Pişman olmadan ikinci bisiklet seçimi

Yol Bisikletinden Sonraki İkinci Tercihiniz

• Şehir-Tur

• MTB

• Fixie

• BMX

• DownHill

• Katlanabilir

• Yine Yol Bisikleti

• Cyclocross

Sonuçlar ancak oy kullandıktan sonra görülebilir.

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Elimdeki düz masalı sehir/tur bisikletini göz ardı edersek eğer elimde sadece yol bisikleti olsaydı ikinci bisikletim büyük ihtimal Downhill bisikleti olurdu.

Scudo

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sehir-tur bisikleti olurdu. Bazen sehir disina yakin guzergahlara bir gece konaklamali turlara gidiyoruz, sirt cantasi buyuk eziyet. Diyorum bazen, soyle bir tur bisikletin olacak, baglayacaksin cantayi arkaya, dolduracaksin esyalarini icine, oh mis.
Ha delikler olmasa da bir sekilde bagaj takma imkanim var ama lastikler ince, jantlar ince, bisiklet zarif, sirt cantasi alsan bile agirlik artacagindan risk hep var.

Yine de yol bisikletinden vazgecmem ama bazen cadir, doga, koyler, arazi istiyor insan. Cunku oksijen orada var.

Sabri YILDIRIM

Daimi Üye
Tepki
279
İsim
Sabri YILDIRIM
Bisiklet
Sedona
ya ben bunu unutmuşum yalnız :)

Hatta bunun bir de motorlusunu yapmışlar ama sadece video güzel olduğu için paylaşayım dedim :)

• Beğen
Tepkiler: ikitekerbirdünya

Yasin.G

Üye
Tepki
13
İsim
Yasin
Bisiklet
Salcano
Kesinlikle MTB olurdu bu tip bisikletlerde beni çeken bir şey var :)

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
Eksik var aslında listede,
Düz gidon crosslar, hem konforlu
Şehir gezintisi ve günlük ihtiyaçlar için Hemde kötü ve bozuk yollarda mtb keyfi sağlıyor

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ikitekerbirdünya

İlk bisikletim bir mtb idi. İkinci bisikletim de mtb. Neden mtb ? Sürekli dağlarda taşlardamıyım ? Tabi ki hayır. Duruşu pozisyonu görünüşü ile mtb üzerinde olmayı seviyorum. Evet asfaltta ve turlarda dezavantajları mevcut. Ancak mtb sevdası başka !

Peki neden 2 tane mtb ? Boyum 190. İlk bisikletimi 26 jant aldım ve 3000 km yol yaptım. Artık ortalama hız olarak yetmemeye başladığıda 29 arayışına girdim. Güzel bir sedona buldum aldım ve yollara düştüm. Hayatımda yaptığım en iyi tercihlerden biri oldu. Düz yol ortalaması 21 den 29-30 lara çıktı. Görünüşü duruşu sürüş posizyonu çok çok daha iyi. Fren vites maşa yapısı daha üst segment olduğu için hali ile aldığım tepkiler daha iyiydi.

Benim için her zaman her yerde her şartta mtb

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
ikinci bir bisiklet olarak tur bisikleti alırdım çünkü kamplı uzun tur deneyimi de yaşamak istiyorum,onun dışında yol bisikletinden vazgeçmem çünkü gerçek anlamda spor yaptığımı yol bisikletiyle hissediyorum, downhill de ilginç bir tecrübe ama hem zahmetli bir iş çünkü bisikleti o tepeye çıkartman gerekecek ve inme süren çıkartmak için harcadığın süreden çok daha kısa olacak hem de çok riskli

