Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Platin, Altın yada Gümüş Kadrolar.

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Baki Berk Kayalar tarafından paylaşıldı.

1. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Değerli metallerden kadro yapılsa çok sağlam olur mu? Yada bunu deneyen birileri çıkmışmıdır? Mesela bisiklete meraklı bir prens çıkar, şanına yakışsın diye altın kadrolu bir şey yaptırmak ister..

Böyle kadroların çok ağır olacağı kesin.. Acaba dayanıklı da olurlar mı?

Konunun biraz tuhaf olduğunu biliyorum ama olsun :)

d.berkay bunu beğendi.
  2. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    ewet bencede cok tuhaf ama ne gerek varkı pıyasadakıler yetrınce sağlam degıl mı

3. Machoo

Machoo Kıdemli Üye

Seviye:
    bu metallerden yapılan bisiklete binenin ömrü az olur:D ancak şov amaçlı yapılırsa birkaç ünlü ile adın bile anılabilir :D

4. Soner YAMAN

Soner YAMAN Forum Bağımlısı

Seviye:
    altın ve gümüş bisikletmi kardeş bu metaller pahalı olmasını bırak bunlara alaşım katmaları gerekir sağlamlık için onunda iyi bir çalışma ile yapılması gerekir daha önce denenmemiş bir şeyse uzun süren çalışma lazım

merida bunu beğendi.
  5. abdullahabdullah

abdullahabdullah Forum Bağımlısı

Adı:
    Abdullah YEŞİLTAŞ
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Buna benzer bir denemeyi, Audi araçta gözrdüm. Arap şeyhi için gümüş kaplama araba üretmişler. Sadece zaman kaybı ve para kaybı.

Yapılsın safi titanyum malzemeden de olay bitsin.

merida bunu beğendi.
  6. mecaoz

mecaoz Forum Demirbaşı

Seviye:
    kaplama olayı da guzel olu mesela yarısı altın kaplama yarısı gumus gri ve sarı kombinasyonu arayada bikac motıf(altın kaplamanın ustune gumus motıf digeride tam tersi) cok hos ve ses getiren bi olay olur

tabii parası olana:D :D

7. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Aslında sarı renkleri olan normal bir kadro alıp kuyumcu yardımıyla sarı kısımlarının tamamı veya bir kısmı altın folyo ile kaplansa fena olmayabilir. Yinede gereksiz harcamaya ve fazla gösterişin lüzumu yok. Fakat bunu bisiklet modifiyesine çok uğraş verenler belki düşünebilir. Bu tür uygulamaların bisikletin çalınma riskini kat be kat arttıracağını hesaba katmak gerekir.

mecaoz bunu beğendi.
  8. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    Gümüş Audi'nin resmi.
    Altın yumuşak bir elementtir , asitlere karşı dayanıklıdır ve doğada serbest halde bulunabilir ayrıca kolay işlenebilir. Aslında yumuşak bir element olmasa mükemmel bir kadro yapım maddesi olabilirdi. Kimyasal reaksiyonlara kolay kolay girmemesi güzel bir özellik. Herhalde saf altından bir bisiklet kadrosu hiç rigit olmazdı. Hatta her pedalda kadro yamulurdu çünkü altın yumuşak bir madde.
    Gümüş de aynı altın gibi yumuşak bir maddedir. Kolay işlenir ama mekanik etkilere karşı oldukça dayanıksızdır ki bu da bir kadro malzemesinde olmaması gereken bir özellik.
    3 element içinde kadro yapımına en uygun olanı herhalde platin. Mekanik etkilere direnciyle alakalı birşey bulamadım ama ameliyatlarda kırık kemikleri birbirine sabitlemede kullanılan bir madde olduğuna göre oldukça sağlam olmalı diye düşünüyorum. Ayrıca platin altının 2 misli değerine sahip bir elementmiş. 1 gram altın 37 ytl olduğuna göre 1 gr platin yaklaşık olarak 74 ytlye denk geliyor. Biraz iyimser olalım ve 900 grlık sağlam bir kadro yaptığımızı düşünelim 900*74=66.600 ytl ediyor. Bu sadece kadronun ham maddesinin parası. Bunun işlenmesini ve hata payını felan hesaba katsak herhalde fiyat uçar. Bu da galiba neden piyasada platin kadroların olmadığını açıklıyor :D .

