Power metre hakkında kampanyalar yenilikler indirimler, satmayı ve almayı düşünenler

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Power metreyle ilgili görüşlerim şöyle:

Bu cihaz tek bir durumda işe yarar. Onun gerektirdiği antrenmanları uygulamaya başlar ve devam ettirirseniz işte o zaman power metreye boşuna para vermiş olmazsınız. Bu antrenmanlar alışık olduğunuz antrenmanlarınızı değiştirmeyi, aslında daha fazla zorluğa girmeyi gerektirir. Bunu göze almak zordur. Çünkü power metre alınca hızlanmazsınız, onunla çalışma prensiplerini doğru uygulayınca hızlanırsınız. Aynı, tartının başına geçmek gibi. Kimler tartılmaktan korkar? Kendisine uygun diyet uygulamayan insan doğal olarak tartıdan kaçar, başına geleceklerle yüzleşmek istemez. Tartı size ne olduğunuzu söyler ne yapmanız gerektiğini değil. Bu ise metodolojik çalışmayı gerektirir. Benim naçizane önerim, power metre almadan önce iyi bir power metre kitabı almak. Mesela giriş seviyesinde Joe Friel'ın Power Meter Handbook'u harika bir kitap. Power metreyi aldıktan sonra değil almadan önce bu kitabı okumak gerekir. Çünkü aslında power metreyle çalışmak size göre mi yoksa değil mi karar vermesi kolaylaşır. Mesela power metre tam bana hitap ediyor desem bu bile doğru olmaz. Çünkü her ne kadar ne işle uğraşırsam uğraşayım bilimsel yöntemleri baz alıyor olsam da bir nokta eksik kalır: Power metre disiplin ve süreklilik gerektirir; disiplinli ve uzun vadeli çalışmaya hazır mıyım? Bunu kendime de soruyorum bazen.

Scudo

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Power meter ürünlerinde yeni tasarımlardan biride pınoneer markasının ürettiği iki bacağın ürettiği gücü ayrı ayrı ölçebilen, ve pedalın hangi konumunda bacakların ne kadar güç ürettiğini göstererek ölü noktalardaki kaslarımızı çalıştırmamız için fikir veren power meter modeli gelişim için mantıklı bir istatistik sunuyor..

Dc rain maker incelemesi (link)

MVI_1501-2_thumb.jpg

.

.

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Taze power2max sahibi olarak ben de birkaç şey söylemek istiyorum.

Güç ölçmek yerine başka değişkenleri ölçüp tahmin yapan powerpod gibi sistemleri saymazsak 3 tip powermetre var; sağ ve solu ayrı ayrı ölçenler, gücün tamamını ölçenler ve sadece tek tarafı ölçüp iki ile çarpanlar. Genelde en ucuz alternatif olan tek taraflı powermetreler aslında çoğu bisikletçi için yeterli; kullanıcının sağ-sol dengesi %50-50 ise zaten bir fark oluşmayacak, bir bacağı diğerinden kuvvetli olanlar içinse powermetre hep aynı oranda eksik veya fazla göstereceği için gösterilen değerler kendi içinde tutarlı olacak. Quark ve Power2max gibi aynakoldan ölçen sistemler de sağ-sol dengesini belirleyebildiği için iki tarafı ayrı ölçen Garmin vector gibi sistemleri ise gereksiz buluyorum.

Benim neden power2max tercih ettiğime gelirsek, aynakolu değiştirmek istiyordum ve yeni bir aynakol ile beraber alındığında fiyatı stages gibi tek taraflı power metrelerden çok farklı olmuyordu. Ayrıca Power2max en uzun süredir bu işi yapan üreticilerden birisi ve oldukça oturmuş, pek sorun çıkartmayan bir sistemleri var.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@Murat B. Güzel ve aydınlatıcı bilgiler.. Peki bu power2max ürünlerine takacağımız 50-52-53-55 büyük dişli 34-36-38-39-42 küçük dişli kombinasyonlarının bcd oranları (Vidalama delikleri arası mesafe) yol bisikleti dişlilerinde standartmıdır? Buna eklenebilecek uygun fiyatlı aynakol ürünlerine örnek verebilirmisiniz, shımano modelleride olmak üzere..

Kendim shımano 105 serisi 5800 modeli 165mm aynakol kullanıyorum sanırım bu modelde sağ krank kolu sabit..?
power2max.jpg

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
@Uptown Cyclist Cancellara, klasiklerde tercih etmiyor kullanmayı, adam o seviyeye zaten her antrenmanında power metre kullanarak gelmiştir. Yani hissettiği zorluk derecesinde yaklaşık hangi wattları uyguladığını nabzının ne olduğunu ezbere biliyordur ;)

@emrah9700 Limits hakkında şöyle bir sorun var pedallar yaklaşık olarak 1 cm belki, gövdeden dışarı doğru konumlanıyor. Bu anatomik sıkıntılara sebep olabilir şimdi dikkatimi çekti. Son hali merak konusu..

