Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Progresif son çare çözümleri...

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında XES tarafından paylaşıldı.

1. XES

XES Aktif Üye

Seviye:
    Bunca kilometre yol yapınca hepimizin başından yaratıcı çözümler gerektiren enteresan sorunlar geçmiştir sanıyorum. Resimlerimi sakladığım klasörlerde gezinirken bu yaz karşıma çıkan en zorlu probleme bulduğum "bu artık son şansım" çözümünün fotoğraflarına rastladım ve hem bu enteresan ama işlevsel çözümü sizlerle paylaşayım, hem de sizlerin başından geçen benzer olayları paylaşabileceğimiz bir başlık açayım dedim.

O halde açılışı yapalım:

Geçtiğimiz yaz Gemlik Kumla'da Uçansu(belki bilenler vardır) adındaki şelaleye giden terkedilmiş, bozuk yollarda bir çok kez antrenman yaptım. Havanın çok sıcak olmadığı bir sabah bir arkadaşımı da kafalayıp Uçansu'ya gitmeye ikna ettim. Hesapta öğle olmadan Uçansu'ya varıp, öğlenin sıcak saatlerini şelalede geçirdikten sonra hava biraz serinleyince eve dönecektik. Mesafe uzun değildi. Çantama her zamanki gibi alet takımımı, yamalarımı, pompamı, suyumu vs. doldurarak evden çıktım. Tam bisiklete binerken Uçansu'ya giden yolda dik bir yardan geçildiğini hatırlayınca geri dönüp her ihtimale karşı yanıma bir 20 metrelik de halat aldım.

Arkadaşın bisikletine ufak bir kaç ayar çektikten sonra yola çıktık. Sık sık ağaç gölgelerinde dinlenerek yaklaşık 4km yol aldıktan sonra ön lastiğim patladı. Yanımda yedek iç lastik yoktu ama patlağı yamayıp yola devam ettik. Henüz iki km daha gitmiştik ki arka lastiğim de patladı. Daha önce aynı yolda hiç patlamayan iki lastiğimin de aynı seferde patlamasına söylenerek tekeri sökmeye koyuldum. Tam subap vidasını sökmek için janta uzandım ki dehşet manzara avcumun içindeydi: İç lastiğim değişmiş, presta subap iç lastiğimin yerine normal subaplı bir iç lastik takılmıştı. Elimdeki pompa ise yalnızca presta uyumluydu. "Benim bittiğim an şu andır Sedat Abi" mottosu eşliğinde herşeye rağmen lastiği tamir ettim. Fakat tahmin ettiğim gibi sıra şişirmeye geldiğinde uyumsuz pompayla yarım saatlik beyhude çabanın ardından pes ettim. Elimde zorlamaktan patlamış bir pompa, tamir edilmiş ama şişmeyen bir lastik, arka lastiksiz bir bisiklet, 6km yol ve hep "Oğlum gider, bi yerlerde kalırsın. İş açma, otur oturduğun yerde." serzenişlerinde bulunan ailemi bulunduğum yere çağıramayacak kadar gurur vardı. Yenilgiyi kabullenemezdim. Lakin arkadaşımda "Ne bok yemeye getirdin lan bizi buraya, nasıl dönecez şimdi eşşek herif" bakışları iyiden iyiye belirginleşmeye başlamıştı ki aklıma son derece saçma bir fikir geldi. 2 saatlik çabanın ardından yola koyulup ortalama 20km/s hızla yapılan bir iniş ardından komşularımın şaşkın bakışları ve çocukların "Anaaee! Tekere bak la! Heoley!" çığırtıları arasında evime girebildim. Tabii bu komik çözümü fotoğraflamam gerekiyordu. İşte sonuç şöyle:

Emektar Bianchi Snake'im yaklaşık aynı ağırlıkta olan benzin bidonu ile yanyana...

Tekerin yeniden insani bir forma sokulmak üzere yerinden sökülmüş hali. Bu arada sol tarafta yerde dönerken mecburen telini sokmek zorunda kaldığım ve sarsıntıdan vidası düşen frenim için eğeyle yaptığım yeni pul görünüyormuş. ben de yeni gördüm hatta.

Ve hem taşımamak için, hem de yolda halatların aşınıp kopmasını engellemek için tekerin etrafına geçirdiğim lastiği çıkarmışım.