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
Yol bisikleti kullanmaya başladığım ilk zamanlarda tek bisikletim vardı. Sonra daha üst seviye yeni bir yol bisikleti topladım. Hala tek bisikletim vardı ve her yere onunla gidiyordum. Zamanla kısa mesafelerde ulaşım için kullanırken kaldırımlardan inip çıkmaya, bisikleti uygun olmayan yerlere bırakmak zorunda kalmaya başlayınca bir çok fedakarlıkla topladığım bisikletimi yıpratmamak için ikinci bir bisiklet edinmeye karar verdim ve uygun fiyatlı bir MTB aldım. Daha önce uzun süre MTB kullanmıştım ve sürüşünü severdim. Ancak yol bisikletine ne kadar alıştıysam, çok uğraşsam da MTB'ye tekrardan ısınamadım. Dimdik ve yüksek oturma pozisyonu, yokuş çıkarken aşırı derecede yavaşlaması, bas babam bas bir türlü hızlanamaması, gözümün önündeki o koskoca lastik ve hele o düz gidonu hiç hoşuma gitmemişti. Sonra sattım tabii. Kaldım yine tek bisiklete. Bir süre böyle idare ettim. Yol bisikletimin eskimesinin de etkisiyle artık ilk zamanki özenim kalmamıştı zaten. Her yere girip çıkıyordum. Bu durum karbon yol bisikletine geçene kadar devam etti. Artık işler değişmişti. Yıllardır hayalini kurduğum makineye sahiptim ve onu kesinlikle her yola vurmak istemiyordum. Yeni bisikletin borcunu biraz hafiflettikten sonra ikinci bisiklet arayışlarım tekrar start aldı. Bu sefer daha tecrübeliydim ve kıstaslarım daha belirgindi. Şehirde ulaşımı sağlarken gerektiğinde bunny hop yapabileceğim, yol bisikletiyle girmeye çekindiğim bozuk yollarda sürebileceğim, eski mahalleme arkadaşlarımı ziyarete gittiğimde oradaki bakkala bırakabileceğim, ihtiyacım olduğunda yük taşıyabileceğim bir bisiklet olmalıydı bu. Aynı zamanda da seri ve kıvrak bir kullanım istiyordum. "Tarif ettiğin düz maşalı bir şehir bisikleti" dediğinizi duyar gibiyim :) Bir çok modeli inceledim ama hayır, istediğim bu değildi. Hybrid bisikletler bana hep ortayı bulmak için yaratılmış, uyumlu ve aykırılığı sönümlenmiş bir tür gibi gelmiştir. Ben uyumlu ve aykırı olmayan şeyleri sevmem :cool:(Bir bisiklet türüne bu kadar anlam yüklemek de biraz anlamsız belki :)). Hem MTB tecrübemden de biliyordum ki düz gidon kullanmayı pek istemiyordum. Yol bisikleti genleri ağır basmalıydı. Uzatmayayım, sonuç olarak tahmin edeceğiniz üzere cyclocross'da karar kıldım. Buradaki fiyatlar aşırı yüksek geldiğinden yurt dışından uygun fiyata bir model buldum ve aldım. Şimdi gayet memnunum. Bence yol bisikleti kullanan ve seven biri için ikinci bisikletle aşırı bozuk araziye girilmeyecekse cyclocross çok uygun oluyor. Şehir içi ulaşımında oldukça rahat. Benim planım nispeten hor kullanabileceğim ikinci bir bisiklete sahip olmaktı ama bunu da gözümden sakınır hale geldim. Hatta ufaktan yükseltme çalışmalarına da başladım maalesef :)

• Beğen
Tepkiler: ikitekerbirdünya

ikitekerbirdünya

Aktif Üye
Tepki
60
İsim
Deniz
Bisiklet
Scott
İkinci bisiklet almayı düşünen bir çok insanın duygularını yansıtmışsınız bence.Yol bisikletinden sonra ikinci bir bisiklet seçmek çok zor gerçekten.Tecrübeleriniz aktardığınız için teşekkürler MTB almayı düşünüyordum ama cyclocross da bana göz kırpmıyor değil:harika:

• Beğen
Tepkiler: Berk Karaca