Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Profesyonel Yol Bisikletçiliği ve Kilitli Pedal

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Aydın Hiçyılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Aydın Hiçyılmaz

Aydın Hiçyılmaz Kıdemli Üye

Seviye:
    İyi Akşamlar arkadaşlar.

Acaba kilitli pedaller profosyonel yol bisikletçiliğinde olmazsa olmazlardan mıdır? Günümüzde kilitli pedal kullanmayan profosyonel yol bisikletçisi var mıdır? Porfermans artışları bilimsel olarak kesin ispatlanmışmıdır. Çoksa sadece tercih meselesi olan bir konumudur? Hiç dezavantajları yokmudur?

Ayrıca son olarak kişisel bir soru sorayım. Ayaklarınızı fazla zorladığınızda ayak tabanınızda oluşan ağrı verici kasılmaları ayaklarınızı oynatarak giderebilirsiniz. Peki kilitli pedalda bu sorunu nasıl hallediyorsunuz?

2. Aydın Hiçyılmaz

Seviye:
    Aşağıda yazacaklarımı yukarıdaki mesajıma ekleyecektim ama ne yazıkki 30 dakika geçmiş oldu. Kusura bakmayın.

Gerçi kilitli pedaller insanı düzgün pedal çevirmeye zorluyor diyorlar. Heralde bu doğru. Çünkü pedali yanlış kullandığımda kilitli pedaller beni cezalandırıyor. Beni düşük vites yüksek kadansa zorluyorlar. Tersi durum ayak ağrılarına sebep olabiliyor.

Ayrıca ayağım ağrıdığında ara ara pedalleri ayağımdan çıkarıp tekrar takmakta aklıma geldi ama bu iş biraz zor oluyor. Sebebi ise pedalleri en gevşek ayarda tutmama rağmen hala çok sıkı olmaları ve zor çıkıp yerine zor girmeleri. Birde gözlerimi yoldan çekip ayaklarıma odaklamak zorunda kalıyorum. Çünkü pedalın doğru tarafını üste getirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde pedalın ters tarafı ayağınızın altına gelirse pedal ayaklarınızın altından kayıyor buda tehlikeli bir durum oluşturuyor. Ve tabi bu durumda hız kaybına uğruyorsunuz. Mecburen frene basıyorsunuz. Trafik tehlikeli ve siz ayaklarınıza bakarken önünüze bir çukur çıkabilir.

Gerçi çift tarafıda aynı olan kilitli pedalların olduğunu duymuştum. Sanırım bu tür pedallardan alınırsa sorunun büyük bir kısmı halledilmiş olur. Gözlerinizi pedale odaklamak zorunda kalmazsınız en azından. Pedalın hangi tarafı gelirse gelsin nasılsa doğru taraf gelmiş olacaktır. Kayma olmayacağı için tehlikede arzetmez.

Edit: Forumu inceledim ve yol bisikletinde shimanonun çift taraflı bir kilitli pedalının olmadığını gördüm. Demekki en son fikrimin bir uygulanabilirliği yok.

3. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Biliyorsun ayakabının bir şekilde pedala bağlanması gerekiyor. Bunun birkaç önemli nedeni var; birincisi performanslı pedallama sadece basarak olmuyor aynı zamanda çekmen lazım. Diğer neden ise önüne çıkan engelleri aşabilmek. Yol bisikletçiliğinde dahi bu bazen hayati derecede önemli olabiliyor. Ayağın pedal üzerinde aynı pozisyonda durması da verim açısından çok önemli. Farkında olmadan ayağının ileri veya geri kayması aynakola uyguladığın optimum gücün düşmesine neden olacaktır.
    Tüm bunları yapabilmek için iki alternatifin var; eski tip karpiye dediğimiz file benzeri aparat ve kilitli pedal. Hangisi dersen tabiki kilitli pedal. En büyük nedeni çok daha güvenli olması. Basit bir hareket ile çok rahat çıkabiliyor, sanıldığının aksine karpiye bu konuda dezavantajlı. Ayrıca bilmen gerekir ki çoğu kilitli pedal kaza anında kendiliğinden çıkacak şekilde tasarlanır. Bu konuda en başarılı sistemlerden biri Shimano SPD diyebilirim. Son olarak tecrübe ettiğim tüm kilitli pedallar ayağını bir miktar oynatmana "çevirmene" müsade ediyordu.

Aydın Hiçyılmaz bunu beğendi.
  4. Aydın Hiçyılmaz

Seviye:
    Teşekkürler. Ben Shimano R540 kullanıyorum. Alyan ile - (eksi) yönünde sonuna kadar çevirdim. Ama pedal taş gibi. Ayağım milim oynamıyor. Ayağımı biraz fazla zorlasam ayağımın altına kramp girebiliyor. Benim pedalde bir sorun var heralde. Ayağımı milim oynatamıyorum.

5. Cycleone

Cycleone Forum Bağımlısı

Seviye:
    Shimano'nun çift taraflı kilitli pedalı var,ben kullanıyorum.Modeli yanlış hatırlamıyorsam pd-m 505'ti.

