Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Posta veya hızlı kargo yoluyla yurtdışından gelen eşya ve Özel Kargo firmaları

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Hakan BULUT tarafından paylaşıldı.

1. Hakan BULUT

Hakan BULUT Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bu konu ile ilgili tüm yasal metinleri okumaya çalıştım eksiklerim olursa beni düzeltin lütfen.Özel kargo firmaları ile gelen özellikle vergiye tabi olan 75 Euro üzerindeki alış-verişler için kargo firmalarının devlete ödenecek yasal vergi haricinde forumlarda yazdığı üzere,Gümrük müşavirliği, ordino, terminal vb. isimler altında ilave ücret alındığı söylenmektedir.Bu konu hakkında ne yapabileceğimi düşünmekteyim.Bu konuda Gümrük ve Ticaret Bakanlığına dilekce ile başvuru yaptım.Şimdi Arkadaşlar başından böyle bir olay gecmiş arkadaşların benimlen bilgileri paylaşması ve alınan ücretlerin ne adla alındıgının bilmek istiyorum herhangibir dekont alınıyor mu bu konuda. öncelikle sizinlene Bakanlığa attıgım yazıyı paylaşmak istiyorum.
    Merhaba iyi çalışmalar diliyorum.
    Kargo ücreti ödenmiş Posta veya hızlı kargo yoluyla yurtdışından gelen eşya için Özel kargo Firmalarının 2009/15481 sayılı "4458 Sayılı Gümrük Kanunun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkındaki Karar'ın 62. Maddesi uyarınca belirtilen limitler haricinde Özel Kargo Firmaları tarafından Aynı kanun Hükmünde Kararnemenin 127. Maddesi uyarınca "Gümrük müşavirliği, ordino, terminal vb. isimler altında ilave ücret alamaz." hükmü konulmasına rağmen internette araştırmalarıma göre Özel kargo Firmaları tarafından ücret alındığına dair paylaşımlar bulunmaktadır.Bu konuda şu soruları sormak istiyorum.

1.Özel kargo firmalarının Vergileri ödenmek suretiyle yolcu beraberinde veya posta yoluyla ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya limitleri kapsamında olan ürünler için ek ücret çıkarması yasal mıdır? (Madde 62 ve 127. Maddenin B bendindeki Durumlar haricinde )

MADDE 62- (1) Kıymeti 1500 Avro'yu geçmemek şartıyla, posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşya için 45 inci ve yolcu beraberinde gelen eşya için 59 uncu maddelerde belirtilen limitleri aşan eşyanın değeri üzerinden;
    a) Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18,
    b) Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20,
    oranında tek ve maktu bir vergi tahsil edilir.
    (2) Birinci fıkrada sözü edilen limit dahilinde getirilen eşyanın;
    a) Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,
    b) Yolcu beraberinde ya da yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi,
    c) Diplomatik eşya ve yolcu eşyası hariç olmak üzere posta ve hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi,
    gerekir.
    MADDE 126- 41 (20/8/2011 tarihli ve 28031 sayılı R.G.’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile değişik) (1) Kanunun 225 inci maddesi uyarınca, posta yolu ve hızlı kargo taşımacılığı kapsamında gelen ya da gönderilen;
    a) Önemli değeri olmayan eşyanın,
    b) Miktarı brüt 30 kilogramı ve değeri 1500 Avro’yu geçmeyen ihracat rejimine konu eşyanın,
    c) 42(8/11/2013 tarihli ve 28815 sayılı R.G.’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile (c) bendi değiştirilmiştir.) Değeri 1500 Avro'ya kadar olan ve diplomatik eşya ve yolcu eşyası hariç olmak üzere (b) bendinde belirtilen miktarı geçmeyen serbest dolaşıma giriş rejimine konu ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşyanın,
    ç) Kanunun 167 inci maddesinin sekizinci fıkrasının (d) bendi kapsamı numunelik eşya ve modellerin, gümrük beyanı dahil tüm gümrük işlemlerine ilişkin faaliyetlerinin takip edilip sonuçlandırılmasında, posta idaresi ile Bakanlıkça belirlenen koşulları taşıyan hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler dolaylı temsilci olarak yetkili kılınabilir. Bu yetkiyi kullanan hızlı kargo şirketleri gümrük müşaviri çalıştırır. İhracat rejimine konu eşya için miktar veya değer limitlerini ayrı ayrı beş katına kadar artırmaya Bakanlık yetkilidir.
    MADDE 127- 43(8/11/2013 tarihli ve 28815 sayılı R.G.’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile değişik.) (1) 126 ncı madde uyarınca yetkilendirilen posta idaresi veya hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler, Bakanlıkça kolaylaştırılan gümrük beyanı kapsamında takip edip sonuçlandırdıkları gümrük işlemleri için verilen hizmet karşılığında;
    a) Gümrük müşavirliği, ordino, terminal vb. isimler altında ilave ücret alamaz.
    b) 126 ncı maddenin birinci fıkrasının (a) ve (ç) bentleri kapsamı eşyaya ilişkin işlemler için hiçbir surette; (b) ve (c) bentleri kapsamı eşyaya ilişkin işlemler için gönderinin geldiğine dair bildirimin alıcıya yapıldığı tarihten itibaren ilk üç gün için ardiye ücreti alamaz.​

