Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Problem , Zincir-Ruble Sorunu mu Yoksa İşinin Ehli Olmayan Bisikletçiler mi?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında devilhere tarafından paylaşıldı.

1. devilhere

devilhere Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba..Bisiklet konusunda yeniyim.Geçenlerde ikinci el bir mtb aldım.Bisikletin pedalı ara sıra yarım basıyordu.(hani vites değiştirirsin ya o an bir boşluk olur aynen o şekilde)Hatta zincir atıyordu.Sonra zincir koptu.Bisikletçiye götürdüm bu zincir uzun dedi kısalttı.Ayrıca arkadaki ruble aşınmış değiştirmen lazım dedi.Zinciri kısaltınca sorun biraz daha azaldı ama bu sefer de yokuş tırmanırken(arka en küçük dişlide ön en büyük dişlide) vitese atmamaya başladı.(zincir geriliyordu-sanırım zincir kısa kaldı).Sonra başka bir bisikletçiye götürdüm O da bisikletin zincirinin kısa olduğundan bahsetti.Ve uzun bir zincir takarsak problem kalkar dedi.Uzun bir zincir taktı ama bu sefer problem daha da büyüdü.Bu sefer sürekli olarak vites değiştiriyormuşum gibi yarı dolu yarı boş pedal çevirmeye başladım.Bisikletçiye geri götürdüm.Zincir uymamış dedi.Tekrar eskisini taktı.Sorun biraz azaldı ama halen devam ediyor.Dün başka 2-3 bisikletçiye götürdüm.Sorunun arka rublede olduğunu söylediler.(ama hareketlerinden olayı tam olarak kavrayamadıklarını gözlemledim.İşinin ehli usta yok)Hatta zinciri ve rubleyi yağladılar.Birkaç vida sıkıp gevşettiler.Ama değişen birşey yok.Bu arada vites geçişleri anormal derecede sert.Artık buradaki bisikletçilere güvenim kalmadı.

*Bu arada bisikleti aldığım arkadaşa bu problemden bahsettiğimde arka rublenin gayet iyi durumda olduğunu değişmesinin gereksiz olduğunu söyledi.Ayrıca tüm bakımlarını yaptırıp gönderdiğini belirtti.Ama bisikleti aldıktan sonra bu sıkıntılar başladı...(yani alındığı günden beri böyle)*

Sizden ricam bu konuda ne yapmam gerekir.Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

2. devilhere

devilhere Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu arada zincirde iki adet ek yeri var.Ve farklı bir marka zincir takılmış.(2 adet)Acaba onun etkisi var mıdır?

3. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Öncelikle zincir uzunluğunu bir kontrol edin kendiniz (ziincir en küçük dişlilerdeyken arka vites bacağı yere paralel olacak).

Zincirdeki iki adet ek yeri nasıl oluyor tam anlamadım. Sorun burdan da olabilir, zincir-ruble uyumsuzluğu (yeni-eski) gibi bir nedenden de.

Aldığınız kişi yaklaşık kaç km kullanmış, bu önemli. Şu açıdan önemli: eski zincirle eski ruble kusursuz çalışıyordur (ki aslında çalışmıyormuş anladığım kadarıyla) çünkü ikisi de eşit aşınmıştır. Ama zincir sıfırlanınca uyumsuzluk olmuştur.

devilhere bunu beğendi.
  4. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Zincir ve rublenin beraber değişmesi gerekiyor gibi geldi bana. Yoksa onu dene bunu dene, bir sürü zaman ve de nakit kaybı olacak. Ruble ve zinciri sıfır alırsan sorunun kalmaz. 2. el ruble ve o ruble ile aynı zamanlarda kullanılmış, aynı derecede aşınmış (yani aynı km.de) zincir bulabilirsen yine sorununu çözebilirsin.
    Yani problemin kaynağı; beraber kullanılmamış, birbirine uyum sağlamamış olan ruble+zincir. Bunlar sıfdır aldıktan sonra, kullanıldıkça belli bir oranda aşınır, sonra tam uyumluluk gösterirler. Umarım anlatabilmişimdir. Kolay gelsin. :)

devilhere bunu beğendi.
  5. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    oğuz selam öncelikle iki ayrı marka zincir bir bisiklette olmaz aldığında o şekilde olduğunuda zannetmiyorum öncelikle bisikletini hiç bir zaman bisikletçiye bırakma derim abi sen git 2 saat sonra al yok bırak yarın al kesinlikle tasvip etmediğim şey yapacak adam orada yanında yapar en uzun şey teker göbeklerini değiştirmek 2 saatte yapılıyor bu yaptırdığın işlemleri bisikletçinin yanında mı yaptırdın bilmiyorum ama sen eskişehire ne zaman geliyorsun benım bıldıgım az kaldı geldıgınde hallederız burada. senın anlattıklarından kesin şurdan yada burdan demek çok zor kimseninde diyeceğini zannetmiyorum.