Pedalla ilgili olan sorunlarınız (takma,çıkarma) ayakkabınızın pedala uyumlu olmamasından kaynaklanabilir.Ayrıca bu şekilde sorunlu bir pedalla trafikte pedala kilitli bir şekilde sürmeniz tehlikeli.Aniden önünüzde bir araba dursa veya önünüze biri çıksa düşebilirsiniz.Pedal sorununu halledene kadar ve iyice alışana kadar trafikte kilitli pedalı takmamanızı öneririm.

6. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Karpiyeyi de kilitli pedali da kullanmis, ikincisini halen kullanan bir kisi olarak, kilitli pedalin, takmada kolaylik, bosluk hissi yaratmama, ayarlama sorunu olmama gibi ustunlukleri oldugunu soyleyebilirim. Ayagi daha cabuk kurtarma konusu tartismali bence. Benim tecrubemde karpiye bu konuda daha buyuk kolaylik sagliyor. Diger taraftan, kilitli pedal kullanmaya basladiktan bir sure sonra, sol ayagimda ozellikle kavisli merdivenden asagiya inerken hissedilen bir agri gelisti. Yogun antremanlardan sonra artiyor. Bu sebeple, kilitli pedalla eger uzun bir geziye cikacak olsam, sirt cantama iki tane karpiye pedal koyardim diye dusunuyorum.

7. Aydın Hiçyılmaz

Seviye:
    Sorunun ayakkabıdan kaynaklanabileceğini düşünüyorsunuz ama bu nasıl olabilir pek anlıyamadım. Belki kal den kaynaklanabilir ama kal zaten pedalin kendisi ile birlikte geldi. Orjinal. Fakat oynaması gereken eğer ayakkabı ise ve kal ile ayakkabının bağlantısı ile alakalı bir konu ise işte o zaman belkide sizin dediğiniz gibi ayakkabıdan olabilir.

Bu arada pedal bilgisi için teşekkürler. Dediğiniz pedalıda araştıracağım

8. Bedreddin

Bedreddin Aktif Üye

Seviye:
    Acemiliğimden olsa gerek, engelleri aşmak konusunda nasıl bir faydası oluyor kilitli pedalların anlayamadım. :) Açıklayabilir misiniz kısaca?

9. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Mesela önüne kapağı olmayan bir logar çıktığını düşün sağından solundan geçme şansın yok ne yaparsın ? Tek yol bisikleti üzerinden atlatabilmek. Tekniğin iyiyse normal pedalla da bu işi yapabilirsin ama yol bisikletinde kolay değil. Zıpladığında bisikletin seninle beraber gelmesi için gerekli.. Dediğim gibi çok nadiren, ayda yılda bir, başınıza gelecek bir olay ama bunu yapabilmek hayat kurtarıcı olabilir.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?p=760260#post760260

10. Aydın Hiçyılmaz

Seviye:
    Sanırım Güney Bey'in kasdettiği şey herhangi bir engelle karşılaşıldığında oluşan sarsıntının bisikletçiyi üzerinden fırlatmaması ile alakalı bir konu. Ayaklarımız hiç bir zaman pedallerden kaymaz ve kontrolümüzü kaybetmeyiz.

Edit: Biraz erken davrandım cevap vermekte. Heralde benim dediğim konu daha çok MTB bisikletleri için geçerli.

11. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Spd pedallar kullanıcının alışkanlığna ve pratikliğine göre bisikletin kontrolünü ve performansını arttırır. Ancak burada en önemli konu ayak sağlığı. Her bulduğumuz ayakkabı ve pedal kombinasyonu bazen bisikletcinin ayak, bacak, hatta kalça ve bel ağrılarına sebep olabilir.
    Eğer duruş pozisyonumuzu düzgün ayarlamayı bilmiyorsanız bu konuda yardım almalısınız.

12. Bedreddin

Bedreddin Aktif Üye

Seviye:
    Sevgili Güney Tuncer ve Aydın Hiçyılmaz, teşekkürler yanıtlarınız için. Bir şey daha öğrenmiş oldum.

13. MertSayın

MertSayın Kıdemli Üye

Seviye:
    Engele gelmeden önce pedallar yere paralel olacak şekilde - saat 9 ve 3 pozisyonu - ayarlayıp zıplıyoruz :) Pedallar kilitli olduğu için bisiklet de engeli aşmış oluyor. Umarım anlatabilmişimdir.

14. Aydın Hiçyılmaz

Seviye:
    Teşekkürler. Belkide artık bu konuda uzman bir bisikletçiye gitmem gerekiyor. Zaten bisikletçiye bu sorunu açmak aklıma gelmişti. Bakalım oradan bir sonuç alabilecekmiyiz.

Tolga Ayla bunu beğendi.
  15. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Ayakkabının altına takılan kal'lerin çeşitli "float" opsiyonları vardır. 3derece/5derece veya 0derece. Bu ayakkabının kilitliyken yere paralel düzlemde oynayabileceği açıyı belirler. Genelde Shimano SPD-SL'de kullanılanlar 3 derecelik versiyonlardır ama 0 derece versiyonlar da var ve sanıyorum seninkiler sıfır derece?? Gerçekten HİÇ oynamıyorsa öyledir: aslında kal'in şeklinden anlayabilirsin; 3 derece kal'in ucu ince iken sıfır derecenin ucunda büyük bir yuvarlak vardır.

