Powerade sporcu içeceği

S.Çal

Daimi Üye
Tepki
700
İsim
Soner ÇAL
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kısa tempolu sürüşlerimde(50km 35-38 km/h) muz ve su ile yetiniyorum. Uzun ve tırmanışlı rotalar dışında powerade kullanmıyorum. 150+ km ve 30-32 km/h ortalama ile sürüş yapacaksam forma cebine 2 muz ve bir matarama powerade bir matarama su koyuyorum. Bir yudum powerade bir yudum su şeklinde tüketiyorum. Genel olarak powerade den bu şekilde fayda sağlıyorum diyebilirim:harika:

Scudo

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@Iboil
Enerji barı olarak kullanılabilir, içeriği zenginmiş. Da iddia ettiğiniz gibi mineraller bakımından Powerade yerine geçeceğini sanmıyorum

alcest

Forum Demirbaşı
Tepki
516
İsim
Ahmet
Bisiklet
Canyon
@Iboil
Bunun çileklisi harika ama çok pahalı. Evde kendim yapacağım.

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
muz bi süre sonra çürüyor eziliyor diyelim nasıl taşıyorsunuz çok merak ettim ? :)

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@S.Çal

hocam o poweradelerde nasıl bir boya kullanıyorlarsa matarayı limonlu su ile yıkıyorum yinede çıkmıyor içi ya mavi oluyor yada turuncu

termal matara bu arada

tebrikler son turunuza baktım stravadan power bar takviye vs neler aldınız bu turda

bir kaç kişi var stravada ne yediniz ne içtiniz diye soruyorumda dalga geçiyorlar topkek falan yedim diyorlar sanki devlet sırrı

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
(link)
(link)

şiddetle tavsiye ederim

şekersiz olanlarından aldım migrostan geçenlerde

böyle bir şey yok yerimde duramıyordum

%100 doğal şekersiz etiketli olanları yeni çıktı onlardan alın doğal ceviz aroması

benim gibi bir kavanozu bitirmeyin uyarayım :ssrtcbya:

Tepki
40
Bisiklet
Atala
İşte ' Enerji içecekleri' gerçeği

Prof.Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Zaman Gazetesi'ndeki yazısında 'enerji içecekleri' konusuna açıklık getirdi. Küçükusta'ya göre 'Enerji içecekleri' hiçte masum değil. Bize ne Amerikalı Coni'lerin içeceğinden' demeyin!
İlk olarak 1987'de Avustur-ya'da ve 1997'de Amerika ve diğer ülkelerde satılmaya başlanan enerji içecekleri, özellikle gençler arasında çok popüler.

Günümüzde 140 ülkede 200'den fazla marka olduğu biliniyor ve bu içecekleri tüketen gençlerin sayısı her geçen gün katlanarak artıyor. Bazıları bunları kahvaltıda, öğle ve akşam yemeklerinde ve aralardaki atıştırmalarda adeta su veya soda gibi içiyor. Amerika'da yapılan bir araştırma 12-17 yaş arası gençlerin yüzde 31'inin düzenli olarak enerji içeceği içtiklerini gösteriyor. İster inanın ister inanmayın, 4 yaşındaki çocuklar için pazarlanan enerji içecekleri bile var!

Fortune Dergisi'nde 2006 yılında yayınlanan bir rapora göre enerji içecekleri pazarı Amerika'da 2000 yılından beri yüzde 700 oranında büyümüş ve yıllık satış rakamları 5,4 milyar dolara ulaşmış durumda. Bizde durum henüz o kadar vahim olmasa da, bunlar küçük Amerika olma yolunda hızla ilerleyen ülkemiz için önemli uyarılar.

Enerji içeceklerinde fazla miktarda kafein var: Enerji içeceklerinde gazoz, kola, soda gibi benzeri alkolsüz içeceklere göre çok daha fazla kafein bulunuyor. Bunların çoğunun 250 mililitresinde 80 miligram kafein olmakla beraber içlerinde kutu veya şişe başına 505 miligrama varan miktarlarda kafein ihtiva eden enerji içecekleri de var.

Kafein tıpta, merkezi ve çevresel sinir sistemini uyaran bir ilaç olarak kullanılıyor ve makul miktarlarda genellikle emniyetli bir madde olarak biliniyor. Kafein, aynı zamanda çocuklarda kullanılabilen tek psiko-aktif ilaç. Fazla miktar kafein sinirlilik, huzursuzluk, uykusuzluk, mide-bağırsak problemleri ve çarpıntı gibi şikâyetlere yol açabiliyor.

