Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Power metre hakkında kampanyalar yenilikler indirimler, satmayı ve almayı düşünenler

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında emrah9700 tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. emrah9700

emrah9700 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Arkadaşlar kendi bilgimle özetleyecek yada tarif edecek olursam pedala aktardığımız gücü watt cinsinden ölçen ama süre ve ortalama hız gibi; eğime, rüzgara veya hava koşullarına göre çok fazla değişmeyen verilerle bizim bisikletin donanımına aktardığımız gücü gösteren aletlere power metre deniyor..

Bu aletler 1000 ile 3000tl arasında değişen fiyatlarda olduğu için herkes alma gereği duymasada antrenmandan tam verim almamız, vücudumuzun yorgun veya dinlenik olduğunu anlamamız, yada 1-3-5 saniyeden, 30-60-90 dakikaya kadar üretebildiğimiz gücü ölçerek yarış ve benzeri zorlama durumları için kendi vücudumuzu tanıyarak doğru zamanda doğru sürede doğru gücü uygulamamız için en iyi yol diyebiliriz..

Konuyu açma sebebim ise fiyatları orta seviye bir bisikletten bile pahalı olan power metre ürünleri hakkında yurtdışı, yurtiçi kampanyalar indirimler yenilikler, almayı ve satmayı düşünenler, cihaz hakkındaki yenilikler veya incelemeler konusunda birbirimizle fikir alışverişi yaparak fiyat performans ürününü keşfetmemiz, ürünleri birbirleriyle gerek özellik gerek fiyat olarak kıyaslamamız vb durumlarla birçok power meter hayali olan performans severin bisiklet forum gibi bir yerde bu konuda birbiriyle bağlantı içerisinde olarak fikir alışverişinde bulunması..

Kendi bulduğum ürünlerden örnekler verecek olursam şuan için fiyatı uygun ve ölçümde stabil olan ve aynakol krank koluna monte edilerek kullanılan ürünlerden bir tanesi 4iii power meter..
    Bu power meter markası google çeviri ile anladığım kadarıyla iki seçenek sunuyor size, birinci seçenek 399 dolar'a kendi aynakolunuzu onların çalıştığı kargo firmasıyla onlara gönderiyorsunuz, 1-2 haftalık bir süreçde onlar power meter cihazını sizin krank'ınıza monte edip, uyarlayıp test edip 5 gün içinde tekrar kargoyla size yolluyorlar..
    sundukları bir ikinci seçenek ise krank kolunuzun kalitesine göre fiyat değişsede yine en düşüğü 399 dolardan onlardan krank kolu satın alıyorsunuz yalnız önceden alınan siparişin size teslim süresi temmuz 2016 içerisinde olduğu vaad ediliyor..

Ürünün Dc rain maker incelemeleri; 4iiii Precision | DC Rainmaker
    Ürünün seçenekleri sunduğu sitesi; PRECISION - 4iiii Innovations

4ii.jpg
    Ürünün youtubedeki inceleme ve test videoları; 4iiii power meter - YouTube

Son düzenleme: 10 Mayıs 2016
  2. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:

Bu linkte powermetre karşılaştırması var. 4iiii yok ama neredeyse geri kalan tum urunler mevcut.

Stages düşünüyorum ben de. Merkin'de 1800 tl.

Cyclist999 ve emrah9700 bunu beğendi.
  3. emrah9700

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Ozan k. bey Stages marka power meter'leride inceledim; fiyatları 389 dolardan başlıyor ama stages'in benim için eksi yönü yol bisikletimde kullandığım 165mm uzunluğundaki krank boyunu sadece fiyatları 600'dolar üzerinde olan 105-ultegra gibi üst seviye kranklarda var, o kadar fiyat fark'ını sadece krank boyu için vermektense aynı fiyatlara pedal'a takılan bir garmin vectör alıp krank boyu 170mm olan dağ bisikletimedede ufak bir işlemle powermeter'i uyarlayabilirim..

4. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Evet ama linke bakarsaniz pedal bazli powerntreler icin henüz erken olduğunu, bayagi problemle karşılaştıklarını soyluyorlar.
    Ben simdilik pedallardan uzak dururdum acikcasi. ..

emrah9700 bunu beğendi.
  5. emrah9700

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu getirisi yüksek power meter pazarı kızışırken yeni yeni çeşitli ürünler sürülüyor piyasaya, şuan için bunların arasında en uygun fiyat seçeneği sunan ama değerlerindeki yanılma payı daha fazla olan yani diğerleri kadar stabil olmayan, tabii kullanımı ve bisikletleriniz arasında değişim montajı en kolay olan yeni bir ürün ise powerpod power meter fiyatı 299dolar, bu ürün bisikletin önüne monte ediliyor önündeki rüzgar kanalı sayesinde istatistiklerle rüzgar şiddetinide ölçüp max ve ortalama rüzgar şiddetinide kayıt edip depolayabilen ve yardımcı programlar vasıtasıyla size sunan, bu aletin çalışma prensibini özetleyecek olursak; önden maruz kaldığınız rüzgarın şiddeti, öne doğru bisikletin ivmelenmesi, eğim sensörü gibi bilgileri, sizin tekere bağladığınız hız sensöründen gelen verilerle birleştirerek sizin harcadığınız watt'ı bulduğunu vaad ediyor, tabii dc rain maker bir çok ayrıntıyla çok çeşitli testler sonrasında incelemesinin özetinde bu sistemin doğruluk payında yanılmaların çok daha fazla olduğunu ve bu ürünün haketdiği satış fiyatının 299 dolar yerine 199 dolar ile 249 dolar arasında olması gerektiğini düşünüyor ve 299 dolar vermektense 399 dolar vererek 4iii almanın daha mantıklı olduğunu söylüyor..

Dc rain maker incelemesi; PowerPod In-Depth Review

power pod.jpg

6. I am the Uptown R.

I am the Uptown R. Onursal Üye

Seviye:
    Fabian Cancellara: Benim rakamlarla işim olmaz.Nokta.

aynakol, Ahmetgitar, Osman D. ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  7. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
  8. I am the Uptown R.

I am the Uptown R. Onursal Üye

Seviye:
  9. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @Uptown Cyclist
    2010 yılında bile kullanıyormuş, ne ara tövbe etmiş ? :)

uguryilmaz144, Murat B. ve emrah9700 bunu beğendi.
  10. emrah9700

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Uptown Cyclist Yahu kardeşim o adam kara düzen yapmıyorya herşeyi, başında hocası, beslenme uzmanı, masörü, doktoru, kontrolünü gerçekleştiren bir sürü uzman kişi vardır, bilinçsiz yapılan bir antrenmanda 3 senede gelinen noktaya dinlenmesini, beslenmesini, yüklenmesini, vs bilip vücudunu tanıyıp bilinçli şekilde antrenman yapan başka bir sporcu 1 senede aynı noktaya gelir..

Son düzenleme: 11 Mayıs 2016
  11. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    @emrah9700
    pedal bazlı sistemler dağ bisikletine olmaz. Yol ayakkabısı ile dağda sürmeyi ve dolaşmayı geçtim pedallar mtb sürüşünde sürekli darbe alıyor. Sert bir darbede en az 1000 euro olan pm ciddi hasar alır ve bu durum çoğu satıcı için garanti kapsamı dışında.

Fransa bisiklet turunun türkçe bir iki etabına denk gelmiştim geçen sene ve bu saçmalıkları sunuculardan da duydum. Contador için pm kullanmıyor, sevmiyor ağğbi diyorlardı. Olmayan bir tartışmaya zamanımı harcayacak değilim ama adama da gülerler yani.

