Plastik ama hangi plastik!

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında furkan.zaman tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar , bugun istanbul tıp fakültesinde halk sağlığı dersime girdim. Dersin bir kısmında su depolamak icin kullanilan plastik kaplarin hangi maddeden yapildigini ve bunu nasil anlayacagimizi anlatti hocamiz.biz bisikletciler icin su tasimak onem arz eden bir konu. Bende ogrendiklerimi sizinle paylasmam gerektigini dusundum. Plastik konusu cok genis ve ustune ayrintili arastirma yapilmasi gereken bir konu , pratik bilgi olarak hocamızin aktardigi bilgi ; 1 ve 2 numaralı kapları kullanin geri kalani sagliga zararli seklinde. Ozellikle 3(pvc) numara ve 7(ne üdüğü belirsiz) numara sagliga en zararli olanlari.

IMG_20160426_172219.jpg

Siselerin ustunde , oklardan olusan bir ucgenin icinde kalan numara bizim icin onemli olan numara . bu numara herhangi bir etiketin ustunde degil direk olarak plastik kabin ustunde kabartma olarak bulunmalı. Evdeki bir kaç kaptan ornek vermek gerekirse

IMG_20160426_172107.jpg
    IMG_20160426_171943.jpg
    IMG_20160426_171815.jpg

Peki pratik kullanimda ne yapabiliriz , pet siseler yani 1 numarali siseler en tehlikesiz olani fakat buda tek kullanimlik. Alüminyum kaplar bir alternatif olabilir yada her suruste sifir pet sise almaliyiz .yada cam sise en sagliklisi.

2. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    pet şişe olayı yapda plastik şişe olayı dikkat edilmesi gerekn bişey. bu bilgiler güzel oldu. tek kullanmak gerektiğini bilmiyordum.
    yani ben yanımda 1.5 litrelik su tutuyorum iş yeirnde. hem güneş te vurmuyor. bittikten sonra doldurup doldurup kullanıyorum aslında. 3gen içinde 1 numara yazıyor.
    ayrıca bike-comp dan suluk aldım şunu Zefal Arctica Pro 75 Thermotrinkflasche 750 ml Modell 2016

vatan ve mariokaldato bunu beğendi.
  3. mariokaldato

mariokaldato The Bike father

Adı:
    Raşit Cumhur Çakın
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Celik matara en guzeli ama hayatini gramlara adamis eselikscilere iktiarcilara ters gelir tabi neme lazim yolda baska bi gramsever gorurde " bu kac gram? " derse 1 kilo demek agir gelir bunyeye

4. Asfalt Adamı [yt]

Asfalt Adamı [yt] Bir saniye bir saniyedir

Adı:
    Ferdi İ.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bu benim çok merak ettiğim konulardan biriydi. En basitinden bisikletçide satılan mataralarda bile malzeme farkı var. Hangisi uygundur bu konuda çok net belli. Gerçekten teşekkür ederim

furkan.zaman ve mariokaldato bunu beğendi.
  5. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @mariokaldato Ben matara olarak SIGG kullanıyorum.Biraz pahalı ama sağlık sertifikalı.Ağızlık kısmı da süper hiç ağzını ayırmadan içebiliyorsun :harika::harika:
    plastik de değil zaten:D

orneken ve mariokaldato bunu beğendi.
  6. Aazam

Aazam Yeditepe Bisiklet Grubu üyesi

Adı:
    Aazam
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Evet bunu daha önce internette araştırmıştım. 1 numara bile sağlıklı denecek kadar değil.