• Beğen

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@Cyclist999
Evet o benimde dikkatimi çekti ama onu m520 spd pedala göre m540 spd pedalların yaklaşık 2cm dışarı konumlandırılmasına benzettim, sorun olurmu bilmiyorum..

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@emrah9700
Power2max'in güncel modellerinden hiç birisi Shimano aynakollar ile uyumlu değil maalesef (yanılmıyorsam birinci nesil ürünleri olan, sonradan Power2max Classic ismini almış olan model Shimano aynakollar ile uyumluydu fakat artık üretilmiyor). Yol bisikletleri için olan power2max type S'in iki versiyonu var 110mm BCD ve 130mm BCD. İstisnaları olsa da 53/39 ve daha büyük aynakol dişlileri için 130mm, benim kullandığım 52/36 ve daha küçükler için 110mm BCD gerekiyor.

Power2max'ın yol bisikletleri için olan tüm ürünlerini şurada görebilirsiniz:
(link)
Bunlar %19 vergi içeren Avrupa fiyatları, satış vergisini geri almak mümkün.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

bambam84

Aktif Üye
Tepki
127
İsim
Caglayan Y
Bisiklet
Merida
4iiii power metreler hakkinda gorusleriniz nedir ? Fiyati uygun gorunuyor..

• Beğen

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
@bambam84 4iii incelemelerinde, yüksek sıcaklık farkı olduğu taktirde etkileniyormuş hassasiyeti. Stage pm ler iyi gibi, habire yazılım güncelleme yapmışlar, artık sıcaklık farklarını kompense edecek algoritmayı da gömmüşler son güncellemelerle. Fakat tek sol taraftan güç hesabı yüzde 5-6 gibi yanılmalara sebep olabiliyor, çünkü sol bacak tarafından üretilen güç ikiyle çarpılıp total power olarak görünüyor. Eğer iki bacak arasında güç dayanaklılık anlamında ciddi farklar varsa, sapma miktarlara daha fazla olacaktır. F/P olarak quarklar iyi pil değişimi filan biraz daha kolaymış power2max lere göre.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@bambam84

@bambam84 fiyatı nedeniyle cazip duruyor ama 400$+kdv'ye almak için kendi aynanın kolunu göndermen ve montajını yapıp tekrar göndermelerini beklemen gerekiyor. Bu ise uzun süre bisiklete ara vermek demek. Kolla birlikte satın almak ise bana epey pahalı geldi; bende dura-ace aynakol olduğundan, fiyat 600$+kdv'ye geliyor.

• Beğen
Tepkiler: bambam84

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
Arkadaşlar benim merak ettiğim pedal bazlı ve krank kolu bazlı olan power metrelerin farkları nelerdir birbirlerinden üstün yanları yada zayıf yönleri nelerdir.
(link)
(link)

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Bike radar powermeter diye aratin. Videosu var...

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@Ertan M. @Ozan k. bahsettiği video, özetleyecek olursak karşılaştırma videosunda garmin vector gibi pedal bazlı olanlar sanırım diğerlerine göre daha tutarsız oluyormuş, ama bu pedal bazlı olanlara sanırım krank modelleri dahil değil, değilmi@Ozan k. @Ozan k.

@Murat B. bey ebayde uygun fiyatlı ikinci el şöyle bir ürün var görüşünüz nedir? ----- (link) ----

@Bahadır Gürel
Bahadır bey bende yol bisikletimin aynakolunu gönderirsem, bu 15 günlük süreçte dağ bisikletimle idare etmeyi düşünüyorum ama hala kararsızım ebayde açık artırmalara bakıyorum ama 165mm krank seçeneği çok zor, göbek sistemindede 24telli yok gibi aceba diyorum 32 ve 28 telli olanlar 24mil ile kullanılıp akord yapılabilirmi ki?

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@emrah9700

Ürünün tanımında şöyle bir ifade var:
BCD: 144 mm

Bu tip aynakollar zamana karşı bisikletlerinde kullanılıyor.

• Beğen

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@Murat B. Bilgi küpüsünüz murat bey tebrik ederim..

Peki göbek sistemli powermeter lerin jantıma uygun 24telli olanı yok gibi, 32 ve 28 telli olanlar 24mil ile kullanılıp akord yapılabilirmi?

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@emrah9700
Jantin çember ve göbeğindeki delik sayısı aynı olmalı. Aksi halde tellerin konumları olmaları gerekenden farklı olacağı için jant sorun çıkartacaktır. Bildiğim kadarıyla powertap 24 delikli jant göbeği üretiyor.

• Beğen

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@Bahadır Gürel bey ben bu soruyu sorduğunuzu yeni görüyorum, ama burdan sormanız ve kendinizde cevaplasanız sonucu paylaşmanızın konuya yararı olacağına inanıyorum..

• Beğen

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@celilcetiner

Fiyat-performanstan öte bulunabilirlik ve uyumluluk önemli sanırım. Garmin Vector 2S almak için yola çıkmıştım ama Garmin'in duyurduğu fiyatların üzerinde satanları görünce 4iiii Precision'a yöneldim. Piyasadaki ürünlerin çalışma mekanizmaları çok farklı olduğundan ne desem bir tarafı eksik kalır.