2.Özel kargo firmalarının Vergileri ödenmek suretiyle yolcu beraberinde veya posta yoluyla ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya limitleri kapsamında olan ürünler için ek ödeme talep ettiğine dair kuruma şikayet gelmiş midir ?

3.Özel kargo firmalarının Vergileri ödenmek suretiyle yolcu beraberinde veya posta yoluyla ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya limitleri kapsamında olan ürünler için ek ücret alındığı, gümrük işlemlerini zorlaştırıcı ve alıcıyı yanlış yönlendirdiğine dair uygulamalar konusunda Uygulama yanlışları olup olmadığı konusunda müfettiş görevlendirilmiş midir. İnternette forumlarda bu konu hakkında bu kadar yazı yazıldıysa gerçekliği araştırılmalıdır.

4.Bu tarz uygulamalar gerçekse ve alınan ücretler yasal değilse bu haksız kazanç değil midir. ?

5.Böyle bir durum ile karşılaşılması durumunda ne yapılacağı konusunda tarafıma bilgi verilmesini saygılarımlan arz ederim.

Cevabı Beklemekteyim.Daha sonra özel kargo firmalarına şu maili attım.
    Merhaba iyi çalışmalar diliyorum. Kargo ücreti ödenmiş Posta veya hızlı kargo yoluyla yurtdışından gelen eşya için Özel kargo Firmalarının 2009/15481 sayılı "4458 Sayılı Gümrük Kanunun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkındaki Karar'ın 62. Maddesi uyarınca belirtilen limitler haricinde Özel Kargo Firmaları tarafından Aynı kanun Hükmünde Kararnemenin 127. Maddesi uyarınca "Gümrük müşavirliği, ordino, terminal vb. isimler altında ilave ücret alamaz." hükmü konulmasına rağmen internette araştırmalarıma göre Özel kargo Firmaları tarafından ücret alındığına dair paylaşımlar bulunmaktadır.Bu konuda şu soruları sormak istiyorum

1.Özel kargo firmalarının Vergileri ödenmek suretiyle yolcu beraberinde veya posta yoluyla ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya limitleri kapsamında olan ürünler için ek ücret çıkarılmaktamıdır.( 2009/15481 sayılı "4458 Sayılı Gümrük Kanunun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkındaki Karar'ın Madde 62 ve 127. Maddenin B bendindeki Durumlar haricinde )

2. Almanyadan bir alışveriş yapıcam kargo ücreti Almanyadan ödenicek .Yasal faturası mevcut kargo hariç 300 euro tutarında(Kargo 20 euro, toplmada 320 Euro fatura kesilmiş). Ürün bi adet Bisiklet kadrosu, 30 kg altında ve bir adet, kişisel kullanuma yönelik.Firmanızın Almanyadaki uzantısı ile gönderilecek. Bu ürün Tarafıma gönderildiği takdirde benden Gümrük müşavirliği, ordino, terminal vb. isimler altında ilave ücret alınacak mı ?

3:Tutar için firmanız gümrüğünde devlete vergi olarak ödenmek üzere yasa kapsamında AB den gelen ürün için %18 vergi vermen gerektiğini biliyorum, demek istediğim bu tutarın haricinde bir ücret verecek miyim ?

4.Kargo muştaki adresime gelecek ve çıkacak vergi miktarı ödemesini Kayseri ilinde gerçekleştirebilir miyim ?

Teşekkürler .İyi çalışmalar.

Arkadaşlar özel kargo firmaları gereksiz yere, gönderilen kargolar için tüketiciye harcama yaptırıyorsa bu haksız kazançtır ve bunada göz yummak doğru değildir. Böyle bir durum söz konusu ise tüketici hakem heyetleri,İlgili Bakanlığa başvuruda bulunlması gerektiğini düşünmekteyim.Bunun için bu tür bir durulman karşılaşıldığında İlgili kalemlerin yazdığı ödeme dekontu alınılması şikayetin kanıtı olacaktır.
    Ama Eğer bakanlığın cevabına istinaden; sorunun çözümü konusunda emek vermezsek bu sorun yüzünden bir sürü arkadaşımız özel kargo firmalarının insafına bırakılacaktır.