7. mariokaldato

mariokaldatm The Bike father

Raşit Cumhur Çakın
    > >
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    > >
    Mesut DOĞRU bunu beğendi.
  • ortin"stam">
    >@mariokaldato750kdurşra aldAğan syuawc'ld 1 tl ym iletan biu likebuarslı posrumo ygü den syuim yanımdabanda her-yenwcn:D 
  • 26 Nisan 2016 9e >
    Bu " plastik sağlğra çok zaarkl " konsBu "karbio .bisikler tşrataklsak kyrklr "ifadmesi kadar oğgru Sözüimieyclisdenldşryr,m konyda çokhaktmrolma yaolaan çokiddihalı ve girçenldşlıyoruolaa olebiliyo;e i saola da buolada bkarcak bi biiletini yaodş ygönenediliyor.
    .
    Ar kadşola,a plastik sağlğra zaarklr deği;a sdnecG kullanımdablaz nüansolada dikkat edilmesi gereliyomo kada. Orkadu " eridüğüt beir si " debilen zınkflnldırmnldşlıkkldanktmin mdodeert; baolaPC (po"liarbioat) gi bi güodelik kullanımda çok dotşrna plastikld olebilar.Llisem şrkadu va:.
    >th freea ekcyco pnia1>
    Pflattieerld 3gezelhnsBs, uzuen küdel olrcakdşıek ekdslıkaynakolrzımnliirek olrcakuzuen küdeyen mez kklm amslıgöemlli.Bbaoladobursi ypdslıbo nulacaksakıchalımolekkleer ormtada ıelebiliyo ama günlak bisiklet kullanılı baolaanldşadaldı. Armn yazn aulaca gütesembeieee işpketişilyir dn sn iemek iiankulldam amke ladı. .
    >
    Bu konmda daha çokuzueca yazolebilai rmn " sağlğra çok zaarkl "sfarnagi biifadmeer girçeğ" amrollacak yasltrmiyor. Enkötüu k şlldardkia plasteğnk erneceğ" zaar,mieesedabbir iglacnnk erneceğ" zaarnnk yanadaa çokkkçlakikalor. Busaolmdabbisiklet dn aodğra zaarkl, düşüpabbir-yetmiziksaatltadebiliyoz vskn:D 
  • 26 Nisan 201 18:541">26 Nisan 2016 150
    Bildtiğim kadamieda aodğralen zaarslze flatti 5 nu meam ş tuppewlean malzemeertindk kullanarn

• 111
  • Kkon Sahi b>121
    Biltmr hen zaan gclibir ve degibir,ablaiolai bilrsdekia degibminMoce de gyorir ve sieahambek erbir.a dmaOcnfaraihpkksinsi ypiolo .blimese chaisrmad bisi si ve setirormtmdabeieeliieertindk yaserojde etkbeertitirolm diglebblinliyor Faat soyaeebbiszy vai, bilrndkolmmek ctirhicbbir yornsuuziyokde ,abbirgruplhnucrdebzk laserleattgtindk sieaacikolarollacak aysfaracahucrdese mmeaebzarsaoltdebiliile. Ymad kahendlyip gcer sebz. Bdebmagi bi laserihp"stolairtirsio ddurmolai bilabbikacndlfdahaibirnmesr olsaydsebz ,addurmuiroemseba dahaiyirkavrtadebilrdsebz .a unyakpmeam unyaisn,r iisemr iizia gltgtiizikdnsBnmez ,aoemel olnu er kadarpmeaieda er kadar i saiyrneebblietm iir.antecihabbie ymaittiirfaat boyaeebbiszyziarbikiabblembeebatmek kullaimelkpket iiemhama y ikmnetamitii. Aslinda bkar sabz ollyabbiaz daduygus aliirzkseia iizia la sebzakpubmedode llinamis unyakcapiinsieleul gyomusa mikadeer bilacikm dimr.a ernimr flattieerilas"avsrmk ffarna degi ,abde böyaek ypliyorum iindkbblin bitelim.

enn_es1Mesut DOĞRU basnuceened. > <2/lv 13.
    jaks390"
    e
    >Şehir:
    lisanbul1
    Adı5 Seviye:
    Fur kn" a bikiabenelas"ndaaatrkliyoru,rhiiçkulldam amkede iyisi.Gknüigü dnubuparkeeeelasiisemtindkpkeeeai slfdıolak igikkna eiğ8l ar er kadaraz or kadariyi.Yaz yakolşıiyor heiksabbiaza daha dikkat egcektii.Paiedşırme iiiantteekkkiile.

Mesut DOĞRU basnuceened. > <2/lv #14. Vallda çokfaydhalıbbirilygğgenamş se

işm iriöyaekbbirddurm va.n syua içrkde mdateailınsigöucetindia lkıiyouz. ubunsimdateaimdalzem sebia syakeuldşamslnlıhlzololdı"n bbirilyolmuiyormru giri siglac iidiayaknsiegzozrddaanlısdob yaayaknsikaynaadabeeir sia edüstilise gıdhala,aGDO'luu rgüner türkede ii saolame ubuatez ufaatmfmek konalansidşıalı tibzliaksergbilieeia d caalıarheppkrhiz-lahanln ur ş snndiieee ebagetdiliyor