Kanun ve yönetmelikler yetersiz: Amerika'da besinlerde ne kadar kafein bulunabileceğini bildiren yönetmelikler var. Buna göre 12 ons yani bir kutu kola hacminde en fazla bulunabilecek kafein miktarı 71 miligram. Bir kutu kola 35 miligram kafein ihtiva ediyor. Benzer durum, ilaçlar için de söz konusu. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'ne göre reçetesiz satılan ilaçların bir tabletinde 100-200 miligram kafeine izin var ve üstelik bunun ilacın kutusu üzerinde bir uyarı ile belirtilmesi gerekiyor. Ancak enerji içecekleriyle ilgili kanun ve yönetmelikler yetersiz. İçeceklerin üzerinde muhtevalarının bildirilmesi ve sağlıkla ilgili uyarılar konulması gerekiyor, ama bunlara fazla uyulmuyor. Bazılarında çok küçük harflerle 'günde bir kutudan fazla içmeyin' yazıyor, görebilenler için. Yönetmelikler yeterli olmadığı için de bunların 'performans artırıcı', 'uyarıcı' ve 'psikoaktif' etkileri vurgulanarak özellikle genç erkeklere dönük müthiş pazarlama kampanyaları yürütülüyor.

Enerji içecekleri ne besin ne de ilaç sınıfına giriyor; bunlar 'besin desteği' olarak değerlendiriliyor ve bundan dolayı da besinler ve ilaçlar için geçerli yasalar bunlara işlemiyor. Üreticiler 'kafalarına göre' içine kafein koyabiliyorlar. Nitekim enerji içeceklerinin bazılarının bir şişesinde ancak 14 kutu kola içmekle alınacak miktarda yani 505 miligram kafein mevcut.

Birçok ülkede yasak veya uyarılar var: Enerji içecekleri İsveç'te 15 yaşından küçüklere satılamıyor ve ayrıca kutuların üzerlerinde egzersizden sonra ve alkollü içeceklerle karıştırılarak kullanılmaması konusunda uyarılar yer alıyor.

Norveç'te sadece eczanelerde satılmasına izin var. İngiltere'de enerji içeceklerinde 16 yaşından küçükler, gebeler ve süt veren anneler ve kafeine duyarlı kişiler için uygun olmadığına dair etiketler bulunması zorunlu. Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde yasak, bu içeceklerin 'besin desteği' olarak adlandırılmasıyla deliniyor; çünkü bu durumda 250 mililitrede 80 miligramdan fazla kafein bulunmaması gibi zorunluluk ortadan kalkıyor.

Kafein zehirlenmesi: Kafein zehirlenmesi ciddi bir tablo. Sinirlilik, huzursuzluk, baş ağrısı, çarpıntı, ritim bozukluğu, uykusuzluk, terleme, ajitasyon, ellerde titreme gibi sinir sistemi ve mide ağrısı, göğüste yanma, bulantı, kusma, ishal gibi sindirim sistemi belirtilerine sebep oluyor. Fazla miktarda kafein özellikle hipertansiyon, kalp yetersizliği, ritim bozukluğu gibi hastalıkları olanlarda kalp ve yüksek tansiyon krizlerine yol açabiliyor.

Chicago'daki bir zehirlenme merkezine son üç yılda kafein zehirlenmesi sebebiyle 250'den fazla başvuru olmuş. Yaş ortalamaları 21 olan gençlerin yüzde 12'sinin hastaneye yatırılmaları gerekirken, bunların üçte ikisi yoğun bakım ünitelerinde tedavi edilmiş.

Kafeinden başka maddeler de var: Enerji içeceklerinde yüzde 10-12 miktarında şeker var. Bazılarında geleneksel kafein yerine, ezilmiş guarana tohumları da bulunabiliyor. Guarana, tohumları kafein içeren bir Güney Amerika bitkisi. Bu içeceklerde ayrıca, dayanıklılığı artırdığı iddia edilen ginseng ve kas performansını artırdığı ileri sürülen karnitin ve yılan yağı da var.

Ancak hemen belirtelim ki; ne ginseng'in ne karnitin'in ne de yılan yağının bu müthiş etkilerini kanıtlayan bilimsel bir veri olmadığı gibi, bunların fazla miktarda alınmasının sağlığa zararlı olduğu da biliniyor. Gelin görün ki; tüm bu bileşikler besin desteği olarak değerlendirildiği için etkinlikleri ve emniyetlerinin herhangi bir bilimsel araştırma ile ispatlanması gerekmiyor.