2. Hakan BULUT

Hakan BULUT Aktif Üye

Seviye:
    Ups kargodan gelen cevap

"Gelen sahsı gonderılerde mal kıymetı 1500 euroyu ve agırlık 30 kg. Asmıyorsa

Sahsı esya olarak ıslemlerı bız yapabılıyoruz. Gumruk ıslemı yaptıgımız ıcın

Ucret almıyoruz. Ardıye, ordıno ucretı, gumruk hızmet bedelı gıbı masraflar olusmuyor.

Sızden yetkı yazısı alarak ıslem yapıyoruz ve masrafınız sadece vergı oluyor.

Bılgınıze"

3. Ekrem Yılmaztürk

Ekrem Yılmaztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    DHL express servisiyle gelen ve gümrüğe takılan kargom için, ekstra depo ücreti ödemedim. Forumlardaki konuları okuduktan sonra korktum baya ama mesele şu; kargonuz gümrüğe takıldığında size haber veriliyor. Sizin 2seçeneğiniz var. Ya kendiniz alacaksınız ya da kargo firmasına yetki vererek işlemleri sizin adınıza yapacaklar. Burada size gerekli belgeleri söylüyorlar ve mail yoluyla cevapladığınızda işlem başlıyor. Ardiye ücreti eğer bu işlemleri yani gümrükten çekim işlemlerini 3iş günü içerisindeydi sanırım yada 2de olabilir başlatmayan kişiler için söz konusu. Hem yetki vermez hem de gidip almazsanız masraf çıkıyor doğrudur. Kargom ingiltereden 40saat civarı bir sürede geldi,sabah dhl tarafından bana atılan maile cevap yolladım ve belgeleri birkaç saat içerisnde gönderdim,ertesi sabah vergi miktarını tel.da belirtip dağıtıma çıkarılıyor bilginiz olsun dendi ve öğlen geldi kargom. Vergi miktarını da kapıda ödeyerek paketimi aldım. Benim tecrübemde böyle.Korkulduğu kadar birşey yok açıkçası kitabuına uygun yaptığınızda.Vergiye de itiraz etmem zaten mümkün değil :rolleyes:

4. Hakan BULUT

Hakan BULUT Aktif Üye

Seviye:
    Ekrem bey merhaba.internette özel kargo firmaları için yazılan o kadar çok şey varki kanuna uygun gönderiler için yasal vergiden hariç ücret talep edildiği yazılıyor.
    Sırf bu yüzden özel kargo şirketleri ile isteyebileceğimiz acele ürünleri devlet postası ile istiyoruz ve sürec bu yüzden uzuyor.Bu yüzden konunun üzerine eğiliyorum.

Bu konuda size bir kaç sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.

1.Ne kadarlık alış veriş için ne kadar vergi ödediğinizi merak ediyorum.Vergilendirme olayında bir sıkıntı var mı diye merak ediyorum.(toplam alış veriş-kargo Ücreti-Ödenen Vergi)

2.Sizden istenen belgelerin içeriği hakkında bilgi verir misiniz ?

3.Yetki için sizden ek bir ücret istediler mi ?

Saygı ve Selamlar.

5. Hakan BULUT

Hakan BULUT Aktif Üye

Seviye:
    Tnt ' den cevap Geldi ve güzel bir ayrıntı bizimlen paylaşılmış.

Hakan Bey Merhaba,

Oncelikle bu talebinizi bize ilettiginiz icin tesekkur ederiz. Sorulariniza memnuniyetle cevap verecegim ve bazi konularda sizi uyaracagim.

TNT Express Turkiye olarak hizli kargo ile gonderilmis ve sahislar adina gelip kisisel kullanima haiz, 30 kg 1500 Eur limitlerini gecmeyen esyalarda, operator yetkisi ile gumruk islemlerini gerceklestiriyoruz. Bu islemlerde AB ulkelerinden gelen urunler icin %18 matbu vergiyi devlete sizin adiniza yatiriyor ve gumruk islemlerini tamamlayabiliyoruz. Odeyeceginiz bu matbu vergi haricinde aynen kanunda belirtildigi gibi hicbir ilave masraf cikmamaktadir.

Urununuz Istanbul'a ulastiginda ilgili gumruk birimimiz %18 vergi hesaplamasini gerceklestirecek (Belirttiginiz 300 Eur'luk urun icin 54 Eur karsiligi TL hesaplanacaktir) ve bir mail atilarak, bu vergiyi tarafimiza havale yapmaniz istenecektir.