devilhere bunu beğendi.
  6. devilhere

devilhere Kıdemli Üye

Seviye:
    Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Bu arada olayın iyice anlaşılması bakımından zincirin ek yapıldığı yerleri çekip buraya yükleyeceğim.Sanırım o zaman olay daha anlaşılır olacak.Ferhat saolasın.Eğer yapamazsak o zaman kadar bu şekilde bineceğiz mecburen.Kilidi de o zaman getiririm.Saolasın.Hepinize teşekkürler.

7. devilhere

devilhere Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet durumu göstermeye çalıştım.
    http://img190.imageshack.us/f/dscn3910u.jpg/
    http://img706.imageshack.us/f/dscn3907p.jpg/
    Bu arada zincir büyük çarka geçmemeye başladı(Yani büyük ayna kol dişlisi ile küçük ruble)
    Mecburen zincirimi kısaltan tamirciye gittim:)Tamirciye problemden bahsettiğimde çok şaşırdı...Neyse uzatmayayım biraz kurcaladı vs...Tamam oldu dedi.Bende ilk sürüşü siz deneyin isterseniz dedim.-Tamam dedi.Bindi bisiklete ama bir sorun olduğu besbelliydi.Çünkü adam pedalı çeviremiyordu.Çünkü zincir çok gergindi...
    Neyse yüklendi pedallara;ayağa kalkarak...Sonuçta büyük bir çatırdamayla zincir koptu ve bisikletçi kötü bir şekilde yere düştü...
    Yani gülsem mi ağlasam mı bilemedim:)Kendisine teşekkür ederek bisikleti aldım...
    Neyse bekleyeceğiz artık başka yolu yok.Çünkü Isparta'da bu işten anlayan tamirci yok:))

8. Z. Oğuzhan Davaslıoğlu

Z. Oğuzhan Davaslıoğlu Aktif Üye

Seviye:
    bisikletin doğru zincir uzunluğu takarken zinciri bütün gerekli yerlerden geçirerek(arka aktarıcı ruble aynakol ön aktarıcı dahil) rublede en büyük dişliye aynakolda en büyük dişliye tak arka aktarıcıda ortanın biraz önünde olsun aynakola dogru bu zincir mesafesi için,
    eğer pedal cevirirken pedal tak tak 3 5 cm atlayarka dönüyorsa bu ruble dişlilerinn bozulmuş olmasından kaynaklanıyor basıma geldi çünkü hatta her dişli bozulmamış olabilir belli vitete de yapıyor olabilir. eğer ruble ve zincir takıldığındada atlam devam ediyorsa maalesef aynakol dişliside bozulmuştur yukarda arkadasın söyledği gibi zamanla oturma falan olmaz. düzgün olan parça bozuk olan yuva sayesinde bozuk olarak çalışır bundan oturur. izmirde olsan bir ustamız var sorununu çok rahat çözerdi..

devilhere bunu beğendi.
  9. Komando_Turk

Komando_Turk Kıdemli Üye

Seviye:
    Benzer bir durum benimde başıma geldi bu aralar. Arka dişliyi yaklaşık 1000 km kullandım zincir kırıldı ve artık yeni zincir takim dedim yeni zincir taktım ama zincirin dişlileri tam kavrayamadığını hissediyorum. Eski zincirle yeni zinciri karşılaştırdım. Eskisi belirgin şekilde ama geyet düzgün biçimde aşınmış ve tam olarak dişlileri kavrayacak ayara gelmiş. Tabi aynı oranda arka dişlide yani zincir ve dişli bütünleşmiş. Böyle olunca gittim yeni dişli aldım taktım. Şu anda bir problem yok. Dişli ve zincir aynı oranda aşınıyor ve birbiriyle bütünleşiyor. Yani işin özü şu eğer dişliyi değiştiriyorsanız zinciri de değiştirmeniz gerekiyor veya tam tersi şekilde..

devilhere ve Deniz bunu beğendi.