Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pokut Yaylası ve Plato'da Mola

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında lebowski tarafından paylaşıldı.

1. lebowski

lebowski Üye

Seviye:
    Verçenik'ten inerken kopan jant tellerimi Rize'de yaptırdıktan sonra ertesi güne hazırdım. Çinçiva'ya inmeden, Çat'tan diğer yaylalara geçiş planımız suya düşmüş, açıkçası biraz da işime gelmişti :) Çinçiva'da akşam geçen birkaç günün kritiğini yaparken yükleri bırakıp günübirlik Pokut yaylasına çıkmak konusunda Nihat'la hemfikir olduk.
    Akşam derede yıkanmanın verdiği rahatlık ile ertesi sabah gayet dinlenmiş olarak kalktık. Savaş'ın hazırladığı kahvaltı sofrasından kalkıp yola koyulmamız saat 9'u bulmuştu. Rampaları tırmanırken 3-4 saat önce çıkmamız gerektiğini anlayacaktık.

Tırmanış off-road tabir edebileceğim bir zeminde ve oldukça dik başladı. Dik başlayan rampaların bir süre sonra normalleşmesine ve eğimin mantıklı seviyelerde artıp azalmasına, çıkışlardan sonra inişlerin gelmesine alışmış bir bisikletsever olarak hiç iniş gelmemesi, eğimin aynı diklikle devam etmesi ilginç bir şekilde keyif vermeye başlamıştı ki suyumun bittiğini farkettim, Nihat da aynı durumdaydı. 400 metre yükseklikten başlamıştık ve nabız kontrolü ile dinlene dinlene tırmanıyorduk.

Az süre susuz devam ettikten sonra rastlayacağımız ilk evden su istemeyi düşünürken 800 metre yükseklikteki çeşme hayat görüşümüzü bir anda değiştirmişti. Kana kana içtik. Çeşmenin hemen yanıbaşındaki tabelada Sal ve Pokut Yaylalarına 11 km olduğu yazılıydı. Devam ettik. Bir süre sonra Nihat'tan geri kalmaya başladım ve Plato'da Mola'da buluşmak üzere ayrıldık. Suyum bittikten sonra zaman zaman yürüyerek ve yol boyunca yer alan müthiş böğürtlenlerden yiyerek bir sonraki su kaynağına ulaştım. 1400 metrede damla damla akan Atamer'in Sebiline mataramı bağlayıp doldurdum.

Eğim ve bozuk zeminle savaşı kazanıp zirveye çıktığımda Plato'da Mola tabelaları yolu gösteriyordu. Diğer yaylalara devam eden ana yoldan ayrılıp Pokut Yaylasına doğru sağa girdim. 12 km mesafede toplam 1600 metre yükselmiştim ki inmeye başladım. Çok az süren dik bir iniş sonrası büyüleyici bir manzarayla karşılaştım.

Manzara o kadar etkileyici ki, herseyi unutup bir anligina koptugunuzda hizlanan bisikletinizi inişin bitmesine 5 metre kala yol da bittiği için durdurmaya çalışırken tepetaklak düstükten sonra kalkip üstünüze bulasan topragi silkelerken bile kendinizi alamiyorsunuz :) 2000 metre yükseklikte önünüzdeki müthis derinlik, göz alabildigince yemyesil daglar, etrafinizda nereye gitsem diye karar veremeyen ve yavasça bir ileri bir geri akan duman, pamuk tarlalari arasinda bir gözüken bir kaybolan Kaçkar zirve ve solunda kusakli Kaçkar, renk renk kutu kutu evler, kivrim kivrim patikalar, yine de rüya gibi mutlu son :) Toprağa yumuşak iniş yaptıktan sonra kalkarken 8-9 sene önce bırakmak zorunda kaldığım aikido derslerimde sıkça kullandığım düşüş tekniğini uyguladığımı farkediyorum. Nebi Vural Sensei ve Mustafa Nemli Hocanın kulakları çınlasın.

Fotografta Sal ve Pokut Yaylalari, fotoğraf Hasan Önder'e ait.

Bu da Pokut Yaylasinda gün batimi, fotoğraf Erol Sahin'e ait.

Bir kaç foto da benim dandik telefondan..

Plato'da Mola bir ailenin işlettiği bir ev. Konaklama imkanı var. Biz sadece yemek yedik.

Ama ne yemek! Lezzetiyle unutulmazlar arasına girdi. Mercimek çorbası, fırında kaymaklı patates, yaprak sarma, rokalı reyhanlı salata, yoğurt, ismini hatırlayamadığım bir tatlı. Mıhlama da yapacaklardı biz yaptırmadık.

