Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Profesyonelliğe ilk adım...

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Selim Çam tarafından paylaşıldı.

1. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Birkaç sene öncesine kadar FB'de atlettim; onun dışında herhangi bir spor geçmişim yok. Boyum 180 cm; kilom 87 kg. 8 aydır filan bisikletle mekanik anlamda da ilgilenmeye başladım. MTB mi YOL mu çok düşündüm bu zaman içinde bir türlü karar veremedim. Açık konuşmak gerekirse MTB YOL'a göre daha hoşuma gidiyor, çamurdan/toz topraktan keyif alıyorum ama MTB daha fazla ekipman eskittiği, daha çok hasarlarla karşılaştığı yönünde çevremden duyduğum şeyler var, bu da onun YOL'a göre daha zengin sporu olduğu yönündeydi. Bu yüzden YOL daha cazip geldi. Ama duygusal davranıcam bu konuda; MTB diyorum artık. İlk işim şu 87 kiloyu azaltmak olacak; 10 kg verirsem sanırım iyi bir iş yapmış olurum. Sorum şu: PRO bir mtb bisikletçisi 180 cm boyundaysa kilo aralığı ne olmalıdır kabaca? Not: Kemikli ve geniş omuzluyum...

2. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba Selim,

Genele bakınca mtb sporcuları yol bisikletçilerine göre daha güçlü bir üst yapıya sahip olmaları gerektiğinden onlardan daha ağırdır.

Genelde boy son 2 hane - 7 civarında gibiler benim dikkat ettiğim. Yani senin minimum kilon 72 civarı olmalı. Ondan sonrası sağlıksız. Yalnız şu da var; bence bu konuyu bir sağlık uzmanına da sormalısın.

Atletizmde dalın neydi?

Selim Çam bunu beğendi.
  3. boreas

boreas Forum Demirbaşı

Seviye:
    en fazla 70kg olmalısın!
    en azda 67kg!.....

4. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    merhabalar,

alanım "koşu" idi...

5. boreas

boreas Forum Demirbaşı

Seviye:
    selim ne koşuyodun?
    maraton
    uzun mesafe
    orta mesafe
    kısa mesafe
    nezaman bıraktın?

6. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    1.80 -5 +5 175 -185 idealdir AMAAAAAA nekadar kilo verirsen tabi spor yaparak o kadar çevik olursun kiloyu spor yaparak verirsen güç kaybın olmaz sadece diyet le verirsen çaptan düşersin selimcim ben 1.90 ım 95 kiloyum 80-85 arası olmayı hedefliyorum

7. emreden

emreden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    ciddi değilsinizdir herhalde! bence 87 kilodan o kilaya düşmek, genç sağlıklı ve uzun boy sayılabilecek biri için kaçınılması gereken bir rahatsızlıktır! :Skull-175

selim sen en iyisi bunu üniversitenin sağlık merkezinde uzman birine danış, ya da spor merkezinize de gidebilirsin.. eminim ki orada bu konuda bilgi ve tecrübe sahibi insanlar vardır..

8. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba Selim,
    İyi bir Mtb yarışçısı için 1.80 boya 70-75 kilo bence çok iyi olur, daha aşağısı çok iyi bir tırmanıcı olmanı sağlar ve mtb de büyük bir avantaj ancak kas kütlesi mtb de gerekli bir şey mesela bisikletin çamurla kaplanıp ağırlaştığı bir anda bisikleti omuzuna alıp koşmak gerektiğinde, bunun yanında özellikle sprintler de kalın bacak daha avantajlıdır genellikle, iyi bir mtb yarışçısı çok iyi bir zamana karşıcı (TT), çok iyi bir tırmanıcı ve sprinter olmalıdır, ayrıca teknik, hız, koordinasyon yetileri de çok iyi gelişmiş olmalıdır...

9. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Lisansli bir yol bisikletçi arkadaşım kemikli olmamın dezavantaj olduğunu söyledi.. Özellikle tırmanmada.. Ama ben kafaya koydum; bu işi hakkını vererek yapacam!

10. Uğur Taşdemir

Uğur Taşdemir Bisikletkolik

Seviye:

Roel Paulissen 66kg, boyu 179cm. Şu anda dünya sıralamasında 2. durumda.
    Türkiye'den örnek vermek gerekirse; Abdurrahman Dandal, 177 boyunda ve 58 kg. Jr. kategori genel puan sıralamasında 1. durumda.
    Üst seviye sporcularda ağırlık-kuvvet oranı en yüksek orantıdadır. Abdurrahman 4-5 kg daha kas yaparsa çok yüksek performans sergiler.

11. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Gerçekten söylediğin ağırlık oranları mükemmel Uğur, dağ bisikletinde genel geçer kural tabii ki "lean mean fighting machine" olayıdır :) Selim yeni başlayacağı için bu oranlara ulaşması biraz sürebilir sanıyorum.

Apo da ben ce kas yapmasın bence, kas kütlesini daha verimli hale getirse bence daha iyi önemli olan kas/watt oranı netice itibariyle...

12. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Selim,
    1. yağ ölçümü yapılması lazım. böylelikle kaç kilo verebileceğini görürsün.
    2. ideal kilon 1-2 senelik antrenmandan sonra ortaya çıkar.

Uğur, tahminen Dandal 66-67 kiloya 3-4 sene sonra ulaşacak.

Hakan Yazman ve Uğur Taşdemir bunu beğendi.
  13. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Boyum: 179 cm ; doktorun önerdiği kilo aralığı 73-76 kg... Hakan abi en iyi tahmin sana ait; cidden sen bu işi biliyorsun:)

Şuanda 87 kiloyum... 11-14 kg vermem gerekiyor... Artık işi ciddiye alacaz...

14. Uğur Taşdemir

Uğur Taşdemir Bisikletkolik

Seviye:
    73-76 senin için ideal kilo zira ideal mtb ci kilosu değil.

15. Altan Kalay

Altan Kalay Forum Bağımlısı

Seviye:
    Arkadaşlar, şu anda 31 yaşındayım,bisiklet sporu ile ilgilenmeye geçen sene başladım. Boyum 1.87,geçen sene kilom 87 idi,bu bir sene içerisinde düzenli olarak haftada en az 2 kere olmak üzere antrenman yaptım, şu an kilom 81.daha da kilo vermem gerekir mi?....1
    uzun boylular için mtb nin dezanataj, road için de avantaj olduğu yönünde bir söylem var bu ne kadar doğrudur?.....2
    Acaba bizim yaşımızdaki birisi için nabız alt-üst değerleri değerleri de nedir, bilgilendirirseniz sevinirim.

teşekkürler..

16. Tolga Gürgün

Tolga Gürgün Onursal Üye

Seviye:
    Altan cım Selam,

Forumda benden çok daha bilgili arkadaşlarım var .Kendi fikrim ; hemen hemen aynı kg lerdeyiz benim hedef 75 kg .Yalnız birde yağlar nerede ise ordan vermek lazım , bende mesela elma göbek mevcut ..Bölgesel çalışıp kardiyo mekik ağırlıklı olarak eritebilirim .Sendede hatırladığım kadarıylada tatlı bir balkon mevcuttu ..Nabız olayına gelince genel anlamda mümkün mertebe yüksek devir 90 rpm ve üstü şeklinde çevirip kalp kaslarını güçlendirmek hedef olmalı . .Sabahlarıda istirahat nabzına bakıp gelişime bakmalı . .

En kısa zamanda görüşmek umuduylan ,

Tolga Gürgün

17. Altan Kalay

Altan Kalay Forum Bağımlısı

Seviye:
    Balkon olayı sıkıntı. gerçekten..:D
    Tolgacım görüşmek üzere...