Devlete yatirilacak bu %18 lik vergi tutarini tarafimiza havale yapmaniza muteakip islemler bir is gunu icerisinde tamamlanacak ve urununuzun gumruk cikisi saglanacaktir. Sonrasinda Mus adresinize gonderiniz teslimata gonderilecektir.

Ancak TNT olarak farkli tasimacilik hizmetleri sunmaktayiz. Yukarda belirttigimiz bu hizmet sadece ''Express'' (havayolu) servisimiz icin gecerlidir. Gondericiyi Express servisimizi kullanmasi konusunda mutlaka uyarmaniz gereklidir.

''Economy Express'' servisimiz karayolu tasimacilik hizmeti sunmaktadir ve hizli kargo tebligine tabi degildir. Bu tur gonderiler ilgili TIR mevzuatina gore degerlendirilir ve ancak ithalat beyannamesi ile islem yapilabilir ve yetkimiz disindadir.

Ayrica Hollanda'daki yerel posta idaresi TNT Holding tarafindan satin alinmis olup, posta ile gonderilen urunlerde TNT Express hizmet agi ile degil, ilgili ulkedeki yerel posta idareleri ile hizmet vermektedir. (Turkiye'de PTT). Hizli kargo ile ayni teblige tabi olmak ile birlikte PTT nin Turkiye'deki uygulamalari bizden farklilik gosterebilir.

Eger tam aciklayamadigim bir nokta olduysa bana tekrar yazabilir veya asagidaki iletisim bilgilerimi kullanabilirsiniz.

Bilginize sunar, bizi tercih ettiginiz icin tesekkur ederiz.

Saygilarimla

6. Hakan BULUT

Hakan BULUT Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar 10 Mart 2013 Tarih ve 28583 sayılı gazetede yayınlanan Gümrük Genel Tebliği (Posta Ve Hızlı Kargo Taşımacılığı) tebliğinden alıntı yapmak istiyorum.

Madde 3:

g) Operatör: Hava yolu ile hızlı kargo taşımacılığı kapsamındaki gönderilerin gümrük beyanı dâhil tüm gümrük işlemlerini dolaylı temsil yoluyla yapmaya yetkili tüzel kişileri.

Arkadaşlar Özel kargo firmaları bizim gümrük işlemlerimizi yapmak için bu kanuna göre sadece havayolu taşımacılığı için yetki alabiliyor.

Şimdi her cevabın, kişide yeni sorular oluşturması normaldir. Şu an bende oluşan sorular.

1.Ürünü Havayolu ile gönderilen bir arkadaş yanlış bir uygulamaya maruz kaldı mı ?

2.Tır mevzuatında konumuzlan ilgili ne geçiyor ?
    3.Gemi ile taşınan gönderilerin durumu ne olucak ?

7. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Almanyadan bisikletle ilgili getirecek bişey bulamadım tişört vs haricinde vergiden de yırtmıştım ne guzel 1 gunum kaldı trye ne getırılır almanyadan bisikletle ilgili hafif taşımalık sizce

8. Hakan BULUT

Hakan BULUT Aktif Üye

Seviye:
    İsa Bey merhaba
    Almanyadan bisiklet ile alacağınız ürünler için yasal olarak 430 euro sınırınız var.Fazlası vergiye tabi.Şöyle bir durumda var Almanyadan kdv li aldıgınız ürün için faturası ile birlikte başvurduğunuzda bir form dolduruyorsunuz ve kdv iadesi olabiliyorsunuz diye bilyorum.Nasıl işlediği konusunda bir bilgim yok.
    Bence ihtiyaçlarınız ölçüsünde ne getireceğinizde karar vermelisiniz. Ben olsam bisiklet kadrosu,yol bilgisayarı veya aksiyon kamera getirirdim.Selamlar.

9. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hızlı kargo firmalarının tamamı ülkeler arası taşımacılığı havayolu ile yapıyor bildiğim kadarıyla. Boşuna endişe ettiğinizi düşünüyorum.

10. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben de çok panik yapıyordum özel kargo konusunda.
    Daha 2 gün önce DHL Express ile kargom geldi. Vergisini kapıda verip aldım. Üzerine fazladan bir masraf ödemedim..

PTT'nin tek artısı vergi işini bazen savsaklıyorlar olmaları. Eğer pahalı bir ürünün kargo kutusu küçükse gözden kaçırma ihtimalleri olabiliyor :).

11. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Ben o riske giremedim. İstanbul gümrük firmalarını aradım ve ürünün vergisi ürünün yarısı olunca vaz geçtim. Ptt de avrupadan buraya getirirken hatırı sayılır bir kargo ücreti alacağını söyleyince kalsın dedim..

12. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Yolcu bereberinde getireceği 1 adet olan hiçbir şey için vergi ödemez ve herhangi bir bedel sınırı da yoktur. Yanında çok değerli bir bisiklet bile getirebilir. Arkadaşın yazısından Almanya'da Türkiye'ye geleceği anlaşılıyor.

Forumda yurt dışından ürün getirme konusunda açılmış ve içinde çok iyi bilgiler olan başlıklar var. Onları okusanız , tatmin edici bilgi yoksa o başlıklardan devam etseniz daha uygun olurdu.

13. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    burada 889 lira olan go pro editionlar vs.. amozon almanyada 289 euro fiyat olarak pek bir farkı yok gibi. kargo gumruk vermıcem ki yolcu ile geliyor öyle olduğu halde, sanırım bisiklet ile ilgili burada olmayan yada uygun fiyatı olan parça bulamıcam getirecek.

14. 9magiko

9magiko Forum Bağımlısı

Adı:
    Murat Ali Güneş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Tam da bugün bu konuyu okuduktan sonra bir sipariş verdim (800 dolar yaklaşık) ve bahsettiğiniz konuda istisna olabilecek bir durumla karşılaştım. CRC'den verdiğim sipariş aynı gün ParcelForce ile 2 paket şeklinde gönderilmiş, ücretsiz kargo da seçmedim priority tracked seçtim ki bir takip numaram olsun. Buradaki sorun gönderimin ParcelForce Euro Priority Business ile yapılmış olması. ParcelForce sitesinde bu servisin karayolu taşımacılığı ile yapıldığı ve GLS ortakları vasıtasıyla gerçekleştirildiği yazıyor ki Türkiye'deki tek GLS ortağı firma MNG kargo (buraya bir gerilim müziği lazım MNG üç harflisinden sonra:)).

Şimdi arkadaşın kafasına takılan sorular aynen benim de kafamda dolaşıyor:

- Karayolu ile geldiği için hızlı kargo olarak değerlendirilmeyip farklı ücretlere tabi tutulur mu?
    - Ticari olmamasına rağmen bu kapsama alınıp ithalat vergileri çıkartılır mı?
    - Paket MNG'ye teslim edilir mi?
    - MNG ardiye, ordino, gulugulu vakvak tarzı isimlerle bir sürü ücret talep eder mi?

Bunları bekleyip göreceğiz artık, CRC'ye e-posta gönderdim ama sizin ülkeniz biz karışmayız der geçerler muhtemelen.

15. Hakan BULUT

Hakan BULUT Aktif Üye

Seviye:
    Sayın M.A.Güneş Bence CRC'den sonra MNG kargo Müşteri hizmetleri ile görüşmenizde fayda var.Bende CRC'den alış veriş yaptım bir hafta önce 51 Euroluk bendede ParcelForce Euro Priority Business yazıyor. Suanda kargomda Heathrow Airport da.

16. harun tınas

harun tınas Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    gelişmeleri bende takip etmekteyim bakalım 800$ lık siparişe ne gibi masraflar çıkacak
    bilgilendirirseniz seviniriz

17. 9magiko

9magiko Forum Bağımlısı

Adı:
    Murat Ali Güneş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Tesekkurler bilgi icin, havaalaninda gorunuyorsa kargolarin PTT ile gelme ihtimali var ve umarim PTT ile gelir biz de vergi, vs. yasal olan ne ucreti varsa odeyip aliriz ve baskalarinin eline dusmeyiz.

Gelisme oldukca haberdar edecegim.

18. 9magiko

9magiko Forum Bağımlısı

Adı:
    Murat Ali Güneş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Kargo 2 parti seklinde 1 gun arayla geldi, 275 TL ve 100 TL olarak ucretlerini odedim gumruk + 3TL PTT aliyor toplamda 380 TL gibi bir miktar odemis oldum. ParcelForce'un sitesinde belirtilenin aksine hava yolu ile geldi ve burada PTT'ye teslim edildi. Benim teslim almam kabaca 10 gun surdu parcalari ve sorunsuz bir sekilde ulasti. Tek sorun burada kontrol icin acarlarken cok dikkat edilmeden kutularin orta yerinden yirtilmasi ama zarar verilmemis neyse ki. Tabi her durumda Royal Mail/ParcelForce/PTT'yi diger kargo sirketlerine tercih ederim hiz ve ucretler acisindan. TNT ile gelen kargolar en az 20-25 gun suruyor hizli gonderi olmasina ragmen.