Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Polar sayesinde yattığınız yerde atletik durumunuzu ölçmek!

Konu, 'Bahadır Gürel' kısmında Bahadır Gürel tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Siz böyle bir şey duydunuz mu bilmiyorum ama ben ilk defa şimdi okudum. Joe Friel'ın Total Heart Rate Training kitabında karşılaştım. Şöyle diyor: Eğer Polar nabız ölçeriniz ve Polar alıcı cihazda Fitness Test fonksiyonu varsa şartlar hazır demektir. Nabız ölçeri göğsünüze bağladıktan sonra yere yatıp hareketsiz vaziyette 3-4 dakika bekliyorsunuz. Polar nabzınızı ölçüp "OwnIndex" adında 20'yle 95 arasında değişen bir sayı üretiyor. Eğer bu sayı 20 ise, sporla ilgisi olmayan sedanter birisiniz; yok eğer 95 ise, Olimpik atletsiniz. Açıkçası bunun bu kadar kolay tespit edileceğine önce inanmadım ama, sonra başka kaynaklara da bakınca böyle bir test olduğunu öğrendim. Sorun şu ki bende Polar nabız ölçer yok. Zaten olsa bile nabız ölçer benim göğüsteki tellerden dolayı düşük nabızlarda hiçbir veri okuyamıyor. Eğer bu bahsettiğim özellikte Polar nabız ölçeri olan varsa, bu testi yapıp bilgi verebilir mi?

Polar Fitness Test and OwnIndex | Polar Global

Polar sitesinde yazdığına göre cihaza girilecek bilgiler:

- Boy
    - Kilo

Bu test, nabız değişkenliğini ölçerek aerobik gücümüzü (VO2max) tespit ediyormuş. Muş diyorum çünkü gerçekten bana pek inandırıcı gelmedi; ama "nabız değişkenliği" olayını fazla bilmediğim için yanılıyor da olabilirim. Aslında atletik durumumuzun bu kadar kolay tespit edilmesi ilginç olmalı.

Polar Fitness Test

2. Hamid Asım

Hamid Asım Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Atletik bünyelerde dinlenme nabzı normal bir insana göre düşük olur. Polar Fitness Test, oradaki yaş, kilo vs değerlerle birlikte nabız değerini de katarak kendine ait bir algoritma kullanıyor sonucu ortalama olarak tahmin ediyor. Benimki 50 küsür çıkmıştı. Polar'ın sitesinde bu değerlerin ne kadar güvenilir olduğuyla alakalı soruya şöyle cevap verilmiş. 305 tane Fin kadın ve erkek deneğin, kendi kullandıkları algoritma ile nabız ve diğer değişkenlerle birlikte VO2max değeri hesaplanmış ve aynı zamanda bu deneklerin laboratuvar şartlarında VO2max değerleri tespit edilip önceki değerlerle karşılaştırılmış ve sonuçlar %6,5 hata payıyla aynıymış. Daha sonra bu çalışmaya 114 amerikalı ile devam edilmiş ve hata payı %12 olarak ölçülmüş. Daha sonra yine 11 denekte hem oturarak hem de uzanarak ölçüm yapılmış ve %8 hata payı ortaya çıkmış. Özetle bu değerler gösteriyor ki dinlenme nabzı ve diğer değişkenler yaklaşık %10 hata ile laboratuvar ortamındaki ölçümlerle aynı. Yani herkesin bu ölçümleri kolaylıkla yaptıramayacağını düşünürsek bu değeri bu kadar yakın tahmin ediyor olması benim gibi Polar kullanıcıları için iyi bir şey olsa gerek :harika:

3. Bahadır Gürel

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    @Hamid Asım Gerçekten iyiymiş, düzenli spor yapanlar ara sıra ölçüm yapıp performanslarını izleyebilir.

4. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Benim de bir ara polar s720 model bir saatim vardı, nabız hız kadans ölçer...evet saatte bir fitness test var ve dinlenmiş bir durumdayken, yatar vaziyette min. efor ve min. stres ile ölçüm yapıyorsunuz ve saat dinlenme nabzınızı, yaş boy kilo bilgilerinizi baz alarak bir hesaplama yapıyor. 54 gibi bir şey çıktığını hatırlıyorum, kullanma kılavuzundaki indeks e göre yaşıma (38) göre excellent kategorisinde olduğumu hatırlıyorum. Bu rakamı VO2max gibi düşünmek makul gelmişti o zaman, 54 ml/kg/min. gibi yani. çünkü bisiklet sporuna, yarışlara katılacak şekilde başlamadan önce, detaylı bir kalp muayenesi olmuştum. bu esnada yapılan efor testinde (bruce protokol ile yapılmıştı yanlış hatırlamıyorsam) aerobik kapasitem 16 met yani 56 ml/kg/min. çıkmıştı. tabi bruce protokol de, vo2 max i koşu bandında nabız takibine dayalı bir indeks ile hesaplıyor yani manuel olarak alınan ve verilen oksijeni, ağız buruna maske ve hortum takılarak bir cihaz yöntemiyle ölçmüyor -ki en net ölçümü bu şekildeki test veriyor. buna göre polar saat de yakın bir değer verdiğinden, dikkate alınabilir bir test bence. bu arada bazı kondisyon bisikletleri de harcadığınız efor ve nabız değerlerini hesaplayarak, met değerleri verebiliyor. max. performansınız daki met değerlerine bakarak, zirve vo2max ınızı görebiliyorsunuz. ben orada da 17 (yaklaşık 60 ml/kg/min.) civarlarında bir iki dakika kalabildiğimi hatırlıyorum.

