Plastik ama hangi plastik!

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında furkan.zaman tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. furkan.zaman

  furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

  Kayıt:
  31 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  1.113
  Beğeniler:
  1.167
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Furkan
  Bisiklet:
  Raleigh-USA
  Seviye:
  Merhaba arkadaşlar , bugun istanbul tıp fakültesinde halk sağlığı dersime girdim. Dersin bir kısmında su depolamak icin kullanilan plastik kaplarin hangi maddeden yapildigini ve bunu nasil anlayacagimizi anlatti hocamiz.biz bisikletciler icin su tasimak onem arz eden bir konu. Bende ogrendiklerimi sizinle paylasmam gerektigini dusundum. Plastik konusu cok genis ve ustune ayrintili arastirma yapilmasi gereken bir konu , pratik bilgi olarak hocamızin aktardigi bilgi ; 1 ve 2 numaralı kapları kullanin geri kalani sagliga zararli seklinde. Ozellikle 3(pvc) numara ve 7(ne üdüğü belirsiz) numara sagliga en zararli olanlari.

  IMG_20160426_172219.jpg

  Siselerin ustunde , oklardan olusan bir ucgenin icinde kalan numara bizim icin onemli olan numara . bu numara herhangi bir etiketin ustunde degil direk olarak plastik kabin ustunde kabartma olarak bulunmalı. Evdeki bir kaç kaptan ornek vermek gerekirse

  IMG_20160426_172107.jpg
  IMG_20160426_171943.jpg
  IMG_20160426_171815.jpg

  Peki pratik kullanimda ne yapabiliriz , pet siseler yani 1 numarali siseler en tehlikesiz olani fakat buda tek kullanimlik. Alüminyum kaplar bir alternatif olabilir yada her suruste sifir pet sise almaliyiz .yada cam sise en sagliklisi.
   
 2. chnkrmz

  chnkrmz cimi cimi qua qua

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  16 Şubat 2014
  Mesajlar:
  6.083
  Beğeniler:
  6.519
  Şehir:
  54karya
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  pet şişe olayı yapda plastik şişe olayı dikkat edilmesi gerekn bişey. bu bilgiler güzel oldu. tek kullanmak gerektiğini bilmiyordum.
  yani ben yanımda 1.5 litrelik su tutuyorum iş yeirnde. hem güneş te vurmuyor. bittikten sonra doldurup doldurup kullanıyorum aslında. 3gen içinde 1 numara yazıyor.
  ayrıca bike-comp dan suluk aldım şunu Zefal Arctica Pro 75 Thermotrinkflasche 750 ml Modell 2016
   
  vatan ve mariokaldato bunu beğendi.
 3. mariokaldato

  mariokaldato The Bike father

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  1 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  4.769
  Beğeniler:
  12.823
  Şehir:
  Bursa
  Adı:
  Raşit Cumhur Çakın
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Celik matara en guzeli ama hayatini gramlara adamis eselikscilere iktiarcilara ters gelir tabi neme lazim yolda baska bi gramsever gorurde " bu kac gram? " derse 1 kilo demek agir gelir bunyeye
   
 4. Asfalt Adamı [yt]

  Asfalt Adamı [yt] Bir saniye bir saniyedir

  Kayıt:
  21 Haziran 2015
  Mesajlar:
  398
  Beğeniler:
  605
  Şehir:
  Elazığ
  Adı:
  Ferdi İ.
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Bu benim çok merak ettiğim konulardan biriydi. En basitinden bisikletçide satılan mataralarda bile malzeme farkı var. Hangisi uygundur bu konuda çok net belli. Gerçekten teşekkür ederim
   
  furkan.zaman ve mariokaldato bunu beğendi.
 5. Emre Yönlüer

  Emre Yönlüer Onursal Üye

  Kayıt:
  4 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.150
  Beğeniler:
  1.511
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  @mariokaldato Ben matara olarak SIGG kullanıyorum.Biraz pahalı ama sağlık sertifikalı.Ağızlık kısmı da süper hiç ağzını ayırmadan içebiliyorsun :harika::harika:
  plastik de değil zaten:D
   
  orneken ve mariokaldato bunu beğendi.
 6. Aazam

  Aazam Yeditepe Bisiklet Grubu üyesi

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  8 Ocak 2016
  Mesajlar:
  605
  Beğeniler:
  653
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Aazam
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Evet bunu daha önce internette araştırmıştım. 1 numara bile sağlıklı denecek kadar değil.
   