Bunlara ek olarak söylediğin gibi Shimano'nun yol pedallarındaki SPD-SL sistemi en hafif ayarda bile oldukça sıkı tutuyor. SPD sistemi ona göre çok daha hafif. Ama bana SPD-SL çok daha verimli geliyor. Sanıyorum platformun geniş olmasından dolayı ayağımı pedal üzerinde çok daha stabil hissediyorum. Ayrıca bana SPD-SL'i kilitlemesi belki SPD'den (çift taraflıdan) daha rahat geliyor, çünkü serbest bıraktağında sürekli aynı açıya dönüyor. Bir süre sonra aşağı bakmadan rahatça takabilirsin.

Kramp olayına gelince; öncelikle ayaklarının pedal üzerindeki pozisyonunu iyi ayarladığından emin ol! Yanlış pozisyon söylediğin tarz ağrılara sebep oluyordu bende de. Ben bununla çok sorun yaşadım, ve doğru pozisyonu bulmak her zaman çok kolay değil. Ayakkabının kalleriyle defalarca milimetrik ayarlar yaptım.
    Eğer sürekli ayağını oynatma (Pedal üzerinde biraz ileri itme, geriye çekme, bir tarafa döndürme) hissiyatı içindeysen bu büyük ihtimal ayak pozisyonunun yanlış olmasından kaynaklanıyordur. Sürerken ayağına konsantre ol ve genelde ne tarafa çekmek veya döndürmek istediğine dikkat et. Bir dahaki sürüşten önce kal'e ayağını bu pozisyone getirecek şekilde ayar yap. Ama azar azar; her seferinde 2-3mm oynat. Sonunda ayağının rahat ettiği (en azından kramp girmediği) bir pozisyon bu şekilde bulursun bence.

Bu arada sağ ayak ile sol ayağın pozisyonları birebir simetrik olmak zorunda değil; benim sağ/sol arasında neredeyse 5-6mm fark var.

KARIZMATURK, Raven_35, mcanb ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  16. Aydın Hiçyılmaz

Seviye:
    Dediğiniz şeyi pedalın kullanma kılavuzundan kontrol ettim. Benim pedalın kalleri için iki seçenek varmış. Benimkisi oynuyan tipten imiş. Şimdi evde ayakkabıyı takıp denedim gerçekten zorlayınca hareket ediyor biraz.

Gerçekten çok güzel ve yararlı bir açıklama oldu. Teşekkür ederim.

17. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Burada çok güzel açıklanmış herşey. Bir iki birşey eklemek istiyorum. Ayakkabılar genellikle birbirine paralel şekildeyken değil topuk kısımları biraz daha içerideyken doğru pozisyon bulunuyor, benim için öyle en azından. O ağrılara dikkat etmek lazım çünkü 1 günde geçen ağrılar sürekli olduğu zaman geçici sakatlığa dönüşüyor. Benim dizim 8 ayda geçti.

Ayar yaparken 2. bir kişi yanında olursa o kişi hemen müdahale eder çok dahahızlı olur, çünkü öbür türlü ayakkabıyı çıkar git çıkar giy bezdirebilir adamı. Pedal ayarı konusunda pro yardım almak zor çünkü bu bike fitting gibi bir olay değil, ayak yapısı herkesin farklı o yüzden deneme yanılma tek yol.

Ha bir de oynama konusunda şu da var, pedalı kullandıkça aşınmalardan dolayı biraz daha rahatlama oluyor. İlk başlarda çok daha sert hissediliyor. Ama spd sl lerin zaten çok büyük oynama payı yok. Mtb lerde kullanılan spd modellerinde çok daha özgür ayaklar.

Raven_35 ve Aydın Hiçyılmaz bunu beğendi.
  18. Aydın Hiçyılmaz

Seviye:
    Konuya cevap veren tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Gerçekten benim için çok yararlı oldu. Forumdaki bilgi paylaşımı olayı ve yardımseverlik gerçekten çok güzel.

Hepinize iyi akşamlar dilerim.

mcanb bunu beğendi.
  19. Aydın Hiçyılmaz

Seviye:
    Özellikle sağ ayağıma daha önce çok kramp giriyordu. Sağ ayağım 6-7 derece daha dışa dönük olacak şekilde kalleri ayarladım ve bugün tekrar bir deneme yaptım ve inanılmaz sağ ayağımda hiç rahatsızlık hissetmedim. Bu benim için süper moral verici oldu. Sol ayağımdada pek rahatsızlık hissetmiyorum ama onuda en azından 1-2 derece daha dışa dönük ayarlarsam iyi olacak gibi.

Bu başlık altında bana cevap veren başta burcak rumuzlu bisikletsever arkadaşımız olmak üzere tüm cevap veren arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum. Beni büyük bir dertten kurtardınız.

20. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Rica ederim ;) Bundan sonra rahat edersin umarım :in: