Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

pro yardım lazım buraya

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında ahmetçetinkaya tarafından paylaşıldı.

1. ahmetçetinkaya

ahmetçetinkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    mrb arkadaşlar. 1 yıldır trek 3000 serisinden bir bisiklet kullanıyorum. bu yeni yılda bisikletimi yenileyeceğimç öğrenci olduğum için imkanlarım sınırlı ama uzun zmandır birikim yapıyorum. gerçekten sağlam , kaliteli, ve pro bir bisiklet istiyorum.
    bu işte yani sayılırım. daha bir yrışı canlı bile izlemedim ama son zamanlarda çok büyük bir istek duyuyorum önce izlemeye sonrada katılmaya. katılmak için ne gerekiyor.
    ben 23 yaşına ulaştım. acep geçmi kaldım? ne kadar çalışmak gerek, veya pro. lar ne kadar çalışıyor? bi şansımız var mı? birde bunun bi lisansı var mı
    bu arada MTB den bahsediyorum
    ayrıca bisiklet seçimi olarakta; scott scale 30 alıp daha sonra kompenentlerini daha pro hale getirsem mantıklı bir seçim olur mu? 2009 scott scale 30

herkese şimdiden teşekkürler..
    :D

2. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle il spor müdürlüğünden lisans çıkarman gerekiyor. Zor bişey değil, gözünü korkutmasın. Yaş meselesine gelince, 23 yaş hiç geç sayılmaz. Bu sporu 30 lu yaşların sonuna kadar rahatlıkla yapabilirsin. Ancak Yol yarışları için grup disiplini tecrübesi, MTB içinse arazi tecrübesi gerekiyor. Günlük hayatta bisiklet sürmekle yarışmak arasında dağlar kadar büyük fark var, bunu akıldan çıkarmamak lazım. Buna göre hareket ettiğin sürece hiçbir zaman hiçbirşey için geç değil.

mevzun ve ahmetçetinkaya bunu beğendi.
  3. ahmetçetinkaya

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Kadro : - Scott Scale Carbon CR1 technology / HMF net - Custom CNC disc dropout - replacable dropout hanger - SDS shock damping system
    Maşa : Fox 32 F100RL / Air spring alloy steerer / reb. adj / Lockout Quad taperd lowers / 100 mm travel
    Arka Vites : Shimano XT RD-M772 SGS Shadow Type /27 Speed
    Ön Vites : Shimano SLX FD-M660E / E-Type
    Vites Kolları : Shimano SLX SL-M660 Rapidfire Plus / 2 way release w/gear indicator
    Fren Kolları : Shimano SLX BL-M665 Disc
    Fren : Shimano SLX BR-M665 Disc 180/F and 160/R mm Rotor
    Zincir : Shimano CN-HG53
    Ayna Kol : Shimano SLX FC-M660 Hollowtech 2 44Ax32Ax22 T
    Orta Mil : Shimano Cartridge shell 73mm&E
    Pedal : Shimano PD-M520 Clipless pedal
    Jantlar : Mavic Crossride Disc Black
    Lastikler : Schwalbe Rocket Ron 26 x 2.25 / 50EPI Kevlar Bead Performance Serie
    Furş : FSA Nr.9 / 1 1/8"" / alloy cups semi integrated 44/50mm
    Arka Hazne : Mavic Crossride Disc CL
    Ön Hazne : Mavic Crossride Disc CL
    Ağırlık : 10.35 kg
    Gidon : Scott Hot Rod OS 31.8mm Flat / 600 mm / 5° bend
    Gidon Boğazı : Scott Pro 4 Bolt / OS 31.8mm 1-1/8"" / 6° angle
    Sele : Scott Racing / CROM rails
    Sele borusu : Scott RC 03-60 / 34.9mm
    Dişli : Shimano CS-HG80 11-32 T
    Jant Telleri : Mavic Crossride Disc

4. ahmetçetinkaya

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    teşekkür ederim.
    ben kesinle bir mtb meraklısı hayranı ve tabiri yerinde ise delisi oluyorum. gidrek ilgim artmaya başladı. arazide çok küçük ve kısa tecrübelerim var.
    kendimi geliştirmek tabi bu arada da bisikletimi de geliştirmek istiyorum.

5. ahmetçetinkaya

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    güncelliyorum.. bilgi veren arkadaşlar pro bisiklet içinde öneri ve tavsiye de bulunursa minnettar olurum....
    teşekkürler

6. ahmetçetinkaya

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    bu arada illa da scott scale olsun demiyorm. farklı marka ve model önerilerine de acığım...

7. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ben ilkokul 5'ten 18 yaşına kadar manyaklar gibi bisiklet kullanmış ve bu süre boyunca her türlü yolda, hatta yol bile olmayan keşfedilmemiş yerlerde downhill, atlayış, artık Allah ne verdiyse denemiş ve yılda en az 1 adet büyük, 8-10 tane de küçük olmak üzere toplamda 100'e yakın kaza geçirmiş biriyim. 6 yıl aradan sonra 22 yaşımda bisiklet dünyasına hızlı bir dönüş yaptım ve şu an ben de yarışlara göz dikmiş durumdayım, o yüzden psikolojini çok iyi anlıyorum dostum :)

lisans olayı kolay, fakat kış bitmeden antrenmanlara başlamalı ve belli bir disiplini oturtmalısın. bu konuda buradan gerekli yardımı alabilirsin. yine de ilk 1-2 yıl yarışları sadece izlemekle yetinip, bu arada çeşitli bölgelerde antrenmanlarını sürdürürsen yarışlarda kafayı gözü dağıtıp karizmayı çizdirmekten kurtulursun ;)

ahmetçetinkaya bunu beğendi.
  8. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bisiklet bir sevdadır.., bir kere o tadı aldın mı bırakamazsın :eek: Eminim ki sen de en az benim kadar bu sevdaya kapılmışsın:D Ben hergün Antalya sahil yolunda geziyorum ve temiz havayı içime trafik sorunu olmadan çekiyorum:) Gel istersen arada gezelim sormak istediklerin varsa cevaplayayım :) İnsanlık ölmedi kardeşim

9. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Bisiklete binmenin yaşı olmaz. Lance Armstrong'un 36 sında hala Fransa Bisiklet Turu'na katıldığı düşünülürse 23 yaş çok erken bile sayılabilir :D

10. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    ben de şöyle bir kolaylık yapayım size :)
    Tech. Türk'ün hazırladığı dosya aşağıdadır:

11. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yukardaki liste de gayet güzel ama bence en mantıklısı güzel bir pazarlıkla Scott Scale 10 veya 15 almak. Belliki seni XT veya muadili malzemeler de kesmeyecek, en baştan sıkı bir pazarlıkla üst model bişey almak çok daha hesaplı olacaktır.

Ama eğer parçaları ilerde değiştiririm derseniz yeni Scott Scale 35 olabilir. Karbon kadroyla gelen en alt model bu. Duyduğuma göre fiyatı oldukça uygun olacakmış. Artık daha sonra yavaş yavaş bisikleti modifiye edersiniz.

kess bunu beğendi.
  12. zekixx

zekixx Forum Bağımlısı

Adı:
    Zeki
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    sanirim 2009 modellerde scale 35 alip parcalari yukseltmek daha mantikli yada paraya kiyip 10 yada 20 alabilirsiniz.

kadro secimini cok iyi yapmanizi oneririm, diger parcalar bir sekilde degistiriliyor ama kadroyu isteginize ve boyunuza uygun olarak bulmak kolay olmuyor. bu nedenle iyi bir kadroya sahip hesapli bir bisiklet alip parca yukseltmek en mantiklisi.