Karnım doyup depoalarım dolunca kızımı kontrol etmek geliyor aklıma. Neyseki Mutlu gayet sağlam yapmış zamanında :)

Yemek sonrası çay, manzara, Ahmet Abi ve diğer konuklarla tatlı bir sohbet sonrası inişe geçiyoruz. 12 km boyunca frenleri neredeyse hiç bırakmadan iniyoruz. Bir anlık hızlanma tekrar düşmek demek, çünkü zemin çok gevşek. Sıkça durup frenleri soğutuyoruz. Her 150-200 metre yükseklik inişte bir durup disklere su döküyorum. Tabi ilk damlalar anında buharlaşıyor. Aslında doğru bir uygulama değil ama Maguralarıma güveniyorum ve bir an önce inip derede yıkanmak istiyoruz. 4.5 saatte çıktığım yayladan 2 saatte inebiliyoruz.

Günün özeti:

Google Earth üzerinde rota, sol taraf Çinçiva, sağ taraf Pokut Yaylası:

Belirtmeden geçemeyeceğim. Çamlıhemşin'e giderseniz moyy'a uğrayın ve bir kahve için. Sabah erken kapalıydı, biz sadece camdan içeri bakabildik. Çölde bir vaha tabiri abartı değildir.

Deda, osmane, five ve 18 kişi daha bunu beğendi.
  2. Frédéric LAPOİNTE

Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

Seviye:
    Çok güzel fotoğraflar. Tecrübesizlik ve hazırsızlıktan gidemedim yaylara sayenizde gittim . Teşşekkürler.

lebowski bunu beğendi.
  3. irfancan

irfancan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Harika bir doğa,gezmeye doyamadığımız türden yerler dersek yalan olmaz,teşekkürler.

lebowski bunu beğendi.
  4. Ali Hekimoğlu

Ali Hekimoğlu Bisikletkolik

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    müthiş !!!

lebowski bunu beğendi.
  5. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    keyifli bir tur olmuş.paylaşım için teşekkürler...

lebowski bunu beğendi.
  6. aliöğretmen

aliöğretmen Aktif Üye

Seviye:
    Teşekkürler paylaşım için.

lebowski bunu beğendi.
  7. Aziz Özkan

Aziz Özkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    fotograflar mükemmel

lebowski bunu beğendi.
  8. Atagün Elma

Atagün Elma Mühim olan varmak değil, yolda olmaktır...

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Yollarınız hiç kesilmesin,paylaşım adına verdiğiniz emeğe teşekkür ederiz...

lebowski bunu beğendi.
  9. ibrahim siper

ibrahim siper Üye

Seviye:
    resimler süper. teşekkürler

lebowski bunu beğendi.
  10. samet_özdemir

samet_özdemir Bisikletkolik

Seviye:
    nasıl denir bilmiyorum kelimelerin yetersiz kaldığı yerler çok güezl bi tur olmuş bende çok istiyorum doğu karadeniz turunu trabzonda ziganadan gümüşhaneye uzungölden bayburta ve sümelaya rizeye Palovit, Elevit, Ovit, Amlakit e hemşine gitmeyi çok istiyorum inş. birgün fırsat olurda bizde gideriz.

lebowski bunu beğendi.
  11. kayhan1907

kayhan1907 Kıdemli Üye

Seviye:
    fotograflar göz kamaştırıcı çok güzel bir gün geçirmişsiniz ve iyi ki paşlaşmısşınız

12. Barış Özkan

Barış Özkan Kıdemli Üye

Seviye:
    Fotoğraflar süper, bende en kısa zamanda gitmek istiyorum;)

lebowski bunu beğendi.
  13. samet_özdemir

samet_özdemir Bisikletkolik

Seviye:
    barış abi ayarlayalım bi karadeniz turu :) ama ağustos en güzel vakti karadenizin ama bu tarihlerde hergün yağmur yağar zevkinide alamayız ;)

14. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yol da çok güzel, fotoğraflar da... Paylaşımınız da...

Ayaklarınıza sağlık.

five

lebowski bunu beğendi.
  15. cagriy

cagriy Yeni Üye

Seviye:
    paylaşım ve fotoğraflar için teşekkürler.bu yerleri 2 yıldır planlıyoruz bisikletle ama yokuşları gözümüzü korkutuyor.
    gps koordinatları varmı acaba elinizde.

lebowski bunu beğendi.