 7. mariokaldato

  mariokaldatm The Bike father

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  1 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  4.769
  Beğeniler:
  12.823
  Şehir:
  Adı:
  Raşit Cumhur Çakın
  > >
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  > >
  Mesut DOĞRU bunu beğendi.
 • ortin"stam">
  >@mariokaldato750kdurşra aldAğan syuawc'ld 1 tl ym iletan biu likebuarslı posrumo ygü den syuim yanımdabanda her-yenwcn:D 
 • 26 Nisan 2016 9e >
  Bu " plastik sağlğra çok zaarkl " konsBu "karbio .bisikler tşrataklsak kyrklr "ifadmesi kadar oğgru Sözüimieyclisdenldşryr,m konyda çokhaktmrolma yaolaan çokiddihalı ve girçenldşlıyoruolaa olebiliyo;e i saola da buolada bkarcak bi biiletini yaodş ygönenediliyor.
  .
  Ar kadşola,a plastik sağlğra zaarklr deği;a sdnecG kullanımdablaz nüansolada dikkat edilmesi gereliyomo kada. Orkadu " eridüğüt beir si " debilen zınkflnldırmnldşlıkkldanktmin mdodeert; baolaPC (po"liarbioat) gi bi güodelik kullanımda çok dotşrna plastikld olebilar.Llisem şrkadu va:.
  >th freea ekcyco pnia1>
  Pflattieerld 3gezelhnsBs, uzuen küdel olrcakdşıek ekdslıkaynakolrzımnliirek olrcakuzuen küdeyen mez kklm amslıgöemlli.Bbaoladobursi ypdslıbo nulacaksakıchalımolekkleer ormtada ıelebiliyo ama günlak bisiklet kullanılı baolaanldşadaldı. Armn yazn aulaca gütesembeieee işpketişilyir dn sn iemek iiankulldam amke ladı. .
  >
  Bu konmda daha çokuzueca yazolebilai rmn " sağlğra çok zaarkl "sfarnagi biifadmeer girçeğ" amrollacak yasltrmiyor. Enkötüu k şlldardkia plasteğnk erneceğ" zaar,mieesedabbir iglacnnk erneceğ" zaarnnk yanadaa çokkkçlakikalor. Busaolmdabbisiklet dn aodğra zaarkl, düşüpabbir-yetmiziksaatltadebiliyoz vskn:D 
 • 26 Nisan 201 18:541">26 Nisan 2016 150
  Bildtiğim kadamieda aodğralen zaarslze flatti 5 nu meam ş tuppewlean malzemeertindk kullanarn
   
 • 111
 • Kkon Sahi b>121
  Biltmr hen zaan gclibir ve degibir,ablaiolai bilrsdekia degibminMoce de gyorir ve sieahambek erbir.a dmaOcnfaraihpkksinsi ypiolo .blimese chaisrmad bisi si ve setirormtmdabeieeliieertindk yaserojde etkbeertitirolm diglebblinliyor Faat soyaeebbiszy vai, bilrndkolmmek ctirhicbbir yornsuuziyokde ,abbirgruplhnucrdebzk laserleattgtindk sieaacikolarollacak aysfaracahucrdese mmeaebzarsaoltdebiliile. Ymad kahendlyip gcer sebz. Bdebmagi bi laserihp"stolairtirsio ddurmolai bilabbikacndlfdahaibirnmesr olsaydsebz ,addurmuiroemseba dahaiyirkavrtadebilrdsebz .a unyakpmeam unyaisn,r iisemr iizia gltgtiizikdnsBnmez ,aoemel olnu er kadarpmeaieda er kadar i saiyrneebblietm iir.antecihabbie ymaittiirfaat boyaeebbiszyziarbikiabblembeebatmek kullaimelkpket iiemhama y ikmnetamitii. Aslinda bkar sabz ollyabbiaz daduygus aliirzkseia iizia la sebzakpubmedode llinamis unyakcapiinsieleul gyomusa mikadeer bilacikm dimr.a ernimr flattieerilas"avsrmk ffarna degi ,abde böyaek ypliyorum iindkbblin bitelim.
   
  enn_es1Mesut DOĞRU basnuceened. > <2/lv 13.
  jaks390"
  Yaş:
  32 e
  e
  Kayıt:
  Mesajlar:
  Beğeniler:
  e
  >Şehir:
  lisanbul1
  Adı5 Seviye:
  Fur kn" a bikiabenelas"ndaaatrkliyoru,rhiiçkulldam amkede iyisi.Gknüigü dnubuparkeeeelasiisemtindkpkeeeai slfdıolak igikkna eiğ8l ar er kadaraz or kadariyi.Yaz yakolşıiyor heiksabbiaza daha dikkat egcektii.Paiedşırme iiiantteekkkiile.
   
  Mesut DOĞRU basnuceened. > <2/lv #14. Vallda çokfaydhalıbbirilygğgenamş se
   
  işm iriöyaekbbirddurm va.n syua içrkde mdateailınsigöucetindia lkıiyouz. ubunsimdateaimdalzem sebia syakeuldşamslnlıhlzololdı"n bbirilyolmuiyormru giri siglac iidiayaknsiegzozrddaanlısdob yaayaknsikaynaadabeeir sia edüstilise gıdhala,aGDO'luu rgüner türkede ii saolame ubuatez ufaatmfmek konalansidşıalı tibzliaksergbilieeia d caalıarheppkrhiz-lahanln ur ş snndiieee ebagetdiliyor