Pm kullanmayı düşünenlere önerim nasıl kullanacaklarına daha çok yatırım yapmalarıdır. Bu işin ilmine dair tüm bilgi kaynakları, yazılımlar ve tartışmalar ingilizcedir ve bunları takip edemezseniz elinize pahalı bir kayıt cihazından başka birşey geçmez. Dost acı söyle misali daha alışveriş sayfasındaki içeriği anlayacak dil bilginiz yoksa kendi başınıza pm ile antrenman yapma işini kotarmanız çok zor. Bunu bir eleştiri olarak algılamayın, dil öğrenmeye yıllar harcamış ve hala yeni bir dil öğrenmesi gereken biri olarak tecrübeye dayalı bir gözlemimdir.

pm konusuyla ilgili epey konuşma geçmişti eski yazışmalarda, kendimizi tekrar etmeyelim.

Ertan M., Ali Demir, tameryc ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  12. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @Hüseyin Çelebi contador pm kullaniyor ama antrenmanlarda. Büyük turlarda bazen pm takmiyormus, psikolojik olarak yeterince watt üretip sonra kendini yorgun hissetmemek icinmis miş miş. Hani normalde 1 saat 400watt uretebiliyorsundur ama yarış adrenaliniyle belki 420watt ureteceksindir ama ekranda 400 görüp doygunluk olmasin diye takmiyor olabilir.

Yine de antrenmanlarda elbette takıyor, önceki yıllarda da kullanmayan varsa kullanmadigina yanıyor. Herkes keske kullansaymisiz, degerini anlayanamisiz diyor.

Bizde de 5 sene sonra insanlar bilinçlenir.

emrah9700 bunu beğendi.
  13. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Tam yazıyordum, "konu, @Hüseyin Çelebi 'nin konusu" diye :).

Öyle "olmazsa olmaz" bir şey olduğunu düşünmüyorum güç ölçerlerin. Alınca da muhtemelen 3 antrenman sonra uçmaya başlayamayız.
    @Hüseyin Çelebi 'nin dediği gibi almadan önce oradan gelecek verileri okumayı öğrenmek daha önemli. Hatta hobi kullanıcısı için kalp ritmi + kadans + hız verisinin bile yeterli olabileceğini düşünüyorum (ki bunları da okumayı öğrenmek lazım, öyle "aaa yokuş çıkarken kalp ritmim artmış bak" ile bitmiyor iş :)).

mutlu07 bunu beğendi.
  14. emrah9700

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Ozan k. @Hüseyin Çelebi ; Pedal bazlı bir power meterde karar kılmış değilim zaten, sadece 165mm krank boyu için 389 dolar yerine 600 dolara bir stages almaktansa aynı ücrete garmin vectör alırdım en azından daha bilindik bir markanın ürünü, ilerde satmayıda düşünsem piyasası olup daha az zararla elden çıkarılabilecek bir ürün olduğunu demek istedim, eğerki 389 dolarda 165mm krank seçeneği olsaydı fikrimde stages vardı, 165mm seçeneğinde fiyat ikiye katladığı için şuan da bana en ucuza en mantıklısı 4iii geliyor..

Randımanlı bir sistem olsaydı eğer power pod modeli iki bisiklette kullanmak için daha pratik olurdu..

Birde limits markasının ürettiği pedal dibine takılan model var, ilgisini çekecekler için ondanda bahsedeceğim..

15. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @emrah9700 dedileri gibi problemliyse vector almanin ne manasi var ki?

16. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    @emrah9700
    su an pm piyasasinda Stages Vectorden daha iyi bir yere sahip. Garmin bilinir marka ama urunleri sorunsuz olmaktan cok uzak. Vector de oyle kolay takilip sokulecek bir model degil.
    Neyse hangi pm konusu ayri, kolay bir cevabi da yok zaten.

Bizim pm oncesinde halletmemiz gereken cok problem var.
    Pm her yarista ise yaramaz, cogu durumda sonradan analiz ve eksikleri tespit icin kullanilir. Mesela XC, Kriteryum vb yarislarda en fazla kacinci turda oldugunuzu takip edersiniz. Gecen burada bir xc yarisina girdim ve ekranda 4 gosterge vardi ki bunlardan ikisi kacinci tur oldugu ve toplam sureydi. Gerisinin o anda bir onemi yok. PM antrenman ve yonetim aracidir, yaris aninda karar vermek icin kullanimi ancak cok uzun yokuslarda ve tabiiki de zamana karsilardadir.
    Turda sporcu pm kullanmayabilir, gunun plani en ondekine tutunmak ise pm bir karar mekanizmasi sunmaz, yapabildiginiz kadar ondeki ile surersiniz. O gunku bisiklet veya kaza sonrasi verilen bisiklette pm olmayabilir. Bir etap vb ile karar verilmez boyle seylere.
    400w-420w arasindaki fark adrenalin vb ile kapanmaz bu arada. Siniriniz 410w ise farki hizla hissedersiniz.
    Kendini limitlemeye gelince de Contador vb kafasinda adamlara psikilojik limitler islemez, ekranda 205 nabzi gorunce oluyorum yavaslayayim diyecek insanlar binlerce insanin arasindan siyrilip o pozisyonlara gelemezler.

özcan yılmaz ve mutlu07 bunu beğendi.
  17. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @Hüseyin Çelebi ben duyduğumu söylüyorum. Sonuc olarak pro peletonda pm kullanmayan kalmadı. Artik herkes doğru antrenman yapiyor, ne ise yariyor ne yaramıyor biliyor.

18. emrah9700

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Ozan k. Power meter'lerin hepsi birbirinden farklı sonuçlar veriyor zaten, hiç daha hem ortalama watt'ı, hem normalize watt'ı, hemde maksimum watt'ı, hatta birde kadans'ı, bunların hepsini bir arada aynı gösteren görmedim farklı markaların incelemesinde, bu yüzden benim için önemli olan tutarlılık..

Ama bu tutarlılık power pod modelinde yoktu mesela örnek verecek olursak diğerlerinden %2 farklı gösterirken bi anda zamana karşı pozisyonuna geçtiniz ve kolunuzu gidona koydunuz eliniz onun aldığı rüzgarı azalttı değer farkı %2den %10 lara çıkıyor, yada parke taşlı bozuk bir yolda gidiyorsunuz onun çalışma prensibinde değeri etkiliyormuş bunlara incelemesinde dc rain maker değinmiş zaten..

Power meter %1 fazla veya eksik gösteriyorsa bile hep aynı oranda farklı ölçtükden sonra mantıklı. Sonuçta tüm power meterler yanılma payıyla çalışıyorlar.

19. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Siz galiba verdigim linki izlemediniz.
    Orada ayrintili anlatmislelar. Henuz pedal bazli pm'lerin duzgun olcemedigini, buyuk tutarsizliklar olduğunu vs anlatmislar. Yani kendi icinde bole tutarli degil, bir gun baska ertesi gun baska veri yansitiyor...

20. emrah9700

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Limits power meter ürünü ise her tür bisiklete uyan bir tasarımla krank ile pedal arasına takılan ara bağlantı şeklinde tasarlanmış, bisikletleriniz arası değişimi ve montajı kolay bir ürün..
    Ürünün piyasaya sürülüş tarzı önceden ödemeli şekilde biraz sıkıntılı bir süreç diyebiliriz, sanki bu pazar büyüyüp rekabetler artmadan üretim için sermayeyi alıcılardan alarak onları kendine bağlı kılıp bu süreçte bir maddi destekle seri üretime geçmeye çalışmak gibi düşünebiliriz, ürünün ödemesini önceden yaparsanız fiyatı 349 dolar yerine 289 dolar tabii epey bir ödeme yapıp sipariş veren olmuş ama çokda iç açıcı bir dönüş ve yanıtla şuana kadar karşılaşılmamış, kargo işlemlerine başlanmamak bir yana, bir bilgilendirme vermeyi ihmal etmiş firma..
    limits.jpg
    Limits Dc rain maker'in ürün hakkındaki düşünceleri
    My Thoughts On The LIMITS Power Meter
    LIMITS Power Meter: Really cool or really fake?
    Ürünün youtube tanıtım videosu;

Son düzenleme: 11 Mayıs 2016