Plasti dip kadro boyama (xrs 030)

Scudo

Fatih EZEN

Aktif Üye
Tepki
195
Bisiklet
Giant
Bence çıkartmasız çok daha hoş dururdu, çalışmayı çok beğendim. Güle güle kullanın :)

taskin

Aktif Üye
Tepki
227
İsim
Taşkın
Dün başarısız bir plasti dip denemesi yaptım. Başarısız bir deneme olduğu için yeni konu başlığı açmaktansa burada paylaşmak istedim.

20-25 yaşındaki emektar beldesan bisikletimi uzun zamandır boyama planlarım vardı, bordo olan kadroyu beyaza boyamak istiyordum hep. Son zamanlarda plasti dip konusunu araştırdım ve mat beyaz üstüne pearlizer uygulamaya karar verdim.

Arkadaşım Ahmet'in yardımıyla dün uygulamaya başladık ama daha ilk katı atarken 5-6 dakika çalkaladığımız halde sprey tıkandı, ayaklı pompa ile spreyin ucuna basınçlı hava uygulayıp açtık ama yine tıkandı ve hep böyle devam etti, tıkanmalar ve acemilik yüzünden düzgün bir iş yapamadık, kimi yerler aktı, kimi yerleri yeterince boyayamadık, sonuçta kötü bir üç kat mat beyaz uygulama yapabilmiştik ki sprey tamamen çalışmaz hale geldi. Sonra Pearlizer uygulayınca biraz toparladı ama alt katman kötü olduğu için içime sinmedi...

Bugün bisikleti toplarken beyaz rengin plastidip için çok kötü bir seçim olduğunu anladım, çok çabuk kir tutuyor ve temizlemek çok zor, yağlı ellerimle dokunduğum her yerde leke kaldı ve çıkmıyor... Ayrıca çok yumuşak ve çok narin en ufak darbede çiziliyor.

Sanırım bir süre böyle kullandıktan sonra bu uygulamayı sökerim. En güzel yanı da bu, beğenmedim ve bisikleti eski haline getirme şansım var...
İstediğim gibi olsaydı hiç sticker yapıştırmayacaktım ama hataları gizlemek için nette en çok çeşidini bulduğum colnago görselleriyle sticker yaptım :) Stickerları en basit kağıda basınca daha da dandik bir görüntü oldu ama uzaktan fena durmuyor...

Arkadaşım Ahmet ilk kat plasti dipi uygulamaya çalışırken:
image.jpg

Bu da sonuç:
image.jpg

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
Bende komple siyah yapmak istiyorum bisikleti ama becerebilirmiyim emin değilim bu 6 kat boyama olayı falan karıştırırım işleri diye korktum

Burcuu

Forum Bağımlısı
Tepki
689
Bisiklet
b'Twin
Yahu bu plasti dip denen şey tam benim aradığım bir şeymiş :) Astar istememesi, mat renk seçeneği. Ama pek dayanıklı değil galiba. Hem iyi hem kötü. Sıkılınca renk değiştir ama parmak izlerini belli etmesi çok kötü.

Şahane olmuş sizin bisikletin rengi Atilla ! Bronz ve siyah çok yakışmış.

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
@Burcuu Aslında dayanıklı bir malzeme. Boyayı 6 kat uygularsak sağlam oluyor. Ancak bazen montaj sırasında boyayı kaldırabilirsiniz dikkat edin :) Teşekkür ederim bu arada :)

Burcuu

Forum Bağımlısı
Tepki
689
Bisiklet
b'Twin
Sahi, montaj ayrı bir sorun :( Kendim becerebilir miyim acaba bisikleti parçalara ayırmayı ?

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Atilla Gobel hocam plastidip ve xrs 030 kavramlarini bir arada gorunce direkt aklima siz geldiniz :)) ellerinize saglik..

• Beğen
Tepkiler: Gjankrow

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
@Burcuu Çok zor bir şey değil emin olun becerebilirsiniz. Sizi zorlayacak hususlar vites ayarları olacaktır. Onun içinde @BF Okuru ve @İki Teker Bir Adam bir adam yeteri kadar video paylaştılar yardım amaçlı. @BF Okuru videolarına bakabilirsiniz :)

@Kuzey Ege hocam teşekkür ederim. Elimizden geldiğince bir karışım yapmaya çalıştık. İnşallah güzel olmuştur :)

• Beğen
Tepkiler: Burcuu

kaan1379

Üye
Tepki
11
İsim
Kaan
Bisiklet
Carraro
(link) bisikleti boyarken alt kata siyah akçalı sprey boya attıktan sonra siyah boyanın üstüne plastidip chamelon(bukelemun) efekti sıksak olurmu; yani tutarmı illa alt katta mı plastidip olmak zorunda ? :D

Dethagorf

Forum Bağımlısı
Tepki
353
@taskin hocam keşke boyamadan önce spreyi ılık suda bekletseydiniz bi süre her tarafına eşit yayılması için.