13. ahmetçetinkaya

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    teşekkürler.. gelmeyi çok isterim. ben de akdeniz edu işletme öğrencisiyim. bu yıl okulun bisiklet klübünede katıldım(akübit). her cumartesi tur yapıyoruz. harika bir duygu ama ben daha fazlasını istiyorum..

ZekiAlper bunu beğendi.
  14. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Daha fazlası için bana veya bize:)D) başvurunuz...:p Antalya da DIRT JUMP yapmak bir hayal değil kendi parkurumuzu kurarız veya pazarları arkadaşlarla turlara katılabilirsiniz. Alternatifleri yaratabiliriz bunlar bizim elimizde:). Ben de Beyaz bir Voltage kullanıyorum.Bisikletin herbir katagorisini(XC-FR-DJ vs..) size şiddetle tavsiye ederim.. Emin olun ki alacagınız memnuniyetin sınırı yok :D hoşcakalın "İsterseniz msn den görüşebiliriz"

Dipnot:"Bisiklet seçimi eş seçmek kadar zor neredeyse:D ama siz bunun üstesinden gelirsiniz emin olun ;)!! Bisikleti ne yapmak istiyorsanız o katagoriye göre alınız :eek: İyi günler!!"

15. ahmetçetinkaya

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    arkadaşlar alayınıxa çook teşekkürler :)) bende önce toplamayı düşünmüştüm fakat henüz o kadar bilgim yoks... scale 30 düşünmemin nedenide sizin de dediğiniz gibi alabileceğim en iyi kadroyu alıp sonra yükseltmek. 2500E fiyatı var. ben şubat ayında almayı düşünüyorum. o parayı toparlamam bile zor olabilir. yani scale 20 yada 10 a yükselmem imkansız. toplama konusuna da son zamanlarda soğudum. antalya da gökhan çiğdem diye bir arkadaş var aktifpedal dan specialzid la da ilgileniyor. o toplayabilir ama ben bisikletimin son halini kendim bilmek yada almadan görmek istiyorum.
    ayrıca scale 35 in fiyatı dediğiniz gibi çok ii ama scale 30 kadro rengini ve onda fox kullanılmış plması beni cezp etti.
    ayrıca antreman yapmaya nasıl başlayacağımıda çok bilmiyorum. önerdiğiniz linkleri inceleyeceğim

16. ahmetçetinkaya

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    tekrar teşekürler.. umarım yakında beraber pedallarız..
    :in:

ZekiAlper bunu beğendi.
  17. ahmetçetinkaya

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    birşey daha eklemek istiyorum. boyum 1.85 birkaç santim eksi veya artı. genelde mtb ciler gördüğüm kadarı ile orta boylu... benim ki biraz uzun mu.. bu dez avantajmıdır acep?
    şu an trek te 19,5 inc kullanıyorum. bi şikayetim yoks. ama arazi tutkum için sanırım o scott ı alırsam 18 veya küsür inc li bi kadro düşünüyorum. large olacak sanırım scott a göre. tabi almadan bi üzerine cıkıp bakmak daha ii olur.

18. ahmetçetinkaya

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    bu öneri içinde minnettarım.. ama dediğim gibi son zamanlarda toplama olayına çok sıçak bakmıyorum.. ama şunuda biliyoruzm toplarsam daha az maliyete daha ii bir bisikletim olaçak

19. ahmetçetinkaya

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    abi teşekkürler... cok rahatlatıcı ve güven verici oldu... umarım kendimi gelişrtirir ve güzel başarılı bisikletli yıllar geçiririm..

20. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    1.85 çok uzun sayılmaz, 2.00'nin üzerinde olsa sorun olabilirdi.
    19,5 kadronun arazi performansının düşük olacağını tahmin ediyorum, geniş sele boru çaplı bir kadro ile ve uzun sele borusu ile kullanmak pratik çözüm olacaktır. büyük kadrolar arazide kıvraklık yönünden sıkıntı olabilir.