9. deniz çelik

deniz çelik Forum Demirbaşı

Seviye:
    jet uçaklar platin den yapılıyor

10. deniz çelik

Seviye:
    f16 uçaklar 40miyon dolar civarı ;en pahalı uçak amerikan f-22.radara yakalanmayan savaş uçağı 338 milyon dolar uçağın 1kg mı 22bin472dolara geliyor işlenmiş platinden yapılıyor çelikten çok daha sağlam.

11. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Platin oldukça ağırdır.. Uçaklarda sadece kaplama malzemesi olarak kullanılıyordur.

12. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Arkadaşlar şahsen ben altından veya platinden hatta gümüşten kadro yapılsa bile alabileceğimiz sanmıyorum. Kadronun 1.500 kg. geldiğini varsayarsak 1.500 kg. altınla İstanbul sokaklarında dolaşmak mı? adamı kafasını keserler çalmak için. Hırsızların bilezik için kadınların bileklerini ve bilezik kadar büyük halka şeklinde olan altın küpeler için kızların kulak memelerini kopartıp çalıyorlar.

13. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Böyle bir bisiklet yapılırsa koleksiyon parçası olmaktan öteye geçemez. Bisiklet müzeleri için yapılabilir. Bazen normal bisikletle bile gezerken insanlardan çekiniyorum. Altın, platin yada gümüş kaplama bir bisikletle gezerken nasıl korkmam ki.. Bir gün çok param olsa yaptırırım yada yaparım belki ama trafiğe asla çıkartmam.

14. deniz çelik

Seviye:
    bu bisikletlerle sırf gösteriş için gezilir ama yüz yıllarca dayanır.

Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
  15. dagci

dagci Forum Demirbaşı

Seviye:
    paylaşım ve bizi bilgilendirdiginiz için teşekkürler soner arkadaşımızada katılıyorum

16. sertacr88

sertacr88 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yani sokakta altın bisiklet gezmek pek akıl karı deil.

En iyisi benim eski bisikletim gibi altın yaldız yapışkanlarla donatmak.
    Güneşte inanılmaz parlıyodu. Lastiklerin yanınıda altın yaldız boya ile boyamıştım. Bisiklette parlamayan bi elcikler bide lastiklerin altıydı:):D

17. zuluflu

zuluflu Yeni Üye

Seviye:
    ben iki aydır platin üstünde bilimsel çalışmalar yapıyorum çok sağlam bi element ama dünya üstünde çok az bulunuyor . Bu yüzden platinin fiyatı çok yüksek çokçok hafif olduğu için ameliyatlarda kırık kemiklere geçici olarak takılıyor . platinden yapılan bir kadro benim ve malzeme seçimi dersi hocamın hesaplarına göre yaklaşık 700 gram geliyor ama bu sadece teori tabii . kaynakyerlerinde bazı artışlar olcaktır tabi ki . platinin titanyumdan daha sağlam olduğunu söyleyenler bile var . eğer o gümüş audinin sahibi babam olsaydı platin bi kadro yaptırırdım :)

18. alamet_05

alamet_05 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    abicim parası bol olan yapar yaptırır bence gereksiz

19. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Platin hafif mi? Ben en ağır elementlerden biri olarak biliyorum.

20. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:

ameliyatlarda falan kullanılmasının sebebi hafifliliği değil (ki hafif bi elementmidir bilmiyorum) kararlı olmasıdır paslanmaz olması kolay kolay diğer elementlerle tepkimeye girmez vücüda zararsızdır bu yüzden kırık kemiklere destek olarak kullanılır.