5. Bahadır Gürel

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Dün Polar FT80 siparişi verdim (bu arada Finspor'da iyi bir indirim var, yurtdışı fiyatlarla yarışıyor). Salı günü elime geçince test edeceğim. Ama asıl alma nedenim bu değil. 4-5 günüm spor salonunda geçiyor. Treadmill ve spin bike antrenmanlarımda da nabız bilgilerimi kayıt altına alma niyetim vardı. Koşu saatiyle birlikte Polar S1 foot pod da gelecek. Bu sayede treadmill'de pace değerlerimi ve karşı gelen nabız değerlerimi Strava'ya aktarabilirim. Conconi testi gibi bazı testler var treadmill'de; bunları uygulamayı planlıyorum. Polar FT serisinin bir avantajı da ağırlık çalışmaları yaparken setler arasında nabza göre bekleme süreleri önerebilmesi. Bunu da kullanmayı planlıyorum. Polar'ın Fitness Test'inin özelliği HRV (Heart-Rate Variability) ölçümü yapabiliyor olması. Yoksa sadece dinlenik nabızdan fitness durumu tespiti çok anlamlı değil. HRV konusuyla ilgili benim forumda bazı yazılarım vardı. Bu nabız değişkenliği konusu çok ilginç; sinir sistemimizin çalışma mantığıyla ilgili. Zaten kasları zamanında devreye sokan da motor nöronların iyi iş görebilmesi. Bu konuyla alakalı bir örneği de Stan Lee'nin Olağanüstü İnsanları programında görmüştüm. Dünyanın en güçlü insanını tanıttı. Adam pek de öyle müthiş kaslı biri değil; 1.70 boylarında alelade görünümlü biri. Ama bildiğimiz ingiliz anahtarını iki eliyle büküyor, yani çeliği büken adam. Herhangi bir cisme 250 kilonun üzerinde kuvvet uygulayabiliyor. Bu güç nereden geliyor sorusunu araştırdıklarında; işin püf noktasının kaslarının yoğunluğuyla alakalı olmadığını, kaslara giden sinirilerin ne kadarının aynı anda devreye girdiğiyle bağlantılı olduğunu tespit etmişlerdi. Bu konu bisiklette de halterde de hatta diğer spor dallarında da önem taşıyor.

öylebirbaktıydım bunu beğendi.
  6. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Maksimal ya da sub maksimal ekzersizler kullanılarak yapılan, kalp atım sayısının zamana göre değişimini de işin içine katan metodlara göre sadece istirahat kalp atım sayısı üzerinden tahmin bana pek güvenilir gelmiyordu. Ama yukarıda alıntı yapılan şekli ile araştırmalar hata payını sayısal olarak vermiş. Bu durumda sezgileri bir yana bırakıp araştırma sonuçlarını kabul etmek lazım tabi ki.

Ben ayrıntılı incelemedim ama bu testi yapmadan önce şartları yerine getirmek önemli. Belli bir saat öncesine kadar ekzersiz yapmamış olmak. Teste başlatmadan önce yere uzandığımızda bir kaç sakika daha istirahatte kalmak. alkol kahve içmemiş olmak vb. Birde kullanıcı özelliklerini saate girerken dikkat etmemiz gerekiyor. Boy, yaş, kilo, cinsiyet kolay ama antreman seviyesi biraz net değil. Kullanım kitabında tarif ediyor. yaklaşık diyeyim ki Haftada 1-2 kez 1-2 saat orta seviyede spor yapıyorsanız "orta" , 3-4 kez 80-90 km bisiklet kullanıyorsanız " yüksek" seviyeyi seçin gibi. Şimdi ben bütün değerler aynı kalmak üzere spor yapma seviyesi olarak farklı değerleri seçince test sonucunun oldukça etkilendiğini gördüm.
    Tabi 1-2 deneme ile yanlış yönlendirmek istemem ama en azından polar ile bu testi uygulayacaklar. Verilerini girerken antreman sevileri konusunda kitapçıktaki ip uçlarını dikkatli değerlendirsinler. Test öncesi şartlara da dikkat etmek lazım. Sonuçlarda zaten pek az da olmayan hata payı açıklanmış bir de veri girişlerinde yanlış değerler girilirse çıkan sonuç pek anlamlı olmayacaktır.

7. Bahadır Gürel

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bugün Polar FT80 koşu saati ve Polar S1 Footpod nihayet elime ulaştı.

Polar Fitness Test'i çalıştırdım. Şimdi takip etmem gereken şey bu değeri "Elite" seviyeye yükseltmek olacak. STAR programı bir antrenman öneriyor, büyük olasılıkla onu kullanacağım. Personal Trainer sitesinde çok daha iyi bir antrenman programı gördüm ancak FT80'le uyumlu değil.

upload_2015-12-23_22-22-3.png

upload_2015-12-23_22-22-49.png

öylebirbaktıydım bunu beğendi.
  8. BF_Okuru

BF_Okuru Aktif Üye

Seviye:
    @Bahadır Gürel Bey güle güle kullanın.. Günün birinde değişik bir alternatif ihtiyacı hissederseniz mutlaka bu markayı da inceleyin derim.

Products[]=6999

Bahadır Gürel bunu beğendi.
  9. Bahadır Gürel

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Piyasada bol fonksiyonlu, yeni standartlara uygun çok alet var ancak fiyatları da bir o kadar katlanıyor. FT80'i tercih nedenim ikinci uğraş alanım olan koşuyu geliştirmekti. Temel fonksiyonları sağlayan en düşük fiyatlı ürünü aldım diyebilirim. İleride tekrar 10-15 km yarışlara katılma niyetim olursa üst modelleri araştıracağım; ancak şu an fazla lüks.

BF_Okuru bunu beğendi.