Gelelim neticeye: Bize ne Amerikalı Coni'lerin enerji içeceklerinden demeyin; çünkü bunların tüketimi tüm dünyada olduğu gibi bizde de gençler arasında hızla yayılıyor. Birçok ülke, içeceklerin üzerinde kafein miktarlarının belirtilmesini ve 'Dikkat yüksek miktarda kafein ihtiva eder' gibi uyarıların bulunmasını şart koşan yönetmelikler hazırlıyor.

Bizde de geç kalınmadan, enerji içecekleri ile ilgili yönetmelikler gözden geçirilmeli ve içeceklerin üzerinde gerekli bilgi ve uyarılar görülecek şekilde yer almalı. En önemlisi de ayran, boza, şıra, şerbet, kefir gibi içeceklerimizin kıymetini bilelim.

Çocuklar için zararlı mı?

Enerji içeceklerinin çocuklar için yasaklanıp yasaklanmaması tüm dünyada tartışılıyor. Bu içeceklerin, düzenli olarak kullanan çocuklarda bağımlılığa yol açmasından, uyku bozukluklarına sebep olmasından ve beslenmeyi olumsuz etkilemesinden endişe eden uzmanların sayısı hayli fazla ama sadece aşırı tüketimin sorunlu olduğunu savunanlar da var. Bazı araştırmacılar, kafeinin dikkat eksikliği ve hiperaktivitesi olan çocuklarda kavrama, psiko-motor ve duygusal performansı artırabileceğini ileri sürerken, bazıları da tam aksine enerji içeceklerinin hiperaktiviteyi tetikleyebileceği görüşünde ısrarlı.

Enerji içeceklerinin riskleri

Enerji içeceklerinin madde bağımlılığına yol açmasından ve alkolle beraber alınmasının oluşturacağı zararlardan ciddi endişe duyuluyor. Gençler arasında yapılan yeni bir araştırma, enerji içecekleri kullanımıyla davranış bozuklukları, sigara, alkol ve esrar kullanımı arasında ilişki olduğunu ortaya koyuyor.

Kafein bağımlılığı da gençleri bekleyen bir başka tehlike. Belirli bir süre kafein ihtiva eden yiyecek ve içecekleri tüketenlerde zamanla kafein bağımlılığı gelişiyor ve bu kişiler, kafein almadıklarında huzursuzluk, sinirlilik, çarpıntı, yorgunluk, baş ağrısı gibi kafein yoksunluk belirtileri gösterebiliyor. Bir de bazı antibiyotik ve nefes açıcı ilaçların kafeinle birlikte alındıklarında tehlikeli yan etkilere yol açabileceklerini unutmamak lâzım. Kafeinin besleyici bir değerinin olmaması da gelişme dönemindeki çocuklar için mutlaka dikkate alınması gereken bir husus. 'Drug and Alcohol Dependence' dergisinde yayınlanan bir araştırma enerji içeceklerinin bilinçsizce kullanımlarına bağlı olarak gençler arasında kafein zehirlenmesinin her geçen gün hızla arttığını gösteriyor. KAYNAK:(link)

• Beğen
Tepkiler: Cem Ç

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@vintage_cyclist

enerji içeceği farklı izotonik sporcu içeceği powerade gibi olanlar farklı

sizin kopyala yapıştır yaptığınız kaynakda anlatılan enerji içecekleri redbull burn gibi olanlar bunlar zararlı yuksek mıktarda kafein içeren içecekler

powerade gibi izotonik sporcu içeceklerini tüm sporcular özellikle futbolcular kullanıyor...

enerji içeceği değildir poweradeler genelde spordan 30 dakika önce ve sonra alınır vucutun kaybettiği sıvıyı yerine koyması için alınır

enerji içecekleri sınıfına girmez powerdaler

redbull vs bunlar enerji içeceğidir ve çok yuksek miktarda kafein içerirler

redbull ve türevleri ve tansiyon şeker kalp rahatsızlığı olanlarda ölümle sonuçlanabilir spor esnasında alınırsa...

Ilter Elmas

Shut Up, Legs!
Tepki
1.951
İsim
Ilter Elmas
Bisiklet
Carraro
@alcest Yaptıktan sonra tarifini forumda da paylaşır mısın? Ben de çok seviyorum o ürünü ama çok pahalı ve ben bu tarz şeyleri evde yapmayı seviyorum.