Sanki tank paleti mubarek. Balık kovalarıma da yaslamışım. =)

Denizde kullandığım düğümlere bir gün bisiklette ihtiyaç duyacağım hiç aklıma gelmezdi. İplerin arasından janta yapışan kumları temizlememse 3 günümü aldı.

Sonuç itibarı ile biraz(!) sarsıntılı bir yolculuk oldu fakat en azından yardım çağırmak zorunda kalmadan eve dönebildim... =)
    Yani ne diyor?: Olmadık malzeme, olmadık yerde işe yarabiliyormuş.

artofriding ve nikanam bunu beğendi.
  2. Ozan Güven

Ozan Güven Forum Bağımlısı

Seviye:
    cidden mükemmel bir çözüm ilk resmi gördüğüm anda anladım ve ' bu saçma fikrin' :D geldiği sivri zekayı cidden kutluyorumm .. :)

3. nikanam

nikanam Kıdemli Üye

Seviye:
    zekanızı kutluyorum.

4. XES

XES Aktif Üye

Seviye:
    Teşekkürler.
    Tabii çantada en az bir yedek iç lastik taşımak şüphesiz daha zahmetsiz olurdu. =)

Bu arada benim haberim olmadan iç lastiği değiştiren babamı da bir miktar kınadım doğal olarak..

5. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun bence bu kadar uğraşana kadar 6 km yi yürüyebilirdiniz :) Ayrıca aklınızda olsun bu gibi durumlarda bisikletin lastik içine bolca yaprak tıkarak da daha kolay bir çözüm olabilir, klasik bir uygulamadır...

6. Burak Meşe

Burak Meşe Forum Demirbaşı

Seviye:
    Halat mı, iç lastik mi diye soracak olursanız iç lastik derim ;) Zekice bir çözüm. Ben olsam yürüyerek yola devam ederdim, tabii agresif kelimeler eşliğinde :p

7. XES

XES Aktif Üye

Seviye:
    İç lastik hatasını tabii ki bir kez daha tekrarlamam. Yürüyerek dönebilirdim fakat o anda benim için önemli olan eve dönebilmek değil, ne olursa olsun o bisikletin "üzerinde" dönmekti. Zaten dönüş yolunda da ön lastiğim tekrar patladı ama patlak ufak bir snake bite olduğundan lastik hemen inmedi. Ben de hiç durmadan devam ettim.

Sizlerden gelecek enteresan hikayeleri de bekliyorum. Eminim başından benzer olaylar geçmiş bir çok kişi vardır forumda.

8. SinanATASOY

SinanATASOY Yeni Üye

Seviye:
    Valla tam karlık olmuş arka teker :D

9. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    güzel fikir :)

güzel macera paylaşım için teşekkürler ;)

10. abdullahabdullah

abdullahabdullah Forum Bağımlısı

Adı:
    Abdullah YEŞİLTAŞ
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    panzerin iki tekerlisi mübarek. bravo:)

11. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    Çok zekice bir çözüm kutluyorum. Abuk subuk ama oldukça fazla pratik zeka gerektiren Türk icatları olur ya onlara benzemiş :D

12. Genar Batur

Genar Batur Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    banada evdekiler düşcan kalcan bi yerde deseler bende ne yapıp edip bisiklet üstünde geri dönerdim ama böyle bişey benim aklıma kesinlikle gelmezdi. sayende bunuda görmüş olduk. bundan sonrada başka bir yerde göreceğimi sanmıyorum ama güzel fikir.paylaşım için teşekürler

13. bedo

bedo Bisikletkolik

Seviye:
    akıllıca bir çözüm çoğu kişinin aklına gelmezdi paylaşım için teşekkürler:)

14. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Pek sağlıklı bir iş değil. Hele ki arka teker için. Ben olsaydım 6 KM'i yürürdüm.

15. Servet Gungoren

Servet Gungoren Kıdemli Üye

Seviye:
    valla benim arka teker küçükçekmecede patladı iğne deliği gibi 2 km re de bir full iniyordu. bende benzin istasyonundan benzin istasyonuna kadar sürüyordum nerden baksan 20km felan yürümüşümdür. öğlen 3 suları patladı akşam 11:30 civarı evdeydim..ümraniyeye kadar