir BMX 5000 liraya alınmıştı kuzenime ve etrafta başka bir BMX yoktu. İtalya'dan 2. bir tane daha getirtti aynı "oyuncakçı" ve adam 4750'ye inmedi! Adamın tavrından rahatsız olmuş olsak gerek, almadık. Eh, biz de bir 26 inçlik (olsa gerek) tekerlekleri olan bir "yarış" (ya da bazıları "kurs" diyordu) bisikletine talim ettik.

80'lerde doğup, şimdilerde 20'li yaşlarını süren arkadaşlar / bisikletseverler bu açıdan çok şanslılar çünkü hem bisikletin ve bisiklet çeşitliliğinin arttığı bir dönemi yakaladılar hem de olanaklar, daha öncesine göre daha düzgün.

Şimdi, ben bu MX1'le deli iniş yapar mıyım? Delisini bilmem ama güvenle iniş yaparım. Ama öncesinde, yani 10'lu - 20'li yaşlarımda en azından bir BMX deneyimi yaşayabilecek olsaydım herhalde deli binerdim.

Düz yolda binmekten ayrı, olabildiğince zorlayabileceğim yerlerde de kullandım aslında. Ama bu ikinci dediğim, daha nadir oluyor doğal olarak. Şehirde çalışırken ikincisine ayıracağın zamanın da önceliği değişmek zorunda kalıyor. Ben bunu ne yazık ki daha alt sıralara itmek zorunda kalıyorum. Hoş, benim için lay lay lom bir gezi için inanılmaz konforlu ve amaç dışı kullandığımı bildiğim bir bisiklet. Ama sonuçta ben böyle de keyif alıyorum sanırım.

Dediğim gibi, çok keyifli. Ağırlığını hissetmiyorum bile diyebilirim. Tırmanırken bile inanılmaz rahat ve hızlı. Düz yolda ağır ağır giderken konforlu bir gezinti sağlıyor. Tekerlekleri düze çevireceğim bu nedenle. Ama bu sonraki bir dönemin planı.

Önceden, bir ağırlık takıntım yoktu. Ancak, bu bisiklet böyleyse, hardtail bir bisiklet kim bilir nasıl gider diye düşünmeye başladığımdan, şimdi toplamaya devam ettiğim bisikletin bazı eksikletini tamamlamayı bekliyorum.

Velhasıl, bu noktada Hasan'ın sorusu biraz yanıtlanmış gibi olabilir, Ergon GX1 konusundaki. Grind elciklerle kullandığımda, kullanım şeklim düşünülürse, bileklerim daha fazla ağrıyordu. Bunlarla gayet rahat, kesintisiz sürüş yapabiliyorum.

Aynı şekilde, Doruk da yanıtını bulmuştur sanırım. DH/FR'da nasıl görünürüm ben, bilmem. Dümdüz kullanmaksa, amenna! Sadece merdivenlerden iniyorum bu civarda, bir de gördüğüm her türlü engebe ve çukura hızla atılıyorum. Yüksek yerlerden bisikleti kırarım kaygısı duymadan atlıyorum ama daha ötesi olmaz benden.
Ve "-de" eki duyarlılığından dolayı Doruk'a ayrıca bir teşekkür ederim :)

Bu noktada, "O zaman neden bir freeride?" ya da "Neden MX1 de standart olanı değil?" diye aklından geçirecek olanlar olabilir. Aptalca gelebilir ama ben Prophet'in tipini ve her bir işe gelebilirliğini beğendim. Baktım birinde gussetlar kullanılmış, dedim ki kendi kendime, "demek ki bu daha sağlam." Öyle olunca da standart olan -binemediğim ve üzerini toplayamadığım- kadroyu sattım.

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Bence tam sizin stilinize göre bir bisiklet olmuş:). Gençliğinizde yapamadığınız bütün çılgınlıkları bu bisikletle yapabilirsiniz anlattıklarınız üzerine..:eek: Üstelik saglıklı ve formda bir insan olabilirsiniz. Darısı başıma gelsin!!:D, bu ne güzel bir zevk abi size imrendim parçalar cuk diye oturmuş hatta bu kadroya başka parçalar gitmezdi bile!:p. "All mountain nasıl olur" sorusuna "sizinki" gibi diyeceğim bundan sonra.. :) Keyifli sürüşler..

• Beğen

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
@tito

Estağfurullah.Tam aklımda ki soru işaretlerinin cevaplarını vermişsiniz. O kadar açıklayıcı olmuş ki sadece bisikleti gördüğümde oluşan değil bütün genel önyargılarım bi nebze olsun yıkıldılar.
Bu arada bisiklete diyecek söz yok.Güle güle kazasız belasız kullanın Prophet'ınızı...

• Beğen

Fatih Kısa

Daimi Üye
Tepki
122
İsim
Fatih K.
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Cannondale'lere olan sempatim artmaya başladı :) hayr'a alamet gibi görünmüyor bu gidişat:)

• Beğen

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
Selam.Güzel bir alet.Paylaşım için teşekkürler.Ağır silahlar bölümünede koymalısınız bence.

• Beğen

tito

Aktif Üye
Tepki
47
@ErkaL

evet erkal, alyanla sökülebilen 3 vida var.
biri aşağıdaki resimde görülen en dıştaki.

http://img190.imageshack.us/img190/2560/dscn9223.jpg

diğer ikisi de; mili, alt bölümdeki siyak parça ile swingarm'ın ucu arasında sıkıştırmak için kullanılanlar.

http://img40.imageshack.us/img40/4391/dscn9216x.jpg

http://img197.imageshack.us/img197/2294/dscn9219.jpg

http://img36.imageshack.us/img36/7117/dscn9221.jpg

http://img37.imageshack.us/img37/8651/dscn9220k.jpg

• Beğen
Tepkiler: matrixod