• Beğen
Tepki
40
Bisiklet
Atala
@Cem Ç Onun farkındayım ama görüyorum gençler bu içecekleri içki ilede tüketiyor, kendilerini mahfediyorlar sonra acısı kötü çıkıyor.yıllarca bir nesil maden suyu diye soda içdi ama halbuki maden suyu gerçek ve doğal soda ise yapaydı bunu mahalle bakkalıma 6 yılın sonunda ancak anlatabildim:) artık gerisi gençlerin bileceği bir durum.

• Beğen

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@vintage_cyclist

ben suyu bile içinde alumınyum olan plastik paketlerde satılan sular yerine şişede satılan minarelli sulardan alıyorum inanın termal mataraya koyuyorum bu sulardan 4 saat sonra matarayı açar açmaz artık içinde nasıl bir minarel varsa su buz gibi soğuk ve maden suyu gibi çok az bile içseniz susuzluğu alıyor

maden suyu da gunde en fazla 2 tane içerim çok sıcakda pedallıyorsam

• Beğen
Tepkiler: vintage_cyclist
Tepki
40
Bisiklet
Atala
@Cem Ç En iyisini yapıyorsunuz bende çeliği gerçekden iyi olan termosda saklıyorum suyumu ama belli bir soğuklukda saklıyorum yani ne çok soğuk,nede çok ılık.bazen su ile maden suyunu karıştırıyorum.

• Beğen

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@Serkan Mıstınoğlu

kola aynen çabuk toparlıyor ve 1 saat sonra aldığınız 1 kutu koladaki 14 kesme şeker sizi öyle bir hamlaştırıyor ki yurumek bile zor gelmeye başlıyor

kola kadar zararlı başka bir içecek yok tüketmeyin

1 kutu kolayı bir bardağa boşaltın ve içine bir diş koyun sabaha kalmadan o diş eriyor bunun video kaydı da vardı daha çok deney var kola zararları ile ilgili

Bir insan dişini eritebilen bir içecek düşünün artık

S.Çal

Daimi Üye
Tepki
700
İsim
Soner ÇAL
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Cem Ç
hocam bende iki suluk var termal. birisi elite in orjinal suluğu diğeri zefalin suluğu. zefalde bende de aynı sorun var. ama pek aldırış etmiyorum :)

teşşşekürler hocam. Bu tur performansımın kötü olduğu bir tur. Daha önceleri daha fazla mesafe daha fazla elevation 31.5 ortalama ile almıştım. Bu tur baya baya dayak yedik rüzgardan.
Bu turda varış noktamızda iki tane kumru denen bi yiyecek var ondan yedik. Yemek arasından önce ara ara 1 muzu parça parça tükettim. Tüm yol boyunca da 1 kutu powerade i 1 yudum powerade bir yudum su şeklinde tükettim :harika:

• Beğen

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@vintage_cyclist

hocam çelik termoslardan bende çok kullandım hem ağırlık yapıyor hemde ses. o yuzden termal matara kullanıyorum artık

@S.Çal

rüzgar iyidir rüzgara karşı gitmek dayanıklılığı arttırır. kondusyon yüklemesi olmuştur sizin için :)

Şafak Atilla Akpınar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.587
Bisiklet
Trek
Geçen sezon ve ondan öncekilerde powerade sarısını sadece irtifa kazanımı 1500+, süre olarak 6 sa+, uzunluk olarakta 120+ üstündeyse bir şişe alır ve turun yarısında içmeye başlarım. Yudum yudum içer arkasına da suyu içerim. Sıcaklarda tuz ve su kaybını fazlasıyla yaşadığım için bu tür içeceklere ihtiyaç duyarım.

Genel olarak su ile birlikte maximus, kremalı yulaflı bir bisküvi yiyerek geçiştirdiğim de çok olmuştur.

S.Çal

Daimi Üye
Tepki
700
İsim
Soner ÇAL
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Cem Ç güzel bi kondisyon yüklemesi oldu evet :) ızdırap çektik. Afyon rüzgar açısından çok skntılı bir bölge pek ağaç yok rüzgar kesen bir bina yok trafik yok v.s. birde sürekli rüzgar yön değiştiriyor. sağolsun bize baya kondisyon yüklüyor :D

alcest

Forum Demirbaşı
Tepki
516
İsim
Ahmet
Bisiklet
Canyon
@Ilter Elmas
Paylaşırım tabii ama zaten içinde ne olduğu yazıyor dostum. 10-15 gram hurma, 10 gram çilek, biraz yulaf, biraz fındık, biraz da bitter çikolata koyacağım. Smoothie makinesi atacağım. Sulu olursa, sıkarak suyunu alacağım veya direk buzluğa atıp, daha sonra çıkarıp yerim :D

• Beğen
Tepkiler: Ilter Elmas