Preload nedir?

Scudo

erendiz çetiner

Forum Bağımlısı
Tepki
1.074
Bisiklet
Corratec
Gerçi bu yazı baja amortısor ayarları ıle ılgılı ama yınede kelime ve konu olarak aynı. Preload'un ne anlama geldiği ve işlevselliği ile ilgili sana fikir olur. Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Sevgiler. Arkadaşlar yeri gelmişken genelde yanlış bilinen bir meseleye de açıklık getirelim..motosiklet geçmişimdeki araştırmalarım ve üniversiteden kalma bilgilerimin üzerine yaptığım araştırmalar sonucunda öğrendim ki "preload" yani amortisör yayını üstten sıkıştırma işlemi yay sertliğini etkilemiyor..yani kullandığımız "yayı sertleştirme" terimi aslında hatalı..yayın sertliğine etken faktörler yayın yapıldığı malzeme, yay telinin çapı ve helis çapıdır..bu yüzden yaya preload uygulamak yayın sertliğini değil sürüş yüksekliğini ve amortisörün hareket mesafesini etkiler..bu durumda yayın sertliğini değiştirmek için ayrıca satılan daha sert veya daha yumuşak yayları kullanmak gerek.diğer yandan amortisörün sönümleme yeteneğini değiştirmek için de yağın değiştirilmesi gerek..bu bilgiler için güzel bir kaynak buldum..burada büyük harflerle yazmış demek istediğimi..aşağıda linkini veriyorum..sonuçta bizim yaptığımız preload sürüş dinamiklerini etkiliyor ve artırıp azaltarak istediğimiz hale getirebiliyoruz.. ben sadece kullandığımız terimin yanlış olduğunu vurgulamak istedim.

NOT: Yazı RC İzmir'den Soner Kaya arkadaşımızdan alıntıdır.

• Beğen
Tepkiler: S26
Tepki
45
İsim
Gökhan Şahin
Bisiklet
Bianchi
Bu bilgiler araştıran herkesin